ציפיות בזוגיות
29 במרץ 2015
דבר עם המנקה
29 במרץ 2015

אני אוהב את החיים

אני אוהב את החיים/ אורית גלילי

“תגיד “אני אוהב את החיים והחיים אוהבים אותי” 40 פעם ביום 40 יום ברציפות”. (מתוך הספר תרופות לוסקי / ד”ר דני לוסקי )

מחשבה חיובית

אין סוף מחקרים ותורות, דיברו בזכותה של החשיבה החיובית. רבי נחמן מברסלב היטיב לתאר את הנושא במשפט אחד “אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות”.

למרות זאת במהלך השנים, רבים חשבו שאין בכוחה של המילה ממש, לא כל שכן המחשבה. בשנים האחרונות,  חלה התנקזות כמעט מלאה לעבר הפילוסופיה החיובית ושיטות טיפול רבות, קונבנציונליות ושאינן קונבנציונליות רואות בכוח המילה והמחשבה כלי חשוב ליצירת אופטימיות שבעקבותיה טוב קונקרטי וממשי.

בפסיכולוגיה הקונבנציונליות, התפתח לאחרונה ענף חדש של פסיכולוגיה חיובית שלפיה אנשים אופטימיים הם אנשים מתמידים יותר, מצליחים יותר ואפילו בריאים יותר. אמונות אופטימיות יכולות אפילו להגן עלינו ממחלות.

במחקרים התברר כי חולים במחלות קשות כמו איידס או סרטן שרדו זמן רב יותר כאשר שמרו על אופטימיות. ההיגיון בכך הוא שאנשים אופטימיים היו מוכנים להתמיד בטיפול הרפואי ולקבל תמיכה רפואית וחברתית.

פרופ’ מרטין זליגמן, ראש מכון מחקר באוניברסיטת פנסילבניה, הוא ממייסדי “הפסיכולוגיה החיובית”. זליגמן טוען, כי הפסיכולוגיה התמקדה עד כה בפתולוגיה, במחלות ובתיקון נזקים. אבל כאשר מחזקים תכונות חיוביות וכישורים, משפרים את איכות החיים. זליגמן ידוע כמי שחוקר את התכונות החיוביות המחזקות אותנו ביניהן כושר לאהבה ולעבודה, חמלה, אומץ לב, תקווה ועוד. צוות החוקרים של זליגמן, מצביע גם על קשר שבין אמונה דתית לשמחה, תחום שרוב הפסיכולוגים נמנעו מלהתייחס אליו .

המחשבות שלנו מייצרות פעולה וזו יוצרת הרגל המשתרש בתוכנו והופך לחלק בלתי נפרד מאיתנו. אם נחשוב מחשבות שליליות, נבצע בעקבותיהן פעולות שליליות ואלו יהפכו לחלק מתוכנו. לו נחשוב באופן חיובי, נעשה פעולות חיוביות שיהפכו ככל שנתרגל אותן לחלק מאיתנו.

המחשבה היא הכוח המניע של חיינו ולשמחתנו, ניתן לשנות אותה בכל רגע. המחשבות בדרך כלל, חוזרות על עצמן באופן אוטומטי. מחשבה שלילית או חיובית הופכות לשיגרה ולמעשה קובעות את גורלנו. אם נדע לשלוט במחשבותינו – נשלוט בגורלנו. כל מחשבה שלנו משפיעה על עולם שלם ובלתי נראה והיא משפיעה עלינו ועל האנשים המקיפים אותנו באופן שלילי או חיובי.

המחשבה היא מיידית ולכן השפעתה מיידית, לכן גם יכולת השינוי גבוהה. תורות שונות מלמדות אותנו כיצד לשנות את הלך המחשבות ולייצר במקומן הלך חדש, אופטימי שיוביל אותנו לגורלנו הטוב והשופע. מדיטציות, דמיון מודרך, פסיכולוגיה ואפילו שיטות אימון אישי, משתמשות כולן באמצעים שונים לעצב את מחשבותינו ולייצר מהן מציאות חדשה.

המילה אהבה והקשר שלה לרגשות חיוביים – מחקר

כבר בשנת 1969 טענו הפסיכולוגים ג’רי באוצר וצ’ארלס אוסגוד, כי מילים חיוביות נפוצות יותר ומשמעותיות יותר. התאוריה של השניים שהתפרסמה כ”עיקרון פוליאנה”, על שם גיבורת הספר שהיתה יתומה , שמחה ונאיבית, שהביאה שמחה למשפחתה המאמצת, סקרנה רבים אך לא נבדקה באופן מקיף.

במחקר שנעשה בסוף 2014, התרכזו בלשנים בראשות פרופ’ כריסטופר דנפורת מאוניברסיטת ורמונט בניתוח אנגלית, ספרדית, צרפתית, גרמנית, פורטוגזית, קוריאנית, סינית, רוסית, אינדונזית וערבית.  הם השתמשו בתדירות הופעת מילים כמדד לחשיבותן ופיתחו תוכנה שסיקרה כתבות, ספרים אלקטרונים, שירים, כתוביות לסרטים, טלויזיה, אתרי אינטרנט וציוצים בטוויטר.

לאחר שקבעו מהן עשרת המילים הנפוצות ביותר בכל שפה, בדקו החוקרים את הנבדקים וביקשו מהם להצביע על הרגשות שמעוררים בהם המילים הנפוצות בסולם בין 1 ל-10 המייצג אושר מושלם. כל מילה הוערכה על ידי 50 אנשים שונים ובסך הכל אספו ההחוקרים חמישה מליון הערכות.

בקרב דוברי הסינית למשל, המילה שעוררה את הרגשות השליליים ביותר היתה “איידס” ואחריה “אונס” “מת” “סם” “התאבדות” . המילים שעוררו את הרגשות החיוביים ביותר היו “שמח” , “אושר” , הצלחה”, “חמוד” , “יפה”. דוברי האנגלית דיווחו כי המילה “טרוריסט עוררה בהם את הרגשות הקשים ביותר ואילו המילה “צחוק” את הרגשות החיובית ביותר. דוברי ערבית ראו במילה “מוות” את המילה הקשה ביותר ו”גן עדן” את המילה החיובית ביותר.

המילה אהבה, היתה המלה שבאופן יחסי משפיעה ביותר על הרגשות הטובים ועל רמת האושר. בקרב דוברי האנגלית היא זכתה לציון של 8.42, בקרב דוברי הגרמנית 7.94 ובקרב דוברי הסינית 7.18.

תרופת לוסקי “אני אוהב את החיים והחיים אוהבים אותי”

תרופת לוסקי זו, משלבת בתוכה באופן אופטימלי שלושה דברים מרכזיים: 1. מחשבה חיובית 2. המילה אהבה כמילה המשמעותית ביותר בדרוג רמת האושר על פי מחקרים מדעיים. 3. חזרה על המשפט על מנת לייצר מחשבה חדשה ואופטימית ההופכת למחשבה טבעית.

על פי תרופה זו, אם נשנן מידי יום 40 פעמים את המשפט “אני אוהב את החיים והחיים אוהבים אותי” במשך 40 יום, נהפוך את המילים האלו לחלק מאיתנו ונאמין בהם באמת ובתמים.

המשפט הקצר הזה, מלא האופטימיות והחיוניות, יכול להוות תרופה לכל מכאוב ודרך ולהוביל אותנו בשבילי הטוב של החיים.

כמו כל מחשבה חיובית, גם את זו עלינו לשנן ולהתאמן עליה עד שתהפוך לחלק בלתי נפרד מהזהות שלנו.