מהי ליצנות רפואית?

מהי ליצנות רפואית?

על כוחה המרפא של השמחה.
הקשר הוודאי בין חיוך לבריאות, הוא שהוליד את תחום הליצנות הרפואית. תרפיה בצחוק, בעזרת ליצן, היא שיטה ייחודית לטפל בחולה כחלק מתהליך ההחלמה. מחקרים עדכניים מאשרים היום כי הצחוק יפה לבריאות. חוקרים רבים מדברים על ההשפעות הפיזיולוגיות החיוביות שנגרמות על ידי ההורמון שנוצר מהצחוק, אבל ההשפעה היא לא רק פיזית. הומור, שמחה וצחוק יכולים לגרום לחולה לשכוח מהקשיים ולפעמים לעזור לו להתחבר למה שעובר עליו ולהיפתח. גם המעגל הקרוב שמסביב לחולה, המשפחה והחברים צמאים לשמחה ועידוד. כל חיוך שניתן להעלות בסביבתו של החולה יכול רק להועיל.

הליצן הרפואי המטפל מתחבר אל החולה בדרך מיוחדת והומוריסטית, המשלבת את שפת הגוף, מימיקה, ותקשורת מילולית. מטרתו של הליצן להשכיח מהמטופל את מצבו ולקחת אותו למקום טוב, מציאותי או דמיוני. הליצן משתמש גם במשחקים ואביזרים משעשעים, כדי להסיח את דעתו של המטופל. טכניקות אלו הוכיחו את עצמן כיעילות גם כמדרבנות את החולה לתנועה, שבדרך אחרת לא היה מבצע, כמו גם לקחת תרופות או לקבל טיפול רפואי מסויים.
הליצן הרפואי משנה את האווירה במקום הוא עובד, משנה את מצב רוחם של אנשי הצוות והעובדים, כמו גם את מצב רוחם של המטופלים והמלווים אותם. לפעמים גם הם זקוקים למנה של שמחה והומור.
בשנים האחרונות נרשמת עלייה גדולה בשימוש בליצנים המסייעים לילדים להתמודד עם מחלות קשות ועם אשפוז ארוך.

תחום הליצנות הרפואית הוא תחום חדש יחסית בישראל. בשנים האחרונות נרשמת עלייה גדולה בשימוש בליצנים המסייעים לילדים להתמודד עם מחלות קשות ועם אשפוז ארוך. בעוד שבאירופה ובארה"ב קיים עיסוק רב שנים בנושא, פועלים היום בישראל כמה עשרות ליצנים רפואיים בלבד בבתי החולים השונים בארץ.
"רופא ההומור" האמריקאי, וילאם פריי, הקדיש למעלה משלושים שנה לחקר פוטנציאל הריפוי הטמון בהומור, בצחוק ובעליזות. "ההומור משנה את האדם, כח השפעתו אינו מסתיים מתחת לאיזור הצוואר… " הוא אומר, "השמחה מלווה בזעזועים של כל הגוף, נוגעת בביולוגיה שלנו ופורטת עלינו כאילו היינו גיטרה ענקית".
ד"ר פריי מסביר את הצחוק כ"התנסות מלאה של הגוף כולו", שבה משתתפות מערכות הגוף העיקריות, כגון השרירים, העצבים והלב. ההתנסות הגופנית הזאת מביאה לתחושה של רוגע ושלווה. תחושה החיונית במיוחד במקרה של חולי. מתי סידס  – מתישטותא

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