אבני החושן

אבני החושן

אבני החושן ו-12 החושים לפי שיטת לוסקי- שימוש מעשי וטיפולי

המאמר כולל את הנושאים הבאים:

 1. אבני החושן
 2. 12 החושים ע"פ לוסקי
 3. קשר אבני החושן ו12 החושים
 4. חוש הראיה ואבן הרובי- שימוש מעשי וטיפולי
 5. חוש השמיעה ואבן הטופז- שימוש מעשי וטיפולי
 6. חוש הריח ואבן הברקת- שימוש מעשי וטיפולי
 7. חוש הטעם ואבן הספיר- שימוש מעשי וטיפולי
 8. חוש המעשה ואבן היהלום- שימוש מעשי וטיפולי
 9. חוש התשמיש ואבן הלשם- שימוש מעשי וטיפולי
 10. חוש הדרך ואבן השבו- שימוש מעשי וטיפולי
 11. חוש הבטן ואבן האחלמה- שימוש מעשי וטיפולי
 12. חוש המוח ואבן התרשיש-  שימוש מעשי וטיפולי
 13. חוש הלב ואבן השוהם- שימוש מעשי וטיפולי
 14. חוש התא ואבן הישפה- שימוש מעשי וטיפולי
 15. סיכום
 16. ביבליוגרפיה
  .

בעבודתי זו אני מראה קשר בין האנרגיה של אבני החושן לבין 12 החושים של שיטת לוסקי. 12 החושים נלקחו מתוך ספר יצירה שם נקראים 12 הפשוטות, התכונות שיש לכל אדם ודבר בעולם הפיזי, ופורשו בשיטת לוסקי כיכולות שהן החושים החיוניים הפנימיים והמאזנים שיש לאדם. מתוך הקשר אותו אראה בין חוש לבין אבן חושן התואמת תדר לו, ניתן לטפל באותה יכולת ומתוך הכך לאזן את המערך הפיזי כולו, ואת ארבעת הרבדים שלנו בכלל. רוב הידע על האבנים נלקח מהאתר שציינתי בדף המקורות בסוף –מיכל וייסלברג רכשה את הידע  אצל מורתה אורית כהן רז, שתיהן מטפלות ומורות לטיפול אנרגטי דרך הקריסטלים. חלק מהידע על האבנים הוספתי מתוך הלימוד האישי והעבודה הטיפולית עם הקריסטלים. הפתיח בכל פרק על קשר בין חוש לאבן- נלקח מהספר 32 האינטליגנציות מאת לוסקי, דני.  תוספות מסוימות בפתיחים חידדתי מהידע שלי על השיטה. קשר שמות אבני החושן המקראיים ושמות האבנים המוכרות לנו כיום- נלקח מספר "קסם אבני החושן" מאת אייסלין, קוני וגולדברג, איתי. כל השאר- הדמיון המודרך, הטיפול עצמו, והקשר בין שיטת לוסקי לאבני החושן- הינם פרי מחקר ניסיון ויצירה לגבי שיטת לוסקי ושימוש באבנים מרפאות. התזה מיועדת לתלמידי מכללת לוסקי ולבוגריה, לחדד את הטיפול והשימוש בשיטה כעוד כלי טיפולי ואבחוני, כאשר אפשר לפרוש בפני המטופל את 12 האבנים וכשהוא בוחר ונמשך לאבנים מסוימות, ניתן לחבר את האבן לאינטליגנציה המסוימת ולטפל גם דרך הכלים שאני מציעה כאן וגם דרך כלים אחרים הקיימים בשיטה וברפואה המשולבת. הקריאה  בתזה והשימוש בה אף מיועדים למי שאינו מכיר את שיטת לוסקי ומעוניין בכך, שכן פרטתי לגבי החלק המסוים של הרובד הפיזי,  והטיפולים המוצעים כאן מיועדים לכל אדם הרוצה לחזק חושים אלו כפי שמוצע בהמשך, וכן להשתמש בטיפולים לצורך ההנאה וההתפתחות האישית. תרומתה לשיטת לוסקי בכך שמוסיפה כלי נוסף לטיפול ואבחון- דרך האבנים, וכן מקשרת בין רובד פיזי לחומר גלם בעולם הפיזי שניתן לאנושות ככלי טיפולי הנמצא בשימוש מתקופות קדומות ביותר. שילוב השניים הינו מחזק את השיטה ועוזר למטפלים ולמטופלים להוות עוד פן באפשרויות הרבות הפרושות בשיטה. שאלת המחקר היא למעשה- מה הקשר בין אבני החושן לבין 12 החושים בשיטת לוסקי, וכיצד ניתן לטפל דרך אותו הקשר שהמחקר מבסס. בכל פרק על החושים יובא הסבר על החוש המסוים המדובר, הסבר על האבן המקושרת אליו, ואינטגרציה בין השניים המבוססת על קשר  מעשי וקוגניטיבי. האינטגרציה נושאת כותר- "קשר החוש ואבן מסוימת", ומראה את החפיפה בין השניים.


כתבה: קרן עזר אל – סטודנטית שנה ג' במכללת לוסקי במסלול –  לימודי פסיכותפיה הוליסטיתאבני החושן 

תריסר האבנים וקריסטלים שהיו לכהן הגדול
אבני החושן הן שנים-עשר קריסטלים ואבנים ששובצו במערך על פי סדר מיוחד. אבנים וקריסטלים שונים, בכל תרבות ומקום אפשרו ועזרו ליצירת הקשר לאלוהים, ניתן בעזרתן לרפא, לתקשר, לגלות אמת ולנבא את העתיד. במצרים העתיקה היה שימוש נרחב באבנים וקריסטלים לצורכי פולחן, רפוי, תקשור ואיפור. היוונים, הרומאים, הקאלטים, בני המאייה, ועוד תרבויות, הכירו את העוצמה הגלומה בקריסטלים. בכל התרבויות היה באבנים וקריסטלים שימוש. לפי המקרא, משה רבנו, שגדל והתבגר בבית פרעה כנסיך, קיבל את השכלתו הבסיסית בחצרו של פרעה מלך מצרים. הביא ידע רב על קריסטלים ואבנים ממקום התבגרותו, חצר המלוכה במצרים, ויישם את הידע במערך המיוחד שמכיל את אבני החושןאבני החושן אפשרו לכהן הגדול לתקשר אם אלוהים ועם מלאכיו, לקבל מסרים לעם ולמנהיגים בענייניים חשובים, להעניק אנרגיה של ריפוי לכל מבקש. מערך אבני החושן, היה תלוי על חזהו של הכהן הגדול כחלק ממערך שלם של בגדיו בבית המקדש ובמשכן. הוראות לבנייתו וליצירתו מופיעים בתנ"ך בספר שמות. אבני החושן מופיעים בשם: "חושן משפט".

אבני החושן המוזכרים במקרא בספר שמות וגם במדרש תלפיות. וכך כתוב בספר שמות כ"ח ט"ו-כא':
וְעָשִׂיתָ חֹשֶׁן מִשְׁפָּט, מַעֲשֵׂה חֹשֵׁב כְּמַעֲשֵׂה אֵפֹד, תַּעֲשֶׂנּוּ; זָהָב תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי, וְשֵׁשׁ מָשְׁזָר תַּעֲשֶׂה אֹתוֹ. רָבוּעַ יִהְיֶה, כָּפוּל; זֶרֶת אָרְכּוֹ, וְזֶרֶת רָחְבּוֹ. וּמִלֵּאתָ בוֹ מִלֻּאַת אֶבֶן, אַרְבָּעָה טוּרִים אָבֶן:  טוּר, אֹדֶם פִּטְדָה וּבָרֶקֶת הַטּוּר, הָאֶחָד. וְהַטּוּר, הַשֵּׁנִי נֹפֶךְ סַפִּיר, וְיָהֲלֹם. וְהַטּוּר, הַשְּׁלִישִׁי לֶשֶׁם שְׁבוֹ, וְאַחְלָמָה. וְהַטּוּר, הָרְבִיעִי תַּרְשִׁישׁ וְשֹׁהַם, וְיָשְׁפֵה; מְשֻׁבָּצִים זָהָב יִהְיוּ, בְּמִלּוּאֹתָם.  וְהָאֲבָנִים תִּהְיֶיןָ עַל שְׁמֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, שְׁתֵּים עֶשְׂרֵה עַל שְׁמֹתָם; פִּתּוּחֵי חוֹתָם, אִישׁ עַל שְׁמוֹ, תִּהְיֶיןָ, לִשְׁנֵי עָשָׂר שָׁבֶט.
אבני החושן היו אבני חן שונות זו מזו, מבניהן אבנים יקרות, אבנים חצי יקרות ואבנים שהיו פחות יקרות.
אבני החושן נחשבו מקודשות. לכול אבן מיוחסות תכונות שונות, יש תכונות, שידועות לנו, חלק מהתכונות הוא סמוי ולא ידוע לנו ויש חלק אחר מן התכונות שאנחנו חושבים שידועות לנו.
האבנים והקריסטלים  שסודרו במערך המיוחד הזה הנקרא אבני החושן, הקנה להם את עוצמתן המיוחדת. החיבור של האבנים כקבוצה העצים חיזק והגביר את כוחן של הקריסטלים והאבנים, העניק והפך אותן כקבוצה אחת, לכלי עבודה מיוחד. כדי לשמור על יחודו של החושן היה השימוש בו נעשה רק במקרים מיוחדים וחשובים במיוחד. נשאלו שאלות והתשובות נתקבלו במערך אבני החושן, בשינוי צבע האבנים, שינויים בבוהק שלהם. צבעי האבנים והשתנות צבעי האבנים והמערך עצמו הם מופלאים ולא מובנים, ידוע  שלהצבת האבנים במערך חשיבות לפעולת המערך כולו. חשוב לדעת, לכל אבן או קריסטל בנפרד תכונות ואנרגיה שפועלת ותומכת. פעולתם של הקריסטלים והאבנים כקבוצה חזקו את התכונות ואנרגיה של כל אבן וקריסטל. ויחד עם זאת נתנה לכל קבוצת אבני החושן משנה כוח, אנרגיות כל האבנים יחד התעצמה יותר. בזה נתקבל מערך קריסטלים ואבנים שפעל כיחידה אחת וגם כקריסטלים בודדים.
עוצמתן של הקריסטלים והאבנים כמערך ובודדים נתקבל גם מקיומם של תנאים נוספים: מרחק האבנים  זה מזה, גודל האבנים וחשובה מאוד איכות האבנים (יופי או מראה, צורה – חיתוך וליטוש, כיוון "צמיחה" של הקריסטל או האבן). לאיכות יש מגוון מדדים. לגמולוגים העוסקים בחקר וזיהוי אבנים וקריסטלים מגוון רחב של מדדי איכות. לאבנים בחושן מיוחסים תכונות של ניבוי ותקשור (לכוחות עליונים) בעוצמה וכוחות חזקים ומיוחדים. מערך אבני החושן אפשר את קיום התקשור והניבוי. נפלו גורלות, בעזרתם נתקבלו מסרים חשובים מכוחות עליונים בנושאים מכריעים של העם והארץ. כל אדם יכול להשתמש באנרגיה  של הקריסטלים לתועלתו ולמצוא את דרכו המיוחדת להבין את המסר מתוך האבנים. דרך ידועה יותר היא לבחור אבן בצורה אינטואיטיבית ולהניח אותה על מקום בגוף, או להחזיק אותה ביד ולקבל את האנרגיה והמסר שלה. דרך נוספת היא לשאול את האבן שאלה והתשובה מתקבלת מהאבן כמילים, מסר, תחושה, דימוי. ניתן לשים את האבן בכוס מים למשך זמן מה ולשתות את המים. ניתן להניח אבנים במקומות אסטרטגיים כגון- מתחת לכרית, באזור העבודה, בכיס הבגד וכיוצא בזה.  לדעתי הדרך הנכונה היא לפעול לפי התחושה מתוך אמונה- "אני יודע מה לעשות", עצם הנוכחות של הקריסטלים מרפאת. האדם יבדוק מהי הדרך הנכונה עבורו. ולכן- בעבודתי אציג את הקשר בין החוש לאבן, אביא ידע על שניהם והצעות שלי  כאפשרויות טיפול זוגי, טיפול בחרדות , וטיפול עצמי והדדי. יחד עם זה- השימוש למעשה הוא אינטואיטיבי  והאפשרויות הללו הן  בגדר המלצות שלי, הנובעות מתוך מחקר וניסיון בעבודה עם קריסטלים.

12  החושים לפי שיטת לוסקי
"העולם הוא אנרגיה בעלת מודעות המשתנה ופועלת בהתאם לרצונות, לכוונות או הסכמות של בני אדם." (מתוך "32 האינטלגינציות", לוסקי ד.)  זהו ערך הליבה של עולם העשייה, הרובד הגופני לפי שיטת לוסקי. פירושו שמתוך המחשבות, הרצון ומה שמתרחש בתוך אדם ובינו לבין סביבתו- כך נוצר העולם. האנרגיה הפיזית היא התוצאה של הרוח, התודעה והנפש של בני האדם. לכן בהתבוננות על תוצאה זו, על  מה שיש– ניתן ללמוד על מה שהביא לכך, למה זה נוצר, ומתוך המשוב המתקבל לערוך את השינוי. השינוי יכול להיות דרך פעולה, מחשבה תחושה ואינסוף גורמים המגרים את אותה יכולת לזרום בכיוון הנכון- קבלה לצורך נתינה. בהתייחס לחושים, במידה ואדם רואה דברים בצורה מסוימת, הראיה הפיזית שלו מושפעת מתפיסתו השכלית ויורת אמונה ברובד הרגשי. כשאדם מגיע להבנה, לדוגמא, שיש לכל יצור הילה אנרגטית, מתוך התהליך נוצרת אמונה בכך והתוצאה ברמת החוש הפיזי תהיה שאותו אדם יתחיל לראות את ההילה.

12 החושים כוללים את הפעילות האנושית בארבעה רבדים- רוחני, שכלי, רגשי ופיזי. הם מקיפים את כל גודל הפעילות האנושית ודרכם ניתן לאבחן ולטפל .
"עולם העשייה  – מכיל שתים עשרה אינטליגנציות גופניות הקשורות לשנים עשר המזלות והחודשים, לשנים עשר המנהיגים בנפש. וכן לשנים עשר החושים: ראיה, שמיעה, ריח,דיבור, טעם, מעשה, תשמיש, הלוך, רוגז, שחוק, הרהור, שינה. שלושים ושתים האינטליגנציות מייצגות את כל התכונות האנושיות. כל פעולה וכל התנסות אנושית מכילה ומקפלת בתוכה את שלושים ושתים האינטליגנציות במינון משתנה בהתאם לאדם, למקום ולזמן" . (מתוך "32 האינטלגינציות", לוסקי ד.)  יכולות אלו נלקחו ופורשו מתוך ספר יצירה אשר מיוחס לאברהם אבינו ובו יש ידע גלוי וצפון כיצד ניתן להבין את מערך החיים הכולל ואת מבנה האנוש בפרט.
"מצב כל אינטליגנציה מקושרת ליכולת, לתכונה אנושית ולמצבם של אברים מקבילים בגוף. ניתן להתבונן, לאבחן דרך מחשבות, אמונות, תחושות – גישה, כעס, כאב, כוונה, או פחד ודרכם לראות את כאבי הגוף או בכיוון הפוך".  (מתוך "32 האינטלגינציות", לוסקי ד.) אותם 12 יכולות הן מראה להתבוננות שלנו בעצמנו, כל יכולת אנושית היא מיקרו דרכו ניתן לאבחן וטפל במאקרו- המרכב האנושי הכולל 4 רבדים, 32 יכולות : 3 רוחניות, 7 שכליות, 10 רגשיות ו-12 הגופניות בהן עוסק מחקר זה.  אביא בהמשך מפרט של כל יכולת, הקשרים השונים שלה בתוך שיטת לוסקי, והקשר אותו ערכתי לגבי הקריסטל מתוך אבני החושן. אציג אפשרויות לשימוש טיפולי ולהעצמה אישית דרך הקריסטל והקשר שלו לחוש המדובר.
ספר יצירה אומר: " תהו זה קו ירוק המקיף את כל העולם, בהו אלו אבנים מפולמות משוקעות בתהום ומביניהם המים יוצאין:" "קו ירוק שהוא מקיף את העולם, ר"ל שממנו החשך יוצא. אבנים מפולמות המשוקעות בתהום – התהום הוא בלימה, והאבנים המשוקעות בו הם ההוויות הרשומות בתוך התהו, ומהם מים יוצאים. ומכאן אתה למד שהתהו אין בו ממש ושאינו גשמי כמו שרמזנו למעלה, והמים ר"ל כוחות המים, שהם אבנים, כלומר אבני הבניין להוציא הדברים שהיו בכוח לידי פועל. והנני מסדר לך סדר הדברים על מתכונתם: דע שהרוח קודם לכל, ומרוח יצאה חכמה, וממנה קו ירוק המקיף את העולם, ובה אבנים מפולמות משוקעות שמהם מים יוצאין לעולם, מים מרוח. והמים הרו וילדו אפלה אש ממים" (רבי טודרוס הלוי אבולפיה, אוצר הכבוד כאן)
אבולפיה אומר: אבני הבניין שהיה ביכולתם להוציא מן הכוח אל הפועל. אותם גבישים , אבנים, מוזכרים לדעתי גם בספר יצירה כקישור בין הכוח האלוהי והידע האינסופי לבין העולם הפיזי, המורכב ע"פ ספר יצירה מ12 הפשוטות אלו הן היכולות המדוברות.
בפסוק מ"ה "יצר מתהו ממש ועשה את אינו ישנו וחצב אבנים גדולות מאויר שאינו נתפס" -חצב אבנים גדולות מאויר שאינו נתפס אפרש כך שהאבנים הם ההתגשמות הפיזית של האור. הן באות הקשת הצבעים ומגוון צורות, הן תדרים שהתגבשו למאגר של ידע ואנרגיה מרפאת. החושן עצמו הוא אורקול- כלי לניבוי העתיד, עילוי מעבר למרחב ולזמן, בו השתמש הכוהן הגדול. אור קול מורכב מ- אור – אותה התגבשות של אור בכל צורותיה לרבות הצורה הדחוסה ביותר- הקריסטל, וקול- אותה תוצאה נדרשת לצורך העשייה: תובנה, תדר ריפוי, יצירה הנובעת כתוצאה מחיבור לאור.

קשר אבני חושן ו12 החושים
לריפוי  באמצעות הקריסטלים ישנן מגוון שיטות לחיזוק מערכת החיסון ולשיפור מצב פיזיולוגי, רגשי ומנטאלי. חלקן התפתחו בדרך של שימוש עצמי או דרך הנחייה כתובה בתהליך בחירה וקניית גבישים ומיקומם במקום מסוים עליך או בחדר, באופן קבוע או זמני. ישנו טיפול בקריסטלים בעזרת 'מטפלים בגבישים' הממקמים אותם על האדם או בסביבתו בהתאם לצורך וכן בעזרת הקרנה של אנרגית גבישים, כאשר המטפלים אוחזים בגביש הרצוי ומכוונים לאותו אזור כלשהו בגוף. ישנו טיפול עצמי דרך הקריסטלים אשר מהווים כלי להטמעה ואיזון אנרגיות בגוף ובנפש.  כל אדם המכוון לריפוי והעצמה, ואף לקבלת ידע והבנות דרך הגביש- יכול לעשות זאת. העוצמה של הגביש מתחזקת בעזרת החשמל הסטטי של יד המטפל וההתכוננות מחשבתית המתכנתת את הגביש. ידועות אבנים רבות המאזנות את הצ'קרות השונות לפי שיטות ומחקרים רבים. ההדגשה בעבודת מחקר זו היא איזון אנרגטי דרך הקריסטלים המובאים- את הרובד הפיזי, את החוש עצמו והנגזרות שלו בשאר הרבדים. לחדד את כוונתי אביא דוגמא- ניתן לקשר את 7 האינטליגנציות השכליות עפ"י שיטת לוסקי- ל7 הצ'קרות בגוף, ול7 הפתחים בראש. הרעיון בעבודתי הוא להתמקד באינטליגנציות הפיזיות ולחדד את הקשר הטיפולי והמעשי בינן לבין 12 אבני החושן.  עדיין, זה עומד יחד עם העובדה שאותה אבן עשויה לאזן אינטליגנציות נוספות, או אבן אחרת יכולה להתאים לאותה אינט', כפי שלפי שיטת לוסקי- דרך כל יכולת אפשר להגיע ולאזן יכולות אחרות בעץ החיים. הכול מושפע מהכול, ודרך המיקרו ניתן לראות את המאקרו.

בפרקים הבאים אביא את אותו חוש מתוך 12 החושים, ואתו גביש טיפולי המקביל לו דרך אבני החושן- אראה את הקשר ביניהן, ואשלב זאת עם שיטה טיפולית מעשית לגבי איך ניתן לאזן, לחדד ולהעצים את החוש. לאחר כל טיפול בסוף הפרק יופיע דמיון מודרך שחיברתי במיוחד כדי לחדד את הקשר התפיסתי החושי בין האינט' לאבן, לחידוד החוש ומיקוד הקשר עם האבן. במשך אלפי שנים חיפשו חוקרים ומיסטיקנים את פשר קסם אבני החושן. תעלומה ומסתורין אפפו את זיהוי האבנים ששובצו בחושן, וחוקרים שונים שיערו השערות שונות לגבי זיהוי האבנים וסדרן בחושן.  לאחר מחקרים רבים בחרתי לסמך כתבי על ההילרית קוני איסלין והחוקר הישראלי איתי גולדברג מתוך הספר "קסם אבני החושן", לקחתי משם רק את הידע על שמות האבנים עצמן, בספרם הם נותנים סברות לגרסאות שונות לגבי השיוך השבטי, וזהו למעשה מחקר המבוסס על השערות מכתבים שונים.  הידע לגבי הקשר בין המזלות והשבטים, החודשים והחושים לבין 12 אבני החושן, זהו נושא שעדיין יש סביבו מעט מסתורין.  בספר הזוהר נקראות אבני החושן "אבנים תחתיות" המקבילות ל"אבנים עליונות"- המזלות, לפי הקבלה זו-  השתמשתי בהיגיון לפיו הסדר שהחודשים, השבטים ומזלות מופיעים בו הוא מקביל לסדר של האבנים בחושן. ידוע כי יש משמעות אנרגטית לסדר האבנים בחושן ולפיכך הדרך הפשוטה היא לדעתי הדרך הנכונה, הרי אלו 12  הפשוטות.

טבלת 12 החושים ואבני החושן

חושים

12  אינטליגנציות גופניות

אבן החושן- לאבחון וטיפול

צבע אבן

ה ראיה

יכולת ראיה רב ממדית

אודם- רובי

אדום

ו שמיעה

יכולת לשמוע ומשמעות

פטדה- טופז

ירוק (כחלחל)

ז ריח

יכולת להריח אמת ושקר

ברקת- אמרלד

ירוק (צלול)

ח דיבור

יכולת דיבור נכון ושגוי

נופך- טורקיז

תכלת

ט טעם

יכולת להבחין בין טוב ורע

ספיר- ספיר

כחול

י מעשה

יכולת לבחון מותר ואסור

יהלום- יהלום

לבן

ל תשמיש

יכולת כיסוי לצורך גילוי

לשם- אופל אש

אדום

נ הלוך/דרך

יכולת להפוך תהליך ליעד

שבו- אגת בלו לייס

כחול

ס רוגז/בטן

יכולת פעולה מתוך אמונה

אחלמה- אמטיסט

סגול

ע שחוק/מוח

יכולת לשחק את החיים

תרשיש- אקוומרין

ירוק / כחול

צ הרהור/לב

יכולת חברות, ומחויבות

שוהם- אוניקס

שחור

ק שינה/תא

יכולת התמודדות ערכית

ישפה- ג'ספר

כתום (אדום)

 חוש הראיה ואבן הרובי- שימוש מעשי וטיפולי

אינטליגנציה של ראיה

העובדה שהעיניים נמצאות עמוק בתוך הגוף מאפשרת לך לראות את הסביבה שלך אבל לא את עצמך, חוש הראיה בשיתוף עם האמונות שלך מאפשרים לך לראות מה שאתה רוצה לראות ולא מה שאחרים מראים לך. אתה יכול לראות דברים לפני התרחשותם, לראות מעבר לזמן ולמרחב. אתה יכול לראות צבעים, פרחים וצורות, אתה יכול לראות עולם יפה בדרך ייחודית כפי שלא נראה מעולם. אתה יכול לראות את עצמך דרך אחרים, אתה יכול להביט, לראות, להבחין בין חושך לאור ולתקן את השגיאות שלך דרך המשוב שאתה מקבל מהסביבה. חוש ראיה בהגדרה עפ"י שיטת לוסקי- יכולת ראיה מרחבית טופוגרפית, על חושית, דמיונית, חזותית, רב ממדית. נוצר עם ה"א טלה וניסן וכבד וראיה ועיוורון. חוש הראיה הוא ראש וראשון לשנים עשר החושים – אדם יעשה את מה שהוא רואה ורק אחר כך מה שהוא שומע או מריח. חוש הראיה מבחין בין אור וחושך, מסנן ומנטרל רעלים כמו הכבד, המנהיג בנפש של אינטליגנציית הראיה. סינון הרעלים הם שמאפשרים לאדם לראות מה שהוא רוצה לראות ולא מה שמראים לו. מזל טלה הוא ראש גלגל המזלות – אנוכי, דינאמי, נועז, יוזם, תחרותי, החלטי, וחם מזג – תכונות שמאפשרות לו יכולת ראיה. אינטליגנציה של ראיה מאופיינת ביעילות הסינון והעיבוד של תפיסת המרחב..

העיניים
העין בנויה בצורה של כדור קטן שקוטרו 2.5 ס"מ, במרכז הכדור נמצא האישון שצבעו נראה לנו שחור, דרך האישון חודרות קרני האוראל תוך העין.מסביב לאישון נמצאת הקשתית הצבעונית, הצבע יכול להיות חום,אפור, ירוק או כחול. האישון מווסת את עוצמת האור הנכנסת,כמות האור הנכנסת לעין נקבעת על ידי שרירי הקשתית, באור חזק הם מקטינים את האישון כדי שהאור לא יסנוור ובחושך הם מרחיבים את האישון כדי להכניס כמות אור גדולה.מאחורי האישון נמצאת העדשה, מקפא קטן של ג'לי שקוף שמכופף את קרני האור הנכנסות ויוצר תמונה מוקטנת והפוכה של הדברים על הרשתית.המשוב או האור המוחזר מהסביבה ופוגע בעין מותמר על ידי הרשתית לאותות חשמליים שמועבר למוח על ידי העצבים האופטיים.המוח ממיין , מעבד והופך את התמונה בגודל ובצבעים האמיתיים.שתי העניים מאפשרות לנו לראות מרחב גדול מימין ומשמאל.

ליקויי ראיה
אצל קצרי ראיה התמונה המתקבלת היא לפני הרשתית ולריחוקי ראיה התמונה המתקבלת היא מאחורי הרשתית. הרכבת משקפיים או עדשות מגע מאפשרים את תיקון המצב. רוב עיוורי הצבעים לא מבחינים בין צבע אדום לצבע ירוק, אחד מכל 12 גברים הוא עיוור צבעים.תינוק שנולד רואה הכול הפוך ועובר זמן עד שהמוח הופך את התמונה.

הכבד
הכבד הוא המנהיג בנפש של חוש הראיה, פעולות הראיה משפיעים על תפקוד הכבד ופעולת הכבד משפיעה על יכולת הראיה בנפש.הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול ביותר בגוף (כמעט 2 ק"ג)ידועים חמש מאות תפקידים שונים שהכבד ממלא. הכבד מעבד חומרים המגיעים אליו דרך הדם משנה ומפרק אותם, מייצר חלבונים, מנטרל רעלים, מווסת את רמות המזון בדם, ומייצר כל יום בערך ליטר מיץ מרה שהוא חומר פסולת שנשפך למעי הדק ומסייע בעיכול ופירוק שומנים.

 אבן האודם- תיאור ומראה:
הצבע הוא בדרך כלל אדום-בורדו בקשת של גוונים שנעים בין  ורוד וסגול: יש רובי דם שהיא אדומה לחלוטין ללא גוונים, לעיתים יופיע  פיגמנט כתום, ויש רובי אדומה-סגולה. כבר בהגדרת הצבעוניות מתחילים להבין את הפוטנציאל שטמון בה: היא מסוגלת להתחבר אל צ'קרות הבסיס, הלב והעין השלישית ידועה כאבן שמסמלת אצילות ואליטיזם. אחת מאבני החן היקרות ביותר הקיימות: רובי באיכות של תכשיט עשויה לעלות יותר מיהלום איכותי באותו משקל. היא אחת מאבני החושן, מוזכרת  בתנ"ך כ"אודם".
זוהי האבן הראשונה באפוד הכוהנים (ספר שמות פרק ל"ל).  זוהי אחת האבנים החזקות ביותר. לאבן הרובי מיוחסות תכונות שונות כגון: משחררת חסימות, חרדות קדומות ופחדים, בעיקר כאלה שחסומים בצ'קרות הנמוכות. אפשר לומר עליה שהיא מסייעת לשחרר פחדים ראשוניים. היא מסייעת להעיר את האינטואיציה מהתרדמה שלה, עוזרת לנו להביע את עצמנו יותר טוב ועל ידי כך לשפר את עמדתנו בעימותים וויכוחים, בין היתר על-ידי כך שתומכת בעדינות ומרככת.

 קשר רובי לחוש הראיה
האות ר מתחילה את המילה רובי וראיה, לאותיות כוח וקשר בריאה למהותם של דברים. האבן מיוחסת לתמיכה בלידה והריון וקשר טמון בכך שכל דבר הנולד- רואה אור. אור וראיה הם המגע הראשוני ביצירה של הבריאה, במפגש בין הדברים. כשאנו סוקרים משהו נשתמש לרוב בראיה כדי להעביר לשאר החושים את מלאכת העיבוד. הרובי מיוחסת לעין ה-3 לצורך ראיה מרחבית פנימית ועל חושית. ניתן להתייחס למשפחת אבני האודם בכללותה, ויש אפשרות להתייחס לכל אבן כפרט. ע"י החיבור השימושי להלן, אפשר לטפל דרך הקריסטל מתוך מה שאותה אבן באה לתת. בתוך כל גביש טמון ידע וריפוי, והגבישים מטרתם לתמוך במלאכת האור ע"י אותה הקרנה שהם מביעים.

הטיפול
קחו אבן רובי, רצוי אותה אבן סגולה אשר יד כל משגת בחנויות לקריסטלים ואבני חן. טיהור האבן יכול להתבצע בכמה דרכים,  בחרו את הדרך אשר האינטואיציה מורה לכם עליה: דרך אחת היא לשטוף או להשרות את האבן במים, ולאחר מכן להניח אות להטען בחוץ ע"י אור שמש ואור ירח (24 שעות לפחות). דרך שנייה היא להשרות את האבן במי ים או מים עם מעט מלח. דרך נוספת, היא לשים כוונה של טיהור, כאשר התהליך הוא פשוט- החזיקו את הגביש ב-2 ידיים, עצמו עיניים, קחו כמה נשימות עמוקות, כנסו למצב של שלווה וקבלה. כעת, שאלו את הקול הפנימי או את הגביש עצמו- את שמו/שמה. הגביש יכול להיות זכר או נקבה ושם כלשהו יעלה בתודעתכם. קבלו זאת. מרגע שיש לגביש שם- התחברו אליו באהבה והתייחסו אליו כילד המבקש את אהבתכם. שאלו אותו מה בא לעשות עבורכם- איזה תמיכה ריפוי או ידע הוא בא לחזק. התשובה תגיע.  כעת השתמשו בגביש שלכם לצורך אותו חיזוק והתמרה שאתם מבקשים. להלן

אפשרויות שונות לשימוש טיפולי:
לחיזוק והגברת חוש הראיה הכולל גם את הראיה הפיזית וגם את העל חושית והפנימית- וחיבור 2 העיניים לעין ה-3 האחראית על כך, הניחו את הגביש על המצח קצת מעל הגבות, שם ממוקמת העין השלישית. חושו את האנרגיה היוצאת דרך החיבור בין האבן לגופכם. הנו עצמכם מהתהליך, היו בקבלה ופתיחות. ניתן לחזור על התהליך ככל שתרצו. לאחר זמן מה או אפילו מיד- יעלו דימוים שונים.

תוכלו לרשום זאת, ענו על כמה שאלות בתום התהליך:
* מה אותם תמונות שראיתם מסמלות עבורכם?
* מה חשתם מהאבן, איך הרגשתם את האנרגיה?
* אילו רגשות צפו בכם במהלך התהליך?
* אם עלו מחשבות- מהן, ומה הן אומרות לכם?
* מה הבדל בין מה שהרגשתם לפני ומה שאתם חשים עכשיו?
* מה השתנה ביכולת שלכם לראות?

דמיון מודרך: חיבור לראיה פנימית:
התבוננו בגביש באודם, וכעת עצמו עיניכם, ראו קרני אור יוצאות מהגביש וחודרות אל העין השלישית. חושו את המרכז מתרחב, חושו את האנרגיה העוצמתית  של הגביש מציפה וממלאת את המרכז באור סגול. וראו את האבן בדמיונכם מתרחבת עם כל נשימה שלכם, גדלה יותר ויותר.האבן מוארת, הילה של אור עוטפת אותה ומאירה על כל המרחב מסביב. כנסו אל האבן, שבו בתוכה, הניחו לעצמכם לקבל את אותה עוצמה. כעת – שאלו שאלה, וקבלו את התשובה מהגביש עם פתיחות. זה יכול להיות מילולי, תמונה, תחושה, כל דבר שיחבר אתכם להבנה.

היפרדו מהאבן ובעזרת הנשימה חזרו לגוף הפיזי. תודה.
חזרו על אותן שאלות שוב, ובנוסף ענו על- איזה תובנה קיבלתם מהאבן?
ניתן "למשוך" אנרגיה מהגביש גם בעזרת המחשבה. כאשר ואתם מרגישים שברצונכם לחזק את הראיה, דמיינו את הרובי מקרינה אור החודר אל העין השלישית ומשם לשתי עיניכם לחיזוק הראיה ופיתוחה.

חוש השמיעה ואבן הטופז- שימוש מעשי וטיפול
חוש השמיעה על פי שיטת לוסקי– יכולת לשמוע קולות, צלילים, תדרים ומשמעות. נוצר עם וא"ו שור ואייר ומרה ושמיעה וחירשות. חוש השמיעה האחראי לסינון אינפורמציה ופירוק שומנים( כמו המרה -המנהיג בנפש). מזל שור מייצג את הארצי, שורשי, רכושני, עקשן, בררן, מקפיד על ניקיון, לחם הארץ, מרובע ורגיש בצוואר. יכולות שמרחיבות את היכולת לשמוע מתוך משמעת לסביבה, ליקום, לעצמו ולגוף כדי ליצור משמעות לחיים. אינטליגנציה של שמיעה מאופיינת ביעילות שמיעה, הקשבה, תפיסת תבניות מוסיקליות, כישרון למוסיקה והבעה באמצעותה כמו אצל אוהבי שירה ונגינה, זמרים, מלחינים, מנצחים. המשמעת והמשמעות ניתנו בידי חוש השמיעה. כדי ליצור משמעות על פני הריק אתה חייב להקשיב וגם לשמוע. יכולת ההקשבה מפתחת את המשמעת וזו יוצרת משמעויות חדשות בחיים. תקשיב לעצמך, לגוף שלך, לנשימות, לדפיקות הלב, לזרימת הדם, לעצים, לים ולעננים, תקשיב לצלילי המוסיקה שיוצרים אחדות בין בני אדם ומרפאה אותם, תקשיב למשמעות שמאחורי המילים והצלילים.

האוזניים
הקול יוצר גלים, תנודות באוויר כמו טיפת מים שיוצרת אדווה במים. גובה הצליל מושפע ממספר תנודות האוויר ואילו כמות האוויר הרועדת תשפיע על עוצמת הצליל. הקול החוזר הוא הד  משוב שמאפשר לדעת היכן נמצאים. האפרכסת מעבירה את גלי הקול דרך תעלות השמע של האוזן אל עור התוף שנמצא באוזן הפנימית. עור התוף הוא קרום דק ומתוח היוצר תנודות המועברות לשלוש עצמות קטנות הנקראות עצם הפטיש, עצם הסדן ועצם הארכובה. מכאן עוברים גלי הקול לשבלול שדומה לקונכייה של חילזון מלא בנוזל מיוחד. בשבלול יש עשרות אלפי קצות עצבים שמסתיימים בשערות דקיקות הרגישות לתנודות, השערות מתכופפות, מרעידות האוויר וגורמים להיווצרות אותות חשמליים, ההודעות החשמליות נשלחות דרך עצב השמע אל המוח. המוח ממיין ומעבד והופך את ההודעות לקולות בגובה בעוצמה כפי שהגיעו לאוזן. ילדים מזהים צלילים גבוהים ונמוכים שמבוגרים אינם מזהים.

שיווי משקל
האוזן מסייעת ליצור שיווי משקל, באמצעות תהליך מורכב שבו משתתפים חושי קלט, עיבוד, תנועה ופלט. לפני השבלול נמצאות שלוש קשתות עגולות למחצה מלאות נוזל המסייעות לשמור על שיווי המשקל. כתוצאה מתנועה של הראש, הנוזל נוגע בקצות העצבים בתוך הקשתות ושולח הודעות ומודיע למוח שסובבנו את הראש או הפנינו מבט. כאשר אנחנו מסתובבים המוח מקבל הודעה על כך, אבל לאחר שהפסקנו להסתובב עדיין ממשיך הנוזל בתוך הקשתות לנוע, לכן עצבי האוזן שולחים הודעה שאנחנו עדיין מסתובבים אבל העניים אומרות שעומדים במקום, המוח מתבלבל מההודעות הסותרות ולכן חשים סחרחורת והראש מסתובב.

המרה
היא המנהיג בנפש של חוש השמיעה, פעולות השמיעה ישפיעו על איכות ופעולת המרה ואילו פעולת המרה תשפיע על יכולת השמיעה בנפש. כיס המרה מתמלא בין הארוחות במיץ מרה – חומר פסולת, כאשר המזון מגיע לתריסריון הוא נשפך ומסייע בעיכול ופירוק שומנים. השמיעה קשורה לאיזון, משמעת, משמעות, משמעותיות, שיווי משקל. בני אדם המקשיבים זה לזה מתחברים מאותו צורך אשר לנו באחדות.  אנו בוחרים לשמוע ולהקשיב מצורך מה שנכון עבורנו, והכוונה היא גם לנקות ואזן את אותו חוש כדי להקשיב לקול הפנימי, לכוון אותנו בתהליך חיינו מתוך הנכון עבורנו.

אבן הטופז- מראה ותאור חיצוני-
מופיעה במגוון צבעים: צהוב, זהב, אדום-צהוב, כחול, לבן, שקוף חסר-צבע, חום בהיר וירוק אדמדם. מתגבשת בצורת גבישים מנסרתיים מרובעים, לעיתים דמויי מעוין. בעלת מבנה מחורץ בדומה לטורמלין, אך הטורמלין צומחת בצורת משושה, והטופז צומחת בצורה ריבועית. לעיתים מופיעה עם סיומת טבעית. אבני-טופז בעלות סיומת טבעית נדירות יחסית וחזקות יותר בעבודה אנרגטית. המבנה המחורץ גורם להנעה אינטנסיבית של אנרגיה ולזרימה אינטנסיבית של אור. זהו קריסטל מאד עוצמתי. נחשבת לאחת מאבני החושן, מופיעה בחושן בשם "פטדה". בעיקר נפוצה בגוונים הזהובים והצהובים, הכחולים והתכולים. כן ניתן למצוא טופז כתומה כהה, שנקראת "טופז אימפריאל" ויש גם טופז מרובת-צבעים (מולטי-קולור).

אבן הטופז- שימוש ותאור תכונות –
בטופז הכחולה נשתמש בעיקר לחיזוק יכולות תקשור. הטופז הצהובה עוזרת לנו להרחיב את המודעות ולהגדיל את היכולת שלנו לקבל אנרגיה חיובית מבחוץ. כמו הסיטרין נחשבת לאבן שעוזרת לחבר אותנו למימד של שפע. ניתן להשתמש בה בתהליכים של דמיון מודרך בהם אנו מדמים את כניסת השפע לחיינו או כניסה של אנרגיה חיובית ומזינה. היא עוזרת לנו למגנט אלינו את הרצונות שלנו. הטופז הצהובה נותנת לנו תגבור ועידוד בחיפוש שלנו אחרי דרך רוחנית ונתיב להארה. הטופז מולטי-קולור תאפשר מצבים ארוכים ויציבים של מדיטציה.

הטופז נחשבת לאבן שבו-זמנית גם מרגיעה וגם מחזקת את היכולות המנטאליות. היא תסייע לנו להתמודד בתוך מערכות יחסים מכל סוג שהוא (חברתיות, מקצועיות, זוגיות) כשאנו בהתכוונות ורצון ליצור מערכות יחסים חדשות ומספקות יותר. אפשר להגיד שהיא מעוררת את האהבה מתוך המקום של צ'קרת הטבור. היא מסייעת לנו בתחושת הביטחון (בטחון בעצמנו ובזולת). היא מפיגה עצבנות שנובעת מחוסר בטחון. ניתן להשתמש בה להרגעה ממשית כשמדובר במערכת עצבים שנמצאת במצב רגיש מאד ואפילו למצבים של התמוטטות-עצבים. היא גם עוזרת לנו באופן ממשי להפטר מספקנות. היא מחזקת אנרגיה של עשייה. הטופז צהובה, שמתדרת בעיקר לצ'קרת הטבור, היא אבן שיכולה "לשמור" אנרגיה ומידע. היא יכולה לאחסן אינפורמציה שונה ואף אנרגיה של אהבה ומתפקדת ממש כסוללה. הטופז הזהובה מצוינת לשם הפעלת הצ'קרות התחתונות: בסיס, מפשעה וטבור, וכן יכולה לעורר את צ'קרת הכתר.

הטופז מולטי-קולור יכולה לעזור לנו בצורה מצוינת להתמודד עם תבניות חשיבה שאינן משרתות אותנו או מזיקות לנו. הטופז הכחולה מחדדת ומחזקת את יכולות התקשורת שלנו. כיוון שהיא אבן מתגברת, ניתן להשתמש בה כשאנו מעוניינים להתבטא בצורה מאד ברורה וחזקה ואנו מחפשים תמיכה והמרצה בנושא. הערה: לא תתאים לאנשים שקשה להם להתבטא, היא תהיה חזקה מדי עבורם, לאנשים כאלה עדיף לקחת קריסטלים כמו אקוומרין או אגת תחרה-כחולה.

היבט פיזי: מצוינת לסוגיות כלליות של בריאות. יכולה לעזור במקרים של אבדן חוש הטעם והריח (אנשים תתרנים) וכן לסוגיות שונות של חוסר איזון ופצעים בעור. הטופז הצהובה יכול לשמש כמקור לאנרגיה כשמרגישים מרוקנים. טובה מאד מבחינה פיזית לבלוטות ההפרשה הפנימיות ולמצב של הפרעות באיברים המנקים: כבד, טחול, כליות, דרכי-שתן. זאת בדומה לסיטרין, אך הטופז עושה עבודה אינטנסיבית יותר בניקוי. טובה לאנשים מבוגרים שהאנרגיה שלהם עייפה. אפשר לקחת אותה, למשל אחרי מחלה, כשהגוף כבר בריא אך האנרגיות עדיין לא הגיעו לרמתן הרגילה. הטופז הכחולה מצוינת לבעיות שקשורות בגרון ובצ'קרת הגרון כמו דלקות בגרון וצרידות. הטופז מולטי-קולור טובה לבעיות באזור צ'קרת הלב: סוגיות שונות של ריאות כמו דלקת-ריאות, גודש בריאות וכן טובה לטיפול בבעיות עור שונות.

טופז אימפריאל: טופז בצבע כתום-אש כהה. זוהי אבן מצוינת לעבודה על צ'קרת המפשעה, להוצאת דברים אל הפועל. התכונות שלה הן כמו של הטופז הצהובה, אך היא תכוון יותר לצ'קרת המפשעה והבסיס. מצוינת במיוחד לאנשים עייפים ומרוקנים אנרגטית. מנקה את מערכת העיכול והשתן.

היבט מקצועי: נחשבת לאבן שמביאה הצלחה ומגבירה את היצירתיות ולכן מצוינת לאמנים ויוצרים שרוצים להבליט את ייחודם. הטופז הצהובה תעזור לאמנים למשוך לחייהם שגשוג והצלחה. הטופז הכחולה תתאים לאנשים שעובדים מול קהל גדול היא תתאים גם לאנשים שעובדים בקבלת קהל או צריכים להרצות או להציג פרויקטים במסגרת עבודתם. (מתוך אתר של מיכל וויסלברג

 קשר חוש השמיעה ואבן הטופז:
האות ו המסמלת את חוש השמיעה על פי שיטת לוסקי מוכלת במילה טופז. בתיאור הנ"ל ניתן לראות שימושים שונים  אפשריים המיוחסים לאבן הטופז, אשר רחבים יריעה, והקשורים לאיזון , תקשור ותקשורת. תכונות אלה מיוחסות לחוש השמיעה,  התקשור הראשוני של האדם הוא בינו לבין הקול הפנימי, אותה הקשבה לאני הפנימי דורשת חידוד של חוש השמיעה ברובד הרגשי והרוחני שלו. האיזון המתקבל בשימוש באבן הטופז קשור לאיזון של האוזניים, באוזן ישנו אבר האחראי על שיווי משקל. התקשור , מעבר לחידוד ההקשבה דורש גם משמעת והתמדה וממנו נוצרות משמעויות, וגורמים אלו אף הם חלק מחוש השמיעה.

הטיפול:
לחיזוק השמיעה הפיזית, פתיחות לשמיעת הקול הפנימי, תדרים צלילים, הקשבה. לחיזוק המשמעות המתקבלת מהדברים, חיזוק המשמעת הפנימית לצורת חיבור לאני הפנימי והעלאת המודעות.

טהרו את האבן (כמתואר בפרק הקודם תת סעיף "הטיפול"), בחרו אבן לפי האינטואיציה, זו יכולה להיות כל סוג של טופז. הטיפולים המוצעים במחקר זה גורסים כי הכוונה היא העיקר בעבודה הטיפולית. כאשר מייחסים אבן מסוימת לתכונות מסוימות- הטיפול עובד. בחרתי להשתמש באבני הכוהן כאופציה ממשית המקבילה לספר יצירה בצורה של סדר כרונולוגי, אך אותה מהות של השימוש תלויה בעיקר בידי המשתמש, כך נכון לגבי גבישים, מדיטציה, דמיון מודרך, הילינג, אומנות, מוזיקה וכל דרך טיפולית אחרת. זכרו: העיקר הכוונה. הזרע שטומנים מאחורי המעשה הוא שמצמיח את התוצאה, הפרי. במידה ונדרש טיפול ישיר לחוסר איזון– הניחו את האבן על העין השלישית ותנו לה להקרין עוצמתה. היו בפתיחות, היו בקבלה. התכווננו לאיזון, חושו את קו האמצע הנמתח מהאבן ושולח קרניים לאורך כל הגוף. חושו את שני צידי המוח נטענים ומשווים תדר זה לזה. חושו אנרגטית מתי הספיק לכם, אז תדעו שהטיפול הסתיים.   יכול להיות שתירדמו, זה מצוין. גלי אלפא פועלים על המוח, זה מצב של שלווה עמוקה, כמו טראנס מסוים. זוהי אינה בדיוק שינה כי אם כניעה של התודעה לקבלה של האנרגיה המרפאת. זה סימן שככה אתם מגיבים הכי נכון עבורכם לקבלת הטיפול. כשתקומו תחושו קצת אחרת, אולי קצת ריחוף או כבדות. תנו זמן לעצמכם להסתגל לשינוי, להכיל. עשו זאת כאשר נדרש איזון.

דמיון מודרך: הקשבה לקול הפנימי:
אבן הטופז גדלה עם כל נשימה שלכם והופכת לשער. אתם נכנסים בשער לתוך מרחב החיבור הפנימי. מסביב יש אורות, צבעים צלילים. נשמו לתוככם את האור, תחושת איזון ממלאה אתכם. כעת, קראו מדריכים שלכם להתקרב. אתם רואים דמויות מוארות, מברכות אתכם לשלום. מתוך הדמויות ישנה אחת גדולה ומוארת במיוחד, זהו המדריך האישי שלכם. ברכוהו, שוחחו עמו. שאלו שאלה משמעותית לכם, והקשיבו למה שעולה. נהלו שיחה עם ההדרכה שלכם. למדריך ישנה מתנה עבורכם. פתחו את האריזה, וקבלו את מתנתו, זהו משהו שאתם תמיד רציתם. היפרדו מהמדריך ומהמרחב וצאו חזרה משער אבן הספיר. נשמו ועם כל נשימה האבן חוזרת לגודלה הטבעי ואתם חוזרים לגוף הפיזי ולמציאות העכשווית.

כעת רשמו לעצמכם:
*מה חשתם מהאנרגיה של הטופז
*מהם הרשמים מהחוויה במרחב? מה ראיתם, שמעתם, חשתם, חשבתם, הבנתם
*מה אמר לכם הקול הפנימי- המדריך?
*מה מתנה שקיבלם? מהו המסר?
*מה קיבלתם מהחוויה? 

דרך נוספת להתחבר לקול הפנימי דרך האבן
חושו אותה ב2 ידיכם, עצמו עיניים. נשמו כמה נשימות עמוקות, שאפו פנימה רוגע וחיבור, נשפו החוצה הסחות דעת. שאלו את האבן מה שמה, מה באה לעשות עבורכם? שאלו שאלה או כמה שאלות, ככל שעולה על דעתכם. פעלו מהפתיחות והידיעה כי אכן אנרגיית הגביש טומנת בתוכה ידע אינסופי, בדומה לכל תא ותא בגופכם, בדומה לכל דבר בטבע. חוש הריח ואבן הברקת- אמרלד- שימוש מעשי וטיפולי
אינטליגנציה של ריח ע"פ שיטת לוסקי– היכולת להריח אמת ושקר, יכולת אבחנה בכוונה ובמניע. נוצר עם זי"ן תאומים וסיוון וטחול וריח ותתרות. מזל תאומים מייצג את הניגודים, שינוי ללא הרף, כפל לשון, פזיזות, מסתגל, תופס מהר, גמיש. רגישות בידיים ובנשימה ומקושר ביכולות שלו לאינטליגנציה של ריח. חוש הריח כמו הטחול אחראי על לכידת הפולשים וייצור נוגדנים כדי להבחין באמת ובשקר, כדי להבחין במניע ובכוונה האמיתית המסתתרת. אינטליגנציה של ריח מאופיינת ביעילות ההבחנה הבין אישית, יכולת להבחין בכוונה המסתתרת, רגישות גבוהה והסקת מסקנות. יכולת שיקול דעת וקבלת החלטות בדילמות מוסריות וערכיות, רגישות לערכי צדק ומוסר, יכולת להבחין בין אמת ושקר. יכולת להבחין בין אמת משתנה ואמת מוחלטת.

חוש ריח מפותח יסייע לך להריח את הזיוף ואת האותנטיות כדי להבחין בין אמת לשקר. החיפוש אחר האמת המוחלטת יאפשר לך לקלוט את הסיבה, את המניע ואת הכוונה המסתתרת, כדי להבחין בין הטעם המתוק של האהבה במקום בטעמו המר של הפחד. הריח הוא מצפן שלך והוא לוקח אותך אל החלומות המבושמים והשמחים שלך, אל הרכות והשחוק.

האף
בתוך האף יש מיליוני שערות קטנות השקועות בתוך ריר סמיך ודביק. חלקיקי הריח הנכנסים לאף עם הנשימה מתערבבים בריר, נקלטים על ידי השערות ונשלחים כהודעות למוח. המוח ממיין ומעבד והופך את ההודעות לריח שנקלט. המוח יכול להבחין בין 10.000 ריחות שונים. הריח והנשימה קשורים זה בזה שכן הפעלה של חוש הריח מותנית בהפעלה של מערכת הנשימה. מערכת הנשימה מורכבת מהאף, מערות האף, חלל הלוע, גרון, קנה נשימה, סמפונות וריאות. בזמן שאיפה נכנס אוויר שעובר דרך האף ופוגש את השערות הקולטות את ריח האוויר הנכנס, מכאן ממשיך האוויר למערכת הנשימה שמעבירה את החמצן לדם וזה מזין את התאים בכל הגוף.

הנשימה
הריאות הם איברים גדולים וספוגיים, החמצן נכנס לריאות ומשם לחלק הימני של הלב, כאן הדם משחרר פסולת – פחמן דו חמצני וסופג חמצן, הדם העשיר בחמצן חוזר אל החלק השמאלי של הלב ומכאן אל כל התאים בגוף, התאים החיים מפרישים פחמן דו חמצני שחוזר עם הדם אל הריאות ויוצא החוצה מהגוף, בדרך הוא עובר באף ומשמש את חוש הריח ואת חוש הטעם, הוא גם מסייע להפקת קולות ודיבור, האוויר מווסת את כמות המים בגוף ומסייע לצינונו. הנשימה היא נשמת אפו של אדם.

הטחול
הטחול הוא המנהיג בנפש של חוש הריח, פעולות הריח ישפיעו על איכות ופעולת הטחול ואילו פעולת הטחול ישפיעו על יכולת הריח בנפש. הטחול נמצא בחלל הבטן צמוד לצלע 10 וצלע 11 ומהווה את המסה הגדולה של רקמות לימפה בגוף. סוגים שונים של תאים לבנים המגיעים לטחול עוסקים בלכידת פולשים וייצור נוגדנים למערכת החיסונית. הטחול מקבל אספקת גבוהה של דם לסינון, בנוסף לתפקידו בייצור נוגדנים הוא גם בולע תאי דם אדומים זקנים ומייצר תאי דם אדומים לפי הצורך.

אבן הברקת- אמרלד- תיאור תכונות ושימוש
תאור כללי: בעלת תדר ירוק גבוה. הגוונים נעים בין ירוק בהיר לירוק כהה, לעיתים יהיה זה ירוק עמוק בגוון בקבוק ולעיתים יהיה לו נופך צהבהב. שייכת למשפחת ה"בריל". השם "אמרלד" נגזר מן השפה הפרסית ונובע מהמילה שמשמעותה "ירוק". נחשבת לאחת מאבני החושן של הכהן הגדול ומזוהה עם שבט לוי. כשהיא באיכות גבוהה נחשבת לאחת האבנים היקרות ביותר. היא גם אחת האבנים העתיקות ביותר. האזכור הראשון לגביה מדבר על מצרים העתיקה בערך לפני כ-3500 שנה. בתקופה מאוחרת יותר היא מוזכרת רבות בתרבות רומא העתיקה, אך פרסומה העיקרי במסחר קשור לגילוי אבני אמרלד יפות ואיכותיות ביותר בדרום-אמריקה על-ידי הספרדים שפלשו ליבשת בסוף המאה ה-15 לספירה. יש הסוברים שממנה עשוי הגביע הקדוש שסביבו אגדות ומיתוסים רבים כל-כך. היא לא רק יפה ויקרה, אלא נחשבת גם לאבן מפורסמת. סביבה נרקמו אגדות רבות וסבבו את שמה שמועות רבות על יכולותיה ועל השיוכים המיסטיים שלה.

היבט רוחני: מחברת את המשתמש בה למהות של טוהר, ניקיון פנימי ואמת מתוך המקומות הגבוהים ביותר. תכונה זו שלה, יחד עם העובדה שמחזקת יכולות שכליות הופכת אותה לאבן מצוינת לאקדמאים ופוליטיקאים. מצוינת לאנשים שעוסקים בריפוי אנרגטי לסוגיו. מחזקת יכולות ניבוי וראייה על-חושית ומצוינת לאחיזה או ענידה על-ידי אנשים שעוסקים בחיזוי העתיד או תקשור. היא אבן הלב החזקה ביותר לתהליכים של רגרסיה (חזרה חווייתית אחורה כולל שחזור גלגולים). מאחר וקשורה לסוגיות של נשימה, טובה מאד לתהליכים של מדיטציה.
היבט רגשי: עבודתה עדינה מאד והמשתמש בה עשוי להיכנס מצד אחד למקומות מאד עמוקים בתוכו ומצד שני יחוש מאד עטוף, מוגן ואהוב. היא תעזור מאד לעבודה עם נשימה מודעת.. מצוינת לסוגיות של זוגיות, מאחר ומעוררת את הלב ומחברת את האדם לתדרים של אהבה וחמלה. מחזקת מביאה הרמוניה למערכות יחסים תוך כדי שהיא מרגיעה רגשות סוערים. טוב מאד לתת אותה כמתנת חתונה או כתכשיט שבני הזוג מעניקים זה לזה. טובה לשימור הזוגיות גם לאחר שנים רבות של ביחד.
היבט מנטאלי: עוזרת להתחבר למקומות גבוהים דווקא דרך החשיבה ובהיבט זה טובה מאד להבנת הלוגיקה של היקום. היא מחזקת את האמפטיה בין האדם לאנשים הסובבים אותו וכן מגבירה נאמנות. עוזרת מאד לזיכרון ומאפשרת לאדם לנצל יותר טוב את יכולותיו המנטאליות. עוזרת לאנשים המתלבטים בנושא כזה או אחר לקבל החלטה. מחזקת מוטיבציה, ועוזרת לגייס אומץ בהקשר של הלב, כלומר: ללכת עם האמת שלנו בנתיב של הלב שלנו לא משנה מהם המכשולים או האנשים שעשויים לעמוד בדרכנו. כן היא יכולה לחבר את האדם בצורה חזקה יותר ליצירתיות שבו (היצירתיות והמוטיבציה יבואו במקרה זה ממקום של לב). ניתן לתת אותה גם לחולים במחלות פסיכיאטריות קשות כמו סכיזופרניה ופאראנויה.
היבט פיזי: מעוררת ניקוי וחיזוק של האיברים הפנימיים שמשמשים לניקוי רעלים (כבד, טחול, לבלב, כליות). ניתן גם להניח אותה על עיניים עייפות. עוזרת לגוף הפיזי להתנקות טוב יותר מעומס של רעלים. לצורך כך ניתן לשלב אותה עם ההמטייט על הצ'קרות התחתונות ובשילוב עם מושבת סיטרין על שלפוחית השתן. טובה גם לסוגיות פיזיות של הריאות, וכן ניתן להניחה על עמוד השדרה כדי לחזק אותו. יכולה לעזור (כטיפול נלווה) לחולי סכרת. לצורך כך יש להניח אותה על הלבלב. כשמשתמשים באמרלד על הלבלב (באזור הקיבה) לסוגיה זו, כדאי מאד לעשות זאת בחוץ באור יום, ולאפשר לקרני השמש לעבור דרך האבן ולחזק את פעולתה. רצוי גם להשתמש באבנים שקופות ככל שאפשר. (מתוך אתר הקריסטלים של מיכל וויסלברג)

קשר חוש הריח ואבן הברקת:
המילה אמרלד והמילה אמת מתחילות בא'מ שתיהן, העוצמה האנרגטית הטמונה באמת המתגלה דרך חוש הריח קשור באמרלד- הברקת.  בין תכונותיה הרבות של אבן זו- מיוחס לה חיבור האדם לאמת שלו, ואמת גבוהה יותר, אמת מוחלטת. חוש הריח מבדיל בין אמת לכזב, מה שמריח אמיתי, אותנטי. אבן זו מחברת לאותה יכולת. חוש הריח מונהג בנפש ע"פ שיטת לוסקי וספר יצירה- לטחול. אבן הברקת מחזקת את התפקודים של הטחול ועוזרת לסנן רעלים מהגוף, בדומה לסינון כל מה שאינו אמת עבור האדם.

 הטיפול
חיזוק חוש הריח הפיזי והעל חושי- ריחות כדרך להצפת רגשות שונים או מידעים. חיזוק האמת הפנימית והדרך להתחבר אליה. טהרו את האבן. כשעולה מצב בו אתם מחפשים את התשובה האמיתית לכם, או מבקשים להתחבר לאמת האוניברסאלית של היקום- הניחו את אבן בין 2 כפות הידיים בתנוחה של "תפילה"- הצמידו את הידיים וקרבו ללבכם.  ספרו לגביש הברקת את השאלה, נחו א השאלה כך שתהיה ברורה לכם. שאלו- האם זו האמת ? חושו, שמעו, קבלו את התשובה בחיזיון או כל מה שעובד עבורכם. היו פתוחים, אל תטילו ספק. שאלו מתוך רגש גבוה, התכווננו להכלה.

אפשרות נוספת: הרבה פעמים אבן יקרה זו מופיעה משובצת בתכשיט.  אם ברשותכם טבעת או תליון בהן אבן ברקת- קשרו חוט או חברו לשרשרת. אחזו את המטוטלת שיצרתם בקצה החוט, לא יותר מ20 ס"מ מעל האבן. הרפו מחשבתכם. כעת- קבען עם המטוטלת כיצד יראו תשובותיה. ניתן להניח את כף יד השנייה פרושה כלפי המטוטלת מרחק קטן תחתיה.  אצלי למשל, תשובה של "כן" היא סיבוב לצד ימין בכיוון השעון, "לא" זה ניעה מצד לצד ללא סיבוב, ו"אולי" או "לא ידוע" זה סיבוב בכיוון הנגדי- לשמאל. שאלו את מטוטלת שלכם מה זה כן, לא ואולי, והניחו לה לזוז. שחררו את הספק, זהו שילוב התת מודע יחד עם האנרגיה באבן- המזיזים אותה. תנו לזה לקרות, היו סבלניים. זה יקרה. כעת ניתן לשאול שאלות את המטוטלת ובכך אתם מתחברים לאמת הפנימית, לאני הפנימי, ולאנרגיית האבן, שלמעשה תומכת בכם בחיבור זה. אבן היא כעין שליח לעזרתכם. השתמשו מתוך ידיעה שכל התשובות נמצאות אצלכם והאבן היא כלי לעזר.

דמיון מודרך: עיר הברקת:
אתם הולכים על שביל הלבנים הצהובות בארץ עוץ, בדרככם לעיר הברקת… אתם מגיעים לארמון העשוי מברקת, ארמון ירוק זוהר וצלול, וישנו זוהר סביבו ובתוכו. אתם נכנסים לחדר הברקת, שם מחכים בקבוקונים רבים מלאים בתמציות ריח שונות. על בקבוקונים ישנן תוויות. הריחו אותם אחד אחד- "אהבה"… "חברות"… "אמת"… איך זה מריח? אילו דימוים עולים בכם? מה אתם חשים בפנים? הריחו בקבוקונים נוספים "חוסר"… "ספק"… כיצד זה מריח מה עולה לכם? הריחו "אור"… "טבע" …. "אדמה" … "ים"…  התבוננו מסביב, בדקו אם אתם עוד כאלה שאתם רוצים להריח. עשו זאת. אתם ממצים ומכילים, יוצאים מארמון הברקת ומעיר הברקת חזרה על שביל הלבנים צובות לחדר הזה. תודה.

כעת ענו לעצמכם:
*מה חשתם במהלך החוויה?
*כיצד תוכלו לתאר את הריחות השונים?
*אילו דימוים עלו, אילו תובנות?
איזו אנרגיה חשתם בארמון הברקת?
*מה הן האמיתות שלכם?
*מתי אתם מרגישים מחוברים לאמת?חוש הדיבור ואבן הטורקיז- שימוש מעשי וטיפולי

חוש הדיבור ע" שיטת לוסקי
יכולת דיבור, שיתוף, שיחה, השתתפות בדיון,הרצאה, כתיבה. יכולת אבחנה בין נכון ושגוי,יכולת לדבוק בדיבור אמת.נוצר עם חי"ת סרטן ותמוז והמסס ושיחה ואלמוות. מזל סרטן מייצג מסגרת ומשפחתיות, קשר לאם, לעבר ולמסורת, חסכן, חי בפחד ומאוים. רגישות בקיבה, בחזה וברחם ומקושר ליכולות של אינטליגנציה של דיבור. דיבור כמו המסס הוא נוזל לפירוק שומנים, מחשבות ותחושות כדי להבחין מה נכון ומאוזן ומה שגוי. יכולת לכבד את המילה שלו, לכבד את עצמו ולהשתמש במילים: סליחה, תודה ובבקשה.אינטליגנציה של דיבור מאופיינת ביכולת להשתמש ביעילות בשפה כתובה ומדוברת, שימוש אפקטיבי במילים כמו אצל מורים, סופרים,משוררים, עיתונאים, נואמים.

הדיבור הוא האמצעי לשחרור מחשבות ותחושות. לדיבור יש תפקיד חשוב ביצירת מציאות שנרקמה במחשבות ובחלומות שרוצה להתממש בעולם החומר, הדיבור הוא כלי חיוני לקבלת משוב מהסביבה לגבי מחשבות ותחושות שיש לך עניין לקדם לכלל מציאות, דרך המשוב תוכל להבחין אם הכוונות שלך נכונות או שגויות. דיבור נכון זה לכבד את מה שאתה אומר, את מה שאתה חושב ואת מה שאתה מרגיש. למילים יש כוח מופלא – הן יוצרות מציאות. מילת הפה היא תמצית והוצאה לפועל של כוחות השכל כמו שהיצר המיני הוא תמצית כוחות הנפש וביטויים.

הפה והלשון
כל האוויר שנכנס לריאות עובר בין מיתרי הקול, כאשר המיתרים מתקרבים זה לזה הם רועדים ויוצרים צלילים וקולות, איכות הקול מושפעת מהתהודה בפה, בחלל האף בגתות ובבית החזה. הפקת קול היא פעולה מסובכת של שרירים רבים המניעים את הלסתות, הלשון, השפתיים, החך הרך והלחיים. לכל צירוף של אותיות דרוש צירוף אחר של פעילויות בשרירים, בדרך זו הפה מתרגם מחשבות ותחושות למילים וצלילים. הלשון המכילה את חוש הטעם מסייעת בלעיסה ובליעה, מנקה שיניים,ויש לה תפקיד חשוב בהפקת קולות.סילוק פסולת מהגוף שתן הוא חומרי פסולת שסוננו מהדם על ידי הכליות, הצואה היא שאריות ממערכת העיכול, הנשיפה היא הוצאת דו תחמוצת הפחמן מהריאות והזיעה היא הפרשה של כימיקלים דרך העור.

המסס
המסס הוא המנהיג בנפש של חוש הדיבור, פעולות הדיבור ישפיעו על איכות ופעולת המסס ואילו פעולת המסס תשפיע על יכולת הדיבור בנפש. מהפה ועד פי הטבעת מלווה את המזון מערכת שלמה של ריריות חומרי המסה, פירוק ועיכול הקרויה המסס שתפקידה להוביל את המזון מהפה דרך הוושט אל רירית הקיבה לרירית המעי הדק, לרירית המעי הגס, בדרך לספוג את המזון בדם ולהוציא את השאריות ואת הפסולת מהגוף. מערכת העיכול מתחילה בפה ומסתיימת בפי הטבעת, בפה מתבצע פירוק מכאני של המזון המתערבב עם הרוק ויוצר עיסה העוברת דרך הלוע, הושט, הקיבה, המעי הדק, המעי הגס והחלחולת עד לפי הטבעת.

אבן הטורקיז- תאור ותכונות

מראה ותיאור כללי:  הצבע הוא תכול-לבן עד כחול או כחול ירקרק עד ירוק בהיר. מופיעה לפעמים עם כתמים אפורים-חומים ואף שחורים של מינרלים אחרים, לעיתים תכלול גם הבזקים של  פיריט. פירוש השם הוא: "בית טורקי", מאחר ובעבר נמצאה בעיקר באסיה והועברה לאירופה דרך טורקיה. זוהי אחת האבנים העתיקות ביותר הידועה מאזכורים היסטוריים. יש אבן טורקיז שנקראת: "טורקיז-מוח", שמאופיינת ע"י עורקים שחורים. אבני טורקיז חלקות בעלות מרקם וצבע אחידים הן נדירות ויקרות למדי. משמשת מושא שכיח לחיקוי, וכשרוכשים אותה רצוי להיזהר מאד מזיופים. אחד החיקויים הנפוצים ביותר הוא אבן בשם היולייט (Howlite – קישור בסוף המחיצה), שצבעה המקורי לבן עם עורקים אפורים. גוון הטורקיז בו נצבעת ההיולייט הוא בדרך כלל חזק יותר מגוון הטורקיז המקורי, אחיד וחסר-תכלילים ואינו משנה צבעו לירוק עם הענידה כפי שעושה הטורקיז. לעיתים הוא דוהה, מחוויר ומלבין. כמובן שמחירה של ההיולייט נמוך בהרבה. הטורקיז היא אבן פופולארית ביותר ובתרבויות רבות שמשה להכנת קמעות. נחשבת לאבן הלאומית של אירן. לעיתים תופיע מחוברת לחתיכה מהסלע המקורי, ואז היא נקראת "טורקיז מטריקס".

שימוש אנרגטי: אפשר לכנות אותה בשני שמות: "אבן הסליחה", ו"אבן החיבור לאיכויות הפנימיות". עושה אינטגרציה בין האנרגיה של הכחול/תכול/טורקיז של השמים לחום/שחור של האדמה. היא טובה לאיזון הגופים האנרגטיים השונים והצ'קרות השונות. התכונה העיקרית שלה היא יכולתה להתחבר לעונד אותה, להתאים את עצמה לאנרגיות שלו.  וכן לעזור לו הוציא מעצמו ולהדגיש את המיטב שבו. מבחינה זו הטורקיז היא כמו חברה טובה ותומכת.

שימוש רוחני: השתמשו בה הרבה בטקסים רוחניים בתרבויות שונות. בין היתר עשו בה שימוש כזה אינדיאניים שאמאניים כדי להשפיע על מזג האוויר, ליצור ענני גשם ולהרחיק בצורת. כמו כן השתמשו בה האצטקים, הפרסים והמצרים. נחשבת לאבן קדושה ונערצת גם אצל הבודהיסטים בטיבט. טוב לענוד אותה בזמן מדיטציות טיולים אסטרליים ויציאה מן הגוף, היא עושה הגנה על המשתמש שלא ילך לאיבוד ולא יהיה חשוף לסכנות בזמן שהוא נמצא במימדים אחרים.

היבט נפשי-רגשי: השפעתה חזקה במיוחד על הגוף הרגשי והיא נותנת עזרה חזקה ומיידית לאלה שהגוף הרגשי שלהם פגוע או חלש. היא מחברת את המשתמש בה ליכולות שלו לתרום לזולת ולאנושות, בכך תעשה שירות מצוין בעיקר לחסרי הביטחון שמרגישים שאין להם מה לתרום לאנושות ועקב כך הם נחבאים אל הכלים. היא האבן הטובה ביותר להעלאת האינטליגנציה הרגשית. היא מהדהדת במהות שלה את העובדה שכולנו אחד וכשאדם מיטיב עם הזולת הוא מיטיב על ידי כך גם עם עצמו.
אבן הטורקיז טובה מאוד לאיזון של צ'קרת הגרון, האחראית על תקשורת, ביטוי חיצוני של האדם בדיבור, וחיבור למימדים גבוהים, בדרך של תקשור. היא מחברת בין צ'קרת הלב המכילה רגש גבוה ואת האהבה הטוטאלית, ולמערכי המחשבה, כך שלמעשה הביטוי הרגשי והשכלי של האדם מתאזנים כאשר מרכז הגרון מאוזן ופתוח.

היבט מנטאלי: היא נקראת "אבן הסליחה" מאחר והיא מזכירה לנו את ערכה של החמלה והסלחנות. מזכירה לנו דרך למידת סליחה לאחר וקבלתו שחשוב לעשות צעדים חיוניים אלה גם עבור עצמנו. היא מלמדת אותנו להרפות מרגשות קשים שמופנים אל עצמנו ואחרים וקשורים בנסיבות העבר לצורך ריפוי עצמי שלנו.היא מרגיעה ומשקיטה את החלק המנטאלי שלנו. היא נותנת לנו תחושה של הרמוניה, מגבירה צורך בהגשמה עצמית ומעניקה בטחון-עצמי. מעניקה רוגע-נפשי, איזון רגשי ומהדהדת את חשיבותן של חברות ונאמנות.

היבט פיזי: מחזקת ומגבירה את כמות אנרגיית החיים במערכת האנושית. זה משפיעה בעקיפין על כל המערכות, בעיקר על מערכת העצבים. טובה לסוגיות של  מחזוריות (בכך מצוין לחבר אותה למונסטון). טובה לאיזון פיזי ואנרגטי של הריאות ועל-ידי-כך  מקילה על הנשימה, ולכן טובה לסובלים מאסטמה. טובה מאד לטיפול וריפוי בבעלי חיים. חיות (בעיקר מבויתות) מתחברות אליה בקלות ונהנות מנוכחותה.

קשר אבן הטורקיז ואינטליגנציה של דיבור
אבן הטורקיז בין תכונותיה רבות- מאזנת את צ'קרת הגרון, האחראית על תקשורת וביטוי מילולי, וכמו כן על חיבור לקול פנימי- תקשור. היא מאזנת את הדיבור- ומאפשרת למשתמש לחוש את הביטוי הנכון כאשר מאוזן, ועוזרת לפתוח את הדיבור מצורך שיתוף והבנה למה נכון ולא נכון עבורו. אותו נכון/לא נכון המקושר לחוש דיבור נכון גם לגבי סגולותיה של האבן להגן מפני אותה השפעה של אנרגיות אשר לא נכונות עבורו. האבן בתרבות המזרח ניתנת לתינוק כהגנה, ומעניקה תחושה של בטחון. כאשר אדם בביטחון עצמי, הוא משתף את רגשותיו עם אחרים ובכך לומד על עצמו ומתקדם בתהליך המודעות. אבן זו בהיבט הפיזי אחראית ועוזרת לתהליך הנשימה, המקושר לאינט' של דיבור, ברובד הפיזי. כמו המילה העוברת דרך הפה, הגרון, הריאות, מיתרי הקול- כך גם הנשימה. הנשימה המודעת היא מפתח חיבור לנשמה, והאבן מסייעת באיזון זה.

הטיפול:
לגרון צרוד, דיבור מופרז, לחיזוק התקשורת המילולית והביטוי, לחיזוק אבחנה בין נכון ללא נכון עבורי, לחיזוק השיתוף לצורך למידה והבנה, ולצורך עבודה רגשית מודעת. הניחו את אבן הטורקיז על מרכז הגרון, בדיוק בשקע מעל עצמות הבריח. כעת נשמו מתוך מודעות. נשמו עמוק. דמו גרונכם כצינור שנפתח עם כל נשימה, וכל הרירית שעולה ממנו ומהריאות אלו הן חסימות המבקשות להתנקות, אם אתם משתעלים- זה חלק מתהליך הניקוי. הניחו לנשימה להתגבר, דמו את הנשימות למאיץ התהליך, האוויר מנקה את הפתחים. חושו במעבר האוויר, חושו בגרון שלכם, בפה, שפתיים, אף, ריאות. כעת, נשמו רגיל. חושו את אנרגית האבן כאור כחול החודר אל מרכז גרון ומאזנו. הירגעו, ותנו לטיפול להתקבל.. היו בפתיחות. סיימו כשתרגישו רגועים.

דמיון מודרך:  מרחב הביטוי:
אתם עולים בדמיונכם אל מרחב הביטוי. מסביב אותיות בצבע טורקיז, אותיות מפוזרות בכל מקום במרחב, אתם יכולים ליצור שם את כל המילים שתרצו. קחו את אותיות שמכם וחברו אותן, הניחו אותן על כתר ראשכם והחלו במסע. בידיכם לוח, קחו אותיות שונות וצרו את המילים שאתם רוצים לבטא לעולם… מילה אחר מילה, היעד נשמע במרחב הביטוי, ראו את עצמכם זוהרים באור טורקיז, ראו עצמכם מקרינים את כל התכולה שביקשתם- החוצה. נפו את המילים שאינן נכונות והשאירו את אלה שכן. חזקו את ביטוי המילים על ידי הגייתן.  אמרו את המילים מספר פעמים כנדרש לכם.

דעו שכאשר תפקחו עיניכם אותה אנרגיה תתחזק בחייכם, אתם עומדים לבטא את הנכון עבורכם. חזרו לגוף הפיזי. תודה.
*כעת רשמו לעצמכם כל מה שעולה, תנו לביטוי המילולי לצאת, אם אתם עם אדם נוסף- שתפו בחוויה, ללא הכוונה. מה שיוצא, הביטוי הנכון עבורכם.חוש הטעם ואבן הספיר- שימוש מעשי וטיפולי.

חוש הטעם ע"פ שיטת לוסקי
יכולת להבחין בין טוב ורע. יכולת פעולה בטעם טוב. נוצר עם טי"ת אריה ואב וכוליא ימין לעיטה ורעבון. מזל אריה מייצג נהנתנות ורוחב לב, כבוד, מנהיגות, יושר, אצילות, נדיבות. רגיש בגב ובלב מקושר ליכולות של אינטליגנציה של טעם. חוש הטעם (כמו כליה ימין) מבחין בין טוב ורע, מוציא פסולת דרך השתן מקפיד על טעם טוב בדיבור, בלבוש ובמעשה ונהנה מטעם החיים.

אינטליגנציה של טעם מתאפיינת ביכולת לקבל אחריות על הטוב ועל הרע. להשתנות במקום לנסות לשנות אחרים. לקחת אחריות במקום להאשים אחרים. להיות אחראי במקום קורבן, להשפיע במקום להיות בתגובה. לעשות דברים בטעם טוב וליצור טעם לחיים. חוש הטעם יסייע לך להבחין בין טוב ורע, אנין טעם מקפיד על טעם טוב בדיבור, במעשה ובלבוש. הוא עושה דברים בטעם טוב ומקפיד על אורח חיים נכון ותזונה טבעית, הוא מתאהב ומתרגש כל פעם מחדש וכך הוא יוצר טעם בחיים.

הלשון
הלשון בנויה ביותר ממאה פקעיות טעם הקולטות את טעם האוכל, פקעיות הטעם נמצאות בתוך הבליטות שעל הלשון. על פני הלשון קיימים ריכוזים של פקעיות לקליטת כל אחד מארבעת הטעמים – מלוח, מתוק, חמוץ ומר. לתינוק יש יותר פקעיות טעם מאשר לכל מבוגר. הטעם והריח הם חושים כימיים שזורים זה בזה כך שמולקולות הבאות במגע עם אברי החוש גורמות להפעלת אותות עצביים המתורגמים במוח לטעמים וריחות. הם שזורים גם בעובדה שמנהרה מקשרת בין חלל הפה לאף כך שכאשר אוכלים חלק מהמולקולות עולה לאף ומריחים.

כליה ימין
הכליה הימנית היא המנהיג בנפש של חוש הטעם, פעולות הטעם ישפיעו על איכות ופעולת הכליה ואילו פעולת הכליה ישפיעו על יכולת הטעם בנפש. הכליה הימנית נמוכה מהכליה השמאלית. הצד הימני מסמל את המעשה מתוך רצון לתת ואת הצניעות. הכליות דמויות שעועית, בגודל כף יד קעורה ונמצאות משני צידי עמוד השדרה בחלק האחורי של הבטן. הדם עובר דרך הכליות ארבע מאות פעם ביום. התפקיד העיקרי של הכליות הוא לסנן את הדם ולאסוף את הפסולת והחומרים הבלתי רצויים ולהוציא אותם דרך השתן.

אבן הספיר- תאור ותכונות
מראה: שייכת למשפחת הקורונדום. מתגבשת בצורת גבישים מנסרתיים מאורכים, בדרך כלל בעלי צורה מרובעת. יש גם מבנים של משולש מאורך כפול שיוצר צורה של משושה. טווח הצבעים כולל : לבן, כחול, צהוב, סגול, שחור וירוק. הצבעים השונים נגזרים ממינרלים שונים שנמצאים באזור ההתגבשות. האדום לא נמצא במנעד הצבעים של הספיר מאחר ואבן הקורונדום האדומה היא הרובי שאנחנו מכירים, ואכן לעיתים תזכיר לנו הספיר מאד את אבן הרובי. מוצאים את הספיר במקומות שונים בצפון-אפריקה, הודו, דרום-אמריקה ואוסטרליה. היא נחשבת לאבן יקרה. ניתן למצוא אבני-ספיר בדרגות איכות גבוהות שמתאימות לתכשיט והיא אכן נפוצה מאד בתכשיטים, הן כאבן העיקרית והן כאבן שמקשטת אבנים אחרות או משתלבת בהן. מוזכרת בתנ"ך מספר פעמים, אחת מאבני החושן. נחשבת לאבן רוחנית בהקשר דתי בכלל ומוזכרת בהיסטוריה של כל הדתות. נחשבת לאחת האבנים העתיקות ביותר הידועות לאדם. בחושן מזוהה עם שבט יששכר. האבן היחידה בחושן (פרט ליהלום) ששמה המקראי ושמה המודרני זהים. גרסה מפורסמת מאד של אבן הספיר היא ספיר הכוכב (ראה בהמשך…) מובאות פה תכונות שאופייניות לכל אבני הספיר. בהמשך יפורטו תכונות של אבני הספיר באופן ייחודי על-פי כל צבע.

שימוש רוחני: זוהי אבן שמסמלת טוהר שמימי. היא שמסוגלת ללוות אדם שנמצא בדרך להגשמת הייעוד שלו, היא תתמוך בו, תאפשר לו לזכור חלומות ולעשות עבודה באמצעותם, ואצל אנשים מסוימים תעורר את הרצון הראשוני לעשות דרך כזו של התחברות לייעוד. ניתן לצרף אותה לטיפולי הילינג בהנחה על הצ'קרות בהתאם לצבע ולתכונות הייחודיות של אותו ספיר. מחזקת את הקשר המודע או הלא מודע עם הנשמה, מה שאנחנו מכנים "העצמי הגבוה" וכן טובה לסוגיות שונות של תקשור וחיזוק ההדרכה הפנימית וחיבור למדריכים חיצוניים.

היבט רגשי: באופן כללי זוהי אבן מרגיעה. עוזרת להרגיע רגשות קשים וסוערים. עוזרת להרגיע קנאה. טובה לשמירה על זוגיות ומערכות יחסים קרובות.

היבט נפשי-מנטלי: הספיר מחדדת את הבהירות ואת יכולת ההבנה. היא עוזרת לנו לחשוב בצורה עמוקה וצלולה יותר ויכולה לשתף פעולה עם עוד אבנים שונות שמשפיעות על הראיה הבהירה של מצבים כמו סיטרין, אפטייט, עין החתול ולברדורייט. עוזרת ותומכת ביצירת המציאות האישית של האדם. עוזרת לנו לברור את העיקר מהטפל, כך שיקל עלינו להתמקד בדברים החשובים לנו. עוזרת לנו לנקות מחשבות שליליות ומיותרות. יכולה לעזור מאד לאנשים בעלי אופי חלש שמתקשים להתחיל לבצע דברים ולהתמיד בהם.

היבט פיזי: מתאימה בעיקר לשימוש במערכת הדם. טובה לעצירת דימומים ולהרגעת שטפי-דם וכן לטיפול בורידים ועורקים בעייתיים. מחזקת באופן כללי את המערכת החיסונית וכן נחשבת כאבן מקררת וניתן להשתמש בה להורדת חום. יש לה איכות של חיטוי. מה שעושה אותה מתאימה למצבים דלקתיים שונים.

היבט מקצועי: מתאימה מאד למטפלים מאחר ומצד אחד יוצרת שכבה של הגנה שלא מאפשרת לאנרגיות שליליות להיכנס פנימה, וכן עוזרת להסיר את החסימות בדרך להגשמה אישית גם אצל האדם שנושא או עונד אותה וגם אצל אלה בהם הוא מטפל. היא מחזקת את ההשראה המקצועית והאינטלקטואלית ולכן תהיה טובה מאד לאנשים שעוסקים בכתיבה כמו סופרים, מאידך היא תתמוך באנשים שמרגישים שתפקידם לחפש את הצדק ולכן תתאים מאד לאנשים שעוסקים בהבאת הצדק כמו שופטים, עורכי דין ואנשי-חוק. גם אלה שמשלבים את הכתיבה והביטוי ברצון להביא צדק לעולם יכולים להיעזר בה כמו עיתונאים וחוקרים למיניהם.

תכונות אבני הספיר לפי צבעים:

ספיר כחולה: מתקשרת בעיקר לצ'קרת הגרון ותעזור לעורר יכולות תקשורתיות. ניתן להשתמש בו לצרכי הילינג לטיפול בגוף כולו. קיים סוג של ספיר כחול שנקרא "ספיר יוגו" (Yogo). זוהי ספיר מאד רוחנית ונדירה שמשולבים בה מינרלים נוספים כמו: קלציט, פיריט, רוטיל ומיקה. ההדהוד האנרגטי שלה כולל גם את האנרגיות של המינרלים האלה. היא מחברת אותנו אל אמת וידע נרחבים של התפתחות הציביליזציה האנושית ויש הגורסים שהיא הובאה לפלנטה על ידי ישויות גבוהות על מנת שבבוא היום תעזור למין האנושי בתהליך ההתפתחות שלו, בייחוד לאותן ישויות מפותחות שייקחו על עצמן להביא הילינג לפלנטה ולהגן עליה מפני כוחות שינסו להשחיתה מבפנים ומבחוץ. ניתן להיעזר בגביש היוגו גם לעשיית מסעות אסטרליים וחוויות חוץ-גופיות חזקות.

ספיר ירוקה: קשורה לצ'קרת הלב ונקראת גם "אבן הנאמנות". זוהי האבן בה נשתמש לצורך זכירת חלומות ועבודה איתם. נחשבת לאבן המביאה שפע, בעיקר בתחום הרגשי. מתאימה לאנשים העוסקים בצורה זו או אחרת בתחום הפיזיקה.

ספיר צהובה: קשורה למישור המנטאלי. נחשבת כאבן של שפע חומרי. מאד פופולארית בקרב סוחרים. ניתן למצוא אותה לרוב אצל סוחרים מהמזרח. היא מעוררת את האינטלקט ובו זמנית מרגיעה. ניתן להתמקד בעזרתה בנושא ספציפי מסוים ובו-זמנית להיות מסוגלים לראות את התמונה הרחבה של הסיטואציה. מבחינה פיזית ניתן לטפל בעזרתה במערכת העיכול ובנושאים שונים שקשורים לאברים המנקים: כליות, כבד, טחול וכיס המרה.

ספיר אינדיגו: טובה לטיפול בהפרעות מנטאליות שונות. ניתן להיעזר בה על-מנת לתכנת מחדש תבניות חשיבה שליליות ולטעת במקומן תבניות חיוביות. נחשבת לאבן מעוררת מהבחינה המנטאלית ויחד עם זאת תעזור למרכז את המחשבות. תעזור לברור את העקר מהטפל במה שנוגע לאמת הגבוהה של אותו אדם. היא מגבירה את החשיבה היצירתית שמנותבת בעיקר כדי לקחת את האדם קדימה במסע ההתפתחות שלו תוך הגברת ההבנה שהוא אחראי ליצירת המציאות האישית שלו. כמו-כן תגביר את השאיפה של האדם המשתמש בה להגשים את חלומותיו במציאות. ניתן לצרף אותה לתהליכי טיפול בהפרעות מוחיות ודיסלקציה.

ספיר סגולה: קשורה לצ'קרת העין השלישית והכתר. משתמשים בה כדי לעורר שתי צ'קרות אלה. כמו-כן היא מעוררת הבנה רוחנית ושאיפה להעמיק את הרוחניות. למרות שמשויכת לשתי הצ'קרות הגבוהות ביותר, ניתן לנקות באמצעותה את ה"חליל הפנימי" שהוא נתיב המעבר האנרגטי דרך הצ'קרות כולן. כשחליל הפנימי נקי מחסימות, יכולה אנרגיית הקונדליני העוצמתית לעשות את דרכה דרך כל הצ'קרות ללא הפרעה. במהותה היא אבן מרגיעה. באמצעות ההבנה הרוחנית היא תעזור לנו להרגיע דאגות וחששות מיותרים ולהגיע אל השלווה שממנה ניתן לעשות את הדרך הרוחנית בצורה עמוקה ומשמעותית יותר. ניתן לעשות שיתוף פעולה בטיפול או בתכשיט בינה לבין האמטיסט.

ספיר לבנה: כדרכן של האבנים הלבנות יכולה לתדר מבחינה אנרגטית לכל הצ'קרות אך בעיקר משתמשים בה על מנת לעורר את צ'קרת הכתר. מחברת את האדם לחיפוש הייעוד שלו בחיים ומחזקת את היושר האישי ואת החיפוש אחר צדק. היא עוזרת לאדם להשתחרר מתאוות-בצע ולכן תתאים במיוחד לאנשים בעלי השפעה, פוליטיקאים, שופטים ועורכי-דין.

ספיר שחורה: משמשת בעיקר כאבן הגנה. היא מספקת הגנה במישורים שונים של תחומי החיים, למשל: הגנה על הזוגיות והמשפחה, הגנה על הבית, הגנה על מקום העבודה. כדאי גם לשאת אותה בזמן שמחפשים עבודה מאחר והיא יכולה מאד להוריד את רמת הפגיעות של אנשים מובטלים, או כאלה שמרגישים חסרי-בטחון ולא מסופקים במקום עבודתם. היא עוזרת לאזן צ'קרה ראשונה בייחוד אם היא בחוסר.

ספיר-הכוכב: (Star-Sapphire) נוצרת בגלל מבנה מסוים של התגבשות שכולל מרווחים קטנים בתוך האבן וכן מינרלים נוספים שמתגבשים עם הספיר. המראה הוא של כוכב מואר בעל שש צלעות שמופיע בתוך האבן. ניתן לראות את הכוכב רק כשהאבן מלוטשת לכיפה והמראה הוא מרהיב. פופולארית במיוחד לשיבוץ בתכשיטים למרות מחירה הרב. ספיר בעלת כוכב  נחשבת לאבן שלוקחת את העונד אותה בדרך מהירה מאד להגשמת משאלותיו וייעודו הרוחני, יש לה גם את התכונה להביא סיוע פלניטרי, כלומר: סיוע לכלל האנושות. זוהי אבן שמאפשרת תקשורת עם ישויות ממימדים אחרים. היא עוזרת לעונד אותה להוציא ולהחצין אופטימיות וחברותיות וכן רצון לעזור לזולת. היא מסייעת מאד למיקוד ולריכוז המחשבות. תתאים מאד לאנשים הנותנים לאחרים ייעוץ שיחתי. היא מרגיעה מעצם היותה אבן שעוזרת לאדם להשלים עם הסדר המושלם שבו נברא וקיים היקום.

ספיר פארטי: מקורה של אבן זו באוסטרליה. הספיר מצוי באוסטרליה באופן נרחב וניתן למצוא ביבשת זו הרבה צבעים של הספיר. ספיר פרטי הוא סוג של ספיר שמאחד מספר צבעים. משתמשים בה בטיפולים שונים שמטרתם לשחרר חסימות עמוקות שמפריעות לזרימה האנרגטית. טובה במיוחד להפרעות כאלה שנובעות מחוסר איזון במספר צ'קרות בו-זמנית.

קשר חוש הטעם ואבן הספיר
חוש הטעם מבדיל בין טוב לרע, ואבן הספיר עוזרת לחדד את העיקר ולהבדיל מהטפל, ומחברת לטוב שבאדם ע"י חיבור לעזרה לאנרגיה של היקום, ונתינת סיוע פלנטארי.. הטוב שבאדם מחברו לנתינה לשם נתינה והספיר תומכת בכך. אבן הספיר טובה במיוחד לניקוי מחשבות שליליות והגנה וחסימה מפני השפעה של אנרגיה שלילית, וחוש הטעם מבדיל את הרע ומרחיקו על ידי יכולת פעולה בטעם טוב. אבן הספיר עוזרת במתן השאה וחוש הטעם מעודד לפעולה מהטעם האישי, המביאה ליצירה מלאת השראה מתוך הכך. במובן הפיזי  מנהיג בנפש של חוש הטעם היא כליה ימין ואבן הספיר מחזקת את פעולת הכליות. אבן הספיר עוזרת להגשמת חלומות, מחברת ליושר אישי ואופטימיות, וחוש הטעם מעודד את יכולות אלו מתוך פעולה בטעם טוב, וחיבור לטוב שבאדם.

הטיפול
לחיזוק הטעם בפה, עידונו, חידוד ההבדל בין טוב לרע ועידוד פעולה בטעם טוב. ליצירת הרמוניה סביבתית ופנימית הנובעת מאיזון הטעם בחיים. לנתינת טעם לחיים.

טהרו את האבן. אם זה משובץ בתכשיט (לרוב הספיר מגיעות אלינו כך) אחזו ביד שמאל- יד המקבלת.  עצמו עיניים ונשמו עמוקות, התחברו לקבלה ושלווה . דמו את האנרגיה מהאבן עולה ממנה ונכנסת לבלוטות הטעם בפה. חושו את הטעם בפיכם.  חושו מתוק, חושו חמוץ. חושו את כל הטעמים והיווכחו לדעת כי כולם קיימים. כעת בחרו טעם והתמקדו בו. מה עולה ? אותו טעם משקף עבורכם את מצבכם הנוכחי. מה הטעם אומר לכם? איפה אתם רואים את ההשתקפות בחייכם? האם הוא מסווג כטוב? רע? חשבו על מאכלים בטעם זה שאתם נוהגים לאכול. חשבו על חפצים המזכירים לכם טעם זה שברשותכם. אילו הבנות עולות? סיימו התהליך ורשמו לפניכם את התובנות.

דמיון מודרך: הבית הפנימי:
אבן ספיר כחולה ובמרכזה כוכב. הגדילו במחשבתכם עם כל נשימה את הכוכב. הוא הופך להיות שער , היכנסו בשער. אתם בתוך בית חלומותיכם, הבית הפנימי. החדרים ריקים. הסלון מייצג את האישיות שלכם, הקשר עם העולם החיצון- עצבו בדמיונכם את הסלון לפי טעמכם, בסידור המתאים לטעמכם, החפצים, הצבעים, הוסיפו אביזרים ליצירת אווירה מתאימה, טובה.  היכנסו למטבח- הוא מייצג את היצירה שלכם, את השאיפות. עצבו אותו לטעמכם, הכינו במטבח אוכל לטעמכם, טעמו אותו ובדקו שזה טוב. שנו אם יש צורך. היכנסו לחדר השינה, המייצג אינטימיות, שלום פנימי. עצבוהו לטעמכם, היכנסו למיטתכם וחושו את הרוך העוטף אתכם, הרכות המלטפת. התמלאו בתחושה של טוב, אתם בוחרים ויוצרים את הטוב בחייכם. צאו חזרה דרך שער הכוכב ועם הנשימה החזירו את הספיר לגודלה המקורי.

כעת ענו לעצמכם:
*איזו אנרגיה חשתם מהכוכב? מה ראיתם?
*מה שמתם בסלון?
*כיצד זה קשור לטעמכם בהקשר של הסביבה החיצונית של חייכם?
*מה הייתה חוויתכם במטבח?
*מה מסמלים לכם המאכלים?
*כיצד זה משתקף בחייכם?
*מה היה בחדר השינה? מה חשתם, הבנתם, ראיתם?
*כיצד טעמכם האישי משפיע על תחושתכם בחיי היום יום?
*מה הבנתם מהחוויה לגבי טעמכם האישי?
*כיצד טוב ורע משתקפים בעמדותיכם, אמונתכם, בחיי היומיום?חוש המעשה והיהלום- שימוש מעשי וטיפולי

חוש המעשה ע"פ שיטת לוסקי
יכולת לעשות מעשים יזומים, יכולת להבחין בין מותר ואסור. נוצר עם יו"ד בתולה ואלול וכוליא שמאל ומעשה מלאכה וגדמות. מזל בתולה מייצג שרות, צניעות, מעשיות, ירידה לפרטים, מחפש שלמות. רגיש בקיבה ובמעיים, מקושר ליכולות אינטליגנציה של מעשה. חוש המעשה כמו כליה שמאל אחראית על איסוף פסולת לשתן כדי ליצור אפשרויות חדשות שלא היו זמינות לפני המעשה. אינטליגנציה של מעשה מתאפיינת ביכולת לעשות פעולות יזומות. היכולת לאזן את הדיבורים, המחשבות והתחושות עם מעשים. היכולת להבחין בין מעשה מותר ומעשה אסור. המעשה הוא חוש שמאזן את שנים עשר החושים ולבו של כל תהליך. כל מעשה מחייב הפעלה של כל המערכות בגוף, לאחר המעשה אדם מבין משהו שלא ניתן היה להבין לפני המעשה.

המעשה בא אחרי המחשבה ואחרי סדרת פעולות של החושים, המעשה הוא משוב ומראה של המחשבה. מה שניתן לראות מכאן לא רואים משם ולכן "נעשה ונשמע" הוא אינטליגנציה ייחודית ומפתיעה שמסייעת להבחין בין מותר ובין אסור. במעשה תמצא את הדרך אל החלומות ואל ההצלחות, המעשה זו שמחה, יצירתיות, מיניות, לעשות זה להיות ולחיות. המעשה הוא תמיד תוצאה של מחשבה. כדי לבדוק את נכונות המחשבה והכוונה יש ללכת לתוצאה. מבחן המחשבה הוא בתוצאה.

הורמונים
המערכת האנדוקרינית שולטת על האיברים הפנימיים באמצעות הפרשת הורמונים (חומר חלבוני או שומני) לדם כדי לווסת ולאזן את פעילותן דרך המשוב המתקבל. ההורמונים הם הביטוי המובהק של חוש המעשה – שליחים הממלאים תפקיד באיזון הגוף. המערכת עובדת תוך בחינת התוצאה. התוצאה הנמדדת היא שגורמת להפעלה של המערכת האנדוקרינית. ההורמונים המופרשים נקשרים או נכנסים לתוך התאים וגורמים לשינוי בתפקוד התאים. הוויסות מתבצע בדרך של משוב מאיבר המטרה. המוח נותן הוראה להפריש הורמונים על פי רמת חוסר האיזון הקיימת באיברים הפנימיים. לדוגמא במצב התייבשות, כביטוי תגדל כמות ההורמונים המופרשת כדי להקטין את כמות המים המופרשת בשתן למניעת איבוד המים בגוף. ובמצב של ירידה בלחץ דם יופרשו הורמונים שיגרמו לכיווץ כלי דם ושימור מים ומלחים בכליה כדי להעלות את לחץ הדם. כל בלוטה מייצרת שני סוגי הורמונים שפועלים בכיוונים הפוכים, אחד מעלה והשני מוריד, אחד פלוס והשני מינוס, הם סותרים זה את זה ושומרים בדרך זו על האיזון.

בלוטות ההפרשה בגוף
יותרת המוח – היפופיזה ממוקמת ברצפת הגולגולת מתחת למוח, זו הבלוטה החשובה ביותר כי היא מייצרת הורמונים המפקחים על פעילותן של בלוטות אחרות ומייצרת את הורמון הצמיחה.

בלוטת התריס ויותרת התריס נמצאות בצוואר, תפקידן לפקח על יצירת אנרגיה מהמזון, אנרגית חום בגוף, ויסות רמת הסידן ועוד.  יותרת הכליה מחוברת לכליות. מייצרת הורמונים המפקחים על כמות הגלוקוזה הנאגרת בכבד, מפקחים על כמויות החלבונים והשומנים. יותרת הכליה מייצרת את האדרנלין ואת הנוראדרנלין המשפיעים על מערכת העצבים ומחזור הדם. במצבי חירום האדרנלין מגביר את קצב השאיבה מהלב ואת זרימת הדם לאיברים חיוניים, מחיש את פירוק הפחמימות והשומנים לצורך אספקה מהירה של אנרגיה לגוף, פותח את האישונים כדי לשפר את הראיה, מגביר את קצב הנשימה כדי לספק יותר חמצן, מפסיק את פעולת המעיים ומפנה את האנרגיה והדם לשרירים החיוניים לפעולת החילוץ והמילוט. וכאשר מצב החירום עובר הנוראדרנלין עושה פעולה הפוכה כדי להחזיר את המערכת לאיזון. הלבלב נמצא מאחורי הקיבה, מייצר מיצי עיכול ואינסולין. האינסולין מדלל את רמת הסוכר בדם ועוצר פירוק השומנים לצורך אספקת אנרגיה. השחלות אצל האישה והאשכים אצל הגבר הם לרבייה ומייצרים את הורמוני המין. גם הכליות, המעי הדק והלב מפרישים הורמונים כמו הבלוטות.

מעשה טוב אחד ביום
כאשר אתה עושה מעשה טוב אחד ביום זה מאפשר לך להרוויח את האור בו אתה נמצא, ואז תמצא את עצמך יוצא ונכנס, הולך ורץ, רוקד ושר, מקבל ונותן. אתה יכול לעשות מעשה טוב אחד ביום בדרך הייחודית שלך. המעשה יכול להיות דרך מחשבה חיובית, מילה טובה, נשיקה, מגע, חיבוק, פרגון, סיוע הדדי, התנדבות ובכל דרך אחרת.

כליה שמאלית
הכליה השמאלית היא המנהיג בנפש של חוש המעשה, המעשה ישפיע על איכות ופעולת הכליה ואילו פעולת הכליה תשפיע על יכולת המעשה בנפש. הכליה השמאלית גבוהה יותר מהכליה הימנית. הצד השמאלי מסמל את המעשה מתוך רצון לקבל. הכליות דמויות שעועית, בגודל כף יד כעורה ונמצאות משני צידי עמוד השדרה בחלק האחורי של הבטן. הדם עובר דרך הכליות ארבע מאות פעם ביום. התפקיד העיקרי של הכליות הוא לסנן את הדם ולאסוף את הפסולת והחומרים הבלתי רצויים כדי לייצר שתן.

היהלום- תאור ותכונות
מראה: אבן היהלום קיימת בטבע בעיקר בשקוף חסר-צבע, אך קיימים גם יהלומים לבנים, שחורים, ורודים, צהובים, אדומים כתומים, ירוקים, כחולים וחומים. יש ליהלום שוק נפרד לחלוטין מיתר אבני החן מבחינת הכרייה, המסחר והליטוש. עיקר המסחר הוא ביהלומים שקופים חסרי-צבע, היהלומים הצבעוניים הם נפוצים פחות ומהווים חלק קטן מאד מהמסחר העולמי. זוהי אחת מאבני החן היקרות ביותר הקיימות, וללא ספק המפורסמת ביותר.פרסומה הגדול החל למעשה במאה השנים האחרונות כשבתחילה הייתה רתיעה מהתעסקות באבן שקופה כי היה חשש שלא תהיה מספיק מעניינת, אך היא הפכה להיות אבן אופנתית ועד היום נחשבת לאבן הנרכשת ביותר מבין אבני החן היקרות מאד. מחירה גבוה מאד ונקבע לפי סטנדרטים שונים של עולם המסחר ביהלומים למרות שאינה נחשבת לאבן נדירה. הרבה אגדות וסיפורים נרקמו במהלך ההיסטוריה אודותיה, חלקם מיתוסים שלא בהכרח התממשו. היא מוזכרת בתנ"ך כאחת מאבני החושן.

משמעות אנרגטית: אבן היהלום מסמלת משהו טהור, נעלה ומעודן שנוצר מחומר פשוט וזול, דרך תהליך ארוך, מורכב וקשה, בחום ולחץ אדירים. היא מסמלת התגבשות של יופי רב ממעמקים אפלים. זוהי מהותה של הטרנספורמציה החזקה ביותר האפשרית. והזיכוך הגדול האפשרי דרך חוויות קשות. היהלום כאבן טיפולית תתחבר על-פי-רוב לאנשים בעלי פוטנציאל של עוצמה שעושים דרך חזקה ואמיצה. כלומר: זו לא אבן של אמצע ובינוניות. הרבה פעמים יבחרו בה לצורך תהליך אנשים "טוטאליים".

יש דמיון מסוים בין היהלום ל"קריסטל-קוורץ". הקריסטל קוורץ נהנית מכך שמכנים אותה "המנהיגה של חבורת הגבישים". היהלום נחשבת למנהיגה של המנהיגים. אבן היהלום מהווה סימבול למנהיגות, אך ברמה גבוהה יותר מזו של  הקריסטל קוורץ. היא מסמלת את האנרגיה של השמש כסימבול לכוח מושלם ואינסופי המשמר את עצמו ואינו צריך טעינה מחדש. אבן היהלום שוברת את קרני האור לספקטרום הצבעים ומפזרת את האור שלה בצורה של מנסרות. כלומר: יש לה יכולת לפרק אנרגיות למרכיביהן השונים ולהגדיל את כמות האנרגיה על-ידי פיזורה מסביב (גם כאן יש דמיון בינה לבין הקריסטל-קוורץ, שידועה כאבן מתגברת, ההבדל הוא בעיקר בעצמה שבה זה נעשה). לכן ניתן בין היתר לצרף אותה לפעולתם של קריסטלים אחרים כדי שהיא תעצים ותגביר את האפקט שלהן. הילרים ומרפאים למיניהם אוהבים לענוד אותה מאחר והם מאמינים שהיא מחברת אותם עם כוחות עליונים טהורים של הבריאה ומחזקת את כוחות הריפוי.

מול העוצמה שלה, יש ביהלום הרבה רוך ועידון. היא מסמלת את היכולת להכיל בו זמנית רוך ותמימות יחד עם עוצמה. היא מסמלת נאמנות זוגית, ונאמנות באהבה בכלל. היא נחשבת לאבן הנפוצה ביותר לשיבוץ בטבעות אירוסין ותכשיטים יקרים. בתרבות המודרנית הרבה פעמים יבטא הגבר את אהבתו בגודל היהלום או היהלומים אותם ישבץ בתכשיט שיעניק לאהובתו. שירים וסרטים נכתבו על קריסטל מפורסם זה (למשל: Diamonds are the girl's best friends). נפוצה בעיקר בתכשיטים, החל מטבעות פשוטות, דרך עגילים, סיכות, צמידים, ענקים לצוואר ועד הכתרים משובצי היהלומים שמחירם מרקיע שחקים אותן עונדות נשים עשירות ומפורסמות על ראשן.

ניקוי ותחזוקה: חשוב מאד לנקות אותה לפני שיבוץ או כשעונדים אותה. האנשים שקונים אותה הרבה פעמים אינם יודעים שהיא עשויה להכיל אנרגיות קשות של מי שחצב או ענד אותה. מאחר ואבן היהלום סופגת וגם מתגברת אנרגיות בגדול, אנרגיות קשות אלה יורגשו בצורה חזקה מבלי שמי שעונד את האבן יהיה מודע למקורן. ניתן לטהר את אבן היהלום ע"י הנחתה בקערת מים עם מלח שמונחת בשמש מספר שעות, לאחר מכן לנגב בעדינות במטלית יבשה. ניתן בדרך אנרגטית לכוון קרן אור מהעין השלישים ולרשום את המילה "טיהור" עד שהתהליך הוכל.

שימוש אנרגטי: היהלום היא בעיקר אבן סופגת. היא סופגת הכול: רגשות, מחשבות וחוויות. ניתן לתכנת אותה בצורה יזומה (כפי שעושים עם קריסטל-קוורץ) כדי שתכיל מחשבות טובות ואהבות וכוונות חיוביות. היא יכולה גם לספוג אור גבוה של ריפוי מהיוניברס ואפשר לעבוד איתה באמצעות מדיטציה של התכווננות גבוהה. אפשר להשתמש בה  כדי לאזן את ההילה ולשמור על אחידותה. לעיתים במצבים חזקים של חוסר איזון יתהוו מעין "חורים" בהילה. אפשר בעזרת היהלום "למלא" אותם. בשל עוצמתה ניתן להשתמש בה גם לשם ריפוי קבוצתי ואף פלניטרי, זאת בתנאי שהיא נקייה ומטוהרת כראוי.

תכונות רוחניות ואנרגטיות: אבן היהלום פותחת ומפעילת את כל הצ'קרות. במיוחד חזקה השפעתה על צ'קרת הכתר, תוך חיבור המערכת האנושית אל הכוחות של היוניברס ואל מודעות עליונה. היא מצוין כאבן הגנה מפני אנרגיות שליליות בעיקר בזכות יכולת הספיגה שלה (אך יש לציין כי לצורך הגנה מפני אנרגיות שליליות ישנם מינרלים יעילים יותר כמו הטורמלין, האובסידיאן השחור והצ'רואיט). נחשבת גם כאבן של שפע. יש לה יכולת להגביר אצל המחזיק בה את היכולת למשוך עושר גשמי ורגשי אל חייו.

תכונות מנטאליות ורגשיות: כפי שצוין קודם – היא עוזרת למשתמש בה לחוש תחושות של אמון בבני-אדם אחרים. מצוינת לחיזוק קשר זוגי מתוך כך שהיא עוזרת לאדם שנמצא בקשר להרחיב ולהעצים את הביטחון העצמי שלו. היא מעודד את האינטלקט ואת המקוריות. מצוינת לאנשים שממציאים דברים חדשים. מחזקת מאד את ה"תום" הטבעי שאתו נולדנו כילדים ועוזרת לנו להיות פתוחים לחוויות ואינטראקציות מתוך מקום של תמימות, כאילו חווינו אותם לראשונה.

תכונות פיזיות: למעשה יכולה לעזור למגוון של בעיות. מאחר ומכילה את כל ספקטרום הצבעים יכולה להעביר תדרים לכל הצ'קרות. צריך רק לוודא שהמטופל יכול להכיל את העוצמות של האבן. עוזרת לאיזון חילוף החומרים בגוף, מעודדת ניקוי רעלים וסוגיות שונות שקשורות בראש: בלוטות שונות בראש, גידולים ומחלת-הנפילה. כשעונדים יהלומים בעגילים רצוי שזה יהיה בו-זמנית על שתי האוזניים (כלומר, היא לא תתאים לשיבוץ בעגילים לא סימטריים או בודדים), זה מסייע לאזן בין שני החצאים של המוח, שאחד מהם אחראי על הצד המעשי הענייני, והאחר על הצד הזורם האינטואיטיבי. כמו-כן ניתן להשתמש בה לבעיות שונות של ראייה.

קשר חוש המעשה ואבן היהלום
חוש המעשה לפי לוסקי קשור באות י' אותה אות בה מתחילה המילה יהלום. היהלום הוא גביש הנוצר בלחץ ומאמץ, מתוך חומר פשוט- הפחם. כמו המעשים של האדם- מתוך המעשה והגילוי מה נכון עבורו- נחשף היהלום הפנימי, מתוך המאמץ וההשקעה האדם קוצר פירותיו ומרוויח את אור הנשמה . היהלום משקף דרכו את כל צבעי הספקטרום, כמו שמעשים שונים מביאים לתובנות אחרות, לגבי מה נכון (מותר ואסור) עבורו ואיזה גוון משתקף דרך מעשיו, וכן לתוצאות המשתקפות ממעשיו. בהתכוונות לטוב- האדם מרוויח אור, וכל צבעי היהלום הפנימי נחשפים. כל צבעי האור באים לידי ביטוי כאשר אדם עושה מעשים טובים. חוש המעשה הוא חוש מאזן, והיהלום היא אבן המעצימה את כל הקריסטלים האחרים כמו את כל יכולות האדם- לצורך האיזון. המעשה מאזן את שאר החושים כפי שהיהלום את שאר האבנים. היהלום פותח את כל הצ'קרות כפי שהמעשה מאזן את שאר החושים, ומחדדם. הביטוי "נעשה ונשמע" – עפ"י ההסבר של שיטת לוסקי- נעשה ונבין. ההבנה המתקבלת דרך תהליך, יוזמה ועשייה כמוה כרכישה של התובנה. דרך תהליך אתה מרוויח את המסר, התהליך מקל עליך להזדהות עם המסר וגם לקבל אותו כחלק ממך. מסר שנרכש דרך מעשה הופך למסר "שלי". עשייה היא חוכמה מאזנת כנגד מחשבה, גישה, ואמונה. רק עשייה אינה מספיקה. רק מחשבה ללא מעשה לא ניתן לברא משמעות ומציאות חדשה. יהלום מביא להשראה, לצורך עשייה. מיהלום מקבלים חיבור לתובנות וידע קוסמי- כמו דרך העשייה. יהלום סופג אנרגיות לתוכו והמעשים מניבים לקחים למידה ותוצאות.

הטיפול
לחיבור לעשייה, להנעה אנרגטית, לחיבור לתוצאה הולמת, לאיזון הדיבור, התחושות והמחשבות עם המעשים. לחיבור לנכון עבורך. קחו יהלום, טהרוהו. רצוי לערוך טיפול זה באור השמש, אור של אש או אור חזק אחר. החזיקו בידכם, נשמו עמוק. התבוננו הצבעים המשתקפים מהאור של היהלום. ראו אילו צבעים עולים, חושו את האנרגיה הממוקדת וחזקה של התהליך. מקדו את עצמכם בצבע מסוים, הניחו לו לפעול. תחושו עוצמה רבה ובפעמים הראשונות יכול להיות שהתהליך יהיה קצר. שאלו שאלות את האבן- מה שמה, מה באה לעשות עבורכם. לחיזוק היוזמה והפעולה- שאלו שאלות מתאימות כגון- מה עלי לעשות ? איך לעשות? מה הסיבה? או כל שאלה מכוונת לעשייה. ניתן לשאול הכול. המשיכו כל הזמן להתבונן בצבעים המשתקפים. היו בפתיחות, התשובה מגיעה. תוכלו לרפא עצמכם אנרגטית- הניחו את היהלום בעדינות על כתר ראשכם. הניחו למחשבות להתפוגג ולאנרגיה לפעול. רשמו לעמכם בתום התהליך את מה שהבנתם, ראיתם, חשתם.

