טיפול בהפרעות קשב וריכוז בשיטת לוסקי
20 במרץ 2013
מיתוג
20 במרץ 2013

טיפול בדלקת שלפוחית השתן

טיפול בדלקת שלפוחית השתן

הטיפול בדלקת שלפוחית השתן בשיטת לוסקי הוא מערכתי ונפשי.
הטיפול בלוסקי כולל טכניקות טיפול רבות: שיחה, שינוי תזונתי, שינוי הרגלי חיים,
טיפול סימפטומטי ובעיקר טיפול בשורש הבעיה באמצעות שינוי ערכי חיים.
המאמר כאן אינו המלצה לטיפול או אבחון.
לצורך אבחון או טיפול יש להיוועץ עם רופא או מטפל מוסמך.
הטיפול בשיטת לוסקי בדרך כלל מצריך כעשרה מפגשים.
כדאי לקבוע טיפול ראשון עם ד”ר לוסקי ובמפגש הראשון יהיה ברור יותר


מהו הטיפול הדרוש וכמה מפגשים ידרשו. טלפן כעת – 1800-33-99-66


הגדרה:
דלקת שלפוחית השתן היא דלקת שמתפתחת בדרך כלל כהמשך לדלקות בדרכי השתן
(Urinary tract infections) הדלקת עלולה להיות חריפה (acute) ואף כרונית (chronic)
בדלקת זו עלולים להיות מעורבים בלוטת הערמונית (בגבר),הכליה(kidney) והשופכה (urethra).


גורמים: 85% מהזיהומים בדרכי השתן נגרמים על ידי חיידקי אי-קולי (E Coli) שנמצאים באופן טבעי בקיבה ,במעיים ומסביב לפי הטבעת ולנרתיק. החיידקים האלה נודדים מפי הטבעת או מהפרשות וגינאליות לתוך השופכה (צינור מוצא השתן), ומשם לשלפוחית השתן, שם הם ייצמדו לדפנות ויתרבו. יחסי מין הם הדרך העיקרית שבה חודר החיידק לשופכה והם הגורם מספר אחת לדלקת בשלפוחית השתן בקרב נשים בנות 40-20. נשים שמשתמשות בדיאפגרמה נוטות לפתח דלקת זו פי ארבעה יותר מאשר נשים שלא משתמשות בה. גם חומרים קוטלי זרע עלולים להגביר את סכנת ההידבקות: הם הורגים את החיידקים הידידותיים בנרתיק, שמונעים מחיידקי האי-קולי להתרבות. גורמים נוספים שמגבירים את הסיכון לזיהום: הריון (מעלה את הסיכון בכ-50%), הימנעות מהטלת שתן בזמן (התאפקות) וחולשה של מערכת החיסון. זיהום כליות חמור עלול גם הוא להסתיים בדלקת שלפוחית שתן חריפה(cystitis) . ישנם מקרים של דלקת חריפה בהם בבדיקת שתן שגרתית לא מתגלה כל אורגניזם.במקרים כאלה אין לתרופות אנטיביוטיות כל השפעה.שנה סברה שאלו תגובות של מערכת החיסון לדלקת חריפה בשלפוחית השתן ,או שהגורם הוא תורשתי. עקב קרבת שלפוחית השתן(bladder) והשופכה (urethra)לנרתיק (vagina) תוקפת הבעיה נשים יותר מאשר גברים.


סימפטומים: הסימפטומים של דלקת בדרכי השתן בשלביה הראשוניים הם: -תחושת עקצוץ וצריבה בעת מתן שתן. -צורך פתאומי ודחוף להטיל שתן, גם כאשר השלפוחית ריקה. – חום וכאבים בחלק העליון של המפשעה. -שתן בעל ריח לא נעים וצבע כהה. -בשלבים מתקדמים יותר עלולים להופיע כאבים בצידי הבטן ובגב התחתון. -שתן דמי-מהווה בעיה חריפה המצריכה טיפול רפואי. -חום גבוה מלווה בצמרמורת, בחילות והקאות. – חוסר שליטה על מתן שתן- עלול להיווצר צורך בהתרוקנות עד 60 פעם ביום!. -פצעים המלווים לעיתים במוגלה בשתן,מהווים לעיתים את הסימפטום היחיד. -אצל נשים מחריפים הסימפטומים בזמן המחזור החודשי. -אצל ילדים הסובלים מדלקת בשלפוחית השתן מתלווה לעיתים כאב בבטן התחתונה,ולעיתים קרובות ישנה תחושת צריבה חריפה בעת מתן שתן.


אבחון: מפני שהסימפטומים דומים לשל מחלות נוספות אחרות,עלינו לוודא שהתופעה אינה נגרמת על ידי אחד מהגורמים הבאים: דלקת נרתיק,אבנים בכליות,דלקת רירית הרחם,סרטן שלפוחית השתן,בעיות נירולוגיות,מחלה המועברת במגע מיני,דלקת אינזיפילית או שחפתית, ספירה בקטריאלית נמוכה בשתן,אצל גברים-דלקת ערמונית כרונית בקטריאלית או שאינה בקטריאלית. האבחון מתבסס על: -דחיפות ותדירות גבוהה במתן שתן או כאבים בשלפוחית השתן ובאזור אגן הירכיים. -בדיקה ציסטוסקופית במכשיר המוחדר לשלפוחית השתן(מתבצעת בהרדמה)לאיתור דלקת וכיבים בדפנות שלפוחית השתן. -אי קיום מחלות אחרות שיכולות להסביר את הסימפטומים. -בדיקת שתן .


לקביעת תור לטיפול אצל ד”ר לוסקי נא להתקשר 1800-33-99-66
או שלחו מייל – louskycollege@gmail.com


טיפול מקובל: הטיפול המקובל הוא באנטיביוטיקה,אולם יתכן צורך בטיפול ספציפי כאשר מקור הבעיה הוא אבנים בכליות,או במקרה של פגם מבני בדרכי השתן, כמו חסימה. *האנטיביוטיקה יוצרת מחסור בחיידק הטוב אסידופילוס ויש להשלים את המחסור הזה על ידי תוסף. *ניתן לרכוש בבית מרקחת התקן בדיקה-“דיפסטיק” אותו טובלים בשתן.אם ישנה דלקת בקטריאלית,ייווצר שינוי בצבע ההתקן.


תרופות אנטיביוטיות(במרשם רופא) מונורול –מגיעה באבקה,החומר הפעיל בתוכה הוא Fosfomycin Trometamol זו תרופה אנטיביוטית לטיפול בזיהום בדרכי השתן (כמנה חד פעמית). השפעת התרופה מתחילה לאחר 72 – 48 שעות. מונורול מאושר בסל הבריאות לטיפול בדלקות בדרכי השתן אצל נשים הרות (על פי שיקול דעתו של הרופא המטפל). המינון המומלץ הוא שקית אחת כמנה חד פעמית. לאחר נטילת מונורול יש לצפות לשיפור במצבך תוך 3 – 2 ימים. להקלה בסימפטומים ב- 48 השעות הראשונות ניתן ליטול אוריקל. תופעות לוואי נפוצות: שלשול, כאבי ראש, כאבי בטן, בחילה, הקאה, איבוד תיאבון, תופעות לוואי-צרבת או פריחה. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר. תופעות חמורות המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי בנשימה, לחץ בחזה, התנפחות הפנים, הפה, השפתיים או הלשון), שינויים בראייה, כאבי בטן או שלשולים חמורים, גירוי או הפרשות וגינאליות, החמרה של אסטמה או הצהבה של העור והעיניים. היפרקס –ניתנת בטבליות,החומר הפעיל בתוכה הוא Hippurate Hexamine לטיפול בדלקת בדרכי השתן. אוריקל-(תרופה ללא מרשם) מגיעה בצורת אבקה,החומר הפעיל בה הוא Sodium Citrate אבקת אוריקל מקלה במהירות וביעילות תסמינים הנלווים לדלקות בדרכי השתן (כאב, צריבה ותכיפות במתן שתן) . האבקה מפחיתה את החומציות בשתן ובכך מקלה את הסימפטומים הנובעים מדלקות בשלפוחית השתן. הטיפול באבקת האוריקל הינו למשך 48 שעות בלבד ומיועד להקלה בסימפטומים הנלווים לדלקת – עד תחילת השפעת הטיפול האנטיביוטי. (ידוע שהשפעת אנטיביוטיקה לוקחת בין 24 ל- 48 שעות מרגע תחילת הנטילה). הטיפול באבקת האוריקל קל ונוח והוא מתבצע על ידי מהילת שקית אבקה בכוס מים ושתייתו שלוש פעמים ביום למשך יומיים בלבד. אוריקל מותר לשימוש גם לנשים הרות שאינן סובלות מסוכרת הריונית או מלחץ דם גבוה (בכל מקרה מומלץ לנשים בהריון להיוועץ ברופא לפני השימוש באבקה). *במקרים קשים יותר משתמשים גם בסוגי אנטיביוטיקה חזקים יותר. *תופעת לוואי נפוצה לאחר נטילת האנטיביוטיקה היא פטרייה בנרתיק ,זה קורה בגלל שהאנטיביוטיקה הורגת את החיידקים,גם את הטובים השומרים על רמת ה-p.h הנחוצה וכטיפול ישנן כל מיני משחות (אגיסטן היא דוגמא למשחה נפוצה הניתנת ללא מרשם).


סטטיסטיקות: כחמישית מכל הנשים סובלות לפחות פעם בשנה מאי נוחות בדרכי השתן, 37.5 אחוזים מהנשים שלא סבלו מזיהום בדרכי השתן תפתחנה את התופעה בתוך 10 שנים, ול-2 עד 4 אחוזים מהנשים הבריאות כביכול יש רמות גבוהות של חיידקים בשתן, עובדה המציינת דלקת סמויה בדרכי השתן. באופן טיפוסי, נשים בעלות היסטוריה של דלקות נשנות בדרכי השתן סובלות מדלקת כזאת לפחות פעם בשנה. זיהומים נשנים בשלפוחית יכולים להוות בעיה רצינית, מפני שאצל כמחצית מהנשים תתעורר בסופו של דבר בעיה בדרכי השתן העליונות, כלומר בכליות ) פיילונפריטיס). זיהום נשנה בכליות יכול לגרום לנזק הדרגתי, שיביא להצטלקות ואצל חלק מהחולות לאי-ספיקת כליות. ציסטיטיס חוזרת יכולה להיות סימן לבעיה יותר רצינית כמו: סרטן שלפוחית השתן, סטייה אנטומית או מערכת חיסון לקויה. אצל גברים, דלקות בדרכי השתן הן פחות שכיחות ובדרך כלל מעידות על מום מבני או זיהום בבלוטות הערמונית. אצל ילדים, דלקות בדרכי השתן נדירות (0.05 אחוזים), אבל אצל 2 אחוזים מהילדות יש כמות מוגזמת של חיידקים בשתן.


טיפול אלטרנטיבי: דלקות חוזרות בדרכי השתן מופיעות אצל מי שתשתית מערכת החיסון שלה חלשה ולכן טיפול נטורופתיה מתמקד בחיזוקה של מערכת החסון. חיזוק מערכת החיסון יעשה ע”י תזונה מתאימה, תוספי מזון וצמחי מרפא מתאימים. יש להתייחס גם לרובד הנפשי – העלאת הויטליות וחיזוק האנרגיה התחתונה. הטיפול הזה יכול בהחלט למנוע טיפול בחרדות, וכאשר יש זוגיות זה ימנע גם טיפול זוגי.


