טיפול זוגי רגשי ממוקד
5 בנובמבר 2014
טיפול משפחתי זוגי
5 בנובמבר 2014

טיפול פרטני זוגי

טיפול פרטני זוגי

טיפול זוגי הוא טיפול זוגי או conjoint, מה שאומר שרוב הזמן שני בני הזוג נראים יחד ולא לבד. הדגש הוא על האינטראקציה או תקשורת בין בני הזוג ולא על הבעיות של אחד מהשותפים. עם זאת, בעיות פרטניות מטופלות במידה שהם משפיעים על בני הזוג. מחקרים הראו שוב ושוב כי טיפול זוגי יכול לשפר את היחסים, כך שהשותפים מתקשרים יותר באופן בונה ומרגישים מאושרים יותר במערכת היחסים. מחקר הראה גם כי טיפול זוגי יכול להשפיע לטובת בעיות פרטניות כמו דיכאון.
טיפול זוגי התנהגות אינטגרטיבית (IBCT)
הסוג היותר נחקר בהרחבה של טיפול זוגי הוא: טיפול זוגי התנהגותי. במספר מחקרים שנעשו במספר מדינות, טיפול זוגי התנהגותי הוכח כדי לשפר את שביעות הרצון בזוגות ביחס לקבוצות ביקורת של זוגות. למרות שרוב הזוגות מגיבים לטיפול זה ולשפר את מערכת היחסים שלהם, זוגות רבים להתדרדר או להרע לאחר תום הטיפול. בגלל המגבלות של טיפול זוגי התנהגותי, ד”ר כריסטנסן ועמיתו המנוח, ד”ר ניל יעקובסון, פיתחו טיפול חדש בשם אינטגרטיבית זוג טיפול התנהגותי (IBCT), אשר משלב את האסטרטגיות של טיפול זוגי התנהגותי, אלא גם משלב אסטרטגיות חדשות לקידום קבלה בזוגות. ד”ר כריסטנסן חקר טיפול חדש יותר זה עם מענקים מהמכון הלאומי לבריאות נפש. נתונים ממחקרים אלה מצביעים על כך שהטיפול החדש הוא קצת יותר חזק מאשר טיפול זוגי התנהגות מסורתית. ד”ר כריסטנסן משתמש טיפול חדש יותר בעבודתו עם זוגות.

טיפול זוגי התנהגות אינטגרטיבית כולל שני שלבים: תקופת הערכה ותקופת טיפול. שלב ההערכה בדרך כלל מורכב ממושב משותף, מפגש אישי עם כל שותף, ​​ולאחר מכן פגישת משוב שבה המטפל מסביר ההבנה של הבעיות של בני הזוג הציגו או שלה ומתאר את המטרות ותהליך של טיפול. לאחר שלב הערכה זו, בני הזוג יכול לקבל החלטה מושכלת בשאלה אם ברצונם להמשיך בטיפול. במהלך טיפול המטפל מעורב באופן פעיל בשינוי ושיפור דרך הזוג מבין אחד את השני ואינטראקציה אחד עם השני. מוקד הטיפול הוא בדרך כלל בנושאים שוטפים ואירועים בחיים שלהם. מחקר על IBCT הראה כי 26 מפגשים כולל (מפגשי הערכה וטיפול) יובילו לשיפור ברוב הזוגות.