צמחי מרפא ואינטליגנציות
27 ביוני 2017
תורת היצירה של ספר יצירה
26 באוגוסט 2017

טיפול טבעי בחרדות

טיפול טבעי בחרדה בשיטת לוסקי


מנחה  ד”ר דני לוסקי
מגיש: יקיר גבאי

“אנחנו פוחדים מהדברים שאנחנו לא מכירים –
רק מפני שאנחנו לא מכירים אותם”
לינדה סו פארק מתוך הספר “כד החרס השבור”

מבוא:

המפגש הראשון שלי עם חרדה היה בגיל 24. באותה תקופה הייתי נגד צעיר עם קריירה מבטיחה בשירות קבע ומבחינה חיצונית אפשר לומר שהיו לי את כל התנאים והסיבות בעולם להיות אדם מאושר ובריא. יחס עם זאת באותה תקופה סבלתי מכאבים כרוניים בעצם הבריח כתוצאה מלחצים ומתחים, וכל מה שניסיתי כדי לרפא את עצמי בדרך הקונבנציונאלית כלל לא עזר לי. אפשר לומר שככל שניסיתי לטפל בעצמי בדרך הרגילה והמקובלת כך הרגשתי יותר מתוסכל.
התסכול הוביל לפחד ממשי שהמחלה הזאת היא מחלה כרונית ושלא אוכל להירפא ממנה לעולם.

יום אחד אחרי יום לחוץ בעבודה, ולאחריו המשך יום לימודים מפרך, חזרתי לביתי.
התיישבתי בספה בסלון והתחלתי ללמוד למבחן שהיה לי ליום למחרת. חשוב לי לציין שמעולם לא הייתה לי חרדת בחינות או פחד ממשהו דומה לזה, אבל דווקא אז התחלתי להרגיש חום, צמרמורות, דופק מהיר, ערפול חושים (ראיתי שחור) והרגשה שאני הולך להתעלף. מהפחד לאבד שליטה התאמצתי להישאר ערני ומצאתי את עצמי זוחל במאמץ אחרון כדי להגיע למיטה שלי.
שם שכבתי על המיטה ובלית ברירה נתתי לעצמי לאבד שליטה.

כשאני שוכב על המיטה התחלתי להריץ סרט בראש וממש ולראות את החיים שלי רצים מול העניים שלי, את כל האנשים שנמצאים בחיי מסביבי אומרים מילים אחרונות, את כל הדברים שלא הספקתי לעשות ואת כל החרטות שהיו לי עד אותו זמן. במילים אחרות, הרגשתי שאני הולך למות. זאת הייתה הפעם הראשונה שלי עם התמודדות עם חרדה כזאת עוצמתית.

זאת אמנם הייתה חוויה ממש לא נעימה אך מתנה מאוד גדולה שקיבלתי לחיי, מתנה שגרמה לי לחשוב על חיי לעומק ולצאת למסע כדי לרפא את חיי. מאותו הרגע החלטתי שאני הולך לחקור וללמוד כל מה שאני יכול כדי לרפא את עצמי, את המחלה שממה סבלתי ואת כל אורח החיים שלי שהיה לא מאוזן באותו הזמן.

מקרה זה הוא רק הדגמה על הרגשת חרדה שחווים המון אנשים ברחבי העולם.
רובם אנשים כמוני שלא יודעים מהי חרדה, כיצד היא משפיעה עלינו וממה היא נגרמת.

ככל שלמדתי על חרדה הבנתי כמה היא מוחשית מצד אחד, וכמה היא וירטואלית ונמצאת רק במוחנו מצד שני. בין אם זה חרדה לפני פגישה עם הבוס, כתוצאה מטראומת ילדות, חרדה לפני דיבור מול קהל או חרדה כזו שמגיעה סתם ככה לפתע בלי סיבה נראית לעין. לכל סימפטום כזה יש סיבה שורשית עמוקה ואותה אני מתכוון לחשוף בעבודה זו.
עבורי לימוד החרדה נתן לי כלים מעשיים כדי להתמודד עם חרדה וסטרס ולשנות את אורח החיים שלי (שהוא גורם מרכזי לחרדה) ולעשות פעולות ביום יום כדי שהחרדה בחיי לא תחזור בשנית.

אני מקווה שעבודה זו תעזור לכל מי שרוצה להוריד את רמת החרדה בחייו ולכל אדם שרוצה לחיות חיים חופשיים ומאושרים יותר ללא פחד ולהכניס יותר אהבה לחייו.


הקדמה: או מה אתם הולכים לקבל בעבודה זו

עבודה זו נכתבה מתוך ההתנסות שלי עם חרדה ומתוך כוונה לעזור לכמה שיותר אנשים לחיות חיים חופשיים יותר ללא חרדות או לחלופין לפתח יכולת להתמודד איתה בצורה טובה יותר.

תוך כדי כתיבת עבודה זו זיהיתי מיתוסים רבים בנושא חרדות ופער שנוצר בין העולם המדעי (הקונבנציונאלי) לבין העולם ההוליסטי והריפוי הטבעי. מטרת עבודה זו היא לסגור את הפער הזה בין הטיפול הקונבנציונאלי לבין העולם ההוליסטי וליצור תבנית שלמה לרפואה משולבת בנושא חרדות שתהיה לעזר עבור מטפלים, מאמנים וכל אדם שרוצה לרכוש יותר כלים וידע כדי להתמודד עם החרדה שלו.

עבודה זו מחולקת ל 5 פרקים מרכזיים:

 1. פרק 1 עונה על השאלה מהי חרדה?
 2. פרק 2 נותן מענה לחרדה מזווית הרפואה הקונבנציונאלית.
 3. פרק 3 יסביר על שיטת לוסקי וכיצד היא יכולה לעזור בריפוי החרדה.
 4. פרק 4 יביא דרכים לטיפול בחרדה באמצעות שפות מרובות (טכניקות טיפול שונות).
 5. פרק 5 ייתן סיפור מקרה ופתרון לטיפול בשיטת לוסקי.

פרק 1- מהי חרדה?

חרדה היא תחושה של פחד עז המתבטאת בדאגה קיצונית שמשהו רע הולך לקרות. זוהי מערכת אזעקה של הגוף שמתריע לנו שמשהו אינו כשורה בחיינו, למרות שבפועל אין כל גורם מוחשי שתואם להרגשת הפחד הקיצונית הזו. בפאן הפיזי חרדה יכולה להתבטא בדופק מהיר ונשימה מהירה, רעד, זיעה, סחרחורת ועד לבחילות ואפילו הקאות. בפאן הנפשי חרדה יכולה להתבטא בתחושת בלבול וחוסר אונים, פחד שמשהו רע הולך לקרות, מחשבה שלילית אובססיביות, תחושת דאגה קיצונית ועוד.

