פרידה מזוגיות והשלכותיה
17 בדצמבר 2014
כעס
21 בדצמבר 2014

ליצור זוגיות בתוכי

ליצור זוגיות בתוכי/ יעל שר

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

מרבית הנשים והגברים רוצים לחיות בזוגיות. חלק מאיתנו כבר בגיל צעיר מצליח לבנות זוגיות הטובה לו. ויש מי שממשיך להתגלגל בעולם הפנויים במשך שנים ובחיפוש אחר המיועד/ת. התחושה יכולה להיות כמו בתוך גלגל שאין ממנו יציאה. המצב הזה עלול לגרום לתסכול, אי-הבנה מה לא תקין, כעס על עצמי או המין השני, על העולם, ויתחיל בעבוע פנימי שממנו תתחלנה להיווצר אמונות ודיבור פנימי “אף אחד לא רוצה אותי”, “אני לא שווה”, “אני שמנה”, “אני לא יודע/ת ליצור קשרים נורמאליים”, “אני לעולם לא אמצא בן/ת זוג”, “עדיף שאשאר לבד למה אני צריך/ה את זה” ועוד. כשאמונות מגבילות מתגלגלות בראשנו, הן מייצרות מתח רב ואנו נתקשה להתבונן על הקושי מזווית ראייה אחרת ולראות מה אנו משדרים בחיפוש אחר בן/ת זוג, הקורבנות תנהל אותנו, נטבע ברחמים עצמיים, האשמה עצמית ושל העולם, נבחר במערכות יחסים שאינן מובילות למטרה שלנו, אנו עלולים להסתגר בתוך עצמנו ולקחת פסק זמן מהנושא ולחזור לאחר תקופה. אולם אם לא עשה תהליך למידה מתוך ניסיונו יש סיכוי גדול שנחזור לאותם הדפוסים.

 הזוגיות שבי

הזוגיות הראשונה היא אני עם עצמי, עם התחושות, המחשבות והרגשות שלי תחילה ורק אח”כ היא מתפתחת החוצה. לכל אלה יש משמעות חשובה בתהליך הקבלה העצמי והוצאתו החוצה במערכות יחסים ובכלל.

אם נסתכל על גופנו כמטאפורה, גם הוא בנוי ממספר מאיברים זוגיים האמורים לעבוד באינטגרציה. יש לנו שתי המיספירות, אוזניים, עיניים, ידיים, רגליים ויש גם איברים פנימיים זוגיים כמו כליות, ריאות וכדומה.

ההמיספירות וערוצי הלמידה אוזניים, עיניים, ידיים ורגליים, אמורים לעבוד בשיתוף פעולה של ימין ושמאל, כשאחד מנהיג והשני תומך, כשאין שיתוף פעולה עלולה להיווצר מלחמה בין הצדדים שתגרום לתקיעות שאינה מאפשרת שיתוף פעולה להשגת היעד, ישנם מצבים שצד אחד “מכבה” את עצמו ואז הצד השני יתקשה לפעול לבד. כשאני מדברת על שמאל וימין של הגוף, אני גם מדברת על מערכת היחסים בין ההמיספירה לאיברים שבצד הנגדי של הגוף שבו נוצרת העברת מידע פנימה והחוצה ותנועה של תעבורת חומרים. במצבים של מעוררי מתח אנחנו נתקשה לפעול בשיתוף פעולה מלא. כך זה גם במערכות יחסים זוגיות כשיש שניים דומיננטיים עלול להיווצר מאבק בין שני אנשים, מי ייקח את המושכות כשמישהו מכבה את עצמו למעשה אין עם מי לדבר והצד השני מרגיש לבד.

זוגיות נוספת שאנו מוצאים בגוף היא במערכת האנרגטית והיא מערכת המרידיאנים. ארבע עשרה המרידיאנים הנלמדים במסגרת מגע בריאות, הם שבע זוגות מרדיאנים העוברים משני צידי הגוף, כשרוב הזוגות שייכים לאותו האלמנט מתוך חמשת האלמנטים. המרידיאנים הזוגיים אמורים לעבוד בהרמוניה ומתקשרים להיבטים פיזיים, רגשיים ומנטאליים שפעמים רבות משלימים אחד את השני. לדוגמא: מרידיאן הכליות הוא בן זוגו של מרידיאן שלפוחית השתן כשאלמנט המים הוא המשותף להם. מים בטבע זורמים וכך אמורה להיות האנרגיה בזוגיות הזו, כשנוצרת חסימה אנרגטית אנו חווים התנגדות. כליות מדברו על פחדים ואילו שלפוחית השתן על שליטה, שליטה היא סממן של פחדים שלנו במקום לזרום ולקבל אנו בהתנגדות. כל מערך שבע זוגות המרידיאנים אמור לעבוד בזרימה הרמונית גם כזוגות וגם כמערכת שלמה. כך גם במערכות יחסים כשנוצרת התנגדות או כשישנה שליטה של צד אחד בין אם היא מלווה בפחדים יהיה קושי לנהל אותה באופן הרמוני. כל מאבק המתחולל בתוכנו עלול להשפיע על מערכות היחסים שלנו בין אם זה בזוגיות או בכלל. ככל שנהיה יותר מאוזנים פנימה בתוכנו, נוכל להביא לתוך המערכת הזוגית את המהות האמיתית שלנו מבלי לפחד או לבטל ולהקטין את עצמנו, ניצור תקשורת פתוחה, משתפת ומקבלת וכדומה. טיפול זוגי? כדאי!


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן