חוש הריח

חוש הריח / אליזבט ויצמן

“השתמש לפחות פעם בשבוע בשמנים, קטורת, ריחות טובים, בשמים ושפר את איכות החיים שלך, תריח טוב והטוב יגיע”. (תרופות לוסקי)

חוש הריח מסייע לזיהוי מזון, בני זוג ולהנאה , אך גם להגנה מפני סכנות. כאשר יש באוויר מולקולות כימיות ריחניות , אנו שואפים והמולקולות מגיעות לנחירי האף, “לפקעית ההרחה” זוהי רקמה רירית מיוחדת המכילה מאות קולטני ריח , כול קולטן ריח מתמחה בקליטת מולקולת ריח מסוימת, לאחר שהמולקולה התחברה לקולטן, המידע מעובר לתאי החישה, שאלו תאי עצב המתמחים בהעברת מסרים של חוש הריח. ומשם המסר עובר למוח, המוח מזהה את הריח האם זה ריח טוב, כמו בושם,פרח או זהו ריח רע כמו מזון מקולקל. לאחר הזיהוי המוח משמר את הריח כזיכרון, ובפעם הבאה שנריח את אותו ריח , נזכור את הריח ואת החוויה שהריחנו את הריח.

במגזין Natur פורסם מחקר שנערך באוניברסיטה למדעים וטכנולוגיה בנורבגיה(1), החוקרים גילו את התהליך המוחי לתופעה של קשירת ריחות לזיכרונות. החוקרים תכננו מבוך ריחני לחולדות, במהלך הניסוי הם הפיצו במבוך ריח אחד מתוך שני סוגי ריחות, והניחו מזון בצד אחד של המבוך. החולדות למדו מהר מאוד איזה ריח מסמל שהמזון מימין, ואיזה משמאל. וכך ידעו לפנות למקום שבו נמצא המזון לפי הריח שהופץ, לאחר 3 שבועות הצליחו לגשת לצד הנכון ב85% מהמקרים. במהלך המחקר הוצמדו לראשן של החולדות אלקטרודות , כדי לעקוב על הפעילות המוחית שלהם. החוקרים גילו כי הקישור בין הריח לחוויה יצר תבנית של פעילות מוחית, ולמעשה הריח הנקלט מקושר לתאי עצב, הנמצאים באזורים במוח שמאכסנים זיכרונות.

ארומתרפיה, טיפול באמצעות ניחוח , ארומה, השמנים עוברים לגוף באמצעות הרחה, אוסמוזה באמבט מים, מריחה על העור, ע”י עיסוי, ובכך החדרתם למחזור הדם. השמנים האתרים הם תמציות מרוכזות המופקות מצמחים שונים, ומחלקים שונים של הצמח(שורש, פרחים וכו’) , תמציות השמנים יוצרות גירויים באברי הגוף ומשפיעות על האדם בארבעת הרבדים(גופני, רגשי, שכלי ורוחני).

שמנים בשימוש למבער-  בקערת מים מטפטפים עד ל10 טיפות של שמן אתרי או של תערובת של שמנים ומתחת מדליקים נר, דוגמא לשמנים לשימוש להרגעה: 3 טיפות פאטאולי, 3 טיפות סנדלווד, 1 טיפה ילאנג ילאג.

אינטליגנציה ז’ ,הריח מקושר לטחול שהוא אחראי על לכידת פולשים וייצור נוגדנים, כדי להבחין בין אמת לשקר, בין אהבה לפחד. כול אדם משתמש בשתיים עשרה החושים , שהריח הוא אחד מהם, כדי להבין, לחוש את העולם, כול אחד יראה את העולם בדרכו שלו , את מה שירצה לראות באמצעות החושים.

“המליך אות ז’ בהילוך, וקשר לו כתר וצרפן זה בזה וצר בהם תאומים בעולם וסיוון בשנה וטחול בנפש זכר ונקבה.” (ספר היצירה, 5, מ”י)

בביוגרפיה:
ספר שיטת לוסקי , ד”ר דני לוסקי
ספר החוש השנים עשר ,ד”ר דני לוסקי
אינדקס שמנים אתרים , אתר ראן צמחים
חוש הריח, מבית סנונית , קרן אטינגר
למה ריחות מעוררים זיכרונות? ד”ר עידן גורן
ריח ומוח, מגזין נירולוגיה, ד”ר ישראל שטראוס
Kei M. Igarashi, Li Lu, Laura L. Colgin, May-Britt Moser, Edvard I. Moser. Nature, 2014 (1)

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