רבים מתבלבלים בין פחד וחרדה משום שלמעשה לשניהם יש מאפיינים דומים.
אפשר לומר שבשני המקרים התגובה תהיה די דומה אך המקור לתופעה הוא שונה.
בעוד שפחד יכול להיות כתוצאה ממקור ידוע כמו פחד מנהיגה, מחיה מסוימת או מגבהים, חרדה היא פחד קיצוני מגורם שהוא לא ידוע או ידוע אך לא תואם לתגובה במציאות.
כמו אותה דוגמא של חרדה שחוויתי באופן אישי למרות שלא נשקפה סכנה ממשית על חיי.

כדי להמחיש לך יותר את ההבדל בין פחד לחרדה אתן דוגמא קצרה:
אם אתה הולך בסמטה חשוכה ולפתע אתה נתקל בשודד שמאיים עליך עם סכין שאם לא תיתן לו את הארנק שלך הוא ידקור אותך. זה פחד.
לעומת זאת, אם אתה הולך ברחוב שוקק חיים באור יום ולפתע עולה בך פחד שעוקבים אחריך, אתה מתחיל להזיע ולרעוד, הדופק שלך עולה, אתה מרגיש שאתה הולך למות, ככל הנראה אתה נמצא במצב של חרדה ברמה מסוימת. במצב של חרדה הגוף, הרגש והמוח יגיבו כאילו יש סכנת חיים ממשית למרות שבמציאות אין שום סיבה שתחשוב כך. בדרך כלל חרדה היא תגובה של התת מודע שלנו, או הנפש שלנו להתריע מפני סכנה אמיתית או מדומה.


סוגים שונים של חרדה:

ישנם סוגים שונים של הפרעות חרדה אשר לכל אחת מהן מאפיינים שונים עם תגובות גוף ונפש ייחודיות. כמו כן, רמת החרדה והאופי שלה יכול להשתנות מאדם לאדם, מסיטואציה אחת לשנייה ועקב גורמים נוספים כמו תורשה, מחלות או טראומות שונות שיכולת להיות טריגר שיוביל לחרדה. להלן סוגי החרדות הנפוצות ביותר:

 1. פוביות ספציפיות ומוגדרות: פוביה (בעתה בעברית) היא פחד קיצוני ממשהו מוגדר.
  ישנם אלפי סוגים של פחדים שונים להלן סוגי הפחדים הנפוצים ביותר: פחד מגבהים, מבעלי חיים שונים כמו חרקים, נחשים או ג’וקים, פחד ממוות, פחד מאינטימיות, פחד מקומות סגורים (קלסטרופוביה), פחד לדבר בפני קהל, פחד ממחלות (היפוכונדריה) ויש אפילו פחד מהפחד עצמו ועוד פחדים רבים ומגוונים. בהקשר של חרדה אפשר לומר שפחד מסוג כזה הופך לחרדה כאשר רמת הפחד תהיה כל כך גבוהה עד כדי כך שזה יפריע למציאות שלנו. לדוגמא חרדה חברתית יכולה להיות מכשול מאוד גדול בחיים ולהוביל לבדידות, עצבות ודיכאון.
 2. התקף חרדה (פאניקה): המילה פאניקה באה מהמילה “פאן”, שבמיתולוגיה היוונית היה אל הרועים. לפי המיתולוגיה כל מי שהיה רואה את האל פאן היה חוטף פחד עוצמתי.
  פאניקה מייצגת רמה גבוהה של חרדה שמתבטאת באופן גופני כמו דפיקות לב מואצות, הזעת יתר, רעד, בחילות ואפילו הקאות. בצד הנפשי פאניקה יכולה להיות פחד ממשי ממוות שיגעון או חוסר וודאות. התקף כזה יכול להתרחש למשך מס’ דקות אך בהמשך יכולה להיות השפעת חרדה בטווח נמוך יותר. אפשר לומר שפאניקה הוא המצב הקיצוני של חרדה.
 3. חרדה מגורם שאינו ידוע (חרדה כללית): במצבים כאלו של חרדה האדם יחווה מין תחושה מוזרה ולא ידע להגיד מה הוא חווה או למה הוא חווה אותה. כמו לדוגמא אדם שהולך לישון ולפתע מרגיש חנק בגרון ונכנס להתקף חרדה בלי לדעת את הסיבה האמיתית שלה. לרוב הסיבה תהיה שורשית יותר בתת המודע ויתבטא בהתקפים קצרים, קושי לישון בלילה וקושי לתפקד במהלך היום, בתחושת מחנק, חוסר שקט ועצבנות שמשפיעה בצורה ישירה על אורח החיים.
 4. הפרעת דחק פוסט טראומטית (בקיצור באנגלית PTSD– Post-Traumatic-Stress-Disorder)
  חרדה מסוג זה נוצרת בדרך כלל כתגובה לטראומות מוגדרות או אירועים נפשיים קשים שבה הנפש פשוט “התנתקה” מהגוף כתגובה לכאב שהאדם כבר לא יכול היה לשאת. כמו לדוגמא אבדן של אדם יקר כתוצאה ממקרה טראגי כמו תאונה או רצח, אונס או התעללות קשה.
  במקרים כאלו מפלס הרגש מוצף וכל טריגר קטן יכול לגרום לחרדה לעלות.

כפי שראיתם התקף חרדה יכול להתבטא בדרכים שונות ומגוונות, כאשר המכנה המשותף בין כל הדוגמאות הוא פחד קיצוני הרבה מעבר למשהו מוחשי שיכול לקרות במציאות. אפשר לומר גם שהתקף חרדה הוא המנגנון של הנפש שלנו להזעיק במצבי דחק (סטרס) שהנפש שלנו החליטה שהם מסוכנים עבורנו. בין אם זה דבר מוחשי במציאות או רק בדמיון, התגובה של הגוף והנפש היא דומה.

לפני שאמשיך את העבודה בנושא החרדה יש כמה שאלות חשובות שחשוב שנענה עליהם כדי להבין לעומק את נושא החרדה:

 1. איך יכול להיות שמבחינה לוגית אנחנו יודעים שהפחד הוא לא מוחשי אך עדיין להיות משותקים על ידו? (כמו למשל פחד מקהל, למרות שאנחנו יודעים שאף אחד לא יפגע בנו)
 2. מהו המנגנון הפיזי והנפשי שמתרחש במוחנו שמוביל לכך שאנו מפחדים
  בלי סיבה נראית לעין?
 3. מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתנהל או להתמודד טוב יותר עם חיינו
  ושחרדה לא תהיה חלק מהם?

כדי לענות על שאלות אלו עלינו לצלול קודם אל תוך מוח האדם ולהבין את התפקודים השונים שמתרחשים בו לפני ובזמן חרדה. אותם תפקודים שגורמים לנו להיות דרוכים גם כשלא לצורך. לשם כך יש מודל שיכול לפשט עבורנו את התהליכים המורכבים של המוח ולשפוך עבורנו אור בכל הנושא של תהליך החרדה. מודל זה נקרא גם “מודל 3 המוחות”.


מודל 3 המוחות:

בשנת 1952 חוקר מוח אמריקאי בשם פול מקלין החדיר לעולם המדע בכלל ובחקר המוח בפרט תיאוריה שתפקידה לפשט את מנגנון פעילות המוח בעזרת חלוקה ל 3 חלקים בהתאם להתפתחות האבולוציה האנושית. הוא קרא לזה מודל 3 המוחות, כל שלמעשה במודל זה הוא מחלק את המוח שלנו ל 3 חלקים מרכזיים. “מוחות” אלו התפתחו במהלך האבולוציה והם בנויים אחד על השני. להלן 3 החלקים של המוח שלנו לפי פול מקלין: 

חלק ראשון של המוח, נקרא גם החלק הזוחלי (Reptail Brain), משום שהוא משותף גם לבני האדם וגם לזוחלים קדומים יותר. בשפת המדע חלק זה נקרא גם “גזע המוח” משום שהוא מחובר ישירות לעמוד השדרה ואחראי על כל העולם הפיזי שלנו שקשור במצבים של הישרדות, התרבות ומשמש אותנו במצבים של הלחם או ברח כפי שהזכרנו קודם לכן.
מנגנון זה יפעל במצבים של סכנה מיידית (אמיתית או מדומה) כמו למשל חיה טורפת, קולות מסוכנים, שריפה ועוד. זוהי אמנם מערכת פרימיטיבית אך גם מאוד חשובה שתעזור לנו גם בהבנת מנגנון החרדה.
חלק שני נקרא גם מוח היונקי (Memelian Brain) וידוע גם כחלק שאחראי על התפקוד על העולם הרגשי שלנו. ביטוי רגשות כמו אהבה, שנאה, פחד וכעס וגם מקבל תפקיד מרכזי במערכות יחסים ובתקשורת עם הסביבה שלנו.
המוח השלישי הוא המוח היונקי החדש והמשודרג יותר, שנקרא גם ניאוקורטקס (Neocortex). חלק זה הוא מה שמבדיל בין האדם לבהמה. תפקידו לשמש אותנו בחשיבה לוגית מתמאטית, בשפה, בחשיבה אסטרטגית, חשיבה מופשטת היגיונית ושימוש במוח בהבאת פתרונות יצירתיים לבעיות מורכבות.

כל שלושת החלקים האלו הם חלקים חשובים וחשוב שנלמד את כולם לעומק, יחד עם זאת, החלק הרלוונטי של העבודה הנוכחית ובוא נתמקד כרגע הוא החלק הראשון והקדום יותר שלנו. אותו חלק זוחלי שאחראי על העולם הפיזי שלנו ועל תחושת ההישרדות שלנו, כי הוא המרכיב המרכזי שגורם לנו להיות בחרדה קיומית, גם כשלא נשקפת סכנה אמיתית לחינו


כיצד המוח הזוחלי פועל:

בתוך חלק קדום ופרימיטיבי זה נמצאת מערכת שנקראת המערכת הלימבית (בלטינית: קצה) ונקראת על שם המיקום שלה שנמצא בקצה המוח ומחובר לעמוד השדרה. מערכת זו היא חלק ממערכת העצבים ומעורבת בתהליכים שונים כמו אחסון הזיכרונות שלנו וליכולת הוויסות הרגשי חברתי. המערכת הזו משפיעה על מערכות אחרות מרכזיות כמו למשל המערכת האנדוקרינית ומערכת העצבים האוטונומית, מערכות אשר אחראיות על תפקודי הגוף השונים הפועלים בתוכנו באופן בלתי מודע כמו למשל תפקוד הנשימה, זרימת הדם, דופק, איזון סוכרים, חום ועוד. בתוך מערכת זו יש 2 חלקים מרכזיים שנקראים אמיגדלה והיפותלמוס.

אמיגדלה (מיוונית– שקד) היא מבנה דמוי שקד אשר מצוי בתוך האונה הטמפורלית התיכונה במוח. לאמיגדלה יש חלק חשוב מאוד במערכת הוויסות הרגשי שלנו והיא מושפעת לרוב מתגובות כמו פחד או הנאה ובהתאמה גם אחראית על מנגנון “הלחם או ברח” המפורסם.
איזור זה פועל בשיתוף פעולה עם החלק הקוגנטיבי (Neocortex) וגם עם החלק הרגשי (Mammalian) כך שאפשר לומר שהאמיגדלה שולטת על כל איזורי המוח ומשפיעה עליו באופן מלא במידת הצורך.

ההיפותלמוס – חלק זה אחראי לווסת את מערכת העצבים האוטונומית על ידי ייצור ושחרור של הורמונים. חלק זה משפיע על לחץ הדם, קצב הלב, הרגשת צמא, רעב, עוררות מינית ומחזור השינה. ההיפותלמוס פועל בשיתוף פעולה עם האמיגדלה ואחראי להתריע למערכת העצבים האוטואימונית במצבים מסוכנים במקרה הצורך.


איך אנחנו חווים חרדה:

כאשר אזור האמיגדלה מוצף מעודף רגשות כתוצאה ממצב של לחץ למשך זמן, חוסר איזון רגשי או הדחקה של רגשות עקב טראומה, האיזור הזה נכנס למצב לחימה, משתלט על שאר המוח (האזור הקוגניטיבי והרגשי) ומתריע להיפותלמוס לקחת שליטה ולתפקד בהתאם למצב החירום החדש. בתגובה לכך ההיפותלמוס תופס פיקוד וגורם למערכת העצבים האוטואימונית להתנהג בהתאם למצב הלחימה החדש לפי מצב “הלחם או ברח”. כך במצב של חרדה אנחנו חווים לחץ דם, זיעה, דופק מהיר, צמא וכל התופעות הפיזיות המתרחשות במצב של חרדה. על מנת שנוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם הסכנה שעומדת מולנו. להילחם או לברוח.

כדי לפשט יותר את התהליך שמתרחש במוחנו בזמן חרדה, דמיינו לכם שדה חשמלי פועל שמעליו נמצא דלי של מים. המים מייצגים את מפלס הרגש, וכשמפלס הרגש עולה כתוצאה מטראומה, מתח רב או פחד, הדלי מתחיל לנזול ולהישפך מטה. כך במערכת החשמלית נוצר “קצר חשמלי” שגורם למצב חירום. במצב כזה המוח הזוחלי לוקח פיקוד עד שתעבור הסכנה.


גורמים לחרדה בארבעה רבדים:

הגורמים לחרדה מגוונים וכל אחד מושפע בצורה כזו או אחרת מאירועים מסוימים שקורים במהלך החיים. כדי שתוכלו לראות את הגורמים המרכזיים בחייכם, החלטתי לחלק את המושג חרדה לארבעה רבדים לפי העולם ההוליסטי ולתת דוגמאות מחיי היום יום שיכולות לגרום לרמת מתח גבוהה ולבסוף לחרדה. להלן הגורמים לחרדה בארבעת הרבדים:

חרדה פיזית: ברובד הפיזי האדם יכול להיות חרד מחוסר הבריאות הגופנית שלו, ממצב בריאותי לקוי, הרגשה כללית רעה, חוסר שליטה על המציאות, חרדה ממחלה או מכאב פיזי או ממגבלה כלשהי עד לחרדה ממוות. כמו כן, ראיתי לנכון לציין שכמו שהרובד הפיזי קשור למצב הישרדותי, כך גם חרדה יכולה להתפתח כתגובה לפחד ממצב כלכלי לא מאוזן, מעבר דירה או מצב אחר שמאיים על העולם הפיזי שלנו.

חרדה רגשית: במצב של איום רגשי האדם יכול להיות חרד בעקבות חוסר באהבה ומוצריה, חוסר באופטימיות, רגשות אשם שונות על עצמו או על מקרה בעבר, כתגובה לביקורת עצמית ונוקשות כתוצאה מחינוך או מאמונה של האדם אל מול עצמו, חרדה רגשית יכולה להתפתח גם מתוך תחושת כעס רב שמודחק פנימה או חוסר במערכות יחסים חיוביות ומפרגנות.

חרדה שכלית: חרדה ברובד השכלי יכולה להתבטא מגישות ואמונות שליליות על החיים (רואה שחור), מחשיבה שלילית וטורדנית שלא נותנת מנוח, מעודף מחשבות כמו למשל בתקופות לחוצות בעבודה, בתקופות שינוי או תקופה שנדרשת בה החלטה עם משמעות כבדה או  אפילו כתגובה ללמידה ממושכת כמו למשל למבחן או פרויקט שצריך להגיש.

חרדה רוחנית: חרדה רוחנית יכולה להתבטא כתחושה של חוסר משמעות, תחושת ריקנות, חוסר קבלה או נתינה, חוסר הגשמה עצמית ועד לחוסר רצן לחיות.

מעבר לטראומות ספציפיות שהאדם חווה כל אלו הינם טריגרים רגילים שיכולים לקרות לכולנו ולהוביל את האדם החווה אותם למילוי מפלס הרגש שלו ולבסוף לגרום לחרדה.
אפשר לסכם את כל הטריגרים האלו במילה אחת והיא חוסר איזון. חוסר איזון בכל אחד מהרבדים, ובין רובד אחד לשני.

באופן אישי בתור אדם בכלל ובתור מטפל בפרט, בשנים האחרונות אני עד לחרדות שהם ברבדים הגבוהים יותר כמו ברובד השכלי וברובד הרוחני. אני מאמין שהסיבה לכך היא החברה המודרנית והתחרותית שבה אנו חיים. אני מאמין שהסיבה המרכזית לחרדות בעידן של היום היא חוסר מימוש וחוסר הגשמה עצמית הרבה יותר מימים עברו.

אפשר לבחון את הגורמים להתקפי חרדה לפי האיום שהאדם חווה באותו הזמן ובזמנים עברו אפשר לומר שהאיומים המרכזיים על האדם היו איומים פיזיים יותר כמו למשל מחסור באוכל ומים, בקורת גג, איום כתוצאה ממחלות שאין להם תרופה או כתוצאה מאיום ממשי על החיים עקב מלחמה כזו או אחרת. כיום אני מאמין שהחרדה הינה יותר שכלית ורוחנית כתגובה לחשיבת יתר או חשיבה שלילית לחוסר הגשמה עצמית ולחוסר ביטוי של הרצון החופשי של האדם.

בהתאמה לכך אני מאמין שהמרכיב המרכזי שיביא לריפוי חרדות הוא בעזרת עבודת מודעות נכונה ובעזרת כלים מתחום הרפואה הקונבנציונאלית והריפוי הטבעי שתכף נבחן בהמשך.
בחלק הבא של עבודה זו, אסביר כיצד הרפואה הקונבנציונאלית נותנת מענה לבעיית החרדות ולאחר מכן אציג את שיטת לוסקי כשיטה הוליסטית אינטגרטיבית הרואה את האדם כמכלול ונותנת מענה לגוף ולנפש.


חלק 2- טיפול בחרדה בגישה הקונבנציונאלית:

עיקר גישתה של הגישה הקונבנציונאלית מסתמכת על המדע המודרני, על מחקרים אמפיריים ורפואיים ונתוניהם. במקרה החרדה, הטיפול הקונבנציונאלי יתבסס על 2 אפשרויות טיפול מרכזיות שבדרך כלל ישולבו בניהם והם טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי.

 1. טיפול פסיכולוגי התנהגותי קוגנטיבי או CBT:
  טיפול זה הוא שילוב של טיפול התנהגותי וטיפול קוגנטיבי. טיפול זה מעניק למטופל כלים וטכניקות כדי לזהות ולשנות דפוסים לא בריאים באורח חייו. בין אם בפאן הפיזי ההתנהגותי וכן בפאן הקוגנטיבי ע”י שנוי גישות ואמונות. בצד ההתנהגותי, המטופל יקבל כלים כדי להשתמש בהם בזמן התקף חרדה וגם לאחריו. במטרה לאפשר למטופל לזהות את ההתנהגות הבלתי רצויה שקשורה לחרדה ולשנות אותה בהתאם להתנהגות אחרת. זאת על מנת לקבל יותר שליטה על חייו.

  בהקשר הקוגנטיבי המטרה היא לזהות את האמונות והגישות השליליות לחיים ולחרדה בפרט ולהיות מודע יותר למה שקורה בפנים לפני שהחרדה עולה, בזמן החרדה ולאחר מכן. אפשר לומר שזהו חלק יותר רציונאלי ומודע שעוזר למטופל לקחת יותר שליטה על חייו בנושא החרדה. טיפול זה מתאים לכל סוגי החרדות והיתרון המרכזי הוא שהמטופל רוכש ולומד כישורי חיים או כישורי החלמה שיכולים לעזור לו בחייו עם החרדה ובכלל. כלים אלו נותנים לו שליטה רבה יותר ובטחון להתמודדות עם החרדה. בין היתר בגישה זו המטופל יקבל טכניקות הפריה והרגעות, טכניקות של דמיון מודרך, היפנוזה, נשימה, מודעות ועוד.
 2. טיפול תרופתי בהתקף חרדה:
  לפי הגישה הקונבנציונאלית לכל מחלה בגוף או בנפש יש מרכיב ביולוגי כימי שמתרחש בתוכנו. ולכן גם כאן המטרה היא לאזן חזרה את הגוף באמצעים חיצוניים כימיים.

  ברפואה הקונבנציונאלית אפשרות הטיפול התרופתי הוא מגוון וכיום יש תרופה לכל סוג של חרדה. טיפול תרופתי יעיל עבור סוגים רבים של אנשים ומהווה אפשרות טיפול ארוכת טווח או קצרת טווח תלוי בסיטואציה, רמת החרדה ובמטופל עצמו.
  טיפול תרופתי בחרדה יכלול בין היתר תרופות נוגדי דיכאון בשילוב עם תרופות אחרות במטרה להקל על התסמינים ולאפשר עבודה טיפולית עמוקה יותר. תרופות מסוג SSRI, כגון פרוזאק, פבוקסיל, אפקסור וזולופט אושרו לשימוש להפרעת חרדה חברתית, הפרעת חרדה כללית והפרעת פאניקה. כדור סרטרלין לדוגמא מאושר לטיפול בהפרעת פאניקה והפרעה פוסט טראומטית. תרופות פרטניות לטיפול בחרדה כוללות בנזודיאזפינים, המקלות על התסמינים תוך זמן קצר. הן בעלות תופעות לוואי מעטות יחסית, הכוללות נמנום ואובדן הקואורדינציה, עייפות, האטה נפשית או בלבול. המינון מתחיל בדרך כלל ברמה נמוכה, וגדל בהדרגה עד שהתסמינים פוחתים או נעלמים. שינוי המינון תלוי במידה רבה בתסמינים ובכימיית גוף המטופל. חשוב לציין שמטרתם העיקרית של תרופות אלו הוא להוריד את הסימפטומים ואת רמת החרדה על מנת לאפשר למטופל להיות פתוח יותר גם לטיפולים אחרים כמו לדוגמא CBT שהזכרנו קודם. בנוסף חשוב לציין שטיפול תרופתי מטפל בתוצאה הסופית (בסימפטום) ולא בגורם עצמו. זה אומר שאם לא עשינו את העבודה הנדרשת בשינוי התקלה מהשורש, ברגע שנפסיק לקחת את הכדורים החרדה עלולה לחזור.

חלק 3- טיפול בחרדה לפי שיטת לוסקי:

שיטת לוסקי היא שיטת ריפוי טבעית, אינטגרטיבית ורב תחומית אשר מתמחה בהפעלה וחיזוק של מנגנוני החלמה פנימיים דרך מנגנון הריפוי העצמי. השיטה פותחה ע”י ד”ר דני לוסקי במשך 20 שנה של מחקר מדעי וניסיון קליני. ומבוססת על גישות מדעיות מערביות, גישות הוליסטיות מזרחיות ועל חכמת הקבלה של ספר היצירה המיוחס לאברהם אבינו.

לפי שיטת לוסקי בריאות כסף והצלחה נרכשים באמצעות תהליך חינוכי ושינוי של ערכי חיים וכאשר משנים את הערכים הפנימיים ניתן לשנות את המציאות החיצונית.

לפי השיטה לכל אדם יש 32 אינטליגנציות (יכולות) מרכזיות בפרופיל ייחודי שניתן לאמן ולפתח בדיוק כמו שמפתחים שריר בחדר כושר. הערכים האלו הם הפילטר שדרכו אנחנו רואים את המציאות והוא זה שאחראי על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.

לפי גישה זו חרדה תצביע על יכולת או מספר יכולות חלשות שלא מאוזנות בגוף ובנפש ושמשפיעות על מערך האיזון הכולל. דבר שישפיע על האיזון הפיזי והנפשי ויגרום לחסימות אנרגטיות, לתקלות ולבסוף גם לחרדות.


איך מטפלים בחרדה לפי שיטת לוסקי:

שיטת לוסקי רואה את האדם כמכלול שלם שלמורכב מארבעה רבדים. לכן גם החרדה תופיע בו זמנית בכל ארבעת הרבדים בצורות שונות.
רובד רגשי: לפי שיטת לוסקי, המרכיב המרכזי שגורם לתקלות ולמחלות וגם להתקף חרדה הוא חוסר באהבה ומוצריה (חיבוק, אכפתיות, כבוד הדדי, הערכה, נשיקה, מעשי אהבה, מגע).
כל אלו מסמלים את החוסר שלא מתמלא אף פעם ברובד הרגשי. זהו גם המנוע הפנימי שלנו אך כאשר הוא ריק יתר על המידה זה משפיע על כל האיזון שלנו ובסופו של דבר גורם למחלות.
ברובד זה לפי שיטת לוסקי יש 10 כוחות רגשיים (שמרכיבות גם את עץ החיים הקבלי) והם הכוחות שעוזרים לנו לחזק את המנגנונים הפנימיים. כמו לדוגמא אופטימיות, חופש, מחשבה, אחדות, ריפוי ועוד.  
רובד רוחני: לאחר שזיהינו את החוסר ברובד הרגשי, עלינו לעלות לרובד הרוחני שמורכב מ 3 רצונות.

 1. הרצון לקבל- חוסר איזון באינטליגנציה זו יכול להיות לדוגמא אדם שאוגר דברים ולא משתף עם אחרים, לא מוכן לתת מעצמו, שומר הכל בבטן ולא מבטא רגשות מחשבות רצונות ועוד.
 2. הרצון לתת- חוסר איזון באינטליגנציה זו יכול להיות אדם שנותן יתר על המידה כדי לרצות אחרים, אדם שמאמין שהרצון של אחרים חשוב יותר מהרצון שלו או שלתת עבורו זאת משימה קשה כי ע”י כך הוא הופך להיות יותר חשוף ופגיע ולכן מפחד.
 3. הרצון החופשי- זהו הריק האינסוף והבחירה החופשית של האדם. זהו הצ’י, הפראנה וכוח החיים בכל הדתות והפילוסופיות. בלי רצון אין חיים וכדי לאזן אינטליגנציה זו עלינו לזהות את הרצון שלנו ולהשתמש בו כדי להשיג את מטרותינו. אדם שחווה חרדה הרצון החופשי שלו יהיה ממש נמוך או לא מאוזן.

רובד שכלי: חוסר איזון ברצונות יוביל לאמונות וגישות שגויות על המציאות. אדם שחווה חרדות חושב שלילי, חושב מה אחרים יגידו עליו, נותן לאמונות שלו לנהל אותו ולא מצליח למקד את החשיבה שלו לטובת הריפוי. ברובד זה יש 7 מורים שעוזרים לשנות גישות ואמונות לחיים.
לדוגמא: אינטליגנציה של ד’ – פוקוס דיוק- יכולת לשים כוונה ומניע נכון לפני כל פעולה.
זוהי אינטליגנציה חשובה לכל אדם אך בעיקר לאדם הסובל מחרדות משום שברגע שנוכל לפתח אותה נוכל ליצור דיוק ומיקוד וכך לנקות את המחשבות שלנו או לחלופין לשים כוונה של ריפוי ולדייק בפעולות שלנו.
רובד גופני: לאחר שזיהינו את החוסר ברובד הרגשי, זיהינו את חוסר האיזון ברובד הרוחני ואת האמונות והגישות, כעת עוברים לרובד הגופני ששם למעשה זהו הגילוי של הנפש בגוף הפיזי.
שם נוכל למצוא 12 חושים שיעזרו לנו לאזן את החרדה.


