חוסר אמון בין בני זוג
14 בינואר 2015
בגידה ברובד הרוחני
17 בינואר 2015

מונוגמיה

מונוגמיה / אליזבט ויצמן

קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן

מונו-אחד, גאמוס- נישואין, זוגיות עם בן זוג אחד. אפשר לראות מונוגמיה אצל החיות אשר שומרים נאמנות לבן זוגם כל עוד השני בחיים, מבניהם- בונים, זאבים, שועלים, סוסי ים, ועוד… היתרון הביולוגי לנאמנות אצל החיות , הוא השיתוף הזוגי בגידול הצאצאים, נוכל לראות כדוגמא אצל הנשרים , אשר שני בני הזוג דוגרים ומאכילים, משום שהגוזלים דורשים מזון רב לתקופה ארוכה. בעצם המונוגמיה מתוך הישרדות, אפשר גם להבחין בזכרים שלא משתתפים בגידול הצאצאים , אך  עדין נמצאים במונוגמיה , הם נשארים כדי להגן על הנקבה, ללא קשר לצאצאים, שהיתרון הביולוגי הוא בכך שיש יותר צאצאים בכול הריון וגם יותר מחזורי ייחום. ובנוסף נוכל להבחין ב”נברן- הערבה” (מכרסם קטן) אשר הזכר יעדיף להזדווג רק עם הנקבה “שלה איבד את בתוליו” , והוא יגרש את הנקבות האחרות באלימות וקנאות, מסתבר שהתנהגות זאת מוכתבת מהורמון “דופמין”- הורמון בעל תפקידים רבים במערכת העצבים, שגם אחראי על תחושת “היי” לאחר ניצחון. ובמקרה הזה נוכל להסיק שהמונוגמיה קיימת מתוך קנאה ובעלות על הנקבה.כמו כן נוכל לראות מונוגמיה חברתית ולא מינית, לדוגמא אצל הציפור הכחולה, שהזכר והנקבה שותפים לגידול הצאצאים, אך מחקרים מצאו ש20% מהצאצאים הם של זכרים אחרים, בטבע ברור רצונו של הזכר בלהפיץ את זרעיו אך מה גורם לנקבה “לבגוד”? במקרה הזה אצל הציפור הכחולה ,ספיגת הזרע היא רצונית, ובך היא בוחרת את השותף שלה לפוריות, ומתרבה מבעל הגנים הטובים ביותר.


מרתון קורס ייעוץ זוגי, 3 ימים עד להסמכה.

המרתון מיועד למי שרוצים תעודת ייעוץ זוגי, עכשיו!!!
ולמי שרוצים לשפר את הזוגיות, לעבור לשלב הבא.
התוכנית הנמרצת והמצליחה של מכללת לוסקי בתל אביב.
קורס ייעוץ זוגי,
קורס טיפול זוגי משפחתי >> כאן


 

ובבני אדם, חוקרים מצאו שאבותינו האבולוציוניים הפכו לחיות במונוגמיה מתוך שינויים בדפוסי אכילה, הזכרים הפנו את האנרגיה במאבק זה בזה על הנקבה , למציאת מזון שיוגש לנקבה. כמו כן משום שהנקבות התרחקו זו מזו כדי לשפר את הנגישות למזון, והזכר העדיף להסתפק בנקבה אחת, מתוך הגנה על עצמו ובנוסף כך בטוח שהצאצאים שלו. ישנה השערה נוספת שהנקבה היא זו שבחרה במונוגמיה , מתוך הגנה על הצאצאים שלה. בכך שאם זכר נלחם בזכר אחר ומנצח אותו, ישנה אפשרות שהוא יהרוג את הצאצאים של הזכר המנוצח, בכדי להפיץ את הגנים שלו.

ובעידן המודרני, הפחד הישרדותי עדין קיים, במסגרת של זוגיות, האדם מייצר לו רשתות ביטחון, ברבדים השונים – ביטחון כלכלי, מעמד חברתי, לקהילה, לקבוצה אליה הוא משתייך, מסגרת משפחתית לגידול הילדים, ביטחון רגשי, הבטחה שלא יישאר לבד, שתמיד יהיה מי שיאהב.

לסיכום אנחנו רואים שלאורך האבולוציה המערכת הזוגית היא מערכת תלות הדדית, הדורשת שיתוף פעולה, מערכת של נתינה וקבלה.