מדיטציה

מדיטציה

מדיטציה מהי?

מדיטציה, לפי החלטת האקדמיה הלשונית –בוננות. היא פעולה של התבוננות  הממקדת ועוזרת בריכוז מול קונפליקטים פנימיים בנפש האדם, היא מרגיעה וגורמת לאדם שמשתמש בה להרפות ממתחים ולחצים, להתבונן במחשבות,בתחושות ובכאבים בגוף ולנשום נשימה מודעת. מעוררת ועוזרת ביכולת לנהל כעסים, עוזרת במיקוד וסדר. כמו גם לשנות את מצב התודעה מזה השכיח למצב תודעה אחר שעיקרו רגוע ומרפה ממתחי היום-יום.

 נהוג לחשוב שמדיטציה היא פעולה שבה יושבים, בתנוחה של רגיעה ושקט, כשלמעשה אפשר גם בפעולות היום יום למצוא את עצמך מרוכז ומתבונן בפעולה כפי שהיא כמו למשל לתלות כביסה,לשטוף כלים,לבשל אוכל כל פעולה יש בה את היכולת להיכנס פנימה להתבונן בריכוז על הקיום כולו בתוך מכלול של חווית חושים עמוקה . יחד עם זאת ישנן מדיטציות שהן בתנועה עבור אותם אנשים שמתקשים להיות בתנוחה של ישיבה שקטה.

מדיטציית החושך שמקורה מטיבט, זהה גם למדיטציית אור הזהוב שחיבר האדמו”ר יוסף יצחק שניאורסון מחב”ד.  מדיטציה זו מבקשת מהאדם שעושה אותה לשבת בחושך עד שייראה את האור בתוכו, או לפי התרגיל הטיבטי לשבת שעה לפחות בחושך מוחלט בדממה(ישיבת חושך), תרגיל נוסף לשבת מול החושך שמוכל בתוך האדם ולהתרכז(נשיאת חושך). מדיטציה שמקושרת לאושו.

מחקרים שנעשו על מדיטציית תנועתית של אושו , מספרים לפי ציטוט של אושו שהאדם המודרני במערב או במזרח יכול לעשות מדיטציה תנועתית הרבה יותר מאשר סטאטית מכיוון שלפי הבנתו של אושו, ולפי מבט קצר או ארוך על החיים המודרניים ידוע שלרוב האדם המודרני חי בכאוס, בראשו גם כן יש כאוס ועל מנת לשחרר את הכאוס שבחייו ובראשו עליו לנוע ולהתנועע בזמן שהוא עושה מדיטציה ולשחרר את הלחצים הכבדים שנובעים מהכאוס שבחיים המודרניים. חמישה שלבים למדיטציה זו: יש לעשות את המדיטציה בשעה 7:30 בבוקר למשך שבוע. שלב ראשון- נשימה כאוטית 10 דקות. שלב שני-ביטוי מטהר-לשפוך את הרגשות ולשחרר קתרזיס 10 דקות שלב שלישי-לקפוץ מעלה ומטה ולהשמיע את הקול HO 10 דקות שלב רביעי- עצירה והאטה למשך 15 דקות שלב חמישי- לחגוג, לעשות חגיגה כלומר לצחוק לשמוח לרקוד מה שמתקשר למילה חגיגה.

מה המחקרים הוכיחו על המדיטציה הזו- לפי מדידות קליניות, ירידה ברמת החרדה, ירידה ברמת הכעסים, ירידה ברמת התסיסה אצל אנשים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עלייה בביטחון העצמי וביכולת לדאוג ולהיות אכפתי עבור עצמך. מצורף קישור שמראה את הטבלאות והמבדקים שנעשו על המדיטציה התנועתית.

http://oshomeditationstudio.com/osho-dynamic-meditation-research-study/

מדיטציית ג’אנה או מדיטציית קליטת המצב, היא מדיטציה שבתוכה ניתן להגיע לריכוז מיטבי כמו במקרים שבהם אנחנו צופים בטלוויזיה או קוראים בספר וכל כך שקועים שכשהטלפון מצלצל אנחנו מופתעים וחוזרים למציאות או יוצאים מהרגע בו שקענו בתוך מסך הטלוויזיה או הספר.

במדיטציה זו יש 8 מצבי תודעה שניתן להגיע לריכוז דרכם בעזרת תרגול ואימון .