דמיון מודרך: היהלום הפנימי:
בתוך הלב יהלום נוצץ וטהור. עם כל נשימה הוא מתרחב עד אשר מכיל אתכם בתוכו. אתם בתוך היהלום, התבוננו בהילה מסביב, כל הצבעים משתקפים. היהלום מחבר לטוהר, לעשייה נכונה. חשבו על דבר אחד שתמיד רציתם לעשות, כל דבר. כל הצבעים של היהלום חודרים דרך העור לכל תא בגוף, התאים מקבלים חיות, מרץ. רצון. הסתכלו בתוך הלב שלכם, ראו את היופי, הצבעים.  קבלו בעזרת הנשימה את האנרגיה לתוככם. יהלום סופג את הרצון שלכם, ועוזר לכם להגשימו. ראו עצמכם עושים את מה שתמיד רציתם לעשות. הכילו את התחושה. נשמו ותוך כדי נשימה היהלום חוזר לגודלו הטבעי, ללבכם. הוא נשאר שלכם, להגשים יחד אתכם את רצונכם.

כעת רשמו לעצמכם:
*מה ראיתם, חשתם, הבנתם בתהליך?
*מה התהליך עוזר לכם לרצות לעשות?
*האם היו צבעים שבלטו יותר מאחרים?
*מה הם מסמלים עבורכם, אם כן?
*מה מסמל עבורכם יהלום?
*מה מקומה של עשייה בחייכם?
*מה הקשר בין השניים? חוש התשמיש ואבן הלשם- שימוש מעשי וטיפולי

חוש התשמיש על פי שיטת לוסקי.
יכולת לדעת מתוך מגע בגוף ובטבע. יכולת ביטוי גופנית דרך ריקוד, תנועה, ספורט, פיסול, ציור, אמנות, מלאכה. נוצר עם למ"ד מאזניים ותשרי וקורקבן ותשמיש וסירוס. מזל מאזניים מייצג שיפוטיות, איזון, נועם הליכות, שיקול דעת וצדק, הרמוניה, שותפות ויופי. רגיש בכליות ומקושר בתכונותיו ליכולות של אינטליגנציה של מישוש. חוש המישוש כמו הקורקבן דוחף את המזון מהפה לפי הטבעת בהתכווצויות ובהתקדמות איטית כדי להבין ולגלות את הנסתר דרך המגע. אינטליגנציה של מישוש מאופיינת ביעילות השימוש בגוף ליצירת תוצרים ולהבעה דרך הגוף כמו אצל ספורטאים, רקדנים, פסלים, נגרים, מסגרים, חקלאים. יכולת יצירת תקשורת יעילה עם גורמי הטבע, אדמה, צמחים, חיות, נוף, טיולים. כאשר אתה נוגע בעצמך, באנשים סביבך, בטבע, בחי ובצומח, אתה יוצר את הנס. המגע הוא תקשורת יצירתית שעושה סדר בספריית המידע החיה שלך, מגע הוא כיסוי שמאפשר לך גילוי, כאשר אתה מתקרב ונוגע בדברים – אתה יודע.

עור הגוף
עור הגוף הוא המעטפת החיצונית של הגוף והוא מלא בקצות עצבים זעירים המספקים מידע על כל מגע. העור מספק הגנה פיסית וכימית לגוף, מונע אבדן מים מהגוף, מווסת את החום והקור בגוף על ידי שינוי כמות הדם הזורמת לעור וכן על ידי הזעה. הגוף מצויד בעשרים סוגי קולטנים הקולטים מצבים שונים של מגע, העצבים קולטים הודעות קור וחום, מחוספס וחלק, לחץ וכאב ומודעות למיקום. כל אחד מהתאים שונה ברגישותו מתאים אחרים, ההבדל ברגישות נובע מהצפיפות השונה של תאי החישה באזורים שונים בגוף, ככול שהצפיפות גבוהה יותר כך גבוהה יותר הרגישות לגירויים, כך למשל על השפתיים נחוש גרגיר אבק שלא נרגיש על אזור הגב.

חיסון
החיסון הוא הזרקה של גרסה מתה או בלתי מזיקה של חיידק פולש כדי לגרום לגוף לייצר נוגדן שמתאים לפולש כמו מנעול ומפתח, הנוגדן מתחבר לפולש, בולע אותו ומשמיד אותו. בעקבות כך המערכת החיסונית יוצרת זיכרון חיסוני ובעתיד היא יכולה לזהות את הפולש ולהתמודד איתו. מערכת החיסון מונעת כניסת פולשים וכאשר הם פולשים היא נלחמת בהם. המערכת אחראית גם על השמדת תאים סרטניים וסילוק רקמות פגועות.

קורקבןדרך המזוןמפה עד פה
הקורקבן היא המנהיג בנפש של חוש המישוש, פעולות המישוש ישפיעו על איכות ופעולת הקורקבן ואילו פעולת הקורקבן תשפיע על יכולת המישוש בנפש. דרך המזון מתחילה מהפה, הלשון טועמת, בוחנת את טיב המזון ולשה אותו, השיניים קוצצות וטוחנות, בלוטות הרוק מרטיבות ויוצרות עיסה נוחה לעיכול, הגרון והושט דוחפים את המזון לקיבה באמצעות התכווצויות, הקיבה טוחנת ומפרקת את המזון למרכיביו באמצעות חומצות ואנזימים ומעבירה אותו אל המעי הדק המוסיף לעכל את המזון וסופג את החומרים המזינים את הגוף, המעי הגס יוצר מהפסולת את הצואה, המעי הישר מאחסן את הצואה עד להוצאתה דרך פי הטבעת.

אבן האופל- לשם

צבעי האופל: כל ספקטרום הצבעים.בשל מגוון הצבעים הרחב של האבן, האופל נקראת "אבן האלים" כמייצגת את 4 היסודות. מסיבה זו האופל משפיעה על כל 7 הצ'קרות. האופל הינו מינרל/אבן.בטבע לא נמצא אופל במבנה קריסטלי. מקור השם אופל הוא מהמילה הסנסקריט upala – אבן יקרה.

אופל, הנקרא בתנ"ך "לשם", הנה אחת מאבני החושן שהיו על אפודו של הכהן הגדול.

האופאל מתגבשת בגושים ונחשבת מינרל עתיק מאד. הדבר הראשון והעיקרי שאפשר להגיד עליה  הוא שהיא מורכבת מאחוז גבוה של מים ולכן קשורה לכל האספקטים של רגש, נשיות ואנרגיה של הירח (שנחשב לכוכב  המקרין אנרגיה נשית). דבר נוסף המאפיין אותה הוא העובדה שהיא מכילה את כל ספקטרום הצבעים. ידוע על הרבה עמים ותרבויות אשר כללו אותה בטקסים והריטואלים שלהם. זוהי אבן עדינה ושבירה יחסית ולכן לא נהוג לענוד אותה בצמוד לאבנים אחרות. למעשה, לרוב היא שקופה ונראה כאילו כלואות בתוכה להבות של אש, ברקים, זיקוקים ועוד מראות מן הטבע. השם "אופעל" בא במקור מן המילה "אופלה" שפירושה בסנסקריט עתיקה "אבן-יקרה". קל יחסית להגיע אל אבני האופאל מאחר והן מתגבשות קרוב לפני האדמה. ישנם המון סיפורים ומיתוסים לגביה בתרבויות ובמסורות השונות, למשל:  השאמאנים באמריקה ובאוסטרליה השתמשו בה על מנת לממש נבואות ולהביא חלומות לידי מימוש. בתקופות קדומות האמינו שאלוהי הסערה קינאו ביופי של הקשת בענן ושברו את הקשת לחתיכות שנפלו על כדור הארץ והם בעצם האופאלים הצבעוניים שמשקפים את כל צבעי הקשת.

שימוש אנרגטי כללי: נחשבת לאבן מעוררת. התכונה העיקרית המאפיינת אותה היא היכולת שלה להגביר ולהעצים  כל תכונה המאפיינת את האדם הנושא אותה. בין היתר היא מגבירה יצירתיות ודמיון ובכך נותנת לנו מניע להתגבר על הצדדים האפלים יותר שלנו. היא עוזרת לנו להשתחרר מחסימות פנימיות ועכבות ובכך נותנת תגבור רציני לתהליך ההתפתחות הפנימי שלנו. היא מאפשרת לנו להתחבר אל הפוטנציאל שלנו מתוך המקום הגבוה שלנו. על-ידי חלימה על שינויים אפשריים בחיינו אנחנו יכולים להתחיל ליישם אותם ולגרום להם להתממש במציאות שלנו.

היבט רגשי-נפשי: האופאל מסוגלת לספוג את רגשות האדם ולהקרין אותם חזרה בצורה מחוזקת, כלומר: אם רגשות האדם חיוביים היא תקרין, תשקף ותחזק אותם וכנ"ל אם הם שליליים. יוצא מכך שזה אינו מינרל שכדאי לענוד אותו כשאנו נמצאים במצב בו הרגשות שלנו שליליים בעיקרם או שאנחנו חווים משהו קשה שגורים לנו לתחושות קשות, מאחר והאבן יכולה לגרום להגברה של אותן תחושות.

היבט רוחני:  האופאל מחברת אותנו לרמות הגבוהות של ההתפתחות הרוחנית שלנו. היא מסייעת לנו להתחבר לרמת הנשמה שלנו ודרך חיבור זה להגיע לאחדות איתה ברמה הקוסמית. היא מעוררת את הרמה הרוחנית שהפוטנציאל שלה קיים בכל אחד מאתנו. היא מגלמת בתוכה את תכונת ה"בלתי נראה", כלומר: אם לאדם מסוים בזמן מסוים מתאים להיות נוכח אך לא מורגש בסיטואציה מסוימת, האבן תעזור לו להיות בחזקת "רואה ואינו נראה". אם לאבן עצמה לא מתאים להיות נוכחת בסיטואציה מסוימת היא תשנה את מצב החומר שלה ותיעלם. ישנם סיפורים על אבני אופעל שבסיטואציות מסוימות נעלמו בצורה בלתי מוסברת, נשברו או קפצו מתוך התכשיט בו היו משובצות.

שימוש פיזי: אפשר להשתמש באופאל לצרכי טיהור פיזי, לניקוי מערכת הדם והכליות ואיזון הפקת האינסולין בגוף. טובה לתהליכים של לידה ואפשר לתת אותה לאנשים שנמצאים בתהליכי החלמה ממחלה. יש להיזהר לא לתת אותה לאנשים שנמצאים בתחילת או שיא המחלה מאחר והאופאל נוטה לתגבר מצבים קיימים. טובה לבעיות פיזיות בעיניים וכן לשיפור הראיה.

אופאל לפי צבעים:
מאחר ואבני האופאל מופיעות בכל צבעי הקשת, ישנן תכונות מסוימות שקשורות לתפקודים של צ'קרות כאלה או אחרות. התכונות הכלליות מאפיינות את כל האופאלים,  ובנוסף, אופאלים בצבעים מסוימים יתאימו לתפקודים מסוימים על-פי הצבעים של הצ'קרות. מעיקר משום שרוב האופאלים מכילות יותר מצבע אחד ישנן אבני אופעל שיכולות להשפיע על יותר מצ'קרה אחת.

אופאל אש: היא האבן שעל פי קוני אייסלין ואיתי גולדברג מיוחסת לאבני החושן. לפי גרסאות אחרות- אין יחוס לאופאל מסוימת . כשאנו מדברים על אש בתוך האופאל הכוונה היא לתופעה של  ברק ססגוני שמזכיר אש שמופיע בתוך האבן.  האופאל לסוגיה  יכולה להופיע עם או בלי האש. קיימת גם 'אופעל אש' שצבעה אדום עד כתום והיא מכילה את גווני הצבעים הידועים כצבעי אש. היא מכוונת אותנו אל מעמקי הצ'קרה הראשונה, אל גרעין הפוטנציאל שלנו. היא תסייע לנו להתגבר על הפחד שכרוך בראיית התכונות הקיימות בנו וכן תיתן לנו את האנרגיה הדרושה כדי לעשות דרך של שינוי ומיצוי היכולות שלו. היא מחברת אותנו למקום הרוחני באנרגיה הבסיסית שלנו, להבנה שיש מימדים רוחניים גם בשורש  שלנו ולצמוח משם. תהליך זה לוקח את המשתמש באבן למקום של אומץ ותקווה חדשה לשינויים חיוביים. כמו-כל האופאלים ניתן להשתמש בה לבעיות ראייה וכן לבעיות עצבים שנובעות מחוסר איזון במערכת העצבים המרכזית.

אופאל רגילה – פוטץ' (POTCH): זוהי האופאל הרגילה. הכוונה לאופאל שאין בה אש. מכילה בגדול את כל התכונות שאופייניות לאופאל ובראש וראשונה עשיית תגבור אנרגטי של אנרגיה קיימת וניקוי ואיזון ההילה. יחד עם הסיטרין נחשבת לאבן שעוזרת לנו להגביר את השפע.

אופאל לבנה: הצבע לבן לעיתים שקוף ולעיתים במראה של "קרם" עם נצנוצים צבעוניים. האופאל הלבן נחשב לנפוץ ביותר ובדרך כלל מחירו אינו מאד גבוה. משמשת כדי לעורר את צ'קרת הכתר וכן להגביר בהירות בכל המערכת האנושית, בעיקר ברמה המנטאלית. עוזרת לנו להיזכר בכך שאנו מהות של שפע ויש ביכולתנו למשוך לעצמנו עושר גשמי ככל שנרצה.

אופאל שחורה: הצבע נע בין שחור לגוונים שונים של אפור. נדירה יותר מהאופאל הלבנה. לעיתים כשאומרים "אופאל שחור" מתכוונים לאבני אופאל כהות בכלל: כחולות ירוקות כהות וכו'. טובה לקרקוע והרגשה של ביסוס. בו זמנית היא מגבירה את היכולת להתבונן ולראות מצבים הן ברמה של החיים החומריים והן ברמה של מימדים גבוהים. טובה למצבי דיכאון.

אופאל שחורה שזיף: מכילה בתוכה צורות מעוגלות דמויות שזיפים וספיראלות. אבן מרגיעה שעוזרת לתפקוד טוב יותר במצבי לחץ. כמו-כן טובה מאד לסחרחורות ולבעיות שונות בשיווי המשקל. עוזרת לפתוח את העין השלישית באופן שמגביר את יכולת התקשור והניבוי וכן מגבירה את היכולת לראיה פיזית של ההילה והצ'קרות. ניתן להיעזר בה כדי להביא את הגוף למשקל האופטימאלי שלו.

אופאל כחולה:  הצבע הכחול באבני האופאל מגוון מאד, החל בכחול בהיר בעל גוונים לבנים וכלה בכחול כהה עמוק. מחזקת יכולות לתקשור הן ברמה החיצונית והן ברמה הפנימית (האדם מתקשר עם מחשבותיו ורגשותיו וכן פותח קו ישיר למידע מן ההדרכה הפנימית שלו). טובה לנושאים של ראייה לספיגת ברזל בדם וכן לאיזון ולשיפור חילוף החמרים.

אופאל ירוקה: הצבע הירוק מקושר לצ'קרת הלב ובאופן כללי לכל הנושא של רוגע וריפוי.  האופאל הירוקה תומכת ומחזקת מצבים בל מדיטציה. היא מחזקת את היכולת להשתמש במידע שאנחנו מקבלים בחלומות ובמדיטציות כדי להעמיק את הדרך ההתפתחותית שאנחנו עושים. היא מחדדת לנו את העובדה שההתפתחות והשינויים שאנו עושים בחיים שלנו נובעים מדרך מודעת שאנו קובעים ומנתבים. היא טובה למצבים של מחלות קלות כמו שפעת והתקררות. אפשר לשאת אותה באופן קבוע קרוב לגוף כדי לתת חיזוק ותמיכה למערכת החיסונית. אפשר לשלב אותה בתהליכים שונים של ניקוי פנימי של הגוף כמו סוגים שונים של דיאטות וצום.

אופאל ורודה: טווח הצבעים נע בין ורוד בהיר, כמעט לבן לצבע סגול בהיר מאד. מתגבשת בגושים מאורכים דמויי סרט. קשורה לסוגיות של לב. מחברת את האדם לתדר של אהבה. מהדהדת כל הזמן את הידיעה שאנרגיה של אהבה תעשה את הדרך ההתפתחותית שלנו חזקה, משמעותית ועמוקה יותר. עוזרת לנו להשתחרר מתבניות שאינן מתאימות לנו תוך התחברות לתובנות שמגבירות את הרמה הרוחנית. היא עוזרת ותומכת בהפעלה של אנרגיית הילינג עמוק בכל הרמות. כשעושים ממנה שיקוי אפשר לטפל בעזרתה בבעיות שונות בעור.

אופאל אדומה:  הצבע של צ'קרת הבסיס. האופאל האדומה היא אבן מאזנת: מצד אחד היא מעוררת אנרגיות חיוביות ומאידך היא מפוגגת אנרגיות שליליות קשות. טובה לאיזון בתחום המנטאלי בין היין והיאנג, הגברי והנשי בכל אחד מאתנו. עובדת על איזון בין שני החצאים של המוח שכל אחד מהם שולט על צד אחד של הגוף הפיזי ועל פן שונה: המעשי והאנרגטי מול הזורם והאינטואיטיבי. עובדת על המישור המנטאלי גם בכך שמאפשרת תכנות מנטאלי מחודש שמאפשר שינוי החשיבה, פיגוג המחשבות הקשות והשליליות  והכנסת מחשבות חיוביות במקומן.

אופאל אנדיין: מכילה דוגמאות מעגליות בצבעים קרם, שחור, ורוד, כחול ותכול. משמשת להפעלת צ'קרת הלב תוך חיבור לבסיס. משמשת אנשים שעושים מסעות אסטרליים מודעים. בתהליכים אלה לעיתים ירצה האדם לבחור את המקומות אליהם יגיע במסעות אלה. יכולה להגן על האדם שמשתמש בה בתהליכים אלה. מחזקת את החיבור למימדים גבוהים, את יכולת הניבוי והחיזוי. מבחינה פיזית טובה לטיפול באיברים הפיזיים שקשורים לצ'קרת הלב: הלב והריאות.

אופאל בולדר: צבעיה של אבן מיוחדת זו נעים סביב גווני החום. מעורבת באבן ברזל סיליקונית (אבן ברזל אופאלית). מתגבשת בעיקר בגושים  מעוגלים. זהו מבנה גיאולוגי מורכב ומעניין. ההתפתחות של החומר באדמה כתוצאה מהתרכובת הכימית המיוחדת מזכיר קצת מצב התפתחותי של גזע עץ. לעיתים קורה תהליך שבו החומר מאבד את הנוזלים שבו ואז נוצרים סדקים בעלי צורות מעניינות ולעיתים מסתוריות, דבר שמגביר את קסמה של האבן. לעיתים חומר של סיליקה מתחבר עם אבן הברזל האופאלית ונוצרת תרכובת מאד מעניינת ונדירה שיכולה להימכר כאבן חן יקרה. חומר הסיליקה שמשתף פעולה עם אבן הברזל האופאלית הוא בדרך כלל בצבעי אדום, כחול, ירוק וסגול.

למרות צבעה ה"מקרקע" זוהי אבן בעלת תכונות רוחניות שמאפשרת חיבור לעולמות חיצוניים וכוכבים רחוקים. מחזקת תהליכים רוחניים. מאפשרת תקשורת בין העולם שלנו ובין עולמות ומימדים אחרים. עוזרת לתהליכים של הילינג ומאפשרת לעשות ניקוי חזק ויסודי של ההילה.

אופאל (אש) בולדר מטריקס:. נמצאת באוסטרליה. בדרך כלל משתפת פעולה עם אבן ברזל אופאלית שמתהווה במבנה מטריקס (מטריצה – דמוית טבלה) לעיתים מתערבב איתן אופאל טהור ברמה של אבן חן. הצבע הוא בגוונים שונים של חום. לעיתים החיבורים האלה נראים כמו סטלקטיטים או סטלגמיטים (מבנים דמויי עמוד שמתגבשים בתוך מערות, ומתהווים מן התקרה או הרצפה) או שמתגבשים בגושים חסרי-צורה. לעיתים היא מכילה את ה"אש" ואז נראה בנוסף לצבע החום גם חלקיקים צבעוניים שונים. לעיתים נראה דוגמאות שונות כמו חריטות על פני החומר של האבן. זוהי אבן שמסמלת טוהר ועוצמה יחד עם קרקוע וחיבור לאדמה. מתוך המקום המקורקע תעזור לנו לפרוץ את המחסומים שהוצבו לנו באופן חיצוני כמו דעות חברתיות נוקשות ומסורות שלא מתאימות לנו. הניגוד בין החומר הקשוח והבסיסי לבין העדינות של שלל צבעי האופאל מעוררת עניין רב גם בהקשר הרוחני וגם בשיבוץ האבן בתכשיטים. היא עוזרת לנו להיות ממורכזים ומקורקעים תוך כדי כך שאנו עוברים תקופות קשות וצריכים לקבל החלטות קשות. היא עוזרת לניקוי ההילה. עוזרת מאד לשמור על יציבות בזמן תהליכי שינוי. יכולה להיות תוספת לאבנים שעוזרות לנו לעשות ולהכיל שינויים בחיינו כמו עין הנמר והקלציט.

שימוש רוחני: המבנה המעניין שלה משדר אנרגיה מאד גבוהה וייחודית. אפשר להשתמש בה להיבטים שונים של תקשורת: תקשורת פנימית בינינו לבין עצמנו ותקשורת עם עולמות אחרים, גם עולמות רחוקים וגבוהים, כמו למשל תקשורת עם המלווים הרוחניים שלנו, ותקשורת עם כוכבים רחוקים,  וצורות הוויה אחרות ואינטליגנציות שונות משלנו.

אופאל הדובדבן: צבעה אדום חזק כשהגוונים נעים בין אדום שגווניו ורוד דרך אדום נקי ועד אדום עם גוונים כתומים. זו אבן שמרקם הצבע שלה בדרך כלל אחיד והיא אכן מזכירה במראה שלה דובדבן טרי. משמשת בעיקר לתגבור הצ'קרות הראשונה והשנייה ולנושאים הקשורים בהן. טובה במיוחד לנושאים של גיל המעבר, לאיזון גלי חום והקלה על נשים בתקופה בה המחזור מפסיק להופיע. טובה גם לבעיות במערכת העיכול ובעיות במערכת המין הגברית. טובה כצבע נגדי לצ'קרת העין השלישית ובמקרה של כאב ראש שנגרם כתוצאה מעודף בצ'קרה יכולה להרגיע. (בכאבי ראש בדרך כלל נשתמש באמטיסט, אך במקרים מסוימים אפשר לנסות את אופאל הדובדבן).

אופאל מים: למעשה זוהי אבן שקופה ומיימית עם דוגמה ססגונית של מגוון צבעים המוטבעים  בתוכה. אבן מיוחדת זו עוזרת לנו להתחבר למימדי הנשמה הנצחית דרך הרגש. היא תעזור לנו להבין את הארעיות של הקיום הפיזי שלנו לעומת הנצחיות של הנשמה. טובה מאוד לאנשים שמתרגלים באופן קבוע מסעות חוץ-גופיים. תעזור במקרים של הפרעה  ברמה זו או אחרת שקשורה לאיזון הנוזלים בגוף.

אופאל הונדיורן: זהו חומר אופאלי מעורב עם אבן בזלת. בדומה לאופאל בולדר זוהי תרכובת מאד מעניינת מבחינה חיצונית. אופעל זו מכילה אש והיא בו זמנית נותנת קרקוע וגם מחזקת ומעוררת את כל הצ'קרות בו-זמנית. יש לה יכולת לאזן את פעולת המוח. כמו-כן טובה להרגעת כאבים שונים.

קשר אבן הלשם- אופל- וחוש המישוש

לשם מתחיל בל' ואופאל מסתיימת בל' – ואות זו עפ"י שיטת לוסקי מייצגת את אינט' של תשמיש. אבן לשם מעצימה כל תהליך, כפי שמגע בדברים מעצים כל תהליך ומביא לגילויים של דברים. כשאדם נוגע בדבר, ברגש- במחשבה ביכולתו הרוחנית- הוא מגלה דברים על עצמו, מגיע לתובנות והתפתחות. אופעל אש המיוחסת אצל חלק מהחוקרים לאבן החושן המקורית- מחברת לרוח מהמקומות הבסיסיים שלנו, קשורה לצ'קרת הבסיס, המחוברת במהותה לחוויה הפיזית. חוש המגע מחבר למקומות עליונים דרך החוויה הפיזית של מגע. חוש המישוש קשור ביצירה, ריקוד, אומנויות, מלאכה, תנועה ועוד, ודרכים אלו מחברות גם הם לנשמה, לגילוי הרוחניות שבדברים. צבעה המקרקע ותכונותיה לחיבור לרוח דומים למגע המקרקע והחיבור לאהבה, רוח והתעלות הנפש, כאשר המגע מכוון לכך. שימוש עם האבן בכוונה "לגעת" בדברים יאזן ויחבר את המשתמש לרבדים הגבוהים, ויביא לגילוי מציאות אחרת, תובנות ותחושות- בדומה למגע ולתשמיש.

הטיפול
לחיזוק הגילוי של דברים, חידוד התחושתיות בעור, חיזוק המגע בכל הרבדים- ממש יצירת מגע עם רגשות מחשבות והנשמה. מגע מאוזן ברובד הפיזי, חיזוק היצירתיות. קחו אופל כלשהי, כל אופל קשורה לאנרגיות המחברות את קבוצה זו, אם ברשותכם אופל אש- מה טוב. טהרו אותה. געו בה, חושו בה בידיכם. תנו לאבן להעצים את התחושה מתוך המגע ביניכם. נסו סוגים שונים של מגע- חזק, אוחז, רך, מלטף. התנסו. הניחו אותה במקומות שונים על גופכם, היפתחו לתחושה. רשמו את חוויותיכם.

דמיון מודרך: חיבור לגוף הפיזי ככלי לאיזון:
הניחו אופל בידכם השמאלית לצורך קבלה, אם ברשותכם יותר מאבן אחת החזיקו גם ביד השנייה. אם אין ברשותכם אופל- זמנו במחשבתכם :"את האנרגיה של אבן הלשם מאבני החושן שתעטוף את כל גופי וההילה שלי" נשמו עמוק. חושו את האנרגיה מהלשם עוטפת את הגוף… חושו את כל גופכם, את הראש, את כל העור העוטף אותו, מערכי המחשבה.. אברי הפנים שלכם זה אחר זה… התמקדו בכל עין ואוזן בנפרד.. חושו את הצוואר, הגרון… הכתפיים בית החזה.. הבטן הגב האברים הפנימיים… הזרועות עד קצות אצבעות הידיים, האגן, הבסיס.. הרגליים עד קצות האצבעות… גופכם הוא המרכבה של נשמתכם.. חושו את כל הגוף בבת אחת… כעת התנקדו רק בד ימין… ושמאל.. חושו את ההבדל. חושו את המקומות יותר עייפים או כואבים בגוף… שלחו אליהם אנרגיה מלטפת מהאבן… הגבירו את התחושות בכל הגוף ע"י התכווננות… הגוף הוא המקדש, הוא זקוק לתשומת לבכם ולמגע… שילחו מחשבות מעצימות לאברים השונים- מחשבות של אהבה והוקרת תודה. סיימו את התהליך.

רשמו לעצמכם:
*מה חשתם בגופכם בתהליך?
*מה השתנה ביכולת החישה בעקבות התהליך?
*אילו תובנות באו כתוצאה מדמיון מודרך?
*האם יש מספיק מגע בחייכם?
*מהו מגע עבורכם?
*איך היה המגע עם אנרגיית הלשם?
*באילו דברים אתם נוגעים?
*מה נוגע בכם?חוש הדרך ואבן השבו- אגת בלו לייס- שימוש מעשי וטיפולי

חוש הדרך עפ"י שיטת לוסקי-
היכולת להפוך תהליך ליעד, היכולת לפתור בעיות הישרדות מורכבות. נוצר עם נו"ן עקרב ומרחשוון וקיבה והלוך וחיגרות. מזל עקרב יסודי נחוש. מייצג יצריות, מיניות, קיצוניות וחשדנות. רגיש באברי המין ומקושר באמצעות תכונותיו לאינטליגנציה של דרך. חוש הדרך כמו הקיבה קובע יעדים כדי ליצור תהליך וחיים. כאשר אתה בתהליך אתה לש וטוחן את המזון -פיסי ורוחני- המורכב, מסתגל לתנאים ולשינויים ויוצר חיים. ממוקד על ההוויה ומייחל שזה לא יגמר לעולם. אינטליגנציה של דרך מאופיינת ביעילות פתרון בעיה מורכבת, יכולת לחוש את הסביבה הטבעית, להסתגל ולשרוד במצבים מורכבים. יכולת לקבוע יעדים מורכבים ולהפיק שמחה מהתהליך עצמו. היכולת להפוך את התהליך ליעד. היכולת לחיות את החיים במלואם כל יום מחדש כמוהו כביטול המוות כל יום מחדש. הדרך אל היעוד שלך עוברת דרך מצפן השמחה והאהבה. קבע יעד כדי ליצור דרך ואחר כך תניח ליעד והתמקד בתהליך. הפוך תהליך ליעד, כי התהליך הוא החיים והיעד הוא סוף.

