להתבונן בזוגיות
14 בינואר 2015
ילדים חולמים בצל הפחד
14 בינואר 2015

בגידה זו מחלה?

בגידה זו מחלה? / יולאנד חלבי

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן

“בגידה”,  היא אחת ה”מחלות” הקשות שיכולה כל מערכת זוגית לא יציבה להכות בה, זאת “מחלה” שיכולה להיות הרסנית אפילו סופנית, ומצד שני כמו כל “מחלה” שעם כל הרגשות הקשות,  עם כל   הקושי,  הפחד,  הכאב,  הצער,  חוסר אימון,  אכזבה,  והנפילה הקשה,  שמתלוות להתגלותה… היא גם באה בכדי  להראות להאיר לכוון לאותת שמשהו בסיסי וחשוב בקשר  חסר או כבר איננו !!

אז נשאלת השאלה: למה זה קורה? למה בוגדים? כמו כל “מחלה” איזה סוגים יש למחלה הזאת? איזה חוסר יש לבוגד שמחפש לקבל מחוץ ל”מערכת הזוגית”? מלא שאלות ואין סוף ניסיונות למצוא תשובות!!

לדעתי  העניין הוא מאוד מורכב ותלוי בהרבה גורמים אם זה באופי של בני הזוג ואם זה במהות הקשר שבניהם ולפעמים תלוי בגורמים חיצוניים.

מה שכן השלב שנמצאת בו ה “מחלה” הוא הקריטי..האם הבוגד עדיין בהתחלה מתעורר ומרגיש בכובד הנזק שמאחורי העניין,  הוא מתנתק וחוזר יותר חזק ומעריך מה שיש לו, חוזר ל”מערכת הזוגית” ולחיי השגרה בלי שאף אחד ידע.

או ששוקע שם בלי שום מחשבה על השלכותיו של הקשר הלא בריא,  ובלי מחשבה מרחבית על הסיכונים והנזקים שעומדים מאחוריו עד שזה מתגלה!!

אפשר לדבר ולנתח עניין הבגידה באין סוף מלים אבל אם מתמקדים בכיוון ספציפי, אפשר לחלק סוגי בגידה לשניים, בגידה חיצונית ובגידה פנימית..

בגידה חיצונית,  בגידה גופנית,  זה כאשר החוסר נובע מחוסר פיזי..כמו חוסר בסיפוק מיני, חוסר בהקשבה, חוסר בביטחון כלכלי, חברתי, או כל סוג ביטחון אחר, חוסר הערכה ופרגון מהצד השני, אופי ה”בוגד” ולסגנון החיים שהוא חיי בו, חסכים רגשיים,  בדידות, חרדות, פחדים, ריקנות, ,  וגם משיכה זמנית זה יכול להיות,  מה שכן שהסיבה והבעיה והמחסור  קשורים למהות הקשר,  שנמצא בתוך “מערכת הזוגית” עם הצד השני ותלויה בו.

בחלק הזה אם מתגלה ה “מחלה” ויש ביניהם “אהבה” אמיתית, אפשר לדבר,  לרדת לעומק הדברים עד שמגלים את החוסר,  ויחד אם ירצו לנסות לבנות ולשקם  מה שנפגע מחדש,  אז עם הרבה כוח של “אהבה” הכול אפשרי..אפילו זה יכול לעורר כוח מאוד חזק אחר שהוא כוח “בראשית”,  להתחיל הכול מחדש עם בסיס חזק ועמוק יותר..לא מסתכלים על “עבר” כי הוא כבר עבר ואיננו, “עתיד” לא מתכננים,  שיתמקדו בהווה ב “אמת” שנמצאת לפניהם למציאות שלהם ..מציאות צריכה להיות גלויה ובריאה שמהווה אדמה חזקה שיוכלו  לבנות עליה קשר בריא יותר ופורה עוד יותר.

כמובן אפשר להיעזר בגורם חיצוני כמו מטפל בזוגיות, פסיכותרפיסט, פסיכולוג, או כל יועץ אחר שיתאים לסיטואציה שלהם.

בגידה פנימית, בגידה באחד הרבדים של הנשמה, או בכל רבדיה יחד, רגשית שכלית ורוחנית, “התמסרות פנימית”, כאן לדעתי העניין הוא הרבה יותר מסובך ואפילו קשה לצאת ממנו זו בגידה עמוקה,  זה שאחד הצדדים התחבר בנשמה שלו עם מישהו אחר יצר קשר שהוא עצמו לא ידע איך לצאת ממנו, קשר זה הוא “אהבה אמיתית”, אהבה כזאת מייצרת כוח עצום שיכול לשבור כל מחסום, לעבור כל גבול, ולהרוס כל מערכת,  כי אם מתבוננים בסדר הרבדים אצלנו מוצאים שכדי להגיע למגע גופני, אם זה בא מהצד של אהבה אמיתית,  צריכים לעבור תהליך שמתחיל ברוחני יורד לשכלי יורד לרגשי,  גרביטציה, מתאהבים ובסוף ממשים את האהבה ברובד הגופני, אפילו אם לא הגיע ה”בוגד” לרובד הגופני ונשאר ברוחני שכלי או  רגשי, זה גם התנתקות פנימית מ”הצד השני”  בתוך “מערכת הזוגית” , אם עוברים את כל הרבדים ומתמסרים זה אומר שהכול היה שם ולהתנתק רק בגלל סיבות חיצוניות כמו:  ערכים ערכיים ומוסריים, פחד מנזק חברתי, פחד מנזק ל “מערכת הזוגיות”, פחד מנזק לילדים…אז ההתנתקות כאן היא התנתקות פנימית  חלקית, חלק נשאר ב “מערכת זוגית גלויה” והחלק השני נמצא במערכת  “זוגית נסתרת”.

מבחינה רוחנית הבוגד או זה שכבר אין לו חיבור פנימי לנבגד הוא לא ירצה לקבל שום רגש גם לא לתת כי אין לו!!  אין “רצון לתת” ו”רצון לקבל”, כל מה שיש לו נמצא עם המי שהוא אחר, עם “הצד השלישי”…”רצון חופשי” כמובן אין לו כי אם הוא חופשי אז בטוח היה בוחר להיות עם הצד השלישי..אז רואים ששלושת האינטליגנציות שנמצאות ברובד הרוחני אינן.

ברובד השכלי והרגשי אינטליגנציות גם נחלשות מאוד וחלקן לא יהיו יותר,  כמו  אהבה ומוצריה ברובד הרגשי שהיא “עמוד השדרה” של כל קשר.

אדם שנשאר ב”מערכת זוגית” שהוא פנימית אין לו מה לתרום לה הוא יהפוך לאדם חולה חסר חיים חסר חום ואהבה חסר מוטיבציה..!!

במידה שבגידה מסוג זה  מתגלה,  לדעתי בהרבה מקרים יהיה הסוף של זוגיות,  כי בפועל  “זוגיות אמיתית” היא כבר איננה, היא נבנתה במקום אחר!!

 כאן יעמדו בני הזוג בצומת דרכים, או שממשיכים רק בשביל סיבות חיצוניות… או….שנפרדים!!!!!!

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן