השפעת דימוי עצמי על חרדה ודיכאון
10 בדצמבר 2014
טיפול בחרדות על פי תורת הצינורות
10 בדצמבר 2014

מהו דימוי עצמי נמוך? איך נוצר? והשפעתו על משבר זוגי

מהו דימוי עצמי נמוך? איך נוצר? והשפעתו על משבר זוגי/ אליזבט ויצמן

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

דימוי עצמי- התייחסות של אדם כלפי עצמו,במכלול גורמים, תכונות אופי,גופני (מצב בריאותו והופעה חיצונית), מוסרי, משפחתי (מקומו וחשיבותו במשפחה), חברתי(תכונות בין בני אדם). הדימוי העצמי מתחיל להתפתח מילדות שהדימוי מושפע מחוויות של האדם,יחסים בין אישיים ,תרבות וחברה. דימוי עצמי נוצר כאשר יש פער גדול וחוסר שביעות רצון מתמשך בין ציפיותיו של האדם להישגיו בפועל, שמוביל לביקורת שלילית עצמית ומהסובבים אותו.

כאשר אדם עם דימוי עצמי נמוך מגיע למערכת יחסים, הוא מרגיש לא שווה ואין לו בכלל מה לתת ולתרום למערכת הזוגית ובנוסף החוסר שלו יהיה גדול ורק ע”י מילוי וביטוי של “אהבה ומוצריה” ע”י בן הזוג הוא יכול להתמלא ולהרגיש שווה ערך , כמובן שמערכת יחסים כזאת לא יכולה להתקיים הרבה זמן כי נוצר תקיעות וזלילת אנרגיה. ואם יש מצב ששני בני הזוג בעלי דימוי עצמי נמוך, הרי “דומה נמשך לדומה”- האדם נמשך אל האחר בגלל תכונות קיימות שמזכירות לו את עצמו , ובמצב כזה התחשבנות על “מוצרי אהבה” ועל האנרגיה יותר גדולה שבאמת מוביל לפיצוץ.

אדם הסובל מערך עצמי נמוך הוא בדרך כלל אדם עם ביקורת הרסנית-קול פנימי , התולה אשמה לגבי התקלות בחיים, קול המשוואה אותך לאחרים לגבי הישגיהם וכישוריהם ומוצא אותך נחות לעומתם, הביקורת שואבת לשלמות ופרפקציוניזם שמוביל לתחושת חוסר אונים וייאוש. כאשר אדם נמצא במערכת יחסים עם בן זוג בעל ביקורת קשה , אותו בן זוג יעביר עליו ביקורת וישפוט אותו באותה חומרה ואשמה תמידית כמו שהוא מבקר את עצמו. ובנוסף בזוגיות יש שיקוף תמידי “מראה”, האדם רואה את עצמו באמצעות בן זוגו, ולכן בזוגיות המתוארת האדם יבצע שוב את אותה ביקורת ויחווה שוב את אותו חוסר אונים מהדימוי העצמי הנמוך שלו ובכך יש לנו כפל ביקורת וכפל רגשות שלילים ,נוצר מצב של מראה קשה מידי,  שבסופו של דבר יוביל למשבר בזוגיות.

 


קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן


חיסול מלאי ספרי חוכמה רבי מכר

ימים
שעות
דקות
שניות

50% הנחה עד גמר המלאי