השלד
בגוף האדם יש יותר מ- 640 שרירים שלדיים ו- 206 עצמות, שיתוף הפעולה ביניהם מאפשר תנועה, אבל חוט השדרה והרגליים הם האיברים המאפשרים הליכה בעמידה. עמוד השדרה מורכב משלושים ושלוש עצמות הנקראות חוליות, כל חוליה היא מעין טבעת שדרכה עובר חוט השדרה. עמוד השדרה הוא משענת לכל הגוף. כדי ליצור הליכה דרושה הפעלה מתואמת של עשרות שרירים בו זמנית. את הדרך אנחנו עושים באמצעות מערכת תנועה המורכבת מעצמות השלד, ממפרקים, מרצועות, משרירים וגידים. עצבים המצויים בשרירים, במפרקים ובגידים מעבירים מידע מורכב שוטף למוח כדי ליצור תנועה. כל שרירי הגוף פעילים יום ולילה, אבל השרירים העסוקים ביותר הם שרירים לא רצוניים כמו שרירי הלב, הריאות, מערכת העיכול.  80%מהאוכלוסייה בעולם סובלת פעם בחיים לפחות מכאבי גב, כאשר ב- 90% מהמקרים הכאב נעלם ללא צורך בטיפול.

מוח העצם
כל תאי הדם נוצרים במוח העצם, התאים הלבנים הם צבא של ממש המאורגן היטב והם מהווים את קו ההגנה הראשון של מערכת החיסון כנגד זיהומים חיידקיים, הם נודדים ללא הפסק בין מחזור הדם והרקמות.

הקיבה
הקיבה היא המנהיג בנפש של חוש הדרך, פעולות ההליכה ישפיעו על איכות ופעולת הקיבה ואילו פעולת הקיבה תשפיע על יכולת ההליכה בנפש. הקיבה היא שק שרירי המערבב, לש, טוחן, מפרק ומפורר את המזון באמצעות מיצי קיבה לעיסה דלילה, את העיסה הוא משחרר בצורה מבוקרת לצינור העיכול, מזון המכיל שומנים מתפרק כשש שעות, מזון המכיל חלבונים מתפרק בקיבה כארבע שעות, מזון המכיל פחמימות מתפרק בקיבה כשעתיים, מים שוהים בקיבה כרבע שעה.

שבו- אגת בלו לייס- תאור ותכונות
מראה: מראה של תחרה כחולה לבנה. מזכירה לנו את שמי התכלת כששטים בהם עננים רכים. מבטאת קרן אור כחולה. הרקע הוא כחול עדין ועליו פסים לבנים בהירים. שייכת למשפחת האגת שמשתייכת למשפחת הקוורץ.  פועלת ביעילות רבה במיוחד על צ'קרת הגרון.

היבט רוחני: יש בה איכויות של ריחוף, אויר, תנועה וחינניות. יכולה לסייע לאדם להגיע למקומות רוחניים גבוהים במיוחד. אחת מהאבנים שפותחות את העין השלישית. ניתן להניחה על העין השלישית וזה נותן תחושה עדינה ונעימה של ריחוף ומאפשר להיכנס למצבי תודעה חדשים.

היבט מנטלי-רגשי: מסייעת באופן מיוחד לשיפור הבעה מילולית. עושה זאת טוב יותר מכל קריסטל אחר שאפשר להניח על הגרון. טוב להחזיקה בקרבת מקום כשרוצים לשמור על כושר ביטוי רגוע. אבן גדולה המונחת בבית מסייעת לנקות ויברציות שליליות ולהפוך את האווירה לנעימה ונקייה יותר. מסירה ומשחררת מחסומים ממערכת העצבים. טובה למצבי ייאוש ודיכאון. טובה לעוסקים במשרות ניהוליות מאחר והן עוזרות להרגיע ולהשקיט את המוח לאחר מאמץ מחשבתי. יחד עם אבנים שמחזקות בטחון, אסרטיביות ומיקוד, ניתן להשתמש בה לכל מצב בו נרצה להתבטא במיטבנו: לנואמים, מרצים, מורים, לראיונות עבודה ולאמנים מסוגים שונים שמופיעים על במה היא תשפר את כושר הביטוי. חוץ מזה היא מסירה ומשחררת מחסומים ממערכת העצבים. טובה באופן כללי למצבים של  ייאוש ודיכאון.

היבט פיזי: היא אבן מקררת. אפשר להניחה על כל מקום בגוף שזקוק להרגעה  כשיש דלקות, זיהומים וחום. מרגיעה אנרגיות אדומות כמו כעס ולוחמנות. לבד או יחד עם אבנים נוספות מרככת ומרגיעה סימפטומים שנובעים מצ'קרת גרון חסומה, כמו: מתח בצוואר ובכתפיים, דלקות שקדים ודלקות בבלוטות הלימפה, כאבי גרון ודלקות בבלוטת התריס.  טובה גם לטיפול בפעולה לא-תקינה של הלבלב והבלוטות המשפיעות על העיכול. ניתן לטפל בעזרתה בשיגרון ובליקויי עצמות "תורשתיים", וכן לחיזוק מבנה השלד. מועילה מאד לאיחוי שברים וסדקים בעצמות, וכן לאיזון תהליכי צמיחה של ציפורני הידיים והרגליים.

 קשר אגת בלו לייס וחוש הדרך
אבן זו מקרינה אנרגיה נעימה ומלטפת כצבעם התכול וכמראה השמיים. מהות חוש הדרך היא ליהנות מהתהליך, כפי שאפשר תוך כדי הדרך ליהנות ממראה השמיים, לשחרר את היעד ולהיות בתהליך. האבן מרוממת נפשית, משקיטה ומרגיעה כמו חוש דרך מאוזן אשר מבטא- "הצבתי את היעד, יש לי כיוון ומטרה אך אני נהנה מהדרך כי התהליך הוא יעד שלי והיעד שלי הוא למעשה להיות בתהליך". האבן מעודדת תנועה, כמו ההולך בדרך הנמצא כל הזמן בתנועה, בשינוי. השינוי הוא נעים ומרגיע, אין לאן לרוץ- הכול כאן, הדרך היא העניין והעניין הוא ליהנות ממנה.. בהיבט הפיזי האבן גם תומכת בחיזוק השלד- והשלד תומך בצועד בדרך.

הטיפול
אבן זו אינה יקרה וניתן לרכוש אותה בחנויות המתאימות. מאוד מומלץ להחזיק אבן זו, לחיבור להנאה מכאן ועכשיו, הנאה מהתהליך, מציאת הדרך, חידוד הכיוון בחיים, המצאות בהווה, בהוויה. טהרו את האבן, הניחו אותה על העין ה3 להשקטת מערכי המחשבה. היו בכאן ועכשיו היו נוכחים, הנו עצמכם. הורידו אותה למרכז הגרון. הנו עצמכם, היו בפתיחות. הכול כאן ועכשיו. הניחו על לב, היו בפתיחות וקבלה. חושו הנאה והתרחבות. הניחו על מקלעת השמש, היו בהנאה מהאנרגיה הנעימה של אבן זו. הניחו על מרכז המין והרגש, היו בהכלה, הכילו את האנרגיה והטיפול. סיימו שוב בעין ה3, היו בשלווה מצורך הקבלה… נקו מחשבה… תיהנו. סיימו ורשמו רשמים לעצמכם.

דמיון מודרך: הדרך לעצמך:
נשמו, הירגעו. אתם בחוץ, בטבע. הביטו למעלה- השמיים כחולים עם פסים דקים של ענן כמו קווים לבנים, כאבן השבו… הטמיעו מראה זה.. חושו את ההנאה הצרופה ממראה זה של השמיים… אתם במסע. היעד- הוא המסע עצמו. פסעו בדרך… ראו את הנוף מסביב, הצמחייה, העצים, המים, הפרחים, חיות, חרקים ססגוניים, הנו עצמכם. התבוננו על מה שאתם עוברים בדרך. הסתכלו על האדמה עצמה, הריחו את ריחה הטרי והמהביל, ראו את רגליכם צועדות.  בדרך יש כל מיני דברים קטנים שאתם נהנים מהם- המראה, האווירה, הריח, מזג האוויר הנפלא. תיהנו מהדרך. אין לאן להגיע, רק ליהנות… היו בחוויה… הקשיבו לקולת, ציפורים, מים זורמים, רשרוש עלים… חושו מעברים בין שמש לצל… תיהנו, ספגו את הדרך אליכם.

כעת רשמו לעצמכם:
*מתי אתם מרשים לעצמכם ליהנות מהחוויה?
*מתי אתם כבר רוצים להגיע ליעד?
*מהי הדרך שלכם?
*האם אתם מעדיפים את הדרך הקצרה והתלולה לקצה ההר?
*האם אתם מעדיפים את הדרך הארוכה והנוחה לקצה ההר?
*מה חשתם בתהליך?
*מה אתם לומדים מכך? 

חוש הבטן ואבן האחלמה- אמטיסט- שימוש מעשי וטיפולי

חוש הבטן עפ"י שיטת לוסקי
יכולת תרגול, הפנמה ואימון אישי. יכולת פעולה מתוך אמונה וערכי מוסר. נוצר עם סמ"ך קשת וכסלו ויד ימין ורוגז ורחמים. מזל קשת מייצג את החופש, מרחבים, אופטימיות, פתיחות, והרפתקנות. רגיש באזור הירכיים ומקושר בתכונותיו לחוש הבטן. חוש הבטן כמו יד ימין מייצגים את הערכים הלא מודעים של נתינה. פועלים מהבטן כמו חייל מסור למשימה ומצויד היטב באמונה, התמדה, העזה ונאמנות. אינטליגנציה של בטן מאופיינת ביכולת תרגול ואימון לצורך שינוי הרגלים ואמונות. יכולת שיקול דעת וקבלת החלטות בדילמות מוסריות וערכיות, רגישות לערכי צדק ומוסר כמו אצל שופטים. אינטליגנציה של בטן מאופיינת ביעילות ההבחנה התוך אישית, רגישות גבוהה והסקת מסקנות. אלה אנשים בעלי דימוי אישי גבוה שיעדיפו עבודה עם עצמם, מחפשים במקצועות שונים את העצמאות האישית. הבטן מקבלת את המזון הרוחני שהשכל העביר אליה, היא טוחנת, מעכלת ובסופו של יום היא יוצרת מיקוד או בלבול, רוגז או אמונה. הבטן אחראית על תחושות הבטן, על הנאמנות לעצמך ועל האמונות שלך, הבטן היא מרכז המידע והתת מודע, מרכז הביטחון, האמונה והערך העצמי שלך. הבטן היא החייל המבצע וכאשר היא במיטבה היא יודעת את האמת האפשרית היחידה תוך תזמון המקום הנכון והזמן המתאים.

המערכת האוטונומית
עקרון הפעולה הכללי של מערכת העצבים דומה לעקרון הפעולה של מחשב, כלומר קבלת מידע, עיבוד נתונים ופלט. הקלט הוא מידע המגיע מחמשת החושים הקולטים, העיבוד נעשה במוחות והפלט הוא הפעלה של האיברים בגוף, שרירים ובלוטות הפרשה. מערכת העצבים המרכזית נמצאת בקופסת הגולגולת ובתעלת עמוד השדרה, מערכת העצבים הפריפרית נמצאת בכל מקום בגוף ומערכת העצבית האוטונומית נמצאת באזור הבטן. מערכת העצבים האוטונומית כוללת את האיברים הפנימיים ואשר חלק גדול מפעילותה אינה מודעת, כך אין לנו ידיעה מתי כיס המרה מתכווץ או מתי עובר גל במעי הגס. למערכת האוטונומית מסלולים נכנסים תחושתיים המעבירים מידע מהאיברים הפנימיים למוח וכן מסלולים יוצאים מהמוח לגוף המעבירים אותות עצביים המווסתים את האיברים הפנימיים. קיימים שני מסלולים יוצאים, אחד מפעיל את האיברים הפנימיים בזמן לחץ והשני בזמן רגיעה. זמן לחץ הוא מצב שבו יש סכנה לגוף ומערכות הגוף מתכוננות לפציעה, מנוסה או מלחמה. זמן רגיעה הוא מצב מנוחה או זמן אכילה ועיכול. בזמן רגיעה כל המערכות הפנימיות תהיינה רגועות, בלוטות הרוק יפרישו רוק, הקיבה תתכווץ ותפריש מיצי קיבה, התריסריון והמרה יפרישו מיצים והמעי יהיה פעיל, גם זרימת הדם תופנה ברובה לפעולת העיכול.

בזמן לחץ ורוגז הגוף כולו יגיב אחרת – קצב ותפוקת הלב עולים, קצב ונפח הנשימה עולים, קוטר דרכי הנשימה גדל, זרימת הדם לשרירים עולה והעור מתכסה זיעה כדי לשמור על חום הגוף. המערכת האוטונומית פועלת בדרך לא מודעת ומקבלת את ההחלטות כדי שמערכות החיים יפעלו בצורה תקינה וחלקה. המערכת העצבית האוטונומית מאזנת את הגוף דרך המשוב המתקבל בדרך לא מודעת ואילו המערכת העצבית המרכזית יכולה לשלוט בפעילות הפיסיולוגית ולאזן את הגוף דרך המשוב המתקבל בדרך מודעת.

תזונה מאוזנת כמו גם נטורופתיה
גוף האדם זקוק לאנרגיה וחומרי גלם כדי לחיות. אנרגית המזון מופיעה בצורה של כימיקלים כגון סוכרים, עמלנים ופחמימות אחרות. חומרי הגלם בגוף מופיעים בצורה של חלבונים ומינרלים כדי לצמוח, לקיים ולתקן. כדי שהגוף ישמור על היציבות הפנימית צריך לספק לו שתייה ותזונה מאוזנת הכוללת ויטמינים, מינרלים, פחמימות, חלבונים ושומנים והם יסייעו לתהליך ההומיאוסטזיס )יציבות פנימית) ויטמינים ומינרלים נחוצים לתפקוד תקין, גדילה, תחזוקה ותיקון הגוף. מצויים בפירות וירקות טריים. פחמימות משמשות ליצירת אנרגיה . נמצאים בעמילן, סוכר, תפוחי אדמה, חיטה, אורז, פסטה ולחם. חלבונים נחוצים לגדילה, בניית רקמות, תחזוקה ותיקון. נמצאים בדגים, עופות, מוצרי חלב, שעועית וקטניות. משמשים לבניה ולאנרגיה. נמצאים בבשר אדום, אגוזי אדמה ואבוקדו. סיבים נמצאים ברוב הדגנים המלאים, בפירות וירקות. הם מספקים נפח שמסייע לפעולת העיכול.

יד ימין
יד ימין היא המנהיג בנפש של חוש הרוגז, פעולות הבטן ישפיעו על איכות ופעולת יד ימין ואילו פעולת יד ימין תשפיע על יכולת הרוגז בנפש. יד ימין מסוגלת לבצע פעולות עדינות ומדויקות וגם תנועות מהירות וחזקות, אזור גדול במוח מפקח על פעולת הידיים. יד ימין היא היד הנותנת והיא תהייה בדרך כלל יד חזקה יותר ומדויקת ביחס ליד שמאל, עוצמת יד ימין נובעת מהתפקיד הטבעי שלה.

אמטיסט- אחלמה- תאור ותכונות
אחת האבנים המוכרות והאהובות ביותר. הרבה אנשים שנמצאים  בתחילת דרכם הרוחנית מתחברים אליה. הצבע שלה נע החל מסגול עמוק וכלה בלבן שקוף בעל גוון סגול. מתגבשת בגושים או מושבות. נחשבת לאבן של העין השלישית. אבן נפוצה יחסית וקלה להשגה, ולכן גם מחירה בדרך-כלל אינו גבוה. פירוש השם הוא "לא שתוי" כשהמקור הוא בשפה היוונית. אומרים עליה שאם שמים אמטיסט בתוך אלכוהול, היא מנטרלת את השפעתו ולכן הלוחמים היוונים ביוון העתיקה נהגו לשתות יין בגביעים מאמטיסט לפני צאתם לקרב. סיפור זה נפוץ גם לגבי אבירי השולחן העגול שיצאו למסעות הצלב.

היבט נפשי: מתחברת בצורה חזקה מאד לנפש. התדר שלה מחבר אותנו לנושא של מעברים בין מצבים ומישורים. היא אחת האבנים המתאימות ביותר למדיטציה, מאחר והיא משקיטה את תהליכי המחשבה היומיומיים ששוטפים את המודעות, ומאפשרת למחשבה להיכנס לרגיעה. משמשת כגשר בין הגוף לנשמה.  המעברים אותם היא מסמלת יכולים להיות בכמה היבטים, למשל: מעבר בין מצבים שונים של מודעות, מעבר בין מצב של ערות למצב של שינה. טובה גם למעבר בין הוויות (מה שאנו קוראים לו "מוות") וזאת בעיקר בזכות יכולתה להדהד ולהעביר את המסר שהמוות הוא לא סוף כי אם רק מעבר. ניתן לתת אותה לאנשים מתאבלים. אפשר לעשות זאת גם עם או בלי הסבר מאחר והאבן תהדהד את המסר שלה בכל מקרה.  זו אבן מרגיעה שמשקיטה את הפטפוט של המוח ע"י כך שהיא מנמיכה את גלי המוח לגלים איטיים (אלפא), שהם גלים שבהם מתאפשרת מדיטציה. תכונה זו שלה מאפשרת למתקשים להירדם לעבור בקלות רבה יותר למצב של שינה כך שהיא עוזרת למתקשים להירדם וכן היא מרגיעה ויברציות של כעס. בקריסטלים הבהירים יותר ניתן להשתמש בעקר לעבודה על חלומות ונדודי-שינה והכהים יותר יתאימו לטיפול בכאבי ראש. לעיתים היא תרגיע גם מיגרנות, אך לא תמיד היא תעלים אותן, מאחר ומיגרנה היא תופעה בעלת השלכות עמוקות ופעמים רבות יש לה סיבות פיזיות שמצריכות טיפול. האמטיסט טובה לסוגיות של חלימה. היא בו-זמנית מגבירה את החלימה וגם מחברת אותנו למשמעות של הסימבולים בחלומות. מי שרוצה להיעזר בה לחלומות יכול להניח אותה על העין השלישית, מתחת לכרית או לאחוז אותה ביד בזמן שינה.

במישור המנטאלי: מתאימה לשימוש במצבים מנטאליים של עייפות יתר ותשישות. כפי שצוין קודם, מצוינת להקלת מתח  וכאבי ראש עצבניים, מאחר והיא מרגיעה את החרדות שגורמות למחושים אלה. מסיעת לנדודי שינה ולסובלים מסיוטים כרוניים. יכולתה להרגיע כעסים נובעת מכך שהיא מורכבת מצבעים של אדום וכחול – הצבע הכחול משמש כצבע נגדי לאנרגיה האדומה שהיא אנרגיה של פעולה ובשעת כעס יש לנו ממנה עודף.

קלסטר (מושבה):למושבה יש מספר תכונות שהופכות אותה לאבן אידיאלית לשימוש בחדרים בבית. יש לה תכונות של מטהר אויר רוחני, כלומר:  היא מושכת אליה אנרגיות כבדות, מעבירה אותן ניקוי ומשחררת אותן. למעשה המושבה "מייננת" את האוויר, כלומר: טוענת אותו ביונים שליליים ועל ידי כך מנוטרל האוויר מכמות גדולה של יונים חיוביים שהופכים אותו לאלקטרו-סטטי. תכונה זו שלה הופכת אותה לאבן האידיאלית ביותר להנחה ליד מכשירים פולטי-קרינה.

קשר חוש הבטן /רוגז לאבן האמטיסט
אבן זו משמשת כגשר בין הגוף לנשמה, כפי שחוש בטן, מחבר בין הרוח – הרצון לבין המציאות- על ידי האמונה. חיבור לאמונות הוא שיוצר את המציאות הקיימת, וקריסטל זה עוזר לחבר ולגשר בין הרבדים העליונים לבין המציאות.  אבן האמטיסט נחשבת לאבן מרגיעה במיוחד. חוש בטן נקרא גם חוש הרוגז,  כיוון שישנה בטן רגישות גבוהה, ולאחר שהמוח מסר לה מידע והיא מעכלת אותו- היא מייצרת אמונה במקרה מאוזן או רוגז במקרה של עודף רגישות או חוסר אמונה. איכות ההרגעה של אבן האמטיסט מתאימה במיוחד להכלה ועיכול רגוע, לשינה נטולת כעסים או נדודים, לשקט פנימי הנובע משלווה וחיבור לאמונה פנימית. כשאדם מחובר לאמונתן- הוא רגוע ובטוח ובטנו שקטה, כשאדם מכיל עצמו רגשית חוש הבטן מאוזן והעיכול שקט, אמונותיו הן יד ימינו, היוצרות של המציאות, ובכדי ליצור מציאות שלווה ניתן להיעזר באיכויות המחברות והמרגיעות במיוחד של האמטיסט. אמונה ברובד הרוחני ניתנת לחישה גם דרך הראיה המטאפיזית והאמטיסט טובה לחיזוקה.

 הטיפול
לחיזוק האמונה, להקלה על כאבי בטן, להשקטה ולרגיעה מכעס או רגישות,  לאופטימיות, התמדה, אימון ואמון. למעברים קלים בין הרבדים. לשלווה פנימית. טהרו אבן, בחרו את גוונה הסגול מושך אתכם יותר. הניחו את האבן על בטנכם. הירגעו, נשמו אל האבן. קבלו את האנרגיה השלווה והמאזנת שלה.  הניחו את יד ימין על האבן מעל הבטן. הרגישו כי נוצר מעגל זרימה מהיד לבטן ומפנים הגוף חזרה אל היד. תנו לקשר להיווצר, להתחזק. הניחו לאבן לתת, הניחו לעצמכם לקבל. רשמו את רשמיכם.

דמיון מודרך: חיבור לאמונה:
הניחו אמטיסט על העין ה-3, שכבו, נשמו, עצמו עיניכם. מתוך האבן יוצא תדר סגול, תדר האמונה. האמונה היא מחזקת, היא תומכת, אמונה מאוחדת ושלמה. אמונה בעצמכם, באחרים, בבריאה. הניחו לתדר למלא את הראש ולרדת אט אט למטה ולמלא את כל גופכם באור סגול, אור האמונה שלכם. כעת התבוננו פנימה- מה אתם מרגישים? מה אתם מאמינים שיש? מהן האמונות שלכם? מהי אמונה בשבילכם? מהי אמונה שלמה? מה אמונה משרתת בחייכם? חזקו את האמון בתהליך, התאמנו עליו.

כעת ענו לעצמכם:
*מהן האמונות שלכם?
*מה הבנתם, ראיתם, הרגשתם בתהליך?
*מה השאיפה שלכם לגבי אמונותיכם?
*מה רשמיכם בעבודה עם האמטיסט?חוש המוח ואבן התרשיש- אקוומרין- שימוש מעשי וטיפולי 

 חוש המוח עפ"י שיטת לוסקי- יכולת לשחק את החיים בהגיון. יכולת לעבד, למיין, לנתח, לחקור, לארגן ולהעלות כל פעולה נוצר עם עי"ן גדי וטבת לוי ויד שמאל ושחוק ובכיה. מזל גדי מתאפיין באחריות ורצינות, שאפתנות, התמדה, חומרי, שקול וקר. רגיש בברכיים ומקושר בתכונותיו לאינטליגנציה של מוח. חוש המוח כמו יד שמאל מייצגים את הערכים המודעים של מעשה הקבלה, הופכים את החיים למגרש המשחקים ומשחקים את החיים בשכל ובקור רוח. אינטליגנציה של מוח מאופיינת ביכולת לחשוב בצורה מסודרת, להשתמש ביעילות במספרים בצורה לוגית, פתרון בעיות הגיון, מיון, ניתוח, חקירה מאורגנת, סדירה ומושכלת כמו אצל כלכלנים, מהנדסים, מדענים, רואי חשבון.

המצפון, הערכים שעליהם גדלת, החינוך, האמת – הם אוסף דעות של אנשים אחרים שהטמעת בילדות שלך והם לא בהכרח העמדות הנוכחיות שלך. יש לך הכוח והיכולת לשנות ולקבוע מה האמת שלך. יש לך היכולת לחשוב וליצור אמונות דרכם תוכל לשפר ולהיטיב את חייך. בעזרת המחשבה אתה מעצב את החיים שלך, המחשבה שלך פועלת כך שהיא מושכת את האירוע והופכת אותו מהסתברות לממשות, מאפשרות למציאות. מחשבה היא ישות השואפת לממש את עצמה בעולם הפיסי וסופה שתתממש בחיים שלך, מחשבה היא נבואה שמגשימה את עצמה. המחשבות יוצרות את התחושות, את תפיסות העולם ואת ההתנסויות שלך. מחשבות יוצרות אמונות, אמונות יוצרות מציאות. שינוי אמונות, תפיסות עולם או שינוי גישה ישנו את המציאות שלך, כי האמונות שלך הן שיוצרות את המציאות שלך. דרך המחשבה אתה בוחר אם להיות או לא להיות, אתה מודע ליכולות המנגנון החושב, לאינטואיציה, לטלפתיה ולתפיסה ההוליסטית, המוח הוא המפקד שמנווט לשחוק ולשמחת חיים או לדאגה ולכעס, המחשבות שלך הופכות אותך למי שאתה.

המוח
המוח הוא לב מערכת העצבים והחשיבה, מרכז תקשורת, בקרה ותיאום בין כל חלקי הגוף. המוח בנוי ממסה של רקמה עצבית בדרגת התפתחות גבוהה היוצרת את החלק העליון של מערכת העצבים המרכזית שבהמשכה נמצא חוט השדרה. המוח מכיל שלושה קרומים של רקמת חיבור שנקראים קרומי המוח ומשקלו הממוצע אצל אדם מבוגר הוא כ- 1400 גרם. המוח מחולק לשלושה – מוח מוארך)גדול(  גשר המוח והמוח הקטן. המוח הגדול בנוי משני חצאים, החצי הימני מפעיל את החצי השמאלי של הגוף וחצי המוח השמאלי מפעיל את החצי הימני של הגוף.

המוח הימני אחראי על כישורי יד שמאל, יצירה, מוסיקה ואמנות, דמיון, תובנות והשראה. המוח השמאלי אחראי על כישורי יד ימין, דיבור, שפה, קריאה וכתיבה, ארגון והבעה, פעולות חשבוניות, הגיון ושיקול דעת. תפקיד המוח הקטן להפוך את ההוראות המגיעות להוראות מפורטות לשרירים.
אל המוח הגדול המידע מגיע דרך חמשת חושי הקליטה, שם הוא מעובד וממוין בעזרת זרמים חשמליים הזורמים אל טריליון תאי עצב המוח הנקראים נוירונים. כל קבוצת נוירונים אחראית על תהליך התנהגותי אחר. הנוירונים המתים אינם מוחלפים ובמקומם ימלאו את התפקוד החסר הקשרים הנוצרים בין הנוירונים. מספר הקשרים הנוצרים בין תאי העצב משתנים וגדלים כל הזמן ומספרם שונה מאדם לאדם על פי מידת התפתחותו. המוח צורך 20% מכמות החמצן וחמישית מזרימת הדם למרות שמשקלו הוא רק 2% ממשקל הגוף. אם היינו קושרים את כל תאי העצב במוח לחוט אחד היינו מקיפים 50 פעם את כדור הארץ. המוח עסוק ביום ופעיל בלילה. תהליכי חיים בסיסיים כמו פעימות לב, נשימה, לחץ דם, שיעול ובליעה נשלטים מערכת העצבים האוטונומית בתקשורת עם המוח. המערכת העצבית האוטונומית (בטן) מאזנת את הגוף דרך המשוב המתקבל בדרך לא מודעת ואילו המערכת העצבית המרכזית (מוח) יכולה לשלוט בפעילות הפיסיולוגית ולאזן את הגוף דרך המשוב המתקבל בדרך מודעת.

