מסע האינטליגנציות בטיפול זוגי
10 בדצמבר 2014
מהו דימוי עצמי נמוך? איך נוצר? והשפעתו על משבר זוגי
10 בדצמבר 2014

השפעת דימוי עצמי על חרדה ודיכאון

השפעת דימוי עצמי על חרדה ודיכאון/ אליזבט ויצמן

דימוי עצמי- התייחסות של אדם כלפי עצמו במגוון משתנים, גוף, משפחה, קריירה, לימודים, מוסר וכו’. הדימוי העצמי מתחיל להתפתח בילדות , כאשר התינוק מבין שהוא יצור עצמאי הוא מתחיל לקבל פידבקים מהסביבה, תחילה מאימו וגורמים מטפלים משמעותיים בחייו ובהמשך אנשים, חברים ונורמות חברתיות.

כאשר אדם הוא בעל דימוי עצמי נמוך אשר נמצא באופן תמידי בביקורת עצמית קשה , בעיוות מחשבתי וסילוף המציאות, ובנוסף החשש של “מה אחרים חושבים עליי” נוצר מצב שהדימוי העצמי תלוי באישור של אנשים אחרים והאדם מבזבז אנרגיה כדי לרצות אותם ואת האידיאלים שלהם ושל החברה , כאשר מצב זה נמצא בקיצון והאדם בעל הדימוי העצמי הנמוך מגיע לחוסר אונים גדול,כי “מה הטעם,הם לא יאהבו אותי אף פעם”, או “אני כל כך שמן שאין סיכוי שאני ירזה”, אז למה לנסות בכלל,  “אני לא אצליח להתקבל לעבודה הזאת”, “אני לא שווה ויפה אף אחד לא ירצה אותי”. המחשבות האלה לאורך זמן יצרו חשש כל כך גדול מהחיים והחברה  שהאדם יעדיף לא להתמודד איתם ,להימנע מהם ולהסתגר – שזה בעצם ביטוי לחרדה ודיכאון ולהרגשת חוסר האונים שהם חווים.

מתוך כך בהתמודדות עם חרדה ודיכאון יש לחזק את הדימוי העצמי, להפריד את המחשבות והרצונות של האדם האחר והחברה, לחזק את האדם בראיה עצמית , בשינוי מחשבתי וכלים להתמודד עם סיטואציות בעיתיות כדי לחזק את הביטחון ולתת ידע שכאשר מצב כזה יוצר האדם ידע להתמודד איתו ולא יברח או ימנע בחוסר אונים.