לחם
18 באפריל 2015
עד שהמוות יפריד בינינו
18 באפריל 2015

לשתוק

לשתוק/ אורית גלילי

“תרגל שתיקה למשך שעה פעם בשבוע או יותר” (לוסקי 2013)

תרופת השתיקה או בשמה המסורתי “תענית דיבור”, מקובלת כמנהג דתי נפוץ הן בדתות המונותיאיסטיות והן בבודהיזם ובדתות המזרח.

רוב הדתות רואות בשתיקה מהלך סגפני שמטרתו כפרה על חטא ועונש עצמי שהאדם לוקח על עצמו בכדי לכפר על מעשיו. בכתבי הגרא כתוב “ועד יום מותו צריך האדם ליסר את עצמו, ולא בתענית וסיגופים כי אם ברסן פיו ובתאוותיו..”

בני האדם רואים בשתיקה מצב שלילי, שיש למעט ולהגיע אליו. בשירו הקסום של יעקב אורלנד “אני נושא עמי” נכתב:

אני נושא עימי את צער השתיקה
את נוף האלם ששרפנו אז מפחד
הלא אמרת אלי: “העיר כל כך ריקה” 
הלא אמרת אלי: “נשתוק מעט ביחד“. 

“צער השתיקה”, “נוף האלם”, הוא מבועת והיא מרגיעה אותו “נשתוק מעט ביחד”. שיר אלמותי זה, מתאר באופן האינטימי ביותר את תועלת השתיקה והופכת אותה לרגע קסום ומאפשר.

בחלוני קמלו כבר שושני הנוחם
בחלוני נסתם חזון המרחבים
רק הרחובות עוד מחייכים במלוא הרוחב
אל כל אשנב מוצת באור הערבים

הלו רק אם נשתוק מעט ביחד, נבחין בשושנים שקמלו בחלון ובאור הערביים. רק אם נשתוק מעט ביחד, נוכל להגיע למקומות חדשים ונאפשר לעצמנו לראות דברים שלא ראינו.

שתיקה, היא תרופת פלא פשוטה כל כך מורכבת כל כך, שראייתה הלכה למעשה כפעולה סגפנית בלבד, שטחית ואינה ממצה.

כשאנחנו שותקים אנחנו נמצאים באינטליגנציית 7 “התבוננות”, אני מתבונן , מביט פנימה, משתיק את העולם שבתוכי ושמסביבי ומאפשר לעצמי להתבונן באמת. בשקט. לא נותן למילים ולרעש לשאוב עצמי החוצה. כשאני שותק, שעה  או יותר, אני לוקח על עצמי להתנקות ולהתבונן באמת, כסוג של מדיטציה בחיי וביקום כולו.

זו לא בהכרח פעולה סגפנית, כי אם ממלאה. היא ממלאה את כל הרובד הרוחני שלנו ומאפשרת לנו להמשיך במסע עם דלק מחודש. בעיתות של שתיקה כאלו, אנחנו יכולים להבחין בדברים חדשים, להתבונן במצבים, באירועים, כצופה. זו תרופה נהדרת לזוגיות. באמצעות השתיקה אנחנו יכולים לבחור לעצמנו להתבונן בזוגיות שלנו, לצאת ממנה ולהיות לרגע צופים שקטים בסרט של חיינו.

השתיקה מייצרת התבוננות ורוגע, מנוחה ושלווה, כשאני מתבונן אני מאפשר לעצמי לראות את הדברים מזויות אחרות. כשאנחנו מתרגלים שתיקה, אנחנו מתרגלים את מנגנון ההתבוננות, אנחנו מתרגלים את האפשרות לצאת מעצמנו ולהתבונן בחיינו מבחוץ.

 לוסקי ד (2013) ספר תרופות לוסקי. הוצאת מכללת לוסקי

                                                                                                                          א