יד שמאל
יד שמאל היא המנהיג בנפש של חוש השחוק, פעולות השחוק ישפיעו על איכות ופעולת יד שמאל ואילו פעולת יד שמאל תשפיע על יכולת השחוק בנפש. הידיים מסוגלות לבצע פעולות עדינות ומדויקות וגם תנועות מהירות וחזקות, אזור גדול במוח מפקח על פעולת הידיים. יד שמאל היא היד המקבלת והיא תהייה בדרך כלל יד חלשה ופחות מדויקת ביחס ליד ימין, חולשת יד שמאל נובעת מהתפקיד הטבעי שלה.

 האקוומרין- תרשיש- תאור ותכונות
תיאור: ממשפחת האבנים המחורצות. היא הסוג המפורסם ביותר  של תרשיש (בריל). יש סברה שהיא  אחת מאבני החושן, "תרשיש"  המשויכת לשבט אשר. מתגבשת כגבישים מאורכים בצורת משושה. הצבע שלה נע בין תכלת בהיר לירקרק שקוף. אבן מאד רגשית המחוברת אל אלמנט המים והירח. פירוש המילה "אקווה" בלועזית הוא: מים. פירוש המילה "מרין": ימי, שמשויך לים. נחשבה מאז ומתמיד לאבן שמתאימה לכל האנשים שעוסקים במים או בים:  טובה לדייגים ויורדי-ים למיניהם, חוקרי-ים, זואולוגים וארכיאולוגים ימיים, צוללנים וכו'. נחשבת לאבן שהאנרגיה שלה באה לידי ביטוי בעוצמה רב כשעונדים אותה כתכשיט.

היבט טיפולי-רגשי: האקוומרין  מחזקת את היכולת שלנו לעשות התבוננות עמוקה על הרגשות והתגובות שלנו כשאנו סוערים רגשית, ויחד עם זאת לא לצאת מהאיזון ולהמשיך להיות מחוברים לעצמנו כל הזמן. יש אנשים שבתוך מצבים סוערים קשה להם לקחת נשימה ולהיות רגועים. האקוומרין תעזור לאנשים כאלה גם להתבונן במה שקורה להם, וגם להתבטא בצורה לא משתלחת.

היבט מנטלי: מכונה גם: "אבן-האומץ" מאחר ומגבירה את התעוזה. האבן הטובה ביותר למצבים של גמגום, שנובעים מחוסר חיבור ואיזון בין המצב הרגשי לשכלי. למשל, במקרה של  חשיבה שמקדימה את היכולת למלל. בזכות המחורצות שלה, האנרגיה בה זורמת בצורה בהירה ואינטנסיבית כך שהיא מגבירה את יכולתו של האדם לתגובות שכליות מהירות. מה שעושה אותה גם מצוינת לתלמידים ולסטודנטים. מאפשרת תקשורת באיכות גבוהה. היא עושה אינטגרציה מצוינת בין  השכל לרגש ועוזרת לנו לעשות את החיבור הנכון בין מה שקורה לנו בפנים לצורה בה אנו מגיבים.

 היבט פיזי: היא ממריצה ומפעילה בצורה מאד אינטנסיבית את צ'קרת הגרון וע"י כך מנקה אותה ועוזרת לסוגיות שונות של הגרון והצוואר. בעיקר משפיעה על הבלוטות, ולכן יעילה לשימוש על בלוטות נפוחות, בעיקר על בלוטת התריס (תירואיד). טובה גם לשיפור הראייה ואפשר לצרף אותה לטיפולי עיניים. טובה לתחזוקת השיניים ולחיזוק העצמות. טובה להתמודדות עם זיהומים חיצוניים כמו זיהומי-אוויר, ובזה תעשה שיתוף פעולה מצוין עם ההמטייט.

קשר האקוומרין וחוש המוח
התרשיש מחדדת את המוח, עוזרת לתגובות שכליות מהירות ועוזרת לקלוט לעבד ולמיין ידע חדש. חוש המוח אחראי לקליטה, עיבוד ומיון של הגורמים הנקלטים דרך חושי הקליטה, וליישום בצורת משחק- המוח "משחק" עם הגורמים השונים ונותן פקודות לבטן לייצר אמונה המייצרת מציאות. המוח נותן פקודות לגוף לפעול לפי הגורמים שמוינו ועובדו בו. המוח מתקשר עם הבטן כמפקד וחייל, והתרשיש מאזנת בין השכל לרגש. התרשיש פועלת לתיאום בין מה שקורה בפנים לתגובות, וזהו גם אחד התפקידים של חוש המוח. חוש המוח נקרא גם- חוש השחוק, המשחק, והאקוומרין מעדנת תגובות קשות ומייצרת חיוביות בהן, בדומה למשחק. חוש המוח מאפשר ומחדד את הפלט, התקשורת, נותן פקודות לחוש הדיבור וממיין את מה שיוצא החוצה. האקוומרין מחדדת את התקשורת. האקוומרין טובה לגרון, הגרון מקשר בין המוח ליד שמאל.

הטיפול:
ליכולת עיבוד מיון וקליטה של ידע , ליכולת לשחק עם החיים, לחידוד מחשבות ובהירות, לצלילות מוחית, לחשיבה המתואמת עם הפעולה, לעידוד חשיבה לוגית, להבנה שהשליטה בעמדות ובערכים שרכשתם היא שלכם.

טהרו אבן אקוומרין. אחזו ביד שמאל, הניחו למחשבות להיות. התבוננו עליהן, חושו את האנרגיה של האבן עולה מהיד לאורך הזרוע דרך הצוואר, עוברת במערכי המחשבה, מנקה ומחדדת את המוח, חוזרת מצדו שני דרך צוואר ליד שמאל, נוצר מעגל אנרגטי. תנו למעגל שיצרתם לזרום בתוככם, הניחו לגלי המוח לפעול. מומלץ לעשות זאת עם מוזיקה בטכניקת "hemi sync"- בה מוקלטים תדרים חשמליים המפעילים גלי אלפא על המוח ומאזנים בין המוח הימני לשמאלי.
עשו את התהליך ככל שנדרש לכם, אם החלטתם לערוך אותו בתדירות גבוהה- רשמו איך חשתם שמחשבתכם פועלת בתחילת הטיפולים- ולאחר מספר טיפולים רשמו לעצמכם מה השתנה ביכולת המוחית שלכם. ערכו מחקר כיצד המחשבה ניתנת לשימוש ככלי לתועלת שלכם.

דמיון מודרך- העולם הוא מגרש משחקים
עצמו עיניכם, נשמו עמוק. ראו אבן אקוומרין גדלה עם כל נשימה והופכת לשער, ואתם עולים ומגיעים אל פתחו. השער מוביל אל חלל ענק, מגרש משחקים. יש שם צעצועים, משחקים, מתקנים, פאזלים, משחקי חשיבה, כדורים, קוביות, כל מה שעולה בדמיונכם… טיילו שם, סקרו את השטח, שחקו להנאתכם. מיינו את מה שתרצו, עשו סדר. אם ברצונכם- הזיזו דברים, הוסיפו מה שחסר לכם, הוציאו את מיותר. סדרו לפי נושאים, לפי סדר חשיבות, בחרו איזה סדר שנראה לכם הגיוני ונוח לשימוש. כעת כשהכול מסודר- התמקדו על משחק אחד- וסדרו בו את הפרטים, הכינו אותו לשימוש. כעת שחקו , הנו עצמכם, שחקו בכיף..  בחרו אחד אחר, שחקו גם בו, חושו את הבדל מהמשחק הקודם. בחרו משחק שלישי ושחקו גם בו. בדקו- כיצד אתם משחקים? אילו משחקים מושכים אתכם? מה פחות? חזרו דרך שער התרשיש אל החדר בו אתם נמצאים. רשמו לעצמכם:

*מה אתם חושבים על המשפט: החיים הם משחק?
*מה הרגשתם, ראיתם, הבנתם בתהליך?
*אילו משחקים משכו אתכם?
*אילו משחקים סידרתם יותר, אילו הורדתם כליל?
*מה זה מסמל עבורכם?
*כיצד היה לסדר ולמיין? איך זה מתבטא בחייכם?
*מה ההבדלים בין המשחקים? מה יותר רציני בעיניכם?
*מאיזה משחק אתם הכי נהנים בחייכם?
*כיצד חשתם את האנרגיה של התרשיש מחזקת יכולת לשחק ברצינות וליהנות מכך?
*כיצד התרשיש השפיעה על חדות התהליך? חוש הלב ואבן השוהם- אוניקס- שימוש מעשי וטיפולי

חוש הלב עפ"י שיטת לוסקי
יכולת ליצור חברות, אהבה ומחויבות. יכולת לקבל, לשתף ולסייע לאחרים. יכולת לנהל ולהוביל אנשים למשימות ויעדים. נוצר עם צד"י דלי ושבט ורגל ימין והרהור ושמחת הלב. מזל דלי מתאפיין במקוריות, יצירתיות וייחודיות. הומאני, אצילי, רוחני ובלתי צפוי. רגיש בדם ובשוקיים ומקושר בתכונותיו לאינטליגנציה של לב. חוש הלב כמו רגל ימין מובילים את הנתינה והופכים אותה לדרך חיים. הם הופכים מחלה לחמלה ופחד לאהבה, מטהרים ומנקים מחשבות ויוצרים כוונה נכונה. אינטליגנציה של לב מאופיינת ביעילות הקשרים הבין אישיים, יצירת קשרים חברתיים, מחויבות לחברה ולקהילה, סיוע לאחרים דרך פעולות התנדבות. עבודת צוות, שיתוף, ניהול והובלת אנשים ליעדים שיש בהם תרומה לאנושות. מקצועות אופייניים: מורים רוחניים, מנהיגים, אנשי רוח וסופרים. הלב הוא מקור האהבה ומרכז העשייה. תשומת לב ואהבה שחסרים הם הסיבה של כל הסיבות למחלות ולכאב. האהבה היא הסיבה של כל הסיבות ולכן האהבה היא התרופה של כל התרופות. אם רק תוכל לאהוב את עצמך, אם רק תוכל למצוא אהבה בתוך לבך, תהייה ברשותך התרופה של כל התרופות.

הלב והאהבה
הלב הוא משאבה המזרימה ומובילה את הדם בצינורות הדם לגוף כולו. הדם מוביל חמצן מהריאות לכל הרקמות בגוף ומסלק דו תחמוצת הפחמן מהרקמות לריאות, הוא גם מוביל מזון ממערכת העיכול לכל הרקמות ומסלק פסולת מהרקמות החוצה מהגוף. הדם מוביל הורמונים לאברים השונים, כל הורמון נקשר לאיבר מטרה המתאים בדיוק להורמון.

הלב בנוי משתי משאבות, ימנית ושמאלית. כל משאבה בנויה מעליה ומחדר. בין העליות לבין חדרי הלב נמצאים מסתמים שתפקידם לגרום לזרימה חד כיוונית של הדם בזמן התכווצות הלב, המסתמים פועלים כמו דלת שנפתחת רק לכיוון אחד. לשריר הלב יש יחס מיוחד כי הוא מופעל על ידי מערכת הולכה נפרדת שאינה קשורה למערכות העצבים, הלב מופעל על ידי מתח חשמלי המגיע ישירות מהמוח. גורמי סיכון למחלת לב: לחץ דם, עישון, אכילה מופרזת, חוסר פעילות גופנית, כולסטרול, סכרת. אוטם בשריר הלב גורם להקרנת כאב ליד שמאל.

חמלה
הלב אחראי על החמלה. חמלה היא סליחה ושחרור העבר וקבלת ההווה מתוך רצון לתקן בעתיד. חמלה היא ההיפוך של מחלה. כאשר אתה נפגש במראה שלך- הייה בחמלה וקבלה במקום בכעס והתכחשות.

רגל ימין
רגל ימין היא המנהיג בנפש של חוש ההרהור, פעולות הלב ישפיעו על איכות ופעולת רגל ימין ואילו פעולת רגל ימין תשפיע על יכולת הלב בנפש. הרגליים נושאות את כל משקל הגוף, פעולת ההליכה דורשת מאמץ עצום של מערכת העצבים, השרירים והשלד וכן שיתוף המפרקים לאורך הרגל מהבהונות עד המותניים. רגל ימין אחראית על הולכה של נתינה לסביבה.

אבן האוניקס- שוהם- תאור ותכונות
תיאור: מתהווה בצורה של שכבות במגוון צבעים. בעיקר שחור ולבן אטום, אך מופיעה גם בצירופים של אדום ולבן או כתום-חום-דבש ולבן, ורוד עם פסים חומים ולבנים, וירוק עם פסים חומים ולבנים. לעיתים מופיעה עם עורקים חומים. עשויה מחומר וולקני. אחת מאבני החושן של הכהן הגדול. בחושן נקראה בשם המקראי "שוהם" והייתה משויכת לשבט יוסף (שבטי אפרים ומנשה). הרבה קישוטים וקמעות גולפו ממנה בתרבות המאייה והאצטקים היא נחשבה לאבן קדושה שמביאה את האור ולכן שולבה בהרבה ריטואלים של עבודת השמש. אוניקס מקסיקנית: המצב הוולקני המיוחד במקסיקו גרם לכך שיש באזור זה שפע של אבני אוניקס. למעשה, מוצאן של אבני האוניקס המובחרות ביותר במקסיקו. (מלבד מקסיקו, ניתן למצוא אותה בארגנטינה, קולומביה, צפון אפריקה, יוגוסלביה, פקיסטן ועוד..)

שימוש אנרגטי: היא בראש וראשונה אבן מקרקעת. עבודת הקרקוע שלה נעשית בצורה חזקה ובוטה. בעיקר תתאים לאנשים שהריחוף וחוסר הקרקוע מתבטאים אצלם בצורה קשה. חשוב לציין לגביה שאנשים שבאים איתה במגע עשויים להרגיש דחייה כלפיה, מאחר והיא משנה את הזרימה הטבעית של האנרגיות.

היבט טיפולי: ניתן להשתמש בה לאחר חוויה עמוקה ואינטנסיבית שמוציאה אותנו משגרת החיים שלנו, והיא עוזרת לנו לחזור לשגרה תוך כדי שימור החוויה. היא מחזקת את המרכוז ומאפשרת חיבור של המשתמש בה עם אנרגיות גבוהות. האוניקס השחורה מצוינת לתחושות של צער,  היא תעזור למתן אותו וכן לחזק את השליטה העצמית ואת ההכלה הרגשית.

שימוש מנטלי: אבן שטוב לתת אותה לאנשים שמעוניינים להשתחרר מקשר שקשה להם בו. מצוינת לאזן את שני ההיבטים שלנו: היין והיאנג, הגברי לעומת הנשי, האינטואיטיבי לעומת המעשי, הרגשי לעומת ההגיוני, להבין שהם אחד ולתרום לשיתוף הפעולה ביניהם.

קשר חוש לב ואבן השוהם
אבן זו נחשבת לאבן שמביאה את האור- וחוש הלב דרך חברות וחמלה- אהבה לאחר – מביא את האור, חוש הלב קשור להבנה שכולנו אחד ותורם לאותם אחרים כדי לחזק את האחד שאנו, אבן השוהם מביאה את האור לאותה מטרה- חיזוק האחד שאנו. האוניקס היא אבן מקרקעת, קרקוע הוא חיבור לאדמה ולעמידה ארצית, לחוויה כאן אנו בחרנו להיות בה- מאהבה. חוש הלב מובל בנפש ע"י רגל ימין- הרגל המובילה את העמידה הארצית, חוש הלב מביא רגש גבוה אל הסובבים, חמלה והכלה ארצית, למעשה הוא אהבה בעולם העשייה, והשוהם מקשרת מהקרקע לרבדים הגבוהים, ממש כמו חוש הלב. חוש הלב קשור במחויבות כפי שקרקוע קשור במחויבות ואבן השוהם מקרקעת. הלב נמצא במרכז הגוף ומרכז הלב קשור בהרמוניה ואיזון, חוש הלב עוזר לאזן את הרבדים, אהבה היא התרופה של כל התרופות לאיזון וצמיחה. אבן השוהם אף היא מאזנת בין הין והיאנג, כפי שהלב מאזן בין הרוח לאדמה, בין המרכזים הגבוהים לנמוכים. האוניקס עוזרת לשיתוף פעולה בין שכל לרגש, בין קרקע לאוויר, וחוש הלב מדבר על שיתוף פעולה בין בני אדם, הובלה ממצב מחלה לחמלה, הובלה של אחרים לצורך צמיחה והרמוניה.

 הטיפול
לאיזון, חברות, חמלה. לחיבור למחויבות של הלב, לחידוד כושר המנהיגות להובלה של אנשים לתהליך של שמחה אהבה וצמיחה.  לחיבור לאהבה מעשית- לעזרה ליצירת קשרים עם אחרים. להכלה של רגש גבוה. לעשייה מתוך אהבה.

טהרו את אבן. שימו אותה תחת הכרית או המזרון, ולכו לישון עם האוניקס.. האנרגיה מתחברת אליכם בצורה הכי נקייה כאשר אין הפרעה סביבתית, אתם ישנים ולפני השינה חושבים על האבן, נזכרים בנוכחותה. היו בקבלה לאיכות זו שדבקה בכם ועושה עבודתה.  היו בקבלה לאותן תחושות שיעלו במשך היום לגבי חברות, חמלה, אהבה, מחויבות. שנו עם האבן לפחות שבוע או עד שתחושו כי התהליך הסתיים והאנרגיה עושה את עבודתה ביום יום. רשמו לפניכם: בתחילת התהליך- מילים המתקשרות אצלכם למילים הבאות (קונוטציות חופשיות)-  מחויבות, חמלה, אהבה, עשייה, חברות, הובלה, לב, פתיחות. אל תקראו זאת במשך כל התקופה בה אתם ישנים עם האבן. עשו את אותו תהליך שנית לאחר תום התהליך, והשוו בין הכתבים.

דמיון מודרך- איזון דרך הלב:
הניחו אוניקס על לבכם. חושו את צד ימין של הגוף- כובד, קלות, תנועה, נייחות, כאב, רפיון, קשיות… תנו לריכוז להיות בימין הגוף. כעת עברו לצד שמאל ועשו את אותה פעולה. כעת בדקו- איך שני הצדדים מרגישי? מה ההבדל ביניהם? מה יותר? מה פחות? עברו למיקוד ב2 הרגליים- מה ההבדלים ? מה התחושה ברגל ימין/שמאל?  משכו אנרגיה מ2 הצדדים לכיוון קו האמצע… כעת מקדו את הכול בלב. חושו איזון, מיקוד, חמלה, ראו בדמיון את הלב נפתח כמו פרח שעליי הכותרת מופנים החוצה… התכווננו לחמלה, מחויבות של הלב, עשייה מאהבה.. חושו את הסיוע של האוניקס בתהליך… היו בקבלה. ראו את לבכם מתמזג עם האבן, את האבן מטביעה אורה בתוך הלב… חושו את האנרגיה זורמת מהלב חזרה לכל הגוף בצורה שווה, מאוזנת… סיימו ורשמו לעצמכם:
*מה חשתם הבנתם הרגשתם בתהליך?
*מה ההבדל בין ימין לשמאל? מה זה אומר עבורכם? עליכם?
*כיצד חשתם עם השוהם? כיצד אתם חשים עכשיו?
*מהי מחויבות עבורכם? כיצד זה מתבטא בחייכם?
*האם אתם חשים חמלה כלפי אחרים? כלפי עצמכם? מתי זה קורה?
*מתי אתם מאוזנים? מתי ומה מחבר אתכם לחברות, ללב?חוש התא- שינה – ואבן הישפה- ג'ספר- שימוש מעשי וטיפולי

חוש התא עפ"י שיטת לוסקי
היכולת להתמודד עם דילמות ערכיות ומוסריות. היכולת לכבד כל אדם באשר הוא ולערוב לחירותו. נוצר עם קו"ף דגים ואדר ורגל שמאל ושינה ושקידה. מזל דגים מתאפיין באהבה הגדולה שבו לכל העולם, אידיאליסט, רגיש לכאב הזולת, גילוי של אור. רגיש בכפות הרגליים ומקושר בתכונותיו לאינטליגנציה של תא. חוש התא כמו רגל שמאל מובילים בדרך מודעת את אחסון המידע האין סופי אל התא. חוש השינה מחדד את האבחנה בין מציאות ואשליה, בין ערות וחלום, בין היש והאין וכמיהה למציאות אחרת. אינטליגנציה של תא מתאפיינת ביכולת להפוך חלום למציאות. היכולת לראות את השלם ואת המרחב האינסופי אשר לעומתו המציאות בסך הכול אשליה.

התא הוא אבן הבניין של הגוף, הגוף בנוי ביותר מחמישים מיליארד מיליארדי תאים המופיעים בגוף בצורות ומידות בהתאם למיקומם מולקולה הבנויה כמעין ,DNA ותפקידם. בכל אחד מהתאים בגוף נמצא סולם חבלים מפותל היוצר סליל כפול של 4 סוגי אותיות כימיות – לצורך העתקת מידע. C – מתחבר ל G , T – מתחבר ל A . (A T G C)
קיימות אינספור דרכים לסדר את הבסיסים. סדר הבסיסים מהווה את הצופן הגנטי. הבסיסים הם האותיות שיוצרים מילה אחת מכל שלושה בסיסים, צירוף של מילים יוצר משפטים שהם הגנים. כל תכונות האדם מוצפנות בשילובים וצירופים שונים של ארבע האותיות האלה, כל הצירופים ביחד יוצרים שלושה מיליארד אותיות כימיות. כל קטע בסולם היוצר את הסליל הכפול, קרוי גן והוא מעין דף בספר התורשתי השלם. בכל תא יש מאה אלף גנים שהם הדפים היוצרים את הגנום האנושי. בכל תא בגוף מצוי עותק מושלם של כל הגנום. תאים אינם חיים לנצח, לכל סוג של תא יש אורך חיים המותאם לתפקידו. תאי העור, הפנים, הפה, הקיבה והמעיים מתים ומוחלפים בתאים חדשים בקצב של שעות ספורות, בדם נוצרים תאים אדומים חדשים בקצב של שני מליון בכל שנייה, בעוד תאי העצבים מתים רק לעיתים רחוקות כדי לא לשבש את הקשרים שנוצרו ביניהם.

הרבייה
במגע של גבר עם אישה מתחבר החומר הגנטי של האב שנמצא בראש תא הזרע עם החומר הגנטי שנמצא בביצית ומתחיל תהליך של יצירת חיים חדשים. הדנ"א היא מולקולה כימית ארוכה המורכבת משתי פיסות לולייניות השזורות כמו חבל לסליל כפול. כאשר התא נחלק, שני חלקי הסליל הכפול נפרמים וכל חלק משמש כתבנית כדי לבנות לעצמו בן זוג בו הבסיסים משלימים את שלו. התא החדש מכיל מחצית מערכת גנים מהאב ומחצית מהאם שנוצרו על ידי הפחתה וכאשר הם מתחברים הם יוצרים תא אחד שלם המכיל את כל הידע הגנטי המצטבר. התא החדש יודע להתחלק לשני תאים ולארבעה ולשמונה ובסופו של תהליך לשכפל את עצמו למיליארדי תאים המרכיבים את הגוף. התא הבודד יודע מה יהיה התפקיד של כל אחד מהתאים המשוכפלים בגוף, איך לבנות את האיברים השונים בגוף ובאיזה מידע חיוני לצייד אותם כדי שהגוף יוכל לתפקד בדרך לא מודעת. כאשר תינוק נולד המערכות העצביות האוטונומיות הן שמאפשרות תפקוד ולמעשה כל פעולותיו של התינוק מתרחשות בדרך לא מודעת.

התא הבודד מצויד בכל תוכנית החיים ובכל ההתנסויות של החיים לפניו. למעשה התא מצויד בידע מושלם על הגוף ועל הנפש ועל תוכנית החיים כולה.

השינה
בניסויים של חקר השינה, נמצא כי אדם השוכב במיטה בלי שינה במשך8 שעות תוך צריכת אנרגיה בכמות זהה לזו שהוא צורך במהלך 8 שעות שינה, יקום עייף מאוד. מנוחה אינה תחליף לשינה. אתה יותר עייף בימי חופש מאשר בימי עבודה רגילים, שינה אינה מנוחה לגוף, שכן הגוף יכול לנוח גם בלי שינה. לשינה יש תפקיד אחר והוא לחבר אותך למקור רוחני של אנרגיה דרכה אתה נטען. העייפות שאתה מרגיש בחוסר שינה באה להוכיח פעם נוספת שהגוף מגיב בעייפות וכאב ממקור שאינו פיסי, מכאובי הגוף הם רק תוצאה ומשוב של מצוקות הנפש.

חלומות
חלומות הם מסרים שבאים מהנשמה. חלום הוא מסר אישי ולכן מה שראית בחלום רק אתה יכול להבין, אתה צריך לפרש את החלום על פי האינטואיציה שלך והתחושות שזה מעורר בך. אתה צריך למצוא את הקשרים בין הסיפור בחלום ובין סיפור במציאות שלך. חלום הוא מחשבה שרוצה להתממש בחייך ולכן יש לתת פירוש חיובי לחלום. חלום הוא דרך נוספת להתבוננות, להסתכלות והבנה של המציאות שלך. אל תשכח שחלום הוא נבואה שמגשימה את עצמה וכל חלום יכול ליצור מציאות. 

רגל שמאל
רגל שמאל היא המנהיג בנפש של חוש השינה, פעולות התא ישפיעו על איכות ופעולת רגל שמאל ואילו פעולת רגל שמאל תשפיע על יכולת התא בנפש. הרגליים נושאות את כל משקל הגוף, פעולת ההליכה דורשת מאמץ עצום של מערכת העצבים, השרירים והשלד וכן שיתוף המפרקים לאורך הרגל מהבהונות עד המותניים. רגל שמאל אחראית על הולכה של קבלה מהסביבה.

אבן הישפה- ג'ספר- תאור ותכונות
מראה: בדרך כלל מתהווה בגושים. שייכת למשפחת הקלצדוני. אבן אטומה בעלת מנעד רחב של צבעים: בעיקר נפוצה בכתום, אדום, חום- צהוב, ירוק, אפור ויש גם גרסה נדירה בכחול. יש סוגים מיוחדים של ג'ספר המשלבים מספר צבעים ויש להם ייחודיות אנרגטית כמו ג'ספר עור הנמר, ג'ספר דלמטי, ג'ספר התמונה (פיקצ'ר ג'ספר), ג'ספר לטאת אריזונה ועוד. לאבנים אלה יש בנוסף לתכונות הכלליות של הג'ספר תכונות ייחודיות משלהן. נחשבת לאחת מאבני חושן הכהן הגדול. מופיעה בתנ"ך כישפה ומזוהה עם שבט בנימין. אחת האבנים העתיקות ביותר הידועות לאדם. מופיעה בהרבה מאד אזכורים היסטוריים. בדרך כלל נחשבת לאבן די נפוצה ולא יקרה מדי.

תכונות כלליות (מתאימות לכל אבני הג'ספר): מחברת אל הטבע ואל האדמה. מהדהדת  בצורה חזקה את האנרגיה של הפלנטה. באה להזכיר לנו את החיבור לאדמה ואל בני אדם נוספים. מחדדת את חשיבותה של האינטראקציה כדי להתפתח. האנרגיה שלה מתחברת לאנרגיה של השמש, ואפשר לעשות איתה עבודה על צ'קרת מקלעת השמש. שבטים של ילידים דרום אמריקאים נהגו להשתמש בה בטקסים שונים שעיקרם פנייה אל האדמה בבקשה להוריד גשם או למציאת מי-תהום. היא מצוינת לאיזון מנטאלי ונפשי. כאשר אדם עושה תפנית בחייו ומעוניין לפעול מתוך מקום יותר מאוזן, כשתפנית זו דורשת ממנו לעשות שינוי חד בצורות המחשבה שלו היא תתמוך, תאזן ותקרקע. לעיתים אנחנו נמצאים במצב של בדידות שמתוכו ניתן לצמוח. כלומר: הבדידות נחוצה לנו לצורך התהליך שלנו. במקרים כאלה היא תעזור לנו לראות את הסיבה העמוקה למצב הבדידות ואף תסייע לנו לראות את הצד החיובי של העניין. הג'ספר לצבעיה השונים היא אבן שמספקת רוגע רגשי ותחושה של בטחון. כל אבני הג'ספר עוזרות להקל על לחץ רגשי. מבחינה פיזית עוזרת לנו לאזן את הרכב המינרלים והויטמינים בגוף הפיזי.

היבט רוחני: כל אבני הג'ספר מצוינות להגנה אנרגטית. בנוסף – הן תומכות הן באיזון האנרגיות הנשית והגברית (יין ויאנג) והן  בחיבור מאוזן והרמוני בין הגוף הפיזי לגופים המעודנים יותר: האתרי, המנטאלי, הרגשי והרוחני.

ג'ספר אדומה: מקושרת לצ'קרת הבסיס. מסמלת חיבור לאדמה, כוח, יציבות, חיות והגנה אנרגטית מפני אנרגיות שליליות. מתאימה באופן כללי לשמירה על הבריאות ומהדהדת לאיברים שקשורים לצ'קרות התחתונות כמו כבד, טחול, מערכת העיכול. הג'ספר האדומה כמו הג'ספר הכתומה-כהה מצוינת למצבים של דלדול אנרגטי. כמו כל אבני הג'ספר גם היא אבן הגנה מצוינת. היא אבן סופגת ומסוגלת לספוג אנרגיות שליליות של העונד אותה. יש לשים לב שתוך כדי כך היא עשויה לדהות ולאבד מהצבע שלה. אם עושים איתה עבודה אינטנסיבית יש לדאוג לנקות אותה בתדירות גבוהה וכן לא לשכוח להטעין אותה בשמש. היא טובה מאד למדיטציה. ניתן להגיע בעזרתה לאמיתות גבוהות של האיזון היומיומי בחיינו. היא טובה לאנשים שעוסקים במקצועות שדורשים מהם הרבה אנרגיה, בין אם זו אנרגיה פיזית או מחשבתית. בעקרון היא אבן שתתמוך בכל הסוגים של כיוון מקצועי מאחר ומצד אחד היא נותנת הרבה מרץ לעשייה והוצאת פרויקטים לפועל, מצד שני מספקת הגנה ומאזנת  את האינטראקציה  של העובד אל מול אלה שמקבלים ממנו שירות. אבן טובה לעבודה על חלומות ולשחזור חלומות. לאנשים שרוצים להתפתח רוחנית תוך עבודה מודעת על החלומות שלהם נפלא לעבוד איתה.

ג'ספר כתומה: מזכירה מאד בתכונותיה את הקרנליאן בכך שהיא מביאה מרץ ושמחה ועוזרת להוציא דברים אל הפועל. ההבדל העיקרי הוא באיכות האנרגטית: בעוד שהקרנליאן היא אבן שמבטאת אנרגיה נשית, מחוברת הג'ספר הכתומה אל האנרגיה הגברית הצפופה והמעשית.

ג'ספר חומה: מתדרת גם היא לתדרים של צ'קרה ראשונה אך היא תעבוד יותר על הנושאים של הקרקוע עצמו. עוזרת למשתמש בה להרגיש שיש לו בסיס יציב וחזק שזה תנאי הכרחי לכל דרך התפתחותית, פיזית או רוחנית.

ג'ספר ירוקה: אבן זו מחברת אותנו אל התדר הירוק המרפא. היא מזכירה לנו את הכוח המרפא של הצמחייה. היא טובה מאד כאבן הגנה לגוף  הרגשי שלנו. היא אבן שבאופן כללי יכולה מאד להרגיע. יכולה מאד לתמוך בנו כשאנו מרגישים מאוימים, בין אם אלה תחושות סובקייטיביות שלנו ובין אם אלה דברים שאכן קורים בפועל. מבחינה מקצועית מתאימה לאנשים שבמסגרת עבודתם עובדים עם טבע וצמחיה, כמו חקלאים וגננים, כמו-כן תתמוך אבן זו באלה שעוסקים בהיבטים שונים של שמירה על איכות הסביבה.

ג'ספר כחולה:  נדירה יחסית. אבן מצוינת לתקשור ומדיטציה. שמשה בשבטים אינדיאנים מסוימים לטקסים של התחברות למימדים גבוהים, אלים ורוחות קדושים.

ג'ספר עין-הורד ( Rose-eye Jasper): הצבע שלה ורוד יחסית כהה. עוד אבן מצוינת להגנה. בנוסף לכך שהיא מגינה על המערכת שלנו מפני אנרגיות שליליות, בייחוד כאלה שיכולות לחדור לצ'קרת הלב, היא גם תיתן לנו הרגשה מאד חזקה וברורה שאנו בטוחים ומוגנים בכל מקום ומצב שבו נהיה. אבן מצוינת לכל ההיבטים של פיזור. טובה לפיזור אנרגיות. תהיה טובה גם לפיזור-הפגנות מחד ולפיזור מבוכה והתנגדויות מאידך.

מבחינה פיזית: טובה לסוגיות של צ'קרת הלב ובייחוד נושאים של ריאות: אלרגיה לשינויי מזג-אוויר (קדחת השחת) ודלקת ריאות.

ג'ספר התמונה (פיקצ'ר  ג'ספר) Picture Jasperמוצאים אותה בעיקר בארצות-הברית. נקראת כך מאחר ואם מתבוננים בה היטב, נוכל לראות תצורות שונות בצבעים מרהיבים שיוצרים תמונה, שבדרך כלל תהיה משמעותית ותסמל משהו בחייו של אותו אדם שמשתמש באבן ומסתכל על התמונה. הצבעים שמהם מורכבת הפיקצ'ר-ג'ספר: שחור, כחול, קרם, חום וטורקיז. מאפשרת להתייחס למצבים בצורה יצירתית. מתאימה במיוחד לאנשים שרוצים ליצור בצורה מודעת הצלחה ושפע ומודעים לכך שהם יכולים ליצור בצורה מודעת את תמונת המצב הרצויה להם. היא גם עוזרת לאדם להעלות כלפי מעלה רגשות חבויים כגון, פחד, צער, תקווה ושמחה שקשה לו להתמודד איתם באותו רגע, תתמוך באותו אדם ותיתן לו עזרה לראות מדוע הוא לא מאפשר לעצמו להתמודד עם אותם רגשות. מבחינה פיזית מתאימה בעיקר לסוגיות של צ'קרה ראשונה. ניתן לטפל בה בסוגיות של מערכת העיכול, המערכת החיסונית וכן בבעיות עור שונות.

ג'ספר עטלף המערה Bat cave Jasper:  מופיעה בשלל צבעים של חום, החל מחום בהיר מאד בגוונים צהבהבים, ועד חום כהה מאד בצבע שוקולד מריר. לעיתים עירוב זה גורם לה להיות דומה במראה שלה לעין הנמר (טייגר-איי). היא אבן מצוינת למדיטציה. ניתן להשתמש בה כדי להיכנס למדיטציות עמוקות. תומכת במסעות אסטרליים ומסעות חוץ-גופיים. במצבים כאלה מחברת את האדם למימד רוחני גבוה, אך תוך כדי כך התדר החום שבה מספק את הקרקוע הדרוש מבלי להפריע לעלייה למימדים הגבוהים.

ג'ספר לטאת אריזונה (Arizona lizard stone Jasper): גווניה של ג'ספר זו ירוקים בשלל גוונים, החל מירוק כהה ועד ירוק בהיר. המרקם מזכיר בצורתו זיקית הנמצאת בתוך צמחיה ומקבלת את הצבע הירוק. טובה לאיזון צ'קרת הלב. מסמלת חיבור לאנרגיה של ריפוי והילינג. עוזרת לנו להביא לאיזון של גוף הרגשות. טובה לכאבי ראש. טובה באופן כללי לנפיחויות הנובעות מצבירת נוזלים.

ג'ספר ברוניו  Jasper Bruneau: שמה בא לה מהצבע החום שהוא הצבע השולט בג'ספר מעניינת זו. היא  מופיעה בשילובים מעיינים של חום, קרם ושנהב. הדוגמאות עליה הן חלקות וזורמות. בדרך כלל תהיינה מעוגלות, כמו מעגלים הנכנסים זה בתוך זה בצורה שמזכירה עין או סוג של ספיראלה. מזכירה מעט את ג'ספר עטלף המערות במראה, בצבעים ובהקשרים. עוזרת לאדם המשתמש בה לעשות אינטגרציה בין הרמות השונות בהוויה שלו. מאפשרת לאדם לתפקד היטב ולעבור ממצב פיזי למצב אסטרלי, או למצב בו הוא מתחבר לחוויות מגלגולים קודמים. מאפשרת להיות מחובר היטב למימד הפיזי ובו-זמנית להיות מודע למימדים אחרים. היא מחברת אותנו לאופטימיות. תעודד בעדינות את האדם המשתמש בה לראות את החצי המלא של הכוס. מבחינה פיזית תהיה טובה לבעיות שונות במערכת הרבייה ובעיות שונות בעיניים. מבחינה פיזית טובה במיוחד לתמיכה בהתפתחות גוף האדם בגיל ההתבגרות.

ג'ספר עור-הנמר leopard-skin jasper: מראה: אבן יפהפייה שמשלבת מספר צבעים: לבן, צהוב, זהב חום ושחור בצירופים משתנים. צורות מעגליות ודוגמאות של כתמים שיוצרות מראה של עור של נמר. ניתן לעבוד איתה על שלוש הצ'קרות התחתונות, אך בעיקר תתאים בתדר שלה לצ'קרת הטבור. זוהי אבן שנותנת לגיטימציה ודחף לצאת למסע פנימי. טובה לאנשים שהתחילו דרך של מודעות, יודעים את אשר עומד בפניהם וצריכים את הדחיפה הראשונה. תתחבר במיוחד לאותם אנשים שבמסגרת המסע הפנימי שהם עושים מרגישים צורך לתת שירות לאחרים בכך שיפיצו את האמיתות אליהם הם מתחברים. נהדר לצרף אותה  לתהליכים שאמאניים ותהליכי מודעות שבאות מהמסורת האינדיאנית בה האדם מתחבר לטוטם חית-הכוח או המזל שלו. מגבירה את היכולת לקחת אחריות בתחומים שונים של החיים וכן את המודעות מתי נכון לקחת את האחריות עלינו ומתי לא. מצוינת להגברת היצירתיות ותהיה טובה במיוחד לאמנים שעיסוקם במראה העיניים כמו מעצבי אופנה, מעצבי תפאורות וסטייליסטים למיניהם.
תכונות פיזיות: טובה לאנשים שעושים לעצמם טיפול-עצמי בהילינג. ניתן להשתמש בה לניקוי הגוף מרעלים, וכתוצאה מכך ניתן לשפר באמצעותה ריחות גוף רעים. טובה לטיפול בבעיות עור שונות.

ג'ספר אורביקיולר Orbicular Jasper: מזכירה מעט במראה ובתכונות את הג'ספר לאופרד-סקין. בעלת דוגמאות עגולות בצבעים חום, שחור, כחול, לבן וקרם. עניינה העיקרי להכיל את קיומו של הזולת ולכן תהיה טובה בין היתר לסוגיות של לקיחת אחריות, על אנשים אחרים ובכלל. למשל: תהיה טובה להורים צעירים או לאנשים שקודמו בתפקיד במסגרת עבודתם וכעת מוטלת על כתפיהם אחריות גדולה יותר וכפיפים חדשים. מבחינה פיזית טובה ותומכת בתהליכי עיכול, וכן בתהליכים של ניקוי הגוף מרעלים. עקב כך  תעזור להפחית ריחות גוף לא נעימים. מבחינה מנטאלית עוזרת להגביר את מידת הסבלנות כלפי עצמנו אך בעיקר כלפי הזולת ולכן תהיה מצוינת לאנשים קצרי-רוח. כמו הרבה אבני ג'ספר אחרות היא מחברת בין המימד של העולם הפיזי לזה של הדרך הרוחנית. בגלל הצורות המעוגלות שבה טוב יהיה לצרף אותה לתהליכים של נשימה מעגלית (ריברסינג) לצורך העלאת חסימות רגשיות אל פני השטח וניקויין.

ג'ספר האוקיינוס Ocean Jasper: מראה: למעשה היא  סוג של ג'ספר אורביקולר. הצבעים השולטים בה הם בעיקר ורוד וירוק לבן, שנהב ובז'. נראה עליה כתמים ודוגמאות של עיגולים  שלעיתים מוקפים במסגרת בעלת צבע שונה. יש הקוראים לה ג'ספר תכשיט הירח, אך השם ג'ספר-האוקיינוס נראה מאוד מתאים, מאחר והיא התגלתה במרבץ בודד בחוף מדגסקר שמכוסה חלקית במים (בזמן גאות) כך שניתן להגיע אליו רק בזמן השפל. בשנת 1997 התפרסמה תמונה שהציגה  ג'ספר עוצר-נשימה ביופיו ובעל צירופי צבעים ייחודיים שגירה את דמיונם וחושיהם של חובבי ואספני קריסטלים-ייחודיים. התמונה התפרסמה לראשונה בשנת 1922 על-ידי מישהו שגילה את המרבץ וצילם אבנים שהוצאו ממנו, אך לא מסר מידע על מיקומו המדויק. נמסר באופן מאד כללי האזור בו התגלה הג'ספר המיוחד הזה לאורך חופי מדגסקר. מרגע הפרסום המחודש של התמונה נערכו חיפושים רבים  באזור שאינו מיושב ברובו וכולל בעיקר כפרי-דייגים. לאחר מאמץ לא קטן התגלה איזור סלעי על קו המים באחד החופים. במרווח שנוצר בין הסלעים נמצא מרבץ של ג'ספר האוקיינוס המדהימה ביופייה. המרבץ התגלה בשנת 2000, כמעט 80 שנה לאחר שהאנושות התוודעה אל האבן לראשונה. תכונות כלליות: יש לה הרבה תכונות שמאפיינות את משפחת הג'ספר באופן כללי, כמו יכולתה לשמש כאבן מצוינת להגנה. ייחודה בכך שיכולה לשמש גם כהגנה גם נגד עין הרע. היא אבן מרגיעה שעוזרת לנו להתפתח רגשית. עוזרת לאוחז בה לאהוב יותר את עצמו ואת הזולת. עוזרת להגדיל את יכולת ההכלה שלנו למודעות עצמית חדשה שאנו רוכשים, ולכן תהיה טובה ללוות אנשים שמתחילים בדרך כזו. דוגמת העיגולים המופיעה עליה מהווה סימבול למחזוריות החיים והטבע. כמו את הג'ספר אורביקולר, גם אותה ניתן לצרף לתהליכים טיפוליים באמצעות נשימה מעגלית (ריברסינג). בהיבט הפיזי תכונותיה זהות לתכונות הג'ספר אורביקולר: טובה לניקוי-רעלים, להפחתת ריחות-גוף חזקים ומרגיעה את מערכת העיכול.

ג'ספר שזיף מלכותי Jasper Royal-Plum: הצבע שלה סגול חגיגי. היא לא נפוצה מאד וצורתה מזכירה צורת שזיף, למרות שבדרך כלל נתקל בה כשהיא מלוטשת לתכשיט. היא אבן שמתדרת לצ'קרת הכתר ומשתמשים בה כדי לעורר צ'קרה זו. בנוסף היא עוזרת לשפר זיכרון חלש וכן עוזרת מאד לאזן גוף רגשות בלתי-מאוזן.

ג'ספר פיקסו Picasso Jasper: אבן מיוחדת זו נקראת לא סתם על שם האמן הדגול פיקאסו. היא מופיעה בצבעים מגוונים אך נראה אותה הרבה פעמים בגוונים של אפור ושחור. נראה עליה דוגמאות של קווים ושרטוטים ושאר צורות גיאומטריות לא סימטריות. יש כאלה שקוראים לה שיש פיקאסו.   אבן זו חודרת אנרגטית לתוכנו ומאפשרת לנו להתחבר אל כישרונות אומנותיים החבויים בנו. היא תעלה על פני שטח יכולות ופוטנציאל מכל הסוגים שאולי היה קשה לנו להגיע אליו. מבחינה מנטאלית היא תעזור לנו לשמור על צלילות מחשבה ושליטה עצמית. כמו-כן היא מגבירה רחישת כבוד בסיסי כלפי עצמנו וכלפי הזולת.

ג'ספר דלמטי Dalmatian jasper: מראה: סוג של ג'ספר.  נקודות שחורות על רקע לבן. אכן מזכירה במראה שלה את הדוגמאות שאנו רואים על פרוותם של הכלבים הדלמטיים.

היבט נפשי מנטלי: אבן שעוזרת לנו לראות את האמת כפי שהיא ולהתפכח מאשליות. יכולה לשקף לנו בצורה חזקה ואמיתית מהם החוזקים והחוסרים שלנו. חיבור זה לאמת יכול לעזור לנו לשפר את עצמנו בצורה המתאימה ביותר לתכונותינו ולפוטנציאל שלנו. ניתן לחבר אותה בהקשר זה לאובסידיאן סנו-פלייק שגם היא שחורה-לבנה אך בדוגמה הפוכה: פתיתים לבנים על רקע שחור. יש בג'ספר הדלמטי ניגוד מעניין בין השחור ללבן: מצד אחד זוהי אבן שעוזרת לנו לקרקע את עצמנו. מצד שני מתוך המקום המחובר לקרקע תעזור לנו להגשים את טובתנו הגבוהה ולעוף גבוה. מייצגת ותומכת בנאמנות ומערכות יחסים ארוכות-טווח זוגיות או אחרות. יכולים להיעזר בה אנשים שלמרות רצונם מערכות היחסים שלהם תמיד קצרות-טווח. כמו-כן עוזרת לחזק את חוש ההומור ועוזרת לנו להכניס קלילות לחיינו. בכך תהיה טובה במיוחד לאנשים כבדים שקשה להם להתחבר לשמחת-חיים. היא אבן הגנה מצוינת מפני אנרגיות שליליות ואפשר לחבר אותה לסמוקי קוורץ כדי לתמוך בתופעות של סיוטי-לילה ודיכאונות. היבט פיזי: טובה לטיהור מערכת הדם ושחרור הגוף מרעלים. כמו-כן תומכת ביצירה וחידוש של תאים ואיברים פיזיים.

ג'ספר מוקייט Mookite Jasper: המוקייט היא סוג של ג'ספר שמוצאו מאוסטרליה. זוהי אבן מרהיבה ביופייה המופיעה בצבעים שונים, כג'ספר היא כמובן תמיד אטומה לחלוטין והיא משלבת צבעים שונים בתצורות מרהיבות של חום עד צהבהב בגוונים שונים, סגול וורוד, אדום ולבן. מבחינת שימושיה האנרגטיים, היא מספקת איזון נפלא בין פנים וחוץ, כך למשל היא מחברת בין חוויות פנימיות לבין המימוש שלהן במציאות הפיזית. היא גם עוזרת להגביר את הרצון והצורך בחוויות חדשות ובו בזמן עוזרת להרפתקן להרגיש איזון ולהיות מחובר לעצמו תוך כדי מימוש החוויות החדשות אותן זימן לעצמו. היא עוזרת באופן כללי לקבל החלטות ולהתגבר על דילמות. בהיבט הפיזי, היא עוזרת לחיזוק כללי ולאיזון הגוף הפיזי. תכונה ייחודית לה היא היכולת שלה להקל על כאבי הרניה (שבר/בקע ברקמה הרוחבית התחתונה של הגוף), אז ניתן במקביל לטיפול שמקבלים להניחה על המקום הכואב.

קשר ישפה וחוש התא
אבן הג'ספר מקושרת לאנרגיות של הפלנטה כולה, ומחברת אותנו אליהן. חוש התא מחבר לאהבה לכל העולם, דרך התא, המיקרו ניתן להתחבר למאקרו- היקום כולו. הג'ספר עוזרת לעשות אינטגרציה בין החלקים השונים שיש, בין פרט לכלל, כמו התא- בו קיים הדנ"א הכולל את כל הידע שקיים. דרך הידע הנמצא בתא- חוש התא מחבר לאינטגרציה בין חלקים שונים, דרך הפרט הקטן- התא- ניתן להבין על השושלת, הגלגולים השונים, הגוף כולו והעולם כולו.  הג'ספר מחברת לגלגולים אחרים, כמו התא בו טמון הידע מאותם גלגולי נשמה, ודרכו ניתן לתקשר ולחוות את אותו ידע העוזר להתפתחות ולצמיחה רוחנית. הג'ספר עוזרת לעבור ממצב גשמי להוויות רוחניות ומסעות אסטרליים (חוץ גופיים) כמו חוש השינה בה יוצאים מהגוף במצב הוויתי של רוח כדי להטען, ללקט ידע ולצמוח דרך החלימה. הישפה עוזרת לעבור למצב חלימה ביחד עם שמירה על קרקוע, וזוהי גם אחת האיכויות של חוש השינה. הישפה מחברת לכבוד לזולת, סבלנות ואהבה לבני אדם, ומתן הידע הרוחני הנרכש- הלאה לכלל האנשים כדי לעזור להם. חוש התא מדבר על כבוד האדם וחירותו, וראייה של טובת הכלל, העולם. הג'ספר מציפה דברים מהתת מודע, ומעולם הרגש המודחק- על פני השטח. השינה והחלימה עושות את אותה פעולה, ותקשור עם הידע טמון בתא מציף גם הוא את אותם דברים לצורך מודעות. הג'ספר מחדדת את האמת המוחלטת, וחוש התא המאוזן מחבר לאמיתות מוחלטות, לידע נקי הנמצא בתא.

 הטיפול:
לחידוד יכולת התקשור, לחיבור לאני הפנימי, לחלימה מודעת, להצפת ידע מהתא החוצה, לכבוד לזולת ולעולם, לפתירת דילמות מוסריות וערכיות, להסקה מהמיקרו למאקרו ולהפך, לחיבור לגלגולים אחרים. לשינה טובה ומאוזנת. להפוך חלום למציאות.

טהרו אבן ישפה, התחברו אל הצבע הרצוי מתוך מה שהכי מוצא חן בעיניכם, הכי מרגיש לכם אינטואיטיבית. השמיעו ברקע מוזיקה נעימה ועדינה, רצוי ללא מילים. שימו את האבן על העין השלישית, כוונו לפתיחת העין, פתיחת הידע, חיבור לתא. הרגישו כיד, בעיניים עצומות, אתם מסתכלים את הנקודה הכי רחוקה מכם. נסו להרחיק את הנקודה עוד ועוד.  תנו לדמיון לעבוד, ראו את התמונות, חושו את התחושות. לעזרתכם מומלץ לשהות באור מעומעם אך יש ואור שמש יתאים לחלקכם. תנו לתמונות, לתובנות, להציף אתכם. היו בשחרור , היו בשלווה. ניתן לשאול את הג'ספר שאלה, ולבדוק איזה דימוי עולה, אולי תשמעו את התשובה, תראו, תחושו. התחברו לאני הגבוה שלכם, שחררו כל ספק, חוש התא ואתם מתמזגים. הדימויים העולים מחדדים את האמת שלכם, מבהירים את התמונה. בתום התהליך רשמו את מה שחשתם, ראיתם, הבנתם.

דמיון מודרך: חלימה מודעת
מומלץ לעשות זאת לפני השינה ולהירדם לתוך חלום מודע: לפני התהליך ערכו תפילה קטנה, דברו עם האני הגבוה שלכם, עם ההדרכה המוארת- ובקשו להתעורר עם מסר. ניתן לשאול או לכוון למשהו ספציפי שאתם רוצים פתרון בו.

התהליך: אתם נמצאים במקדש, כל הקירות עשויים מאבן הישפה בשלל צבעיה. ישנן דמויות, כוהנים, הם עוזרים לכם בתהליך הטיהור. אתם טובלים במים, מתנקים ומכינים עצמכם לשינה מודעת. אתם עטופים בגד נקי, לבן. הכוהנים מובילים אתכם לחדר השינה. יש שם ספה רכה מאוד, עם רבה כריות ובדים רכים. החדר חמים ומשדר נועם ושלווה.  אתם מתמקמים בתנוחה הנעימה לכם, ונרדמים. בחלום מופיעה חיה כלשהי, יש לה כנפיים. אולי סוס, אולי תנשמת לבנה, מה שעולה.. עלו על גבה והמריאו לחלום. תנו למראות להיות בהירים… תנו לעצמכם לחלום.. נסו לזכור את המראות, הדמויות, התובנות והמסרים. אם תתעוררו- רשמו זאת. במידה ואתם ממשיכים לישון- נסו לתרגל זאת למשך תקופה מסוימת. לאחר זמן מה- החלימה נעשית מודעת ואפשר להתחבר לממדים רוחניים גבוהים ולהבין דברים עמוקים לגבי חייכם. דרך החלום אפשר ליצור מציאות, והחלומות הם מסר מהנשמה. ערכו יומן חלומות- רשמו את החלומות שלכם, ופרשו לעצמכם מה הסמלים השונים המופיעים בחלום- אומרים עבורכם. אם אתם מתעוררים באמצע חלום- על אחת כמה וכמה כדאי לרשום אותו. דרך הקריאה שלו- תבינו דברים מהנשמה שלכם, ודרך הרישום שלו אתם נותנים לו תוקף במימד הפיזי ומקרבים אותו למציאות שלכם.סיכום
לפי שיטת לוסקי- השיטה היא שאין שיטה. היכולות, האינטליגנציות, נמצאות אצל כל אחד ומשתקפות בכל דבר, ודרך הקטן ניתן לאזן ולטפל בגדול, כמו שדרך התבוננות בכלל ניתן לטפל בפרט. מטרת עבודת מחקר זו היא לתרום עוד אספקט של התבוננות ואפשרות טיפול דרך שיטת לוסקי ודרך עבודה עם אבני החושן. דרך המחקר נוצר הקשר בין החושים הפיזיים לבין  אבני החושן. בעולם אנו רואים דברים מסוימים במניין תריסר- 12 מזלות, שבטים, שעות היום, 12 שעות הלילה, חודשים. בספר יצירה נעשית הקבלה ל12 החושים בעולם העשייה, המקושרים ל12 מנהיגים בנפש, חודש, ומזל. התוספת החדשה הנובעת ממחקר זה נותנת אפשרות נוספת לחזק את החושים ובכך את המערך כולו- 4 הרבדים- הרגשי השכלי והרוחני.

הקשר שבוסס במהלך מחקר זה נוצר עקב הקבלות בתכונות האבנים המבוססת על מחקרים שנעשו על האבנים,  ודרך האינטליגנציות כפי שמפורט בשיטת לוסקי.  החפיפה שנוצרה היא גם קוגניטיבית, הגיונית ומבוססת על ידע קודם שהובא ממקורות, וגם לפי ערך שיטת לוסקי האומר שהיכולת לשים כוונה נכונה מביאה לתוצאה הולמת (אינטליגנציה של זרע.) אותה שימת כוונה נעשתה מתוך אמונה וידע שכאשר מכוונים פריט כלשהו כמו אבן לתוך חוש- נוצרות תוצאות מתאימות.  כמו כן, הקבלה לאברים המנהיגים בנפש של שיטת לוסקי לאברים שהאבן מקושרת, וכן תכונות כלליות של האבן התואמות תכונות החוש.
דרך הטיפול היא הצעה הנובעת מידע של שיטת לוסקי המקושר לחוש עצמו, וידע על האבן הנובע מהכתוב במחקר דרך עבודתה של מיכל וייסלברג על הקריסטלים, ודרך שימוש וניסיון בטיפול עם קריסטלים.
שאלה שנשארת פתוחה, היא העובדה שקריסטל ספציפי ברשות אדם מסוים יכול לכוון למקומות שתת המודע של האדם זקוק להם, זאת אומרת- בנוסף לידע המובא כאן, תמיד ישנה לגבי האבנים- השימוש באינטואיציה. לכן ניתן תמיד לנסות גם דרך האינטואיציה לעבוד עם האבנים, וגם דרך החזקתם והנוכחות שלהן בלבד, שמשפיעה. הבאתי את הטיפול המעמיק יותר כדי ליצור כיוונון על החוש עצמו ועל הקשר בין החוש לאבן. אני מאחלת הנאה לכל המשתמש בטיפול, בידע, בדמיון המודרך, וריפוי לכל. קרן.

ביבליוגרפיה
התנ"ך, ספר שמות פרק כ"ח

אברהם אבינו, ספר יצירה, נדפס פה מנטובה, שנת שכ"ב
רבי טודרוס הלוי אבולפיה, אוצר הכבוד כאן, באורי אגדות חגיגה י"ב ע"א, גרסה אלקטרונית, www.halachabrura.org
אייסלין, ק., גולדרג, א., קסם אבני החושן, הוצאת אסטרולוג,  נדפס ב2001
וייסלברג, מיכל,  www.cmw.co.il  קריסטלים, ריפוי אנרגטי, מודעות
לוסקי,ד. , 32 האינטליגנציות, מהדורה שנייה, ספטמבר 2005, נדפס בישראל

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