מנדלה
1 במרץ 2015
היה המטפל של עצמך – סוג’וק
4 במרץ 2015

חום וחמימות לטיפול בחרדה

 חום וחמימות לטיפול בחרדה / אליזבט ויצמן

לשבת על השטיח, להתעטף בשמיכה עם כוס תה מול אח מבוערת, רק מהמחשבה על כך נרגעים, אך מה קורה בגופינו בהשפעת החום?? החום גורם לדפנות כלי הדם להתרחב, ובכך גורם להגברת זרימת דם. הדם שזורם לתוך הרקמות מספק חמצן וחומרים מאיצים תהליך התאוששות ומסירים פסולת מהתא. הגברת הדם תורמת להתרככות הרקמות ובכך מאפשר הרפיית שרירים. בנוסף בחום גבוה , הגוף משחרר אינדרופנים, אחד מהם הוא הסרוטונין, המשפיע על מצבי רוח, תפקוד מיני, תאבון, ויסות טמפרטורה, שינה, למידה וזיכרון והתנהגויות חברתיות. נמצא שאנשים בעלי רמה גבוה של סרוטונין מדווחים על שלווה, רוגע וערנות.

מחממים אפשריים:

חיבוק ” תרגל חיבוקים ונשיקות בכול מפגש עם קרובים, אהובים וחברים”(תרופות לוסקי)  במקרים של ילדים עם התקפי זעם, ממליצים לחבק את הילד “חיבוק דב” , החיבוק  מגדיר לילד מחדש את הגבולות שלו, נותן לילד להרגיש את הגוף שלו, ובנוסף נותן לו תחושת ביטחון, אהבה וממסגרת.

במחקר שנעשה על חיבוק, הושמו גורי קופים בכלוב עם בובת אם מלאכותית ,עשויה מחוטי תיל, שסיפקה מזון ומים. ונמצא שהקופים מתקרבים לאם המאכילה שהם רעבים אך בזמן שהם עייפים או מפוחדים הם פונו לאם המלאכותית, עשויה ספוג.(1)

חום חיצוני-כמו מקלחת חמה, טבילה באמבט חם, סאונה יבשה ורטובה,שמירה על חום הגוף ע”י תנור מחמם ,סוודר או שמיכה.

שתיית תה- יש להימנע מתה המכיל קופאין, לפי האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי , צריכה של 1 גרם קפאין ביום עלול לגרום: התכווצויות שרירים, מחשבות תועות, טכיקרדיה, בפועל גם צריכה של 600-700מ”ג גורמת  ל חרדה, חוסר מנוחה, עיכוב בהרדמות,שלשול, כאב ראש.

תה קמומיל-  פרחי הקמומיל מרפים שרירים ומפחיתים תחושת לחץ, זהו צמח שמונע עיוותים , לכן עוזר גם למערכת העיכול ולכאבי מחזור. צמח מרגיע מקדם הירדמות ולכן מומלץ לפני השינה. בנוסף צמח אנטי דלקתי בשימוש חיצוני , לדוגמא בדלקות עיניים.

תה ירוק- מכיל נוגדי חמצון, העוזרים למערכת החיסון בכך שמחלישים רדיקלים חופשיים הגורמים להרס התאים ולמחלות, עוזר בהאטת תהליך הזדקנות, עוזר למערכת העיכול ע”י עידוד פעילות מעיים, ממריץ חילוף חומרים בגוף, מסייע להפחתת כולסטרול, מסייע באיזון מערכת הלב והדם. במחקר שסקר 40,530 גברים ונשים ביפן ובדק את הקשר בין שתיית תה ירוק לתמותה, במשך 7 שנים, נמצא שהתמותה הכללית הייתה נמוכה  יותר ככול שצריכת התה הירוק הייתה גבוהה יותר(2)

תה מליסה- צמח עשיר בוויטמין  E , נחשב למרגיע מערכת העצבים ובכך טוב לטיפול בחרדה, דיכאון ועצבנות. צמח מצוין לסובלים מהתקפי חרדה המלווים בזיעה קרה,צמח אנטי בקטריאלי ואנטי וראלי בשימוש חיצוני בעיקר לווירוס ההרפס.

תה פסיפלורה – פרי טרופי הידוע בתכנותיו המרגיעות, משחרר חרדות ,מתח ועיוותים , מקדם שינה טובה.

תה לואיזה-  בעל ניחוח לימוני, טוב לחרדות של גיל המעבר ולמתח הנפשי שמלווה את התסמונת הקדם ווסתית.

אזהרה – במקרה של נטילת תרופות , יש להתייעץ עם רופא לפני השימוש בצמחים.

 

בביוגרפיה:

ספר שיטת לוסקי, ד”ר דני לוסקי(2004)

32 דרכים לטיפול בחרדה, ד”ר דני לוסקי

איך לטפל בחרדה באופן טבעי, יולי ביילין

אתר גאמנון צמחים ומרפא

הייתכן אימוץ ללא חיבוק? הרב שי פירון מאי 2014

המלצות תזונתיות למניעת מחלות קרדיווסקולאריות, הסתדרות הרפואית בישראל 2011

  1. Harry Harlow, “The Nature of Love,” American Psychologist 13 (1958), pp.

Kuriyama S, Shimazu T, Ohmori K & al, Green tea consumption and mortality due to cardiovascular disease, cancer, and all causes in Japan: the Ohsaki study. JAMA. 2006; 296: 1255-65.