ארגז צרות או תיבת אוצרות
27 בדצמבר 2014
לגעת ביהלום
27 בדצמבר 2014

מובילים או מובלים

מובילים או מובלים ? / מלכה שומרוני

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן

בסופה של שנה יש לנו נטייה להתבונן לאחור על השנה שחלפה, לעשות חשבון נפש, לסכם, להחליט החלטות, להבטיח לעצמנו הבטחות…. תחילתה של שנה מביאה איתה כל כך הרבה התרגשות, תקווה, אופטימיות, נכונות לראות ולהרגיש שנה בדרך אחרת…. התחלה היא הזדמנות נוספת להתחיל משהו חדש! אך במי זה תלוי? מי אחראי איך תראה השנה שלנו? איך נרגיש בה?

נכון, אנחנו! השנה החדשה וכל מה שיהיה בה; מחשבות, רגשות ומעשים, תלויים בנו, אפילו איזה אנשים יכנסו לחיינו, אילו אירועים נחווה תלויים בנו – זו יצירת מציאות!

הרבה מאוד ארגונים וחברות גדולות משתמשים במשפטים ממוסגרים על הקירות המייצגים את החזון ואת הערכים שעל פיהם הן פועלות. בדרך כלל החזון הזה הוא תוצר של שעות רבות של דיונים המנסים לענות על השאלה – לאן הארגון הולך ומהן מטרותיו.

ואנחנו? אנחנו לא ארגון?

עלינו לחשוב, לסדר, לארגן את חיינו בכל כך הרבה רבדים שמשפיעים אחד על השני קשר ישיר ולא מדובר על תכנון כזה או אחר שכולנו עושים לטווח קצר יותר, אלא על חשיבה ממוקדת לטווח רחוק, שבסופה נהיה מסוגלים לענות על השאלות – לאן אני רוצה להגיע בחיים האישיים? מהן מטרותיי? אילו חיים אני רוצה שיהיו לי? בכל תחומי החיים – משפחה, זוגיות, קריירה, כספים, מגורים, מערכות יחסים, תחביבים ועוד….

מובילים או מובלים;

בספר “אליסה בארץ הפלאות”, אליסה חיפשה דרכים לצאת מארץ הפלאות והגיעה לצומת דרכים, “האם תואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עליי ללכת?” היא שאלה את החתול צי’שייר, “זה תלוי מאוד לאן את רוצה ללכת”, השיב החתול, אליסה ענתה שלא ממש אכפת לה לאן, בתגובה אמר החתול המחייך “אז לא משנה לאן תלכי”

קשה לעלות על הדעת לצאת ל”מסע” כלשהו, פיזי או נפשי (שניהם משפיעים זה על זה) ללא שהגדרנו קודם מהו המקום אליו ברצוננו להגיע. לא תמיד בחיינו האישיים אנחנו מגדירים לעצמנו מראש לאן אנחנו רוצים להגיע ולכן נוצר בלבול, אי סדר, היכולת שלנו להקשיב ללב נחסמת, נוצר עיכוב ביצירת המציאות אותה אנו מבקשים ולעיתים קרובות עד “תקיעות”.

מחקרים רבים שבדקו את מאפייניהם של האנשים המצליחים ביותר, העלו שלכולם היה חזון מאוד ברור בתחום בו פעלו ולחייהם.

אם אין לנו חזון כזה הרבה פעמים אנו מוצאים את עצמנו מובלים על ידי החיים ולא מובילים את החיים שלנו והמקום הזה של, מה שצריך לקרות קורה מאוד מקל עלינו מצד אחד ומצד שני המחשבה הזו מאוד תוקעת. אכן, מה שצריך לקרות קורה, אבל באפשרותנו לשנות, לבחור ובעיקר להיות אחראים למה שיקרה. “הכל צפוי והרשות נתונה”, כן, הכל צפוי, אבל האחריות שלנו! ניתנה לנו הזכות להוביל את חיינו!!!

אז, מהו חזון אישי ?

החזון האישי הוא תמונה ברורה ומפורטת ככל האפשר של העתיד שלנו, של חיינו, כפי שהיינו רוצים לראותם. הוא מורכב מאותם דברים שמרגשים, מניעים, מעצימים, שאנחנו אוהבים ורוצים לעשות. החזון הוא המקום, המעמד והסיטואציה אליהם הגענו בסוף התהליך, שיהיה מציאותי במידה ויחד עם זאת שאפתני במידה, נבחר בחזון שילהיב אותנו, משהו שהרעיון על מימושו מדליק אותנו וגורם לנו לפעול, לקום בבוקר באנרגיית קלילות ושמחה. ככל שהחזון יהיה מפורט יותר, ברור ומדויק יותר, מודר בזמנים, בפרטים, בכמויות ובמקומות – כך הוא הופך למוחשי יותר, אמיתי יותר ומוגשם יותר.

להיות ולחיות את החזון;

מאותו רגע בו החלטנו מהו החזון, עלינו להתנהג כאילו הוא מתרחש כבר עכשיו, אתם תופתעו לגלות לאחר זמן לא רב לאילו תוצאות ומקומות אפשר להגיע. אני נוהגת לבדוק מדי שנה את עצמי ולהשוות את החזון למציאות, בכל פעם אני מופתעת מחדש לגלות עד כמה הפער מצטמצם, זה עובד!

 חשוב לזכור;

*החזון נותן לנו את הכיוון ופותח בפנינו אפשרות לבחור במציאות אותה אנו מבקשים לעצמנו.

*החזון מאפשר פעולה מתוך אומץ, יוזמה והבנה לאן מתקדמים ולאן רוצים להגיע.

* החזון הוא פנס הרחוב על פיו אנו מובילים את חיינו.

*אין זמן טוב יותר ליצור חזון לחיים שלנו מאשר עכשיו !!!

  “אם תרצו אין זו אגדה” (בנימין זאב הרצל)