החיים הם משחק או לונה פארק
29 במרץ 2015
החזון המשותף בזוגיות כמפתח ליציאת מצרים
29 במרץ 2015

הכל לטובה וגם צלקת כדרך לחתונה

הכל לטובה וגם צלקת כדרך לחתונה! / דבורה אושפיז

לפעמים אנחנו סובלים מבעיה מסוימת או שעוברים אירועים דרמטים בחיינו וחושבים:

“למה זה קורה לי? איך אני אמצא כך את הזיווג שלי? מי יקבל אותי עם הבעיה הזו לעבודה?”

 ועלינו לדעת שזאת הזדמנות  להיזכר שהכל נעשה לטובה!

הרבה פעמים אני גם שומעת שאלות כאלה בקליניקה שלי מלקוחות שלי ומסבירה להם על בסיס  של הרבה דוגמאות שלי וגם של אנשים אחרים ,שתמיד הכל אך ורק לטובה, ואם נרצה להתייחס לדברים מזווית ראיה כזאת, תמיד נוכל לזהות, מה טוב במה שקורה לנו, ואיך זה באה לעזור לנו להתפתח ולהתקדם בחיים.

בחיים שלי הפרטיים קראו הרבה מקרים, שזכיתי לראות מול העיניים, שהכל לטובה.

וכש חיפשתי סיפור שמביא דוגמא לכך, מצאתי סיפור על בחור מיוחד ומציאת זוגיות בשבילו מאוד מרגש, והחלטתי להביא אותו בקצרה, כדוגמא מאוד חזקה ומשוכנעת עד כמה הכל לטובה, ושכל “פגם” זה אך ורק מתנה:

 

“סיפר הרב גרשון מונק שליט”א את המעשה המדהים הבא שאירע בשבועיים האחרונים בביתו של מרן הרב חיים קנייבסקי שליט”א:

ישנו בארץ, בחור ישיבה מצויין, אך היתה לו בעיה אחת – צלקת גדולה שכיסתה שטח גדול בפניו.

אותו בחור הגיע לגיל השידוכין והחל לחפש את הזיווג. והנה, הבחור יצא לפגישה הראשונה עם נערה, שהיא הוקסמה ממידותיו, תכונותיו ומעשיו של הבחור שאכן עשה רושם של בחור רציני ומצויין, אך הצלקת הגדולה בפניו, לא נתנה לה את האומץ לחשוב שכך יראה בן זוגה,. אותו בחור ישיבה נפגש עם עוד בנות, שכולם בפה אחד נדהמו מטוב ליבו והאדם הנפלא והמיוחד שבו, ומאוד רצו לזכות להיות אשתו – אך רבות מהן לא היו מסוגלות לראות את הבעל שלהן עם צלקת כזו בפרצוף.  בחור ראה שהצלקת בפניו מרחיקה את בנות ישראל מלהתחתן עמו. מה יעשה? הרי הוא באמת בחור מקסים ומצויין, אך האם הצלקת תחרוץ את גורל לחייו להישאר רווק כל חייו? האם עליו להשלים עם עובדה זו? בלב שבור, הלך הבחור אל ביתו של הרב חיים קנייבסקי שליט”א, לספר לרב על מצבו, לקבל ייעוץ ואף ברכה לזיווג. נכנס הבחור אל הרב קנייבסקי שליט”א וסיפר לרב את כל הסיפור. הסתכל עליו הרב קנייבסקי ואמר: “בפגישה הבאה שתהיה לך עם בת ישראל כשרה – תספר לה כבר בתחילת הפגישה איך קיבלת את הצלקת חרץ הרב. הבחור היה המום ולא הבין…לספר לה ישר על הצלקת? הרי אולי דווקא בגלל שאתחיל לדבר איתה ל הצלקת היא תפסיק את הפגישה מיד? אך אם הרב קנייבסקי אמר – זה רצונו של הקב”ה.

לאותו בחור הוצעה בחורה מבית טוב והפגישה נקבעה לשבוע הקרוב. הבחור הגיע אל הפגישה, והזוג הצעיר התיישב והחל לדבר. לאחר היכרות קצרה ואמירת שלום, פנה הבחור אל הנערה ואמר: ‘לפני שנתחיל לדבר, אני רוצה לספר לך על הצלקת הגדולה שאת רואה בפניי, ותסלחי לי שאני פותח בכך – אך כך ציווה עליי הרב קנייבסקי’

. הבחורה הופתעה מבקשתו של הבחור ובעיקר מכך שזהו ציוויו של גדול הדור, והקשיבה לדבריו: ‘אני חייב לספר לך!, את בטח רואה את הצלקת הגדולה בפניי וקצת נבהלת וחוששת כמו רבות – אספר לך כיצד אירע הדבר: היה זה לפני שנים רבות, כשהלכתי ברחובות ירושלים בשעת לילה מאוחרת. לפתע, אני שומע צעקות מאחת הסמטאות. רצתי מהר לבדוק את המתרחש והנה אני רואה בת ישראל צדיקה רצה, ואחריה רודף נער ערבי הרוצה להתעלל בה. מיד התחלתי לרדוף אחריו, בעוד שאותה בת ישראל בורחת בפחד ובבכיות… עד שבאחת הסמטאות הצלחתי לתפוס את הנער הערבי ולהפילו ארצה. הנער הערבי החל להיאבק עימי, ותוך כדי העימות הוא שלף חפץ חד וחתך חלק גדול בפניי שהחל לדמם ללא הרף. אותה בת ישראל, הצליחה לחמוק ולברוח לביתה בפחד ובבכי רב, ואני פונתי לבית החולים לקבלת טיפול דחוף בפניי. בית החולים הודיע לי שהצלקת תישאר בפניי כל חיי’, וכך ציווה עליי הרב קנייבסקי לספר לבחורה שאיתה אפגש בפגישה הקרובה’. לפתע, רואה הבחור, שהנערה מתרגשת כולה, עיניה דומעות והיא מתחילה לבכות. הבחור נבהל ושאל אותה מה קרה. בלב נרגש, בלב נרגש, בדמעות בעיניים ובקול חנוק אומרת לו הנערה: ‘אני הייתי אותה ילדה שרדף אחריי הערבי בסמטאות בירושלים, פחדתי וצעקתי, ואז הגיע בחור ישיבה שהציל אותי. כל חיי רציתי לדעת מי היה אותו בחור ולהשיב לו תגמול והודאה על שהציל את חיי – וכעת, רואה אני את השגחתו של ה’ יתברך, ששלח אותך להיפגש עימי, אעשה למענך הכל, והלוואי ואזכה להיות אשתך לעתיד’, אמרה הנערה ופרצה בבכי נרגש. גם לבחור עמדו דמעות בעיניים וההלם אחז את ליבו, כעת רואה הוא כיצד ידע הרב קנייבסקי בקדושתו את שעליו לעשות. ולפני שבוע וחצי ממש, בחודש אדר תשע”א, הזוג המאושר קבעו מועד לחתונה. אומרים חז”ל שמאז שנברא העולם, יושב הקב”ה ומזווג זיווגים לפי ההתאמה המושלמת ובזמן הטוב ביותר. לפעמים חושב לו אדם: ‘מי תרצה אותי עם צלקת כזו? מי יתחתן איתי בגיל שכזה? למה הקב”ה עשה לי את הבעיה הזו שהורסת לי את הזיווג או את הפרנסה’?’ – אך אם היה יודע האדם שכל מה שעושה לו האבא הרחמן שלו – הוא עשה לו ברחמים, ודווקא הצלקת הזאת, ודווקא הבעיה הזאת – בזכותה יזכה אותו אדם לפרנסה ולזיווג שמחכה לו בשמיים. אין טעויות אצל הקב”ה! גם מה שנראה לנו כאסון, כפצע וצרה שתלווה אותנו כל החיים “ותתקע’ אותנו בכך חיינו – אומר ה’ יתברך:

‘בני היקר, בתי היקרה, אינך רואה את התמונה בשלמות, נכון שאינך מבין מדוע באה עליך צרה זו – אך היא רק לטובתך! דווקא בגלל הצלקת הזו אני שומר לך את זיווגך שתרצה אותך דווקא בגלל הצלקת, ודווקא בגלל הבעיה שלך והגיל שלך אתה תקבל את הטוב ביותר שאתה צריך לקבל! כי הייסורים שלך הם המתנה שיתנו לך את הזיווג המיוחד שלך, את העבודה המתאימה לך ביותר!’. רק תזכור שאין רע מאת הקב”ה – הכל זה רחמים ומתנת שמיים גם כשאיננו מבינים! אל לו לא”

 

אני חושבת, שברגע שאנחנו זוכרים ומאמינים, שגם “רע” זה לטובה, ונרצה לראות מה טוב בזה. נזכה לגלות הרבה נסים בחיינו .אם כל אחד מאיתנו יתבונן במצבים שחווינו בעבר, בוודאי נוכל להיזכר באירועים  שבזמן של אירוע עצמו הרגשנו שנגמר העולם בחוויה פנימית שלנו, כתגובה רגשית לאירוע דרמטי ואחרי שוק,ולפעמים קצת זמן שעבר היינו מגלים שבעצם בעזרת האירוע קיבלנו מתנה גדולה מהבורא שהובילה אותנו להתפתחות, לשינוי, ואם לדבר על היחסים זוגיים, אז יכולת להסכים ולהאמין שהכול לטובה, משני צדדים זה פשוט מתנה הענקית לבניית מערכת יחסים טובה, זורמת וחיובית, שכל אחד מתייחס לטעויות של השני ומסכים לראות גם בהם טוב או כוונה טובה.

 ואני בתפילה פנימית לבורא, שהוא ייתן לי יכולת לא רק לדעת אלה גם להרגיש ולהסכים בזמן של הסיטואציות לא נעימות בעיניי, שכאילו בתחושה של אגו ורצון לקבל מאוד לא “צודקות” עבורי באות רק לטובה ולגדילה,

ועוד דוגמא מזווית הפסיכולוגית: פסיכותרפיסט אחד חקר במשך 7 שנים אנשים שזכו להיות מאושרים בזוגיות, וגילה, שאלה אנשים שבאמת מאושרים הצליחו להתייחס לחסרונות שלהם וחולשות שלהם כחלק מהם, ולמדו לראות בהם גם דברים טובים והיו מסוגלים לדבר עליהם בפתיחות הלב. זאת אומרת שכל “חיסרון” שקיים בנו גם הוא לטובה.

 

מקורות:

http://forumpics.a7.org/?file=20110318154859.pdf