2  מרכיבים מרכזיים לטיפול בחרדה לפי שיטת לוסקי

כפי שאמרנו קודם, שיטת לוסקי רואה את האדם כמכלול של רבדים וגם שמה אותו במרכז.
לכן היא מציעה סל טיפולים מגוון שחשוב שנתאים אותו לפי אופי המטופל, הבעיה ממנה הוא סובל והמטרה שאנו רוצים להשיג. כדי להשיג את הריפוי המיוחד ישנם 2 מרכיבים מרכזיים לטיפול:

 1. תרופות טבעיות: תרופה טבעית לפי שיטת לוסקי היא פעולה אנושית פשוטה ומכוונת שיוצרת שינוי באיזון הפיזי והנפשי בצורה הוליסטית בין כל ארבעת הרבדים. אפשר לומר שאלו טכניקות NLP מכוונות שכל אדם יכול לבצע בעצמו כמו למשל כתיבה, הליכה, מקלחת, בישול, שמיעת מוזיקה וכל פעולה פשוטה אחרת שאפשר לעשות ביום יום ותשפיע על העולם הפיזי והנפשי שלנו. הדבר המרכזי שהופך את הפעולה הפשוטה לתרופה טבעית הוא הכוונה ששמים מאחוריה והאמונה הפנימית.

דוגמא לתרופת לוסקי טבעית להתקפי חרדה:
התרופה הזאת הינה תרופה משולשת ומורכבת מ3 פעולות:
לשתות 3 כוסות מים בצורה איטית ומבוקרת
מים מחוברים לרובד הרגשי והמים עוזרים לאזן אותנו ואת ההתקף שאנו נחווה. כאשר אנחנו שותים לאט המים מרגיעים את הגוף, מזינים ומרפאים אותנו מבפנים.

לנשות 7 נשימות עמוקות: נשימה מקושרת לנשמה, נשימה עמוקה מרפאת בייחוד שנושמים עמוק ולאט בצורה מבוקרת. ע”י מיקוד בנשימה ניתן להעלים את החרדה משום שאי אפשר לנשום ולפחד באותו זמן. חשוב לציין שבתרגיל נשימות זה חשוב שתהיה הפסקה של 3 שניות בין נשימה לנשיפה. כך אנחנו נשארים באינסוף ומחזקים את הוודאות שלנו.
לחשוב על עוגן מרכזי אחד שהיה לנו בעבר: עוגנים הם אירועים חיוביים שנחקקו בזכרוננו וגרמו לנו להרגשה טובה. זה יכול להיות הישג משמעותי כמו סיום תואר, חתונה, הולדת ילד או כל דבר אחר שיכול לחזק מיידית את המנגנון הפנימי.

 1. שפות מרובות: אלו טכניקות טיפול שניתן להשתמש בהן לפי הרובד שבו מופיעה הבעיה. כמו למשל כתיבה (ביבליותרפיה) דיבור (פסיכותרפיה), פסיכודרמה, דיקור סיני, רפלקסולוגיה, פרחי באך, טיפול באומנויות כמו ציור או מוזיקה, טיפול אנרגטי כמו הילינג או טיפולי גוף נפש. בהקשר לחרדות, נמצא כי דמיון מודרך יכול מאוד לעזור במצבים של חרדות משום שהוא גם מרגיע את הנפש וגם מדמה מצב חיובי יותר. ע”י שימוש בדמיון מודרך ניתן לשנות בצורה מהירה יחסית את הרגשת המטופל וליצור מצב תודעתי חיובי יותר.

פרק 4- טיפול בחרדה באמצעות שפות מרובות בשיטת לוסקי

1.      טיפול בחרדה באמצעות פרחי באך:

“אין החלמה מלאה ללא שינוי בהשקפה ובגישה, רגיעה מלאה של הנפש והאושר הפנימי. בל תמנע פשטותה של שיטת הריפוי את שימושכם בה, מאחר שככל שתתקדמו יותר, תיווכחו במלא פשטותה של הבריאה עצמה”.   ד”ר אדוארד באך.

ד”ר באך מצא שתמציות פרחים מזנים מסוימים יכולים לאזן את ההולכה החשמלית במוח ולסייע לנו במצבים רגשיים שונים. בעידן של מלחמות, מיתון כלכלי, שינויים הולכים וגדלים, אנחנו צריכים דרך פרקטית וקלה ליישום כדי לאזן את רמת המתח והחרדה שקיימת בתוכנו. פרחי באך זוהי אחת מהם. תפקיד התמציות הוא לאזן את ההולכה החשמלית במוח ולחוות את אותה סיטואציה (בין אם היא מלחיצה או לא) בצורה עגולה ומאוזנת יותר. כך נוכל לחוות את אותה סיטואציה בלי לחוות התקף חרדה.

פורמולת פרחי באך לטיפול בחרדה:

הפורמולה הידועה ביותר לחרדה באמצעות פרחי באך היא פורמולת “רסקיו ” שיצר ד”ר באך עצמו במטרה לעזור לאנשים במצבי דחק לחץ מתח טראומה וחרדה. רסקיו היא מכילה 5 תמציות שונות לכל אחת מהן חלק מרכזי באיזון של תגובת החרדה:

 1. ורד הסלע – Rock Rose: תמצית שטובה במצבי בהלה, היסטריה, פאניקה ופחד קיצוני.
 2. כוכב בית לחם – Star of Bethlehem: טוב במצבי שוק, הלם, שיתוק, טראומה ופוסט טראומה.
 3. דובדבן – Cherry Plum: טוב במצבים של “פחד בלתי הגיוני” או היסטריה כתגובה לאיבוד שליטה עצמית ושפיות דעת.
 4. בשמת – Impatiens: מאזן מצבים של חוסר סבלנות וסובלנות, קוצר רוח, מתח כללי ועצבנות.
 5. זלזלת – Clematis מאזנת תחושת ריחוף, חולמנות או אבדן הכרה, חוסר עניין במתרחש ובריחה מהמציאות.

חמשת התמציות שד”ר באך הרכיב טובות לרוב מקרי החרדות, אולם חשוב להתאים את התמצית המדויקת ביותר לפי מצבו ואופיו של המטופל. ישנם תמציות נוספות שיכולות להיות טובות ויעילות במצבי חרדה:

 1. צפצפה – Aspen: תמצית שטובה לפחד מגורם לא ידוע וללא סיבה מובנת.
 2. פרח הקוץ – Mimulus: תמצית שטובה לפחד ממקור ידוע (גבהים, חרדה חברתית, טיסות, חיות, קהל)
 3. ערמון לבן – White Chestnut: תמצית שטובה להרגעת מחשבות טורדניות חוזרות ונשנות.

לאנשים שיש חרדה חשוב שיטמיעו פעולות גם בתור אורח חיים כדי שיוכלו לחות את הסיטואציות המלחיצות בחייהם בלי לגרום לטריגר החרדה לעלות. לשם כך ישנם תמציות נוספות שיכולות לעזור בתור סיוע מניעתי אישיותי ולכן חשוב לבצע אבחון מקיף בהתאם לאישיות האדם הסובל מחרדה, אופי החרדה והסימפטומים המתלבים אליה.

2.      טיפול בחרדה דרך תנועה ופעילות גופנית:

פעילות גופנית מכל סוג יכולה לעזור במצבי חרדה כאשר המטרה היא משולבת ויכולה להתבטא במספר דרכים:

 1. פעילות גופנית מעלה את קצב חילוף החומרים ויוצרת חום פנימי בגוף שעוזר להתמודדות עם חרדה.
 2. פעילות גופנית מאפשרת לגוף להפריש הורמונים שמשפרים את מצב הרוח כמו דופנין, אוקסיטוצין הנקראים גם הורמוני האושר ואחראים על מצב הרוח שלנו.
 3. פעילות גופנית מפחיתה לחץ וסטרס- הורדה רמת הקורטיזול בדם.
 4. פעילות גופנית משתמשת באדרנלין שנשאר בגוף ויוצר נזק ולחץ.
 5. פעילות גופנית משפרת את מחזור הדם, מנקה ומשחררת מחשבות ורגשות.

חשוב שבמצבי חרדה ובכלל , על המטופל  למצוא פעילות גופנית שהוא אוהב .
כך גם הוא יוכל ליהנות מיתרונות פעילות הגופנית וגם לעשות משהו שהוא אוהב שזה שילוב מנצח. בנוסף, חשוב לא להתבלבל בין פעילות גופנית לבין סתם הליכה למטרת הרגעות.
כמובן שגם הרגעות טובה במצבים אלו אך בפעילות גופנית המטרה היא לאמץ את הגוף, להזיע ולהעלות את הדופק למשך חצי שעה או יותר.

3.      טיפול בחרדה בדיקור סיני לפי דיקור עץ חיים בשיטת לוסקי:

דיקור סיני או אקופנקטורה  (מלטינית: acus = מחט, pungere = לדקור)
היא טכניקת טיפול אשר משתמשת במחטים קטנים כדי להקל על כאבים, למנוע מחלות, לשפר את מערכת החיסון ואת האיזון הכללי בגוף ובנפש.

דיקור סיני הוא חלק מהרפואה הסינית אשר מאמינה כי איזון מתרחש בין היאנג (אנרגיה זכרית) ויין (אנרגיה נקבית) ודרך חמשת האלמנטים. כאשר מרכיבים אלו מאוזנים כך יוכל האדם לחוות יותר בריאות, אושר ושמחה. בדיקור סיני לפי שיטת לוסקי נשתמש בכמה נקודות מרכזיות הקרושות לאינטליגנציות (יכולות) שיכולות להית לא מאוזנות במצבים של חרדה.

 • אינטליגנציה ב’- חכמה- נקודה 26GV
  לפי שיטת לוסקי זוהי היכולת לתזמן פעולה עם אנשים, בזמן הנכון ובמקום הנכון.

  אינטליגנציה זו מקושרת לבלוטת ההיפופיזה שמקושרת למערכת העצבים המרכזית.
  דיקור בנקודה זו מאזן את מערכת העצבים ומרגיע.
 • אינטליגנציה 1- אור- נקודה 10LU
  לפי שיטת לוסקי אינטליגנציה זו אחראית על היכולת להיות באופטימיות, לראות את האור ואת הטוב בדבר ולא להשאב לתסכול, ביקורתיות ושליליות. במצבי חרדה ולאחריה חשוב לשמור על רמה של אופטימיות גבוהה ולכן אינטליגנציה זו היא חשובה מאוד. שיפור אינטליגנציה זו יעניק את הוודאות שהכל טוב והכל לטובה מתוך וודאות באור.
 • אינטליגנציה 10- גילוי- נקודה 1SI
  אינטליגנציה זו אחראית על היכולת לקבל את המציאות ולטפל בסיבה לצורך שינוי התוצאה.

  במצבי חרדה אנחנו לא מקבלים את המציאות וברוב המקרים מתנגדים לה.
  היכולת הזו תעזור לנו לראות את הדברים בפרופורציה, להסתכל על חיינו ממעוף הציפור ולשנות את הגורמים לחרדה.

4.      טיפול בחרדה באמצעות תזונה:

תזונה מאוזנת הינה מרכיב חשוב בטיפול ומניעה של חרדה. ישנם מרכיבים רבים שיכולים לעזור, החל מצמחים, תוספים וחומרים אותם נוכל לצרוך כדי לאזן בתוכנו את החרדה.
להלן מספר מרכיבים שיכולים לעזור:

 1. קמומיל: הרכיבים הכימיים בצמח זה Matricaria recutita משמשות כמו תרופה טבעית לרגיעה. ניתן לצרוך את הצמח כתוספת בתזונה, בתה או במריחה או אפילו הרחה.
  במחקר שנעשה במרכז הרפואי באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה, נבדקו חולים עם הפרעת חרדה כללית שלקחו תוסף של קמומיל במשך שמונה שבועות. לאחר תקופה זו הם חוו ירידה משמעותית בתסמיני חרדה בהשוואה לחולים שנטלו פלסבו (תרופה ללא חומר)
 2. תה ירוק- בתה ירוק יש חומצות אמינו רבות שעוזרות לנו לשמור על עירנות, צלילות ורגיעה.
  החומר שנמצא בתה ירוק נקרא L theanine והוא מסייע לאיזון קצב הלב, ריסון לחץ דם גבוהה ויעיל כמפחית חרדות. באחד המחקרים נבדקו אנשים עם חרדה,
  לאחר שהם צרכו 200 מיליגרם של החומר הפעיל L theanine דיווחו על רגיעה מיקוד וחדות.
  כדי להפיק את החומר הפעיל ושישפיע עלינו אנחנו צריכים לשתות כמות גבוהה יחסית של תה- 10-5 כוסות ביום, או לחלופין לצרוך בתור תוספת מזון. 
 3. כשות- זהו החומר שקיים בבירה, אך כדי לקבל את יתרונותיו המרגיעים של חומר זה עלינו לצרוך אותו בצורה של תמצית שמן בצורתו הארומתרפית. חשוב לציין שחומר זה משמש לעיתים כתרופה להרגעה, כדי לעודד שינה וברוב המקרים זה נלקח עם עשב תיבול נוסף כמו ולריאן.  
 4. ולריאן officinalis Valerianaחומר שמכיל תרכובת הרגעה ומסייע לשינה ונדודי שינה
  יש לו ריח חזק ולא נעים ולכן בדרך כלל נלקח כתמיסה או ככמוסה. כמו כן ניתן לשלב אותו עם עוד צמחים כמו כשות, קמומיל ומליסה.
 5. מליסה- מיוונית “דבורת דבש”( officinalis), נמצאת בשימוש אלפי שנים אחורה ומשמשת במצבי חרדה ולחץ ועוזרת גם בשינה טובה יותר. במחקר אחד מתנדבים לקחו תמצית מליסה של 600מ”ג ולאחר מכן דיווחו על יותר רוגע ועירנות יותר מאלו שנטלו פלצבו.  
 6. פסיפלורה: זהו צמח בעל השפעה מרגיעה ויכול לגרום לנמנום ועייפות.
  לצמח זה השפעה שיכולה להפחית את הסימפטומים של חרדה בצורה יעילה כמו תרופות מרשם. 
 7. אזוביון – לבנדר (Lavandula hybrida) משמש כחומר “אנטי דלקתי” שעוזר גם במצבי חרדה.
  במחקר אחד לקחו אנשים שהמתינו לרופא שיניים ושמו להם שמן לבנדר בחדר.
  קבוצה זו הייתה עם רמת חרדה נמוכה מאלו שלא שמו להם את הריח.
  במחקר אחר, בדקו סטודנטים לפני מבחן שנתנו להם לבנדר להרחה והם חשו פחות חרדה. נתונים אלו נלקחו מיולי ביילין ND, LMD –מאסטר (מורה מוסמכת) לשיטת לוסקי LMD
  – נטורופטית ND. קישור למאמר לחץ כאן