במחקר שנעשה ב2007 (Delos Angeles et al) חקר 13 משתתפים שהשתתפו בתרגול הג’אנה ומצא כי בעת התרגול ישנה עליית של גלים במוח דלתא ואלפא, אלפא 8-12 הרץ שזהו מצב של ערנות ורגיעה, דלתא 0-4 הרץ כשאנחנו נמצאים בשינה עמוקה וחולמים חלומות. בו זמנית בזמן תרגול הג’אנה ישנה עלייה של גלי אלפא ודלתא שזה מנוגד בעקרון ובכל זאת ניתן להגיע לעלייה בשני גלים אלו בתוך המוח.

http://www.neuroshaping.net/2012_11_01_archive.html קישור למחקר שנעשה עבור מדיטציית ג’אנה.

http://www.katinkahesselink.net/tibet/jhana.html  – תרגילים של מדיטציית ג’אנה.

סוג מדיטציה נוספת לוס-יוגה שמחברת לרובד הרוחני(שיטת לוסקי) אל האות א’ שמייצגת את הרצון החופשי, עושים מדיטציה של נשימות בקצב מהיר, מנחיר שמאל שאיפה ונשיפה כשנחיר ימין סתום, אחר כך מחליפים. נושמים נשימה עמוקה פנימה ושואפים החוצה ככה מאזנים בין קבלה לנתינה, קודם מקבלים שואפים אוויר פנימה אחר כך מוציאים נשיפה החוצה ונותנים לאוויר לצאת. לאחר ששאפנו דרך האף והוצאנו דרך הפה עושים שאפה ונשיפה בקצב איטי, אפשר גם לשאוף פנימה את האוויר דרך הפה ולהוציא.

אחריי שסיימנו את השאיפה והנשיפה, מוציאים קול של האות א’- אה-או-חולם-או-שורוק- אי-אה בצלילים .

מדיטציה שעוזרת לחיבור אל הרצון החופשי.

מדיטציה נוספת של לוס-יוגה היא מדיטציה של הרצון לקבל באות ש’ ברובד הרוחני, שבמדיטציה הזו יושבים ליד מדורה וסופגים מהאש, מתבוננים עליה ומקבלים ממנה את החום, ניתן גם לשבת תחת השמש בחוף הים או במרפסת כשהשמש החמה מחממת, ואנחנו סופגים את השמש לתוך הגוף שלנו ועל הפנים, סופגים את השמש וויטמין די.

מדיטציה שעוזרת לחיבור אל הרצון לקבל.

מדיטציה אום מאני פדמה הום- אחת המפורסמות של העולם הבודהיסטי, נקראת גם “היהלום מצוי בלוטוס”, כלומר במדיטציה  . בעזרת המנטרה, אמירה בקול בשפה סנסקריט שחוזרת על עצמה, המודט הופך מרוכז ומאוחד עם ה”יש” אנרגיית הבורא.  מדיטציה זו היא מדיטציה שמעוררת חמלה, ברגע שהמודט חוזר על האמירה פעם אחר פעם, הנשימה שלו הופכת חלקה, הלב שלו הופך נקי, הראש פחות עסוק במחשבות ובלחץ הוא מרוכז באמירה שעליה הוא חוזר.

במחקר שנעשה  UC Davis””  מרכז לחקר המוח והתודעה שהוביל קליפורד שרון מדען וחוקר,שחקר 60 אנשים שחולקו לשתי קבוצות על מנת לבדוק כמה זמן צריך למדוט על מנת להשיג הישגים משמעותיים בבריאות. לאחר שלושה חודשים אינטנסיביים במדיטציה הזו, החוקר גילה שאנשים שלקחו חלק בשלושה חודשים אלו השיגו ושיפרו את התפיסה,טובים יותר בראייה ויזואלית וריכוז גבוהה יותר לאורך 30 דקות.

בבדיקה שנעשתה, מתוך משחק, שבו האנשים שעשו מדיטציה, הם לחצו על העכבר במקום המדויק יותר כשהם רואים הבדלים קטנים בין  קווים ארוכים  לקצרים ושומרים על ריכוז גבוהה יותר. כשלעומתם אנשים ללא מדיטציה או משתעממים מהר לאחר 10 דקות או מרבים לטעות, בהבדלים הקטנים שבין הקווים הארוכים לקצרים.

אפשר לומר זאת בבירור מדיטציה עוזרת לריכוז ויש לה הטבות מאוד משפרות לבריאות ולריכוז שכלי, גם תשומת לב יתרה וגם סבלנות יותר גבוהה.

https://www.newsreview.com/sacramento/om-mani-padme-hum/content?oid=1447679

http://fpmt.org/education/teachings/lama-zopa-rinpoche/the-benefits-of-chanting-om-mani-padme-hum/ -ההטבות של מדיטציה אום מאני פדמה הום.

מדיטציה על פי החלטת האקדמיה היא כלי טכני לביצוע פעולה עצמית בנפש האדם . כתוצאה מביצוע טכניקות אלה, מצב התודעה של האדם משתנה ביחס למצבי התודעה השכיחים אצלו , בעת ההתנהגות והפעולות היומיומיות המדיטציה התפתחה במקומות שונים בעולם ובתקופות שונות וקשה להגדיר במדויק את מקורה . בסין מיוחסת המצאת המדיטציה לדמות מיתולוגית בשם פו הסי שנחשב גם למחבר האורקל הסיני אי צ’ינג . בהודו ניתן לשער כי תרגול מדיטציה לשמה התקיים במאה החמש עשרה לפני הספירה , באירופה הפגנית התקיימו טכסים שניתן להגדיר אותם כטכניקות למדיטציה . המבשרים של המדיטציה המודרנית היו דווקא המוסלמים שהתרגולים שהם פיתחו היוו את הבסיס לעבודתם של מומחי המודרניים גורודייף  ואושו. החל מסוף המאה ה-19 חדרו טכניקות מדיטציה מזרחית למערב .

בספר מדיטציה ראשית החופש ומהותו כותב  אושו , שהיה המורה החשוב והמצליח ביותר בתחום, והיה בצומת של פסיכולוגיה, פסיכותרפיה, פילוסופיה ודת ,” מדיטציה היא הרפתקה, ההרפתקה הגדולה ביותר שהתודעה האנושית יכולה לבחור. מדיטציה היא רק להיות בלא לעשות דבר- אף פעולה, אף מחשבה, אף רגש  אתה רק קיים, וזה תענוג עילאי. מאין בא התענוג הזה, כשאינך עושה דבר, הוא בא משום מקום  , או שהוא בא מכל מקום. הוא אינו נגרם, מכיוון שהקיום עשוי מהחומר שנקרא אושר. הוא מוסיף ואומר כשאינך עושה שום דבר , כשאינך בפעילות ואתה רק הווה, זאת מדיטציה – עליך להבין זאת , וכשאתה יכול למצוא זמן רק להיות, תוריד כל עשייה כמו מחשבה, ריכוז, ותהיה במרכז שלך רגוע לגמרי . וברגע שתפסת את היכולת הזאת ותהיה מודע לדרך,  לאט  תוכל להתחיל לעשות דברים שאתה שומר בערנות ,בהתחלה דברים קטנים ואחר כך מסובכים יותר .לכן מדיטציה אינה נגד עשייה היא פשוט מלמדת אותך דרך חיים חדשה – החיים ממשיכים ביותר שמחה , ביותר בהירות ,ביותר חזון וביותר יצירתיות – אתה רחוק יותר רק צופה על הגבעה . המדיטציה היא גדילה של כל חייך , היא יכולה לבוא רק עם שינוי בסיסי בחייך, היא אינה תוספת , היא צומחת מתוכך .המסטר הוסיף ואמר “מדיטציה איננה דבר חדש , באת אתה אל העולם. השכל הוא משהו חדש, מדיטציה היא טבעך, היא הווייתך , איך היא יכולה להיות קשה?” .

גיאורג איבנוביץ גורדייף היה מיסטיקן יווני ארמני ומורה רוחני , הוא הרבה במסעות ברחבי אסיה ובמזרח התיכון בחיפוש אחר “הידע העתיק”, אותו ידע שנשתמר בתרבויות נסתרות ועתיקות , הוא חקר ולמד טכסים רוחניים שהתבצעו דרך ריקוד , מוסיקה, פיסול וציור. לימודיו הובילו אותו למסקנה ששלושה מרכזים  עיקריים פועלים באדם, המרכז האינטלקטואלי, המרכז הרגשי והמרכז הפיסי , כל מרכז משפיע על פעילות המרכזים האחרים. הוא עבד בעיקר דרך ריקוד והשאיר אחריו מעל ל-150 ריקודים ותרגילים שיצר שידועים בתור “התנועות”. הריקודים פותחים עבורנו דלת למודעות חדשה , הוא רצה שנפתח תחושת נוכחות לעצמנו ולמציאות. התנועות הן בעצם מדיטציה בצורת ריקוד. דרך המודעות המוגברת לתנועה אנו נעשים מודעים יותר לתהליכים הפנימיים שמכתיבים את חיינו .

הרבי מלובביץ והרב אריה קפלן התחילו לשחזר  “מדיטציה יהודית” , לפני כשלושים שנה כאשר יהודים רבים התחילו לתרגל מדיטציות שמקורן בבודהיזם , אז הם פנו לפסיכולוגים ורופאים שהציעו אלטרנטיבה כשרה.      הרבי מלובביץ דרש שמדיטציה יהודית תהיה מיועדת לא רק להתבוננות בגדולות ה’ ובשפלות האדם אלא גם להרפיה נפשית. באותן שנים החל הרב אריה קפלן לאסוף ולפענח מגוון רחב של שיטות מדיטציה ממקורות היהדות טענתו המרכזית הייתה שמדיטציה בשמותיה העבריים היא מסורת בת אלפי שנים שבה עסקו אבותינו, נביאנו ומקובלים. בספרו “מדיטציה והתנ”ך” ביקש לאושש את טענתו שהנביאים הגיעו לחוויית הנבואה שלהם “במצב של מדיטציה”. מי שהצליח לפתח כבר אז אלטרנטיבה יהודית ,היה מי שנפרד מהרבי מספר שנים קודם , הרב זלמן שחטר שלומי , הוא הקים בשנת 1962 את תנועת “בני אור” תנועה ששמה דגש על העמקה רוחנית ברוח החסידות , ובמשך העשורים הבאים העמיד תלמידים רבים . עם הפרסום לו זכו ספריו של הרב אריה קפלן נמלאה הכותרת “מדיטציה יהודית” תוכן ממשי . הוא ניסה לשחזר בספריו טכניקות מדיטטיביות של מקובלים אחרים מרבי יוסף ג’קטילה , דרך האר”י ועד רבי נחמן מברסלב ובכך לאפשר ליהודים המעוניינים בכך מדיטציה כשרה בעלת ייחוס מכובד.

על פי שיטת לוסקי , לכל אדם יש 32 אינטליגנציות בפרופיל ייחודי, דרכן הוא מבין את החיים ובאמצעותן הוא יוצר את המציאות . כל טכניקת מדיטציה מתוך מדיטציה 32 מאמנת ומטפלת באופן טבעי באינטליגנציה מסוימת וכל מדיטציה יוצרת תוצאה שונה בנפש.  היא מציגה טכניקות פשוטות של מדיטציה לצורך פיתוח ואימון האינטליגנציות .I הייחודיות שלה שהיא יוצרת קשר בין טכניקות המדיטציה לבין אימון יכולות בנפשנו , כמו כן היא מאפשרת התאמה אישית לכל מדיטציה לפי מבנה האישיות והצורך האישי של כל אחד. קורסי מדיטציה למתחילים כוללים בדרך כלל לימודי מדיטציה קלאסית, שבה מתרגלים את המדיטציה הקבלית, מדיטציה עם מנטרה, קורס דמיון מודרך , מדיטציה באמצעות נשימות, כל מדיטציה יכולה להיות מקור לשינוי יש בהמשך קורס ויפאסנה שכוללים שתיקה והסתגרות למספר ימים , על מנת שלא להסיח את הדעת בדברים החיצוניים . יש גם מדיטציה טרנסדנטלית שמתורגלת באמצעות המחשבה בלבד , משתמשים בצליל שמותאם באופן אישי למתרגל . בספרו של אושו , ראשית החופש ומהותו , יש הדרכה מעשית ל-63 טכניקות מדיטציה שפותחו על ידו.

לי באופן  אישי המדיטציה עוזרת , אני משתדלת להשתמש בה במצבי לחץ וגם ברוגע בלי הרבה טכניקות , שמה מוסיקה שמתאימה לכך ועושה אני מאוד ממליצה להתנסות  .


 

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