קריירה
31 בדצמבר 2014
לכתוב לפי הכללים
31 בדצמבר 2014

זוגיות וסליחה

זוגיות וסליחה / יקיר גבאי

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן

אחד הדברים המשמעותיים שעלולים לפגוע בחיינו בכלל ובזוגיות שלנו בפרט, הוא היכולת שלנו לסלוח לעבר, היכולת להתנתק מכל מה שעברנו ולשרוף את הקרמה שלנו.

רבים נכנסים לזוגיות כשעברם רודף אחריהם, דבר זה משפיע רבות על הזוגיות גם אם זה לא נמצא במודעות שלנו. זה גורם לנו לעתים להגיע למצבים ‘רעילים’, רק בגלל שלא שחררנו את העבר, את הכאב שחווינו, את הכעסים, את האירועים מהילדות. כל אלו יכולים לגרום לנו להתפוצצות פנימית שתתבטא בסופו של דבר ביחסים שלנו עם בן או בת הזוג.

על מנת להשתחרר מהעבר עלינו קודם כל לבקש סליחה, סליחה אמתית שבאה מהלב במטרה לחיות חיים יותר טובים בעתיד. סליחה זה אומר לשחרר את כל מה שהיה לנו בעבר ולהגיד תודה על מה שיש לנו כעת, בהווה. אם לא נשחרר את הזוגיות הקודמת מהעבר, אנו נמשיך לעשות השוואות כלפי בן או בת הזוג הנוכחיים שלנו, אנו נמשיך לרצות לשנות אותם, אנו נתעצבן מכל דבר שיזכיר לנו זוגיות הקודמת, אנחנו נהיה בפחד תמידי שנפגע. כל עוד לא שחררנו והגענו לסוף התהליך, לא נצליח להשתחרר מזה. לא נצליח לשחרר את העבר. והוא ימשיך וירדוף אותנו גם בהווה וגם בעתיד.

כשאנחנו לא סולחים לעבר שלנו מה שעלול לקרות הוא שנמשוך אלינו אנשים, סיטואציות ומצבים הקשורים לעבר שלנו. כמו לדוגמה: אדם שיש לו קשר לא מוצלח עם אמו, בסופו של דבר ימצא בת זוג שדומה לה בתכונות, באופי ובהתנהגות. כל עוד הוא לא ישחרר אותה מחייו (יסלח לה), זה ירדוף אותו. כשאנו סולחים אנו הופכים להיות דף חלק לבן, שכל מה שייכתב בו בעתיד יהיה אך ורק שלנו. 

דבר נוסף שעלול לפגוע בזוגיות הוא שרבים כלל לא מוצאים את החלק שלהם, הם רגילים להאשים את בן או בת הזוג שלהם ולא מזהים בכלל איפה פה החלק שלהם בכל הסיפור.
זה חוסם אותם. כמו בכל דבר בחיים יש את החלק שלי בתהליך, את הזווית שלי ואת התפיסה שלי לגבי המציאות. ולכן כשאנו מאשימים אחרים אנחנו לא באמת לוקחים אחריות על מעשינו ולא מתקדמים לשום מקום. מה שעשו לי, לא ענייני, זהו אך ורק עניינם, גישה כזו לחיים היא מעולה מכיוון שאין דבר באמת שיכול לפגוע בי, אני נמצא בתוך המציאות שאני יוצר לעצמי, אני מודע לכל הסובבים אותי ולעובדה שכל אחד מהם מתנהג בצורה שונה, בצורה שהוא רואה את המציאות כפי שהוא רואה אותה.

את העבר משחררים רק באמצעות סליחה, ולכן פתרון טוב למקרה כזה הוא לכתוב מכתב סליחה.
לכתוב מכתב אותנטי שמפורר את כל הכעסים על הסביבה שלנו, על הורינו, על המציאות ועל האתגרים שעברנו בדרך, שסולח לאנשים שפגעתי בהם או שהם פגעו בי.
ויותר מכל, הסליחה החשובה ביותר היא הסליחה לעצמי, לאדם הכי חשוב.
כשאנו סולחים לעצמנו, אנחנו בעצם סולחים גם לאלוהים. כך אנו סולחים לכולם.