כיצד חוסר נתינה משפיע על מערכות יחסים
3 בדצמבר 2014
טיפול זוגי חליל ג’ובראן
3 בדצמבר 2014

כיצד חוסר נתינה משפיע על חרדות

כיצד חוסר נתינה משפיע על חרדות?/ יקיר גבאי

בשלב מסוים, כל אדם חווה איזושהי חוויה רגשית שגורמת לו להתבונן בתוך עצמו. זה יכול להיות כתוצאה מאירוע משמח או עצוב או רצף של אירועים קטנים שמובילים לחוויה רגשית עוצמתית. לאחר אותו “משבר” האדם יהיה מחויב להתבונן בעצמו, להיכנס לעומק ולחפש תשובות לשאלות מהותיות שבוודאי התעלם מהם כל חייו.

מה התפקיד שלי בעולם הזה?
מהי המטרה של כל הדברים האלו?
האם באתי פה רק לעבוד לישון ולמות?

מאוד יכול להיות שלאותו אדם מבחוץ החיים נראים נוצצים, קריירה וממון רב, משפחה וילדים, 2 רכבים חדשים בחנייה ווילה בסביון. אך מאותו הרגע שהוא “התעורר”, הוא מתחיל להרגיש מועקה בתוכו שלא מרפה ממנו. הוא כלל לא מבין איך זה יכול להיות שיש לו את כל הדברים “החומריים הללו” והוא עדיין לא מרגיש מאושר? איך יכול להיות שהוא עומד בציפיות הסביבה שלו ועדין מרגיש ריקנות?
מחשבות אלו ברוב המקרים אם לא מתנהלות נכונה עלולות לגרום לחרדות ולסבל רב.
כשאדם מתעורר ומבין שיש עוד רבדים חוץ מהרובד הגשמי (פיזי- רגשי- מנטאלי- רוחני) הוא מרגיש כאילו הוא חטף מכה חזקה בבטן, כאילו העירו אותו מאיזשהו חלום שעד עכשיו הוא ישן שינה עמוקה. אם קרה לו מקרה מצער או אפילו משהו רפואי, הוא חייב להבין שזה אך ורק מסיבה אחת. והיא- שהוא לא התייחס לכל הרבדים השונים בחייו.
הוא לא נתן תשומת לב לרובד הרגשי, שכן לא חווה אהבה אמיתית עם משפחתו כי הוא לא נתן מעצמו ורק קיבל, הוא לא התפתח מבחינה אינטלקטואלית כי הוא עבד בעבודה שגרתית ומקובעת שלא ניתן להתפתח בה, והוא לא הבין איך הוא יוכל להתחבר לצד הרוחני שבו. שכן לפי הבנתו הבסיסית להיות רוחני זה להיות אדם דתי שלומד בישיבה כל היום.
מכאן אני יוצא מנקודת מבט שונה וקצת קשה לעיכול. והיא : רוב בני האדם, הם ‘תינוקות’ מבחינת רמת ההתפתחות שלהם מעבר לרובד הפיזי.