תשובות לשאלות מבחן שיטת לוסקי
25 בינואר 2015
טיפול זוגי בעקבות חוסר פריון
26 בינואר 2015

איך להתמודד עם פרידה מבן זוג

איך להתמודד עם פרידה מבן זוג / אליזבט ויצמן

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

פרידה מבן הזוג זהו אובדן, מוות, סוף של תקופה. אובדן של הזהות הזוגית של האדם, אובדן של מערכת תמיכה, של שותפות, של היכולת להיות אוהב ונאהב. במקרים רבים ישנו חוסר ודאות לגבי העתיד, המצב הכלכלי, המצב החברתי ושינוי מעגל החברים בעקבות הפרידה, התמודדות עם המשפחה המורחבת. פרידה זוגית מהווה רעידת אדמה, זעזוע בחיי האדם. אליזבת קובלר רוס (2002) בספרה, ” המוות חשוב לחיים” ניסחה את מודל חמשת השלבים התמודדות עם אבל ואבדן.

שלב 1 “הכחשה ובידוד”- זהו מנגנון הגנה בדרך כלל זמני, שמבטא את הקושי בהתמודדות עם המציאות, יש ניתוק בין הרובד השכלי לרגשי.

שלב 2 “כעס”- הרובד הרגשי מתעורר ומתמודד עם המציאות. בנוסף לכעס יהיו גם רגשות של זעם, שנאה ונקמה בבן הזוג. גם זוגיות שלא הייתה טובה, עדין יש כעס על אובדן החלומות המשותפים , הרי כול זוגיות מתחילה עם רגשות רומנטיים וחלומות לעתיד. וכמו כן יש אפשרות לכעס, רוגז עצמי, על הצורך להתחיל מחדש.

שלב 3 “מיקוח“- ישנו מאבק בין ההיגיון לרגש, במטרה לחדש את הזוגיות או לנסות להשתנות כדי להציל את הקשר. לפעמים נראה אשמה , “אם הייתי עושה X אז התוצאות היו אחרות”, האשמה נובעת מהצורך בלהחזיר שליטה על החיים, מתוך החוסר אונים שהאובדן מייצר.

שלב 4 “דיכאון”- משתנה בחומרתו ובהמשכו מאדם לאדם, בדרך כלל מלווה בעצב, תחושת בושה, כשלון, החמצה וגעגוע. בשלב הזה מרגישים בשינוי היומיומי, מבחינים בתחושת החלל שנוצרת. זהו הזמן שהאדם נכנס בתוכו, כואב את אובדנו.

שלב 5 “קבלה“-בשלב הזה חשוב להבחין בין השלמה וקבלה, לבין ייאוש וכניעה. כאשר יש קבלה והשלמה, האובדן הופך להיות חלק מהזהות של האדם. יש ויתור על מאבק עם הגורל, והתחשבנות עם הבן זוג. בשלב הזה יש הבנה שהאובדן הוא חלק מהמציאות, מהחיים, ומכאן אפשר להמשיך הלאה.

כאשר מתקיים השלב החמישי, הקבלה של המציאות ,האדם נמצא בתקופה שאינטליגנציה גילוי, נמצאת בחוזקה, אינטליגנציה 10,” היכולת לקבל את המציאות ולטפל בסיבה לצורך שינוי התוצאה”. “עשר ספירות בלימה נעוץ סופן בהתחלתן, והתחלתן סופן כשלהבת קשורה בגחלת” ספר היצירה מבהיר לנו שכול מה שקורה במציאות לטובה הוא. מקושר לאינטליגנציה 1,אור, כול התנסות באה מהאור , כדי לסייע לך להגיע לייעוד שבחרת. ובכך מתוך ההשלמה במציאות והידיעה שהזוגיות וסיומה באה לטובה., מתחילה העבודה האמתית, התבוננות, אינטליגנציה 7, “היכולת לדעת את עצמך דרך המשוב, המתקבל מאנשים אחרים, דרך התנסויות שלך”. ההבנה של עצמך בזוגיות ומה שצריך לשנות כדי לא לסחוב את אותם הבעיות לזוגיות הבאה.

תרופת לוסקי לתקופה, כדי לצאת מאי הוודאות וחוסר האונים. לכתוב חיבור “היום בעוד 9 שנים”, בחיבור לתאר יום בחייך, לתאר את הבן זוג שלך, לתאר הכול לפרטים. ולקרא את החיבור במשך 40 יום ברציפות, וכול יום לשפר ולשנות משהו בחיבור עד שיהפוך להיות חלק ממך עד שיהפוך להיות זיכרון.

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן