טיפול בחרדות – טיפול  מציל חיים.

 

מהי חרדה ?
חרדה היא תחושת פחד מוגזמת או תחושת בהלה או דאגה יתרה המלווה בתסמינים גופניים הבאה בעקבות ציפייה לסכנה שיכולה להיות חיצונית או פנימית.
לא תמיד קל לאדם מן השורה להבדיל בין פחד לחרדה. הדוגמא הבאה עשויה לסייע:
אם אתה מטייל בג’ונגל ואריה חושף את שיניו מולך יש סיכוי רב כי תרגיש פחד. אם לעומת זאת פודל קטן וחביב הולך לידך ואתה “מת מפחד” שחיית המחמד תנשוך אותך, לבך פועם בחוזקה ונשמתך קצרה זו חרדה.
אחד ההבדלים החשובים בין פחד לחרדה הוא שפחד נובע מהסכנה עצמה ואילו חרדה מתעוררת עקב ציפייה לסכנה.

חרדה יכולה ללבוש פנים רבות, בתלות בגורם לה, באישיות של האדם הסובל ממנה וכנראה שגורמים תורשתיים וגורמים התפתחותיים משפיעים על העוצמות והצורות השונות של חרדה.
מצבים ומחלות רבות נחשבים היום ל”הפרעות חרדה”, למשל: התקפי בעת (פאניקה), פוביות, התנהגות כפייתית או מחשבות טורדניות,מהיפוכונדרייה (פחד ממחלות) הפרעת חרדה בעקבות טראומה ותחושת חרדה כללית.

 

דרכים טבעיות לטיפול בחרדה

הדרכים המובאות במאמר, הצמחים והתרופות אינן המלצה לטיפול. כל טיפול מוכרח להיות מותאם למטופל באופן ייחודי. מרשם יש לקבל רק לאחר התייעצות עם המטפל שלך או הרופא שלך. חשוב לדעת שבכל מקרה, שימוש או טיפול עצמי בהצעות שבמאמר זה הוא על אחריותך בלבד.


טיפול בחרדות הוא טיפול משולב כמעט בכל מערכות החיים
במאמר הזה מובאות כמה אפשרויות לטיפול בחרדותטיפול בחרדה באמצעות מודעות

אם נתקלת במחשבות חרדה? מזל טוב. אתה מודע למצב הרגשי שלך, ומודעות לחרדות שלך זה הצעד הראשון להפחתת חרדה.

“זכור לתת לעצמך קרדיט על היותך מודע לכך שיש לך מחשבות חרדה, וכנראה גם בגוף מתחוללים שינויים. זה באמת מיומנות של מודעות שיש ללמוד, וזה חיוני בהפיכת הצעדים הבאים של התערבות באמצעות אסטרטגיות כגון דיבורים על עצמי חיובי, או שימוש באסטרטגיות מודעות או הרפיה.


טיפול בחרדה באמצעות תרגילי גוף וכושר

פעילות גופנית בטוחה טובה למוח, וגם מסייעת מפני דיכאון וחרדה. הסיוע הוא מיידי וגם בטווח הארוך. אם אתה מתאמן על בסיס קבוע, יהיה לך יותר ביטחון עצמי. אחת הסיבות העיקריות לחרדה הוא הדאגה ממחלות.


טיפול בחרדה באמצעות נשימות

נשימת יוגה הוכחה כיעילה בהפחתת מתח וחרדה. “באושר ספונטני” ספרו רב המכר של ד”ר אנדרו וייל מציג טכניקת נשימת יוגה קלאסית שהוא מכנה נשימת 4-7-8. אחת הסיבות לכך שזה עובד היא שאתה לא יכול לנשום עמוק ולהיות חרד באותו הזמן. כדי לעשות נשימת 4-7-8, צריך לנשוף דרך הפה, לאחר מכן לשאוף דרך האף לספירה של ארבע. לעצור את הנשימה שלך לספירה של שבע. עכשיו תן לזה לצאת באיטיות דרך הפה לספירה של שמונה. חזור על כך לפחות פעמיים ביום.


טיפול בחרדה באמצעות חשיבה חיובית

כאשר אתה מותקף על ידי חרדה, זה קל להיכנס למערך נפשי המכונה “חשיבה קטסטרופלית”  המוח שלך הולך לדברים הרעים והנוראים באמת והבלתי נסבלים. ומה אם הם באמת יקרו? “אתה חושב לעצמך: ‘זה ממש יכול להרוס את החיים שלי'”.

במקום זה, קח כמה נשימות עמוקות, תעשה הליכה קצרה, ותשקול את ההסתברות האמיתית שזה יקרה. מה הסבירות שאתה תאבד את העבודה שלך, או שלא תדבר עם אחותך שוב, או תפשוט את רגל? רוב הסיכויים שאסון כזה הוא בלתי סביר כשאתה במצב חרדה. תחשוב חיובי, תחשוב טוב יהיה טוב.


טיפול בחרדה באמצעות חום גוף

אתה תוהה למה אתה מרגיש כל כך רגוע אחרי סאונה או חדר אדים? הגוף מתחמם וכך הוא מפחית מתח בשרירים וחרדה. מחקרים מראים כי תחושת חמימות עשויה לשנות מעגלים עצביים השולטים במצב רוח, כולל כאלה המשפיעים על הנוירוטרנסמיטר סרוטונין. חימום עשוי להיות אחת הדרכים הטובות להרגעה ולהורדת החרדות, כולל התכרבלות על יד אש עם כוס חמה של תה לשינוי מצב הרוח.


טיפול בחרדה באמצעות אמבטית יער

היפנים קוראים לזה Shinrin-Yoku, – “אמבטיה יער. למעשה זה טיול ביער. חוקרים יפניים מדדו שינויים בגוף של אנשים שהלכו כ-20 דקות ביער, עם הריחות והצלילים של נחל זורם. גם דמיון מודרך של יער פועל באותו אופן.

מחקרים מראים כי לחץ יורד באופן משמעותי אצל מטיילי היער לעומת מי שעושה הליכה דומה בתוך העיר.


טיפול בחרדה באמצעות מדיטציה

מדיטציה מודעת, במקור היא תרגול בודהיסטי אבל עכשיו היא כבר טיפול של הזרם המרכזי, היא יעילה במיוחד בטיפול בחרדה, תרגול מדיטציה מאפשר לאדם לחוות את המהות האמיתית של כל רגע כפי שהוא באמת מתרחש, ולא מה שמצפה או חושש ממנו.

איך להתחיל? אתה יכול להתחיל פשוט: “שים לב לרגע הנוכחי, במכוון, בסקרנות, ועם מאמץ להשתתף, לא להפעיל שיקול דעת. עצום עניים והתבונן על המחשבות שלך, בלי שיפוטיות.


טיפול בחרדה באמצעות מיקוד

שב במקום נוח, עצום את העיניים שלך, והתמקד בנשימה שלך. עכשיו שאל את עצמך את השאלות תוך התמקדות בנשימה.

מהי הטמפרטורה של האוויר שעובר דרך האף שלך? איך הנשימה שלך מרגישה כאשר היא עוזבת את הגוף שלך? איך האוויר מרגיש כשהוא ממלא את הריאות שלך? איך האויר מגיע לכל התאים בגוף? תרגילי מיקוד הם נוגדי חרדה.


טיפול בחרדות באמצעות הרפיה

רפלקסולוגיה, עיסוי, יוגה, הילינג, מדיטציה הן לא רק כיף גדול, הם מאוד מרגיעים ומועילים נגד חרדות. אם אתה יכול לקבל עיסוי מרגיע פעם בשבוע, זה טוב בשבילך וטוב מאוד לחרדה שלך. טיפולים אלה מסייעים בהגברת רמות ההורמונים שלך, כמו סרוטונין. יש להם יתרונות אחרים לבריאות הכללית שלך,שמסייעים לגוף להתמודד עם אירועים מלחיצים ובכך מונעים התקפי פאניקה.


טיפול בחרדה באמצעות שמחת חיים

מיליוני אנשים בכל העולם סובלים מחרדה. אחת הסיבות היא שהם שונאים את העבודה שלהם או פשוט עובדים יותר מדי. אם אין לך מושג איפה התקפי החרדה והפאניקה שלך ממתחילים, זה זמן לשאול את עצמך אם אתה עובד יותר מדי או פשוט שונא את העבודה שלך. נכון סגירת דלת יכול להיות דבר מפחיד, אבל פתיחת דלת להרפתקה חדשה, היא סיכוי טוב יותר לחיים מספקים, לחיים ללא חרדה.


טיפול בחרדות באמצעות ויתור על התמכרות

זה בסדר להשתמש בפייסבוק כדי לשמור על קשר עם חברים מעת לעת. אבל, כאשר פייסבוק הופך להיות “התמכרות” , צריך לדעת שזה מקדם את תחושת הבדידות, דימוי עצמי נמוך, קנאה, חוסר ביטחון ותחושות של אי התאמה – כולם מובילים לחרדה.


טיפול בחרדות באמצעות דיאטה

חרדה ופאניקה נחשבים לתנאים נפשיים, נכון? לא נכון. מחקר חדש מצא שחרדה ודיכאון עשוי למעשה לנבוע מהבטן. זו הסיבה שכל כך הרבה אנשים סובלים מתסמונת מעי רגיז וחרדה באותו הזמן. תזונה בריאה ואורח חיים בריא מסייעים לך להתגבר על התקפי חרדה ופאניקה. כולנו יודעים מה היא תזונה בריאה. להפחית את רמות סוכר, שומן, בשר ומוצרי חלב כמו ככל שניתן, ולאכול הרבה יותר ירקות ופירות. בטווח הארוך, דיאטה היא מפתח להפחתת חרדה, לכן כדאי לאכול תזונה צמחית עם בשר נבחר בקפידה ופירות ים, שפע של ירקות בעלי עלים ירוקים (כגון כרוב) כדי לקבל חומצה פולית, וכן מגוון רחב של phytonutrients כדי לעזור להפחית את החרדה.


טיפול בחרדות על ידי הימנעות משתיית אלכוהול

טיפול בחרדות על ידי הימנעות מאוכל חריף

טיפול בחרדות על ידי הימנעות מעישון סיגריות

טיפול בחרדות על ידי הימנעות משתיית קפה

שתיית אלכוהול, אוכל חריף, עישון סיגריות וקפאין מגבירים את החרדות. מחקרים מראים קשר ישיר בין חרדות לכל אלה באופן מובהק


טיפול בחרדה באמצעות ויתור על מזון מעובד ומתועש

אנשים רבים מדווחים כי קופאין מפחית פאניקה ואחרים מדווחים שזה מגביר את החרדות. אחרים אומרים גלוטמין. ייתכן שיש לך רגישות או אלרגיה למזונות מסוימים, שעלולים לגרום להתקפי החרדה שלך, או לגרום להחמרתם. דרך טובה לגלות מה שאצלך משפיע היא לכתוב יומן מזון.


לכתוב יומן ולרשום את כל האוכל שאתה אוכל כל יום ולחפש קשר פוטנציאלי בין הדיאטה שלך והתקפי חרדה או פאניקה. אם אתה מוצא את קשור, צריך כמובן לחסל את המקור ולראות מה קורה. לפעמים יש פתרון פשוט לבעיה גדולה.


טיפול בחרדה באמצעות ארוחת בוקר

אנשים רבים עם הפרעות חרדה מדלגים על ארוחת הבוקר. אני ממליץ לאנשים לאכול דברים כמו ביצים, שהן חלבון משביע וממלא, והם המקור העליון של הטבע. רמות נמוכה של כולין קשורות לחרדה מוגברת.


טיפול בחרדה באמצעות אכילה של משהו מיידית

בכל העולם, אנשים נתקפים בחרדה ועצבניים כאשר הם רעבים,  כשאתה נמצא בעיצומו של התקף חרדה, זה כנראה אומר שרמת הסוכר בדם שלך יורדת. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לקחת חטיף מזון ומיד, אפשר חופן אגוזי מלך, או חתיכת השוקולד כהה, יחד עם כוס מים או כוס תה חם.


טיפול בחרדה באמצעות קמומיל

אם יש לך רגע עצבני במיוחד. תה קמומיל עשוי להרגיע אותך. תרכובות מסוימות בקמומיל (Matricaria recutita) נקשרים לרצפטורים במוח כמו סמים וכמו וליום. אתה יכול גם לקחת את זה כתוספת, בדרך כלל הטיפול מכיל apigenin 1.2 אחוזים (חומר פעיל), יחד עם פרחי קמומיל מיובשים.

במחקר במרכז הרפואי של אוניברסיטת פנסילבניה, בפילדלפיה, ובוצע על חולים עם הפרעת חרדה כללית (GAD) שלקחו תוספי קמומיל במשך שמונה שבועות, הייתה ירידה משמעותית בתסמיני חרדה בהשוואה לחולים שנטלו פלצבו.


טיפול בחרדה באמצעות L-theanine (או תה ירוק)

מחקרים מראים כי L-theanine מסייע לרסן את לחץ הדם, וכמה מחקרים מצאו כי היא מפחיתה את החרדה. במחקר אחד, נושאי חרדה היו רגועים יותר וממוקדים יותר במהלך בדיקה אם הם לקחו 200 מיליגרם של L-theanine מראש.

ניתן לקבל הרבה L-theanine מתה ירוק, אבל תצטרך לשתות חמש כוסות ברציפות.


טיפול בחרדה באמצעות כשות

זה בבירה, אך לא תוכל לקבל את היתרונות המרגיעים של כשות המרור (Humulus lupulus) מלחלוט. מתחם ההרגעה בכשות הוא שמן נדיף, כך שאתה מקבל אותו בתמציות ותמיסות, וכמו ארומתרפיה בכריות כשות.

זה מר מאוד, כך שאתה לא רואה את זה בתה הרבה, אלא בשילוב עם קמומיל או מנטה. כשות משמשת לעתים קרובות כתרופת הרגעה, כדי לסייע לשינה, לעתים קרובות עם עשבי תיבול אחרים. שים לב: אל תיקח עשבי תיבול להרגעה אם אתה לוקח גם כדור הרגעה.


טיפול בחרדה באמצעות ולריאן

תוספים צמחיים מפחיתים את החרדה בלי לגרום לנמנום (כמו L-theanine). לולריאן יש ריח מגעיל, ולכן רוב האנשים לוקחים את זה ככמוסה או בתמיסה, ולא בתה. ולריאן ניתן לקחת בשילוב עם צמחי מרפא מרגיעים אחרים כגון כשות, קמומיל, ומליסה.


טיפול בחרדה באמצעות מליסה

מליסה, ביוונית “דבורת דבש,” מליסה (Melissa officinalis), נמצאת בשימוש מאז ימי הביניים והיא טובה להפחתת לחץ וחרדה, ומסייעת עם בעיות שינה. במחקר של מתנדבים בריאים, אשר לקחו תמציות לימון סטנדרטי (600 מ”ג) נמצא שהיו רגועים וערניים יותר מאלה שנטלו פלצבו.

למרות שזה בדרך כלל בטוח, צריך לדעת שמספר מחקרים מצאו כי נטילה יותר מדי יכולה לגרום לך לחרדה יתר. אז צריך להתחיל עם המינון הקטן ביותר. המליסה נמכרת כמו תה, כמוסה, ותמיסה. זה לעתים קרובות בשילוב עם צמחי מרפא מרגיעים אחרים כגון כשות, קמומיל, ולריאן.


טיפול בחרדה באמצעות פסיפלורה

למרות השם, העשב הזה לא יעזור לך באהבה. זה עשב להרגעה. ממשלת גרמניה אישרה אותו לחוסר מנוחה עצבנית. חלק מהמחקרים מוצאים שזה יכול להפחית את הסימפטומים של חרדה בצורה יעילה כמו תרופות מרשם. זה משמש לעתים קרובות גם לנדודי שינה.

כמו תרופות הרגעה אחרות, זה יכול לגרום לישנוניות ונמנום, ולכן לא לקחת פסיפלורה, או ולריאן, כשות, קאבה, מליסה, או עשבי תיבול- כאשר אתה גם לוקח תרופה כימית להרגעה.

צריך להיות זהירים לגבי שימוש בצמח אחד או יותר, ולא לקחת פסיפלורה לזמן ארוך יותר מאשר חודש אחד בכל פעם.


טיפול בחרדה באמצעות לבנדר

הניחוח המשכר של לבנדר (Lavandula hybrida) עשוי להיות “רגשי” אנטי דלקתי. במחקר אחד, חולי שיניים היו פחות חרדים אם חדר ההמתנה היה מבושם בריח שמן לבנדר. במחקר שנערך בפלורידה, סטודנטים שאפו את ריח שמן הלבנדר לפני בחינה והופ יש פחות חרדה. אם כי חלק מהתלמידים אמרו שדעתם הייתה “מעורפלת” במהלך הבדיקה.


טיפול בחרדה באמצעות אומגה -3

שמן דגים טוב ללב, ומגן מפני דיכאון. במחקר של סטודנטים שלקחו 2.5 מיליגרם ביום של אומגה 3, חומצות שומן מעורבות היו במשך 12 שבועות פחות חרדה לפני בחינה מתלמידים שנטלו פלצבו.

מומחים בדרך כלל ממליצים לקבל אומגה -3 ממזון בכל ההזדמנות אפשרית. דגים כמו סלמון שומני. מים קרים הם המקורות הטובים ביותר של חומצות השומן; בחתיכת סלמון בגריל יש כ 3.75 גרם. אפשרויות אחרות טובות: אנשובי, סרדינים.


טיפול בחרדה באמצעות תוסף מגנזיום

חוקרים מצאו כי מגנזיום מפיג את ההשפעות של לחץ טראומטי שיכול להתרחש כתוצאה מפחד או חרדה. מגנזיום גם עוזר לביטול תכנות של מחשבות שליליות ומסייע ליצור דפוסים ותגובות של המוח שאינם מושפעים מפחד או חרדה. כדאי לבדוק אם יש לך מחסור במגנזיום. ולשקול תוספת מגנזיום טבעי במידת הצורך. אתה עלול להיות מופתע מהתוצאות.


טיפול בחרדות באמצעות חומצת גמא

חומצת גמא aminobutyric, תפקידה בגוף להרגיע את עצבי הלחץ במערכות העצבים המרכזיות שלנו. לחץ לטווח ארוך יכול להפריע לייצור נוירוטרנסמיטר, וכשאין לך מספיק ממנו, אתה יכול לחוות התנהגות מאנית. תסמינים אחרים של מחסור חומצת גמא כוללים כאבי ראש, דפיקות לב וליבידו נמוך. אתה יכול לקחת 500-1000 מ”ג ביום של תוסף גמא, או לאכול יותר מזון המגביר את הייצור שלו, כמו: אגוזים, בננות, ברוקולי, תרד, תה ירוק, פירות הדר וסובין אורז.

 


לייעוץ טלפוני עם ד”ר לוסקי
קליניקה: מרפאה פרטית: פרדס חנה
טלפנו כעת – 054-4497799