5.      נשימות כטכניקה יעילה נגד חרדה:

נשימה מחברת אותנו לנשמה ויש לה כוח לחולל ניסים.
אחת הטכניקות המוכרות היא ריברסינג (נשימה מעגלית) מטרתה לגרום לגוף שלנו להיות מוצף בחמצן, כך שהוא משחרר מתוכו רעלים פיזיים רגשיים ומחשבתיים.
טכניקת נשימה יעילה נוספת שיכולה לעזור להקלה בחרדה פיתח אנדרו וייל MD שנקראת גם בשם 4-7-8 . כדי לעשות נשימת 4-7-8, צריך לנשוף את כל האוויר דרך הפה, לקחת שטיפה דרך האף ולספור עד 4 שניות. לעצור את הנשימה ל 7 שניות ולתת לאוויר לצאת לאט ב 8 שניות.
טכניקה זו יוצרת רגיעה מיידית וניתן לתרגל אותה במהלך היום.


פרק 5- מקרה חרדה וטיפול בשיטת לוסקי:

רקע על המטופל

רעות (שם בדוי) , בת 27, רווקה וגרה אצל ההורים, הגיעה לטיפול לאחר התקפי חרדה רבים עד לקושי ממשי לצאת מהבית. היא מציינת ש”החרדה רודפת אותה”, שעברה התעללות וטראומה, שכולם פוגעים בה, והיא לא יודעת מה לעשות . רעות מציינת שהיו לה התקפי חרדה חוזרים ונשנים ברמות שונות אך כעת החרדה קשה מאוד שמשתקת אותה, גורמת לה לכאבי בטן, ומונעת ממנה לצאת מביתה להכיר אנשים חדשים. אין לרעות סימפטומים אחרים או כאבים גופניים פרט לחרדה שציינה.
רעות רוצה מאוד לטפל בעצמה ברפואה הטבעית כי זה מה שהכי מדבר אליה.

בטיפול ניסינו להבין יחד את המקור של התקף החרדה, ככל הנראה בילדותה רעות הותקפה כמה פעמים ע”י גברים שצחקו והקניטו אותה ומאז היא לא סומכת על אף אחד.
המשפט “כולם פוגעים בי” מראה על אינטליגנציה 3- אהבה- נמוכה.
רעות גם מציינת שמפחדת שזה לא יעבור לה, אין לה אמונה כבר באף אחד (ס’ בטן)
וכמו כן מתלוננת על כאבי בטן.

תכנית טיפולית בשיטת לוסקי:

התכנית הטיפולית שנבחרה היא להתמקד באינטליגנציה של ס’ – בטן ו 1- אור ו3 אהבה.
אינטליגנציה של ס’- בטן- היכולת לתרגל אמונה פנימית והפנמה.
אינטליגנציה 1- היכולת לראות ולהבין שהכל טוב והכל לטובה. לתרגל אופטימיות.
אינטליגנציה 3- אהבה כתרופה של כל התרופות והסיבה של כל הסיבות.

מטרת הטיפול:

1. לאפשר התמודדות טובה יותר עם החרדה בזמן התרחשותם.
2. לשמור על אורח חיים מאוזן יותר כדי שהחרדה לא תחזור.
3. להגביר אמונה עצמית בריפוי החרדה ולחיים בכלל.

 1. תרופת לוסקי: 
  • לרעות ניתנה תרופה טבעית וגם תרגלנו אותה תוך כדי. “תרופה משולשת”.
   – לשתות 3 כוסות מים בצורה איטית ומבוקרת.
   – לנשות 7 נשימות עמוקות שבין כל נשימה לחכות 3 שניות.
   – לחשוב על אוגן חיובי אחד ולהעלות אותו למודעות, רעות בחרה בכישרון שלה לאפר בתור עוגן מרכזי: לראות את עצמה מאפרת חברות ולראות את התגובות החמות שלהם מהפעולה הזאת.
  • בכל בוקר הדליקי נר ואמרי: “הכל אור והכל לטובה, וגם זה לטובה”. 5 דק’ בכל בוקר למשך 21 יום.
 2. טיפול בפרחי באך:
  • הרכבנו פורמולה לפרחי באך- רסקיו רמדי כך שבכל פעם שעולה חרדה לטפטף 3 טיפות מתחת ללשון.
 3. תזונה:
  • בכל יום לארגן תיק עם בקבוק מים וחטיף אנרגיה כך שתהיה מוכנה לכל תרחיש.
   מים עוזרים לאזן את הרובד הרגשי, חטיף אנרגיה יעניק אנרגיה מיידית ושוקולד כדי להכניס קצת סרוטונין למחזור הדם.
 4. פעילות גופנית:
  • לרעות ניתנה תרופה לעשות פעילות גופנית- לשים מוזיקה לטינית במשך 20 דקות בכל יום ולרקוד ולשחרר כל מתח ודאגה. במטרה להכניס יותר שמחת חיים.
 5. תרגיל בפסיכודרמה:
  • דיברנו על תרגיל בפסיכודרמה- משחק תפקידים. המשחק הוא “אני והחרדה שלי“.

בכל יום לשבת על כיסא נוח, לדמיין שהחרדה יוצאת מתוכה ויושבת בכיסא ממול ולהתחיל לדבר איתה ולשאול אותה שאלות, לכתוב לה מכתבים, לדבר איתה ולהעלות אותה למודעות.


לסיכום:

חרדה זו מערכת הזעקה “פרימיטיבית” של הגוף שנועדה להתריע לנו במצבי חירום שמשהו לא
כשורה בחיינו. בעבר מערכת זו הייתה פועלת במצב שיש סכנה מוחשית אך כיום ברוב המקרים המערכת הזאת פועלת גם שלא נשקפת סכנה מוחשית על חיינו. במילים אחרות, החרדה יוצאת מתוך התת מודע שלנו ומשתקת אותנו גם שלא לצורך ופוגעת בגוף ובנפש.
כדי שנוכל לרפא אותה מהשורש עלינו להבין מה מעלה את החרדה ואילו גורמים נפשיים גורמים לה לצאת ולשתק אותנו.

עלינו לעשות עבודת מודעות פנימית כדי לברר לעומת אילו אינטליגנציות לא מאוזנות ולחזק אותם. דרך שיטת לוסקי ניתן לאבחן 32 אינטליגנציות ולמצוא את הפרופיל הייחודי של האדם וכך לזהות בבירור אילו יכולות עלינו לשכלל ולשפר כדי לאזן את חיינו.


מקורות :