בין מגע, עיסוי, ריפוי ואהבה

בין מגע, עיסוי, ריפוי ואהבה  /   הנרי קנדיטן

האם יש קשר בין מגע להתפתחות שלנו , האם למגע יש סגולות מרפאות .

איך אנו יכולים להגדיר מגע שיכול לענות על השאלות שביקשנו עבורן תשובות , האם מגע של אמא ,חיבוק של חבר , מגע של עיסוי יכולים להכלל באותם קטגוריות של הגדרה של המגע.
כשאנו מדברים על מגע אנו בעצם מדברים על תחושה של אנרגיה שעוטפת את גופינו.
מגע יוצר טריגר להמוני תאי עצב  שבגופינו  ומפעיל בתוכנו השפעות ביולוגיות בעזרת שיחרור כימיקלים מסויימים במוח התורמים לאיזון מערכת העצבים שלנו.
למגע כמובן יש משמעות ריגשית עמוקה, כל גוף אוהב להנגע באהבה, ברכות, בחיבוק, בליטוף, בנשיקה.

מגע אוהב ימלא אותנו בבטחון פסיכולוגי, בדימוי גוף חיובי, בתחושות של אינטימיות, נועם, תמיכה ועוד.

מחקרים רבים קושרים בין הפרעות שונות כמו אלימות, הפרעות אכילה, הפרעות תקשורת וקשיים ביצירת אינטימיות לבין חסך במגע.
רבים חווים חסך עמוק במגע מבחינה כמותית ואיכותית ומפתחים בעקבות כך קשיים פיזיים ורגשיים.
החסכים אלו, אם הם לא טופלו, הם גם מגיעים אל הבגרות שלנו, אל הזוגיות שלנו, אל הילדים שלנו.

כלומר, חסך במגע בעבר נתפס כמשפיע על מחלות שונות, בעוד שקיומו של מגע בחויית חיינו מסייע לריפוי איזון המערכות שבגופינו. ,מגע אוהב הוא הזדמנות להעמקת קשר, 
הוא דרך לפנק, לשחרר מתחים פיזיים,נפשיים וריגשיים, ליצור תחושת אינטימיות וקירבה,
הוא הזדמנות לגעת באופן קשוב בעצמנו ובסובבים אותנו.

מחקר חדש שנערך בשוויץ ותיעד את חיי היום יום של 51 זוגות, 
מצא שיש קשר ישיר בין הרמה של ההורמון בגוף האחראי על מצבי מתח (סטרס) ובין כמות המגע הפיזי שחוו ביום יומי בין בני זוג,
חיבוקים, נשיקות, ליטופים, מסג' או כל ביטוי חיבה פיזי אחר. 
ככל שרמת הדיווחים על המגע עלתה, כך ירדה רמתו של הורמון המתח.

*אנו מגיעים לעולם עם צורך קיומי במגע והוא מלווה אותנו בחיינו הבוגרים. 
בכל אחד/אחת מאיתנו יש עדיין את אותו גור קטן שצריך שיאהבו אותו דרך מגע, שיחבקו אותו, ילטפו אותו, יכרבלו אותו וינשקו אותו.
*מגע אוהב שיש בו הקשבה, שם את הצרכים שלנו או של מי שמולנו במרכז העיניינים ועוזר להתחבר לתחושות של קבלה, של פתיחה וחשיפה. מה שמעצים באופן מיידי את רמת הקשר בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין אחרים.
*מגע קשוב יוביל אותנו למה שקרוי 'מגע נכון'. זהו המגע אותו מבקש גופנו ואותו רוצים האנשים שמולנו. זהו המגע שיפעיל אצלי, אצלו או אצלה את שלל התגובות החיוביות הרצויות שיתרמו לריפוי וצמיחה. ,מגע לא קשוב באמת יוביל למה שקרוי 'מגע לא נכון' והוא יצור את התגובה ההפוכה,

האם אנו יכולים למצוא איזה שהוא קשר בין מגע של עיסוי בין אהבה לבין בריאותנו נטולי מחלות.

במחקרו שהשתתפו מאות אלפי אנשים בכל רחבי העולם. ד"ר דין אורניש מתאר בספרו שיצא לאור בשנת 1998 , הופתע לגלות את ההשפעה העצומה שיש לאהבה על שכיחות של מחלות ומקרי מוות בטרם עת ממחלות שונות.

מדע הרפואה אומר לנו בצורה ברורה כי ליחסי אהבה יש יכולת מופלאה לנטרל את ההשפעות הבריאותיות השליליות של המתח הנפשי

האם לאופן שבו קיבלנו חום ואהבה או באופן שבו התייחסו  אלינו הורינו  , יש השפעה רבה על בריאותנו גופנית ונפשית בשלב מאוחר יותר בחיים . האם מידת האהבה שזכינו מהורינו יכולה לנבא משהו להתפתחותנו הנפשית בעתיד. במחקר שהחל בראשית שנות ה-50 של מאה ה-20, באוניברסיטת הרווארד , חוקרים בחרו באקראי 125 סטודנטים לתואר הראשון וביקשו מהם לדרג את יחסיהם עם הוריהם לפי סולם הדרגות.

לאחר 35 שנים בדקו החוקרים את ההיסטוריה הרפואית של המתנדבים האלה וגילו כי 91% מן האנשים שדירגו את יחסיהם  עם ההורים כמתוחים וקרים , סבלו ממחלות קשות כשהגיעו לשנות החמישים המאוחרות שלהם.

המחקר הזה ממחיש לנו עד כמה כוחה של אהבה או העדר אהבה יכול להשפיע לנו , אם אנחנו הולכים לקחת חלק או לא מן המאגר סטטיסטי של בעלי המחלות הקשות בשלב מסוים של החיים.

 בעולם המודרני יש כוחות המפרידים אותנו זה מזה וגורמים לנו שנחוש מנוכרים .יש קשר ישיר של כוחות אלה על השפעות על היחסים בין אישיים עם הסובבים אותנו בחיי יום יום לבריאות לאיכות חיינו .

ב 17 אוקטובר 1995 נולדו זוג תאומות בבית החולים מסציוסטס שבוורציסטר . הן נולדו הרבה לפני מועד הלידה המשוער , במשקל פחות מקילוגרם אחד, הן הונחו באינקובטורים נפרדים ביחידה לטיפול נמרץ לפגים. לאחר שבוע החל מצבה של אחת התאומות להשתפר אך השניה סבלה ממגוון בעיות רפואיות של קשיי נשימה, הפרעות קצב לב עד כדי סכנת חיים. אז אחות בשם גייל קספריאן עשתה משהו הנוגד את כללי בית החולים. היא הניחה את הפגות יחד באינקובטור אחד. רגע אחד לאחר מכן כרכה התאומה הבריאה את זרועה סביב אחותה, ואז נדמה היה כי מעשה זה חולל פלא. מהרגע הזה מצב הבריאותי של הפגה  השתפר , הרופאים אמרו שאין כל ספק שנקודת המפנה הייתה כשהניחו את התינוקות יחד.

אנו רואים שלמגע יש מקום משמעותי בחיינו עוד מגיל ילדות , רמות המגע שאנו זוכים בתקופת חיינו יש תגמולים חיוביים , לעיצוב האישיות שלנו , להשלכות מצב בריאותנו לתקופות מתקדמות של גילנו.

כיום בחיים מודרניים כמעט כל דבר נעשה מכני וממוחשב , אפילו קיימים כרוסאות עיסוי מפנקות , אך זה לא יתקרב לעולם לתחושה ואיכות המגע האנושי יעביר לנו.

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