מופרעות, פורענות והתפרעות
26 בנובמבר 2014
טיפול בחרדות באמצעות קבלה ונתינה
1 בדצמבר 2014

טיפול בחרדה בפרחי באך

טיפול בחרדה בפרחי באך/ ארי לביא

חרדה הינה מצב פסיכולוגי או פיזיולוגי בו האדם חש אי שקט, בשל מתח ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, מודעים או בלתי מודעים, שהוא חש חסר אונים מולם (ויקיפדיה, 2014).

מרבית בני האדם נקלעים למצבי חרדה במהלך חייהם. יש מקרים בהם החרדה מתעוררת במעגל הזוגיות, הלימודים, העבודה ובעוד מעגלי חיים רבים ולאו דווקא בעקבות דברים ממשיים אלא בעקבות פרי הדמיון שלנו.
הרפואה הקונבנציונלית מציגה לנו מגוון תסמינים פיזיולוגיים העשויים להופיע בעת התקף חרדה כזה או אחר, למשל: דפיקות לב חזקות ומהירות, כאבי בטן וראש, קוצר נשימה, סחרחורת, חולשה כללית ותפיסת שרירים וכל זאת לצד תסמינים נפשיים.
במהלך הכשרתי כמטפל הוליסטי בשיטת לוסקי, נפגשתי עם יאיר (שם בדוי), מטופל  שהתלונן כי בכל פעם שהיה שומע סירנת אמבולנס או נחשף לידיעה מתפרצת בתקשורת אודות תאונת דרכים, היה נתקף חרדה שמא בת זוגו נפגעה והחרדה רק הלכה וגברה עוד יותר אילו לא היה מצליח להשיגה בטלפון הסלולארי שלה.
לדבריו של יאיר, החליט לפנות לייעוץ וטיפול מקצועי לאחר שאזלו כוחותיו להתמודד עם חרדה זו בכל פעם וכן בעקבות כאבי שרירים שמהם סבל בשנים האחרונות.

לאחר מספר מפגשים עם יאיר, ניכר היה כי ישנו קשר ישיר בין התקפי החרדה לכאבי השרירים שליוו אותו בשנים האחרונות. יאיר ניסה לדבריו, משחות וכדורים לבעיית השרירים אך שום דבר לא עבד והכאב שב בכל פעם מחדש, בעיקר לאחר התקפי חרדה קיצוניים במיוחד.

שיטת לוסקי אשר פותחה ע”י ד”ר דני לוסקי לאחר 20 שנות מחקר קליני, מסבירה כי
לכל אדם יש 32 אינטליגנציות (יכולות) אשר דרכן חווה האדם את העולם ויוצר את המציאות בה הוא חי וכי ניתן לאמן ולחזק יכולות אלו ע”י טכניקות ותרגילים פשוטים המכונים תרופות לוסקי.
במאמר זה בחרתי להתייחס למקרה החרדה של יאיר שנבע עקב חסימה ביכולת “המחשבה” – שהינה היכולת להבחין שמחשבה היא אפשרות שמשפיעה על המציאות שלנו. במחשבותיו של יאיר, בכל סירנה או ידיעה מתפרצת אודות תאונה, ראה יאיר בדמיונו וחשב על מראות שחורים ומפחידים על בת זוגו ולפיכך היה מתפרץ התקף החרדה קיצוני. מחשבותיו הקשות יצרו מציאות קשה של חרדה וכאב שרירים.

הטיפול שניתן ליאיר היה שילוב של טכניקות פשוטות הנקראות “תרופות לוסקי” וטיפול באמצעות תמציות פרחי באך.
שיטת פרחי הבאך פותחה ע”י ד”ר אדוארד באך שהיה רופא, חוקר והומאופת בולט בזמנו ומבוססת על 38 תמציות פרחים אשר מסוגלות, באופן טבעי, לאזן ולייצב את הזרמים החשמליים במוח האנושי ולהביאם לאופטימום ובכך להביא את האדם לכדי רגיעה נפשית. יאיר קיבל תמצית הפרח Red Chestnut (ערמון אדום) אשר מסייעת בשמירה על פרופורציות ורוגע במצבי לחץ בהם עולים חששות ודאגות קיצוניים כלפי אנשים קרובים.

בנוסף, התבקש יאיר להקיש שלוש נקישות עם אצבעותיו על גבי משטח קשיח מספר פעמים ובמקביל לנקישות התבקש לדמיין אחד מרגעי הניצחון בחייו לפרטי פרטים
(רגע ניצחון הינו רגע בו היה בשיא שמחתו בחייו). “תרופת לוסקי” זו היוותה עבורו עוגן וחיבור לרגע מרגיע ומשמח שבו נדרש להשתמש בכל פעם שחרדה תוקפת אותו.
באמצעות טיפול זה, הצליח יאיר לאמן את מוחו להתמודד בצורה מיטבית ורגועה יותר עם קבלת ידיעות על אירועי תאונות דרכים ו/או שמיעת סירנות וכל זאת באופן טבעי לחלוטין וללא שימוש בחומרים כימיים. עם זאת, הבין יאיר כי אירוע תאונת דרכים או סירנה אינו בהכרח אירוע הקשור אליו וכי עליו לקבל פרופורציות נכונות.

זכרו! אם חרדה כלשהי פוקדת אתכם, ניתן יהיה לטפל בה ולהתמודד איתה באופן טבעי לחלוטין ע”י אימון, חינוך ושינוי ערכים ותפיסת העולם שלכם בדיוק כפי שיאיר הבין כי אין סיבה להאמין ולחשוב שבכל תאונה תהיה בת זוגו מעורבת.
“תרופות לוסקי” הינן פעולות אנושיות פשוטות שמסוגלות לחולל ניסים בחייכם ללא כל מאמץ ולא נדרשת מעורבות כימית כלשהי.