הגישה התזונתית: הגברת השתייה – בעיקר מים, מיץ חמוציות, משקאות צמחים (קלי, פטרוזיליה, סרפד, זקן תירס), מיצי פירות וירקות מדוללים (רימונים) כמו כן הימנעות מאלכוהול, קופאין, פירות הדר, סוכרים פשוטים, מזון מעובד, תרופות. תוספי מזון ויטמין C חומצי, פרוביוטיקה ו- B קומפלקס . צמחי מרפא מרתח סלרי ופטרוזיליה, חמוציות, שום, אכיניציאה, חותם זהב, סרפד, זקן תירס. חמוציות – Cranberry מחקר שפורסם ב- 1968 הראה כי שתייה יומיומית של מיץ חמוציות הביאה להטבה ניכרת אצל 73% ממשתתפי המחקר (44 נשים ו 16 גברים), שסבלו מזיהום בדרכי השתן. החוקרים מציינים כי הפסקת הטיפול בחמוציות גרמה להחזרת הדלקות ב – 60% מהמקרים. החמוציות מונעות את הידבקות החיידקים לרירית הדפנות של דרכי השתן ומאפשרות את סילוקם היעיל ע”י זרם השתן. בפעילותן של החמוציות, למעשה, נמנעות התנחלויות בקטריאליות והתפתחות זיהומים. התרכובות המצויות בחמוציות נקשרות לקולטנים של החיידק ובכך מונעות את יכולת “העגינה” על דפנות דרכי השתן.


המלצות כלליות -יש להימנע מעיכוב בהטלת שתן . -לשמור על איזור הואגינה ופי הטבעת יבשים . -לנגב את פי הטבעת לאחר עשיית צרכים מקדימה לאחור . -להטיל שתן לפני ואחרי קיום יחסי מין ולשטוף את הואגינה . -ללבוש לבנים 100% כותנה לבנה. -לא להשתמש בספריי, טמפונים, פדים מבושמים ושטיפות ואגינליות – הכימיקלים עלולים לגרום לגירוי. – מומלץ לשתות כוס מים עם שתי כפיות חומץ תפוחים טבעי כשמתעוררים בבוקר -מומלץ לשתות שלושה ליטרים נוזלים ביום, כולל מים, מיצי ירקות ותה צמחים, בעיקר אחרי קיום יחסי מין. -כדאי לצרוך יוגורט ביו או ליטול כמוסות של חיידקים פרו ביוטיים. -צמחי מרפא כמו זעתר, אורגנו, מיצוי זרעי אשכוליות, אכינצאה וברבריס יכולים גם הם לעזור למניעת הדלקת. -יש לשמור על כללי היגיינה נכונה, ובעיקר למנוע מעבר חיידקי צואה מפי הטבעת לנרתיק. רצוי לנגב את האזור במגבונים לחים אחרי הטלת שתן וצואה וכן אחרי קיום יחסי מין. -מומלץ לרחוץ את האזור עם סבון אנטיספטי או סבון שמכיל שמן עץ התה. מוטב להשתמש בסבון נוזלי חומצי ולא בסבון מוצק, שעליו עלולים להתיישב חיידקים. הימנעו משטיפות פנימיות. -תרופה סינית שגיליתי מתוך ניסיון שלי עם המחלה נקראת דיאנטוס פורמולה,מסדרת פורמולות בשם” צ’ייניז קלאסיקס” ,אפשר לקנות אותה בכל חנות טבע והיא פשוט מעבירה את המחלה מהר ובקלות. מומלץ מאוד!


לקביעת תור לטיפול אצל ד”ר לוסקי נא להתקשר 1800-33-99-66
או שלחו מייל – louskycollege@gmail.com


רשמה: מיכל מור, סטודנטית שנה א’ במגמת לימודי פסיכותרפיה
המנחה: ד”ר דני לוסקי 

 

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 14 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799