למה אנשים בוגדים
14 בינואר 2015
ריפוי בזוגיות
14 בינואר 2015

התבוננות במערכת יחסים זוגית

התבוננות במערכת יחסים זוגית /קובי סימנר

בחיים של היום, בקצב מהיר ואוטומטי, אנחנו פועלים, ממהרים ומפספסים הזדמנויות.

הזדמנות לאהוב, הזדמנות להקשיב, הזדמנות להעריך, הזדמנות להאריך בזמן איכות , בשיחה במפגש מקרב, אולי אנחנו נפגשים, אבל גם במפגש אנחנו רצים, מזדרזים מזרזים ובדרך כלל מפחדים להגיד את מה שאנחנו באמת חושבים או מרגישים.

ברגע שאנחנו בכל זאת אומרים מה שאנחנו חושבים זה מגיע או מכעס או בשליפה מהבטן, הדבר מעורר ויכוח, מריבה או קושי ותסכול.

בכוח ההתבוננות יש לנו את היכולת, להקשיב, להתבונן לעומק, להקשיב.

מה אנחנו חושבים, מה אנחנו מרגישים, מה כואב לנו בגוף, מה מתכווץ לנו בבטן שרוצה לצאת החוצה ואנחנו שומרים אותו בבטן משאירים אותו שם להכאיב לנו, ולפתח אצלנו מחלות.

אני נמצא בתוך הויכוח הסוער, במקום להזין עוד ועוד את הויכוח, להגיב באותו הרגש הסוער, להשתולל אני בוחר להתבונן, אני מקשיב למה שנאמר לי, אני מרגיש את הרגש שהמילים זורקות אותו החוצה, אני אומר מילה אחת שיוצאת החוצה מתוך סערת הרגשות, איך אני מרגיש מה אני מרגיש? מה המילים של הצד השני גורמות לי להרגיש, אני עושה זאת ברוגע, כמו חוקר במעבדה שמנתח חומרים כימיים.

אם הצלחתי לעצור את הסערה, אם הצד השני עצר גם הוא, כנראה שהפסקנו להיות בשרשרת של תגובות. הפסקנו לתת לדרמה, לרגשות לשלוט בנו, להסית אותנו מהאפשרות להיות יותר קשובים יותר אוהבים, יותר מתבוננים על מה שיש לנו ולא על מה שאין לנו, יותר פנויים להעלות תובנות מתוך התבוננות שכזו על מערכת היחסים הזוגית, על איך שאנחנו מרגישים בתוכה.

אחת ממאגר תרופות לוסקי, היא היכולת לתת תשומת לב, תשומת לב לכאורה משהו שקיים בשפע של האפשרויות שלנו וזו תרופה שיכולה לעזור מאוד,אבל אנחנו נוטים לשכוח לתת לצד השני תשומת לב ממש מכל הלב שלנו כי אנחנו ממהרים ופועלים בשטחיות.

תרופה נוספת היא השיתוף, מתוך השיתוף שלי לצד השני, הצד השני יכול להיות גם הוא בתשומת לב לגביי רגשותיי, לגביי איך שעבר עליי היום, וזו הזדמנות בשביל הצד השני לתת תשומת לב ולהתעניין בי, דבר שהצד השני לפעמים משתוקק לו מכיוון שהוא מרגיש שהוא יותר משתף, יותר מדבר על רגשותיו ואני פחות.

כשנעניק יותר תשומת לב ונשתף נוכל פחות ופחות להרגיש חרדה במערכת היחסים הזוגית, נוכל להרגיש יותר ויותר אהבה.