3 אנשים משמעותיים ששינו את חיי
9 בינואר 2015
דיכאון וכוח החופש לחיים מאושרים
9 בינואר 2015

זוגיות – הרמוניה של שונות

זוגיות – הרמוניה של שונות / אילן חלפון

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

כל אדם הוא אחד יחיד ומיוחד, “עולם קטן” . מה קורה כששני עולמות מבקשים להתחבר?

אחד מהשניים או שמתרחש “פיצוץ” או שמתרחש תהליך של איזון כוחות ולמידה ארוכת שנים של שני העולמות עד להגעה למצב של איזון בו העולמות מסתובבים אחד סביב האחר בסיבובים מעגליים הרמוניים המשלימים אחד את האחר.

אין אהבה ממבט ראשון ואין אהבה מהירה, זו תשוקה אבל זו לא אהבה. אהבה נבנית לאורך זמן עקב בצד אגודל תוך צמיחה למידה והתפתחות של שני בני הזוג.

בכל אהבה יש ימי חורף וימי אביב, יש עליות וירידות אולם בשותפות וזוגיות ארוכת שנים יש יותר עליות מירידות, המגמה של האהבה היא מגמה של עליה.

זוגיות ארוכת שנים ובניית בית,משפחה, ושותפות מאוזנת ובריאה, דורשת סבלנות למידה ופיתוח יכולות בכל אחד מתשעת הכוחות הקוסמיים. 

הכוח של האור, הוודאות באור אפילו אם בשלב ראשון יהיה קיים רק אצל אחד מבני הזוג, הכוח הזה מאפשר התמודדות עם משברים. משבר כמו גילוי שיש לך ילד עם צרכים מיוחדים יכול לפרק את הזוגיות ואת התא המשפחתי. במצב כזה בלי ההבנה שהכול בא מצד האור,נוצר כעס גדול על כל העולם וגם על בן הזוג. לכן זה קריטי להתקרב לאור במצבי משבר מה שיאפשר הכלה של המצב ושל בן הזוג.

כוח בראשית עורר בי לאחר מספר שנים של חושך מוחלט (אחרי האבחון), את הרצון לגלות את האור. זהו הכוח שדחף אותי לחפש דרך אחרת מהמציאות הבלתי אפשרית של כעס, עצב ומריבות אינסופיים שחייתי בה. זה הכוח שאפשר לי לברוא את עצמי מחדש ותוך זמן לא ארוך לצרף למסע הרוחני את בת הזוג שקלטה את השינוי ויחד המשכנו ללמוד לצמוח ולהתפתח מה שמאפשר לנו היום לחיות חיים מלאים באהבה והבנה, עם הרבה יותר שמחה ופחות חרדות גם אם העתיד לוט בערפל.

כוח האהבה זהו הכוח שגרם לי להבין שעלי לשנות את הרצון לקבל לעצמי בלבד (האגו, הכעס ..) לרצון לקבל על מנת לתת. זו היכולת לראות ולהבין את האחר, מה שאפשר נתינה אמתית ואהבת אמת. תהליך של שינוי כזה הוא שינוי עצמי בלבד, זה כמו לכוון את עצמך לתדר אחר. עד היום הסביבה שמעה ממך תדר רועש מגיב אימפולסיבי ופתאום התדר משתנה לתדר רגוע יותר מתחשב יותר מכיל יותר ובת הזוג מתאימה את עצמה לתדר החדש. כלומר בהפוך על הפוך הייתי מנסח משפט “הדרך היחידה לשנות את בת הזוג היא לשנות את עצמך”.

חופש הבחירה היא זכות מקודשת שניתנה ע”י האלוהות לאדם בלבד,זהו כוח החופש לבחור בכל רגע ורגע. אחד הפסוקים המשמעותיים ביותר בתורה עבורי זהו הפסוק:

“העידותי בכם היום את השמיים ואת הארץ החיים והמוות נתתי לפניך הברכה והקללה

ובחרת בחיים למען תחיה אתה וזרעך”  (פרשת וילך, דברים ל’ פסוק י”ט)

לבחור בחיים זה לבחור בשמחה ולא בעצב, באיפוק ולא בכעס, באמונה ולא בספק, לבחור בביטחון ולא בפחד, באהבה ולא בשנאה, בהווה ולא בעבר. 

כוח החופש העניק לי את החופש לבחור בכוח ההתנגדות ולהתנגד לתגובתיות של הנפש הבהמית.

כוח המחשבה נתן לי את האפשרות ליצור אמונות שעיצבו עבורי ועבור משפחתי מציאות חדשה טובה לאין שיעור. ממציאות של כאוס מוחלט למציאות של הכלה הבנה ואהבה.

כוח האחדות מאפשר לי לקבל את הייחודיות והשונות של בת הזוג ובתוך המערכת הזוגית ליצור את הייחודיות שלי מתוך אמת עמוקה שכמו שאני מאמין בלב שלם בדרכי המיוחדת כך היא נאמנה לדרכה בלב שלם. ומתוך המקום הזה מתאפשר לי בדברים הקטנים והלא מהותיים ללכת גם בדרכה על מנת להקטין חיכוכים מיותרים.

כוח ההתבוננות מאפשר לי דרך המשוב מהסביבה להבין את עצמי ואת הדרך שעברתי, ומצד שני גם להבין שהמקום שאני נמצא בו הוא לא המקום שבו אחרים נמצאים ובכך להתאים את האמירות שלי לסביבה.

כוח הריפוי מאפשר לי ולאשתי להמשיך במסלול צמיחה ולמידה שמגבירים את האהבה וההנאה הזוגית המשותפת.

כוח הגילוי אפשר לי לקבל את המציאות כמו שהיא. הבנתי כבר מזמן שאי קבלת המציאות והתנגדות למציאות מכניסים אותי לאזור הסבל.  ולכן בתהליך ארוך (ובעזרת לימודי הקבלה) הבנתי שמתוך קבלת המציאות והבנת הכוחות הקוסמיים הפועלים עלי אוכל לשנות את המציאות שבה חייתי.

לסיכום ברצוני לצטט אחת מההגדרות של אהבה:

“לראות יופי נשגב ונצחי באדם רגיל לגמרי זאת אהבה” סלבויז’יז’ק.


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן