גמילה מאלכוהול
7 בדצמבר 2014
חרדות קבלה ונתינה
8 בדצמבר 2014

חרדות והילינג

חרדות והילינג/ נורית רוזן    

מצבי חרדה מתגלים בצורות שונות ובעוצמות שונות ויכולים לגרום לתופעות גופניות רבות כמו דפיקות לב מואצות, מתח שרירים, יובש בפה, הזעת יתר, בחילה, שלשול והקאות . החרדה יכולה לגרום גם לתופעות פסיכולוגיות כמו ניתוק מהעצמי, אי שקט, חשש משיגעון או ממוות.חרדה הינה תופעה נפשית גופנית ותגובת חרום טבעית של הגוף כדי להתגונן מפני סכנה.  לפעמים חרדה הופכת לתופעה מעיקה וקיצונית שפוגעת באיכות החיים. כדי לטפל בחרדה צריך להבין מתי היא מופיעה ולמה , ולהתמודד עם התגובות. בין הפרעות החרדה ניתן למנות סוגים שונים כמו חרדה חברתית, קלסטרופוביה, חרדה בזמן הריון או לאחר לידה, פחד ממבחנים, מטיסות, מיציאה מהבית ואפילו חרדה בזמן שינה. החרדה גורמת לשינוי בהתנהגות, השינוי הנפוץ הוא בדפוסי הימנעות כמו להימנע מלצאת מהבית. אנשים שסובלים מחרדה עושים מאמצים להימנע מהגרמים אשר יוצרים אצלם חרדה, אבל כשהחרדה מתרחבת ההימנעות גוררת לרוב דברים נוספים . הגורמים לחרדות ולפחדים הם  טראומה מהעבר, משבר, גירושין, אובדן, שינוי קיצוני בשגרה.
הטיפול בחרדות יכלול בין היתר שימוש בתרופות נוגדות דיכאון , שהם לטווח קצר הם יעילים, אבל בשימוש ממושך ההשפעה נחלשת וזה יכול לגרום להתמכרות. אפשר לטפל בטיפול התנהגותי שבה מוכנס המטופל בהדרגה למצב מאיים ואז מלמדים אותו דרכי חשיבה שעוזרים לו להתמודד עם החרדה על ידי שימוש במשפטים חיוביים. טיפול נוסף הוא על ידי ביו פידבק, טיפול זה משלב טיפול בהיבטים הגופניים הנובעים מהחרדה. תופעות החרדה שתקפו אותי לפני כחמש שנים היו מלווים בתופעות גופניות כמו :בחילות, סחרחורות והקאות בלי סוף עד התייבשות, ותופעות פסיכולוגיות כמו: אי שקט פחד מהשלב הבא שזה מוקד או חדר מיון וזריקות שהיו משפיעות עלי ליומיים שלושה בערך.
אני לא זוכרת בדיוק איך ומתי התחלתי לחשוב שזה לא רק ורטיגו כמו שהרופאים טענו אלה חרדות ופחדים אבל הגעתי למחשבה ולהכרה שרק אני יכולה לעזור לעצמי לצאת מהמצב הזה . אז התחלתי בטיפול על ידי הילינג והמשכתי בטיפול קבוצתי שעזר לי ושילבתי גם דמיון מודרך ששחרר אצלי מחסומים ומתחים בגוף.
מסקנה “אם אין אני לי מי לי” . וזה הצליח .