מים חיים
22 בפברואר 2015
תודה
22 בפברואר 2015

יחסי מין כמראה לזוגיות

יחסי מין כמראה לזוגיות / אליזבט ויצמן

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

“דע כי התנסויות שלך והאנשים סביבך הם המראה שלך” (לוסקי 2013)

יחסי מין הם ביטוי פיזי לקשר הזוגי, כאשר נתבונן על יחסי המין נוכל להבין את מערכת היחסים, את ההדדיות שבמערכת. מתוך התבוננות נעלה את השאלות  בפני בני הזוג, האם  היחסים מתקיימים מתוך שליטה? אגו? האם מוסיפים אביזרים? באיזה תנוחות? בתשוקה? בכניעה? מתוך שגרה? עייפות? בכדי לסמן וי? באיזה תדירות? לצורך פוריות? להנאה? לאחר מריבה וכעס? בפתיחות? האם כואב? מתוך הקשבה? באור או בחושך? פנטזיות? בהשתדלות לפנק את האחר? ריכוז עצמי וכניסה פנימה? עם משחק מקדים? שיתופיות? את כול השאלות הנ”ל נוכל לסכם האם בני הזוג נמצאים בנתינה או בקבלה?? את התבוננות נעשה ללא שיפוטיות ללא טוב או רע , נורמאליות או נכון , אלה מתוך התבוננות , בהבנה שהאיזון יגיע מעצמו, כטבע הדברים.

“אהבה ומיניות הם מתכון טוב לשחרר השחצנות, היהירות והידענות. עשה אהבה פעמים בשבוע או בהתאם ליכולת הגוף שלך, הגיל שלך והרצון שלך” (תרופות לוסקי 2013)

אורגזמה היא תחושת שיא מגוונת וחולפת של הנאה עצמית , היוצרת מצב של ערפול הכרה, מלווה בהתכווצויות של שרירי האגן. תחושת הסיפוק והנאה אצל שני המינים דומה אך קיים הבדל ברור ומשמעותי בין המינים, אם רצונו של הגבר היא למשוך את הזמן עד לאורגזמה הרי שאצל האישה המצב הפוך בכך שהיא שואפת להגיע לאורגזמה כמה שיותר מהר, בנוסף האישה יכולה לחוות מספר אורגזמות ובזמן ממשוך  וגם אם יפסק הגירוי המיני האורגזמה תפסק, לעומת הגבר שכול זה אינו מתקיים.


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן


בבדיקות שנערכו על נשים בזמן שחוו אורגזמה נמצא שחלקים שלמים במוח “נכבים”, איזור השליטה העצמית, איזור של המוסר והשיפוט החברתי. כמו כן נמצא עירור של איזור שאחראי על תחושת הפרס וההנאה. בזמן האורגזמה משתחררים הורמונים: אוקסיטוצין- האחראי על כיווץ שרירי האגן, אצל הגברים מסייע להעברת הזרע בזמן הפליטה, ובנוסף נמצא שלהורמון זה יש השפעה התנהגותית, בעוררות מינית, מונוגמיה, קשר אימהי וגם משפיע על הפחתת תחושת הפחד והגברת האמון. הורמון נוסף שמשתחרר בזמן האורגזמה הוא  פרולקטין- המסייע לגבר בייצור תאי הזרע ולאישה בייצור החלב לאחר לידה, נותן תחושת רוגע ונמנום, משפיע על מערכת החיסון המקומית, לפרולקטין תפקיד חשוב בביקורת התא- הוא מעודד צמיחה והתמיינות ומונע מוות מכוון של תאים.

מחקרים רבים נעשו על הקשר בין יחסי המין והשפעתם על הבריאות , הביא אחדים מהם:

מיניות ומחלות לב- במחקר שנמשך 16 שנה ועקב אחר 1,165 גברים בני 70-40, שהיו ללא מחלת לב בתחילת המחקר, נמצא כי גברים שעשו סקס פעם בחודש או פחות היו בסיכון מוגבר של 45% ללקות במחלת לב איסכמית לעומת גברים שקיימו יחסי מין פעמיים בשבוע או יותר. (1)

סקס ולחץ- 46 גברים ונשים נבדקו במצבי לחץ, הרצאה בפני קהל ופתרון בעיות חשבון בקול רם. הנבדקים התבקשו למלא שאלון בנוגע ליחסי המין שלהם בשבועיים שקדמו למבדק. נמצא כי אנשים שהיו פעילים מינית בסקס הכולל חדירה בשבועיים שקדמו למחקר, תפקדו טוב יותר במצבי לחץ לעומת אנשים שלא עשו סקס או אנשים שאוננו. (2)

סקס ומערכת החיסון- 112 סטודנטים נשאלו על תכיפות יחסי המין ועל ושביעות רצון מהם. הם חולקו לארבע קטגוריות: סטודנטים שלא היו פעילים מינית; סטודנטים שעשו סקס פחות מפעם בשבוע; סטודנטים שעשו סקס פעם-פעמיים בשבוע וסטודנטים שעשו סקס שלוש פעמים בשבוע או יותר. נבדקה רמת IGA (תאים של מערכת החיסון שתפקידם העיקרי הוא לשמש הגנה ראשונית במגע עם העולם החיצון, נמצא ברוק, ברירית המעי, בעיניים, באף,בנרתיק ) ברוק של הנחקרים. נמצא כי בקבוצה הפעילה ביותר, אלו שחוו סקס שלוש פעמים בשבוע או יותר, רמת ה-IGA הייתה גבוהה משמעותית משלוש הקבוצות האחרות. לא נמצאו הבדלים במשך היחסים ובשביעות הרצון בין ארבע הקבוצות. (3)


מקורות:

ספר שיטת לוסקי (2004), ד”ר דני לוסקי
תרופות לוסקי (2013) ד”ר דני לוסקי
מאמר אורגזמה נשית ,אמת ומיתוסים. ד”ר ליאורה אברמוב, מגזין medicine,
מאמר על מיניות ובריאות . ד”ר שלומית שדמון medical media

  • Male Aging Study. American J Cardiology. 2010;105:192-197 Hall
  • Light KC, Grewen KM, Amico JA. More frequent partner’s hugs and higher Oxytocin levels are linked to lower blood pressure and heart rate in premenopausal women. Biol Psychol. 2005;69
  • Chametski CJ, Brennan FX. Sexual frequency and salivary immunoglobulin A. Psychol Rep. 2004;94(3Pt1):839-44

 


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן