חרדה חברתית
9 בספטמבר 2014
הפרעות חרדה
9 בספטמבר 2014

להתגבר על חרדות

להתגבר על חרדות

התגברות על חרדה חברתית (פוביה חברתית) אינה משימה קלה. זהו תהליך ארוך הדורש התמדה וסבלנות. אנו מדברים על תכנות מחדש של אופן החשיבה שלנו, שינוי הדרך בה אנו מרגישים ומבחינים בדברים, ולגרום לכך שיהיה לנו קל יותר לחיות ולהתנהג בצורה שנוחה לנו. לפני שקופצים לטיפול התנהגותי קוגניטיבי cbt ולפני שמבקשים המלצות על פסיכולוגים ועל תרופות חמות בשוק יש לוודא שדברים הכרחיים אכן קיימים. מניחים ראשית את היסודות המאפשרים לנו תנאים להתמודדות ולהתגברות על החרדה החברתית. אדם שיושב בביתו וכל היום חושב מחשבות יאוש, לבל ישגה ויחשוב שיש פסיכולוג או תרופת פלא שיעשו הוקוס פוקוס והחרדה תעלם. אין להשליך את יהבכם בחיפוש פתרונות אלא על עצמכם. קודם כל הפתרון נעוץ בכם ורק אחר כך אפשר לחשוב על עזרה מבחוץ. רק אחרי שאתם יודעים להצביע על הבעיה ומה אתם בעצם רוצים להשיג בפתרון הבעיה, תוכלו לפנות לעזרה מקצועית. קודם מתמודדים ומתקדמים בכוחות עצמכם ורק כשנתקעים, או כשרוצים להתקדם מעבר ליכולת שלכם להתמודד באופן עצמאי, זה הזמן לפנות לעזרת המומחים. אם תהיו עצלנים ותשאירו את כל האחריות להחלמה שלכם בידי המטפל, אתם תגלו שאתם שורפים את הזמן. תפקידו של המטפל לכוון ולהדריך אתכם בתהליך הטיפול. אין ספק שראיה חיצונית ואוביקטיבית של מטפל, יכולה להיות לה ערך גבוה ומי שיכול להרשות זאת לעצמו מה טוב.
לאדם הסובל מחרדה חברתית ישנה בעיה אישית. זו לא בעיה של הסביבה, לא בעיה של הפסיכולוג המטפל בו ולא בעיה של המשפחה. לכן בראש ובראשונה הטיפול וההתמודדות אמורים להגיע קודם כל מבפנים ובעבודה עצמית. על המטופל לרצות לעזור לעצמו. כל אחד מכיר את עצמו טוב ביותר והעזרה הגדולה ביותר שאדם יכול לתת לעצמו היא העזרה שהוא בעצמו יניע. מי שלא יעזור לעצמו ויסמוך על טיפול חיצוני כגון פסיכולוגיה, טיפול תרופתי, הוליסטי, פרחי באך, פרחי מוצרט, גבעולי בטהובן, טיפול בקריסטלים, טיפול באנרגיות, ניתוחי הילה אינפרא אדום וכן-הלאה, לעולם לא יפטר מהחרדה החברתית. היא עדיין תישאר שם. לכן החשיבות של העבודה העצמית הינה מכרעת וחיונית להתמודדות מוצלחת עם החרדה החברתית.
הנחת הבסיס שמנחה אותנו היא שכדי להתמודד עם החרדות יש להתעמת איתן מכיוון שאם לא נתמודד מול החרדות הן לא ייעלמו מעצמן. במקום לתת לחרדות לנהל לנו את החיים, נתחיל בתהליך שמטרתו לאפשר לנו לנווט את העתיד שלנו בעצמנו, על פי הרצונות שלנו והשאיפות שלנו. ניקח את ההגה לידיים שלנו. מי שייתן לעניינים לזרום מעצמם על פי הרצונות של החרדות ימצא את עצמו מנוהל על ידי החרדות.
מודגש כי הדף הזה מיועד לתת עצות לאנשים הסובלים מחרדה חברתית, לאנשים הרוצים לעזור לעצמם בעבודה עצמית ואין פה דגש על טיפולים מומלצים אחרים המערבים אנשי מקצוע או תרופות. בסיגול אורח חיים כפי שנכתב כאן תוכלו להתגבר על החרדה החברתית בכוחות עצמכם. בהצלחה!