העבודה בקבוצת התפתחות

העבודה בקבוצת התפתחות

 חברי הקבוצה מביאים אל הקבוצה את הנושאים לדיון בעוד המנחה מסייע לקבוצה להבין דבר מתוך דבר, לשאול שאלות מתוך ידיעה  שהפתרון נמצא אצל כל אחד מהמשתתפים, ממש בידיים. השיטה: אחד המשתתפים משתף ממה שחווה בתהליך ומיד (או לאחר רישום החוויה ביומן) אחר כך כל אחד מחברי הקבוצה משתתף בדיון בדרך של התבוננות על מה שהוא ראה לעצמו מתוך מה ששמע. כל משתתף מתחיל את השיתוף שלו במשפט "מתוך מה ששמעתי, ראיתי לעצמי כמה דברים…" הדרך הזו מבטיחה שכל אחד לומד מהניסיון של כל אחד בקבוצה ללא התערבות בתהליך של האחר. (לא לאפשר מתן עצות של משתתף אחד לשני, דבר זה יוצר התנגדויות בקבוצה).

אפשרות נוספת להתחיל את הדיון בקבוצה יהיה כאשר המנחה מספר סיפור שיש בו אתגר, התמודדות עם קושי וכאב לא פתור ומייד אחרי  הסיפור הוא מבקש מהקבוצה לשתף, כל אחד ממה שהוא ראה לעצמו. בסוף השיתופים המנחה ממשיך את הסיפור שבו הוא פתח את התהליך ונותן לו פתרון חיובי יצירתי אחד ושוב הוא מבצע סבב שיתופים. הקבוצה היא כמו התזמורת, והמנחה הוא המנצח. תזמורת טובה  יכולה לנגן בעצמה את היצירה, אולם המנצח מאפשר לחברי התזמורת להגיע לאיכויות ולמקומות שרק הוא רואה מהמקום בו הוא נמצא. כל מנצח תזמורת ראוי לשמו הוא דוגמא אישית של נגן. בקבוצת התפתחות המנחה שואל את השאלות לאחר שראה את התשובה ויודע איך השאלות יובילו את הקבוצה לראות דבר מתוך דבר ו"להרוויח" את התשובה בעצמם. (ללא "לחם ביזיון") השאלות באות להאיר לקבוצה על אפשרויות נוספות להתבוננות. לאחר שהקבוצה ראתה דרך השאלות, על המנחה לפתח את הנושא תוך אמירה של העמדה האישית, ביטוי אישי, דוגמא אישית לקבוצה.

במסגרת לימודי הנחיית קבוצות

העבודה בקבוצת התפתחות היא מסע פנימה אל תוך העצמי.

המסע מחייב התנתקות מהידוע והליכה אל הבלתי נודע. "וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ"  בראשית פרק י"ב  פסוק א' לך לך, פירושו לך אל תוך עצמך. ההליכה פנימה מחייבת עזיבה של מה שאתה מכיר. לעזוב את מה שאתה מכיר בארצך ובמולדתך, לעזוב מה שאתה מכיר מבית אביך ולך אל משהו שכבר תראה כאשר תגיע לשם. אתה עוזב את המוכר והידוע אל הבלתי נודע. אתה עוזב את הוודאות אל חוסר הוודאות. המסע יביא אותך אל מה שלא ידעת שלא ידעת ושם תגלה פן חדש של האישיות שלך, שם מתחולל שינוי אמיתי.


לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