בגידה: למה הם עושים את זה
12 בינואר 2015
זוגיות אמיתית וטובה
13 בינואר 2015

איך זוגיות לא טובה משפיעה על הילדים

איך זוגיות לא טובה משפיעה על הילדים / יקיר גבאי

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

בתור אדם שמכיר זוגיות לא טובה מהוריו, או לפחות כזאת שלא הייתי רוצה להתנסות בה בעצמי אוכל לומר מניסיון אישי שזוגיות לא טובה יכולה להשפיע על הילדים בצורה ישירה על כל תחומי החיים.
הדבר הראשון שנפגע הוא האמון
כיצד אוכל להאמין באבא שלי אם הוא לא גורם לאמא שלי להיות שמחה ומאושרת?

גם אם היחסים בניהם הם רק לטובת הילדים, זה לא משנה את העובדה שבתוכם הם לא מאושרים מהזוגיות. זה פוגע ביכולת שלי להאמין להוריי, שהם לא באמת יודעים מה טוב לי, או מה טוב להם. 
הדבר השני שנפגע, הוא תחושת הביטחון
כיצד אוכל לבטוח באימי או באבי אם הם רבים בניהם, כיצד אוכל להקשיב למילים שיוצאות מפיהם או לעצות שלהם אם הם בעצמם לא חיים את החיים שאני רוצה לחיות כשאגדל? כיצד אוכל לבטוח באבי כשהוא אומר לי כיצד לחיות או כיצד להתנהג אם הוא בעצמו לא יודע לעשות זאת? אם הוא בעצמו לא יודע כיצד לנהל חיי זוגיות עשירים מלאי אהבה ושמחה. אם הוא בעצמו לא יודע לכבד, לפנק, להעניק ולאהוב את האישה שלו, כיצד אוכל לבטוח בו?

הדבר השלישי שנפגע הוא האומץ לאהוב
כיצד אוכל לאהוב אדם אחר אם אני רואה את כל הצרות שזה גורם, את כל המריבות, את הצעקות, את הנחות הרגשית, את הריחוק, את הקרירות, את העצב וחוסר האהבה. כיצד אוכל לאהוב אם ראיתי במו עניי כמה רע זה יכול להיות בין בני זוג. דבר זה לבטח יפגע ביכולת שלי לאהוב אהבה אמיתית בלי לפחד להיפגע.

הדבר הרביעי שנפגע הוא הלב.
בבית שיש בו מריבות, צעקות, מתחים, כעסים. כל אלו מכסים את הלב בשכבות של הגנה, ברבדים של הסתרה, של מניפולציות מתוחכמות מאוד שהשכל יצר כדי שהלב לא יפגע שוב. כל אלו נשארים גם לאחר מכן כשמתבגרים, אותם הגנות נשארות ולוקח זמן עד שמקלפים אותם. עם כל קליפה שיורדת נושר איתה גם כאב חד, הכאב לא נעלם והוא רק נשאר שם מחכה לצאת לחופשי.
לוקח זמן ללב להחלים, להירפא ולהיות לב חדש נקי מכאב.
היחסים בין ההורים הם קריטיים להתפתחות הילד, כשהיחסים בניהם יהיו טובים בלי חששות, בלי מריבות, בלי מפגיעה, עם אמונה אחד בשני, עם בטחון אחד בשני למען השני. עם אהבה אמיתית שבונה, מעניקה, מצמיחה ומפרה כך גם הילדים יגדלו ויושפעו מזה. במידה וכל אלו לא יהיו לילד יצטברו משקעים אשר יפריעו לתפקודו כשיגדל. הוא יפחד לאהוב. להיות נאהב.