תן חיוך הכל לטובה
10 בפברואר 2015
צחוק כתרופה והשפעתו על הבריאות שלנו
11 בפברואר 2015

מוסיקה ככוח ריפוי

 מוסיקה ככוח ריפוי / נורית רוזן

מוזיקה היא אחת מתרופות לוסקי לפיה צלילים ומוזיקה הם בעלי כושר ריפוי ברובד הרגשי. למוזיקה יש השפעה חזקה על מצב הרוח ועל הרגשות, בכך היא יכולה להשפיע פסיכולוגית על המאזינים. מוזיקה היא דרך תקשורת, צורת ריפוי וצורת ביטוי אצל אומנים ומאזינים. מוזיקה יכולה לעזור לאנשים הסובלים מחרדה ודיכאון להתמודד עם ההפרעות הנפשיות שלהם, במקום להסתמך על מרשמי תרופות בלבד.  רוברט ברטון היה כומר אנגליקני , מלומד וסופר אנגלי שנודע במיוחד בגלל ספרו הקלאסי “האנטומיה של המלנכוליה”, הספר סיפר אודות יכולתה המרפאה של המוזיקה כנוגדת ייאוש ודיכאון. הוא התמקד בנפשו של האדם, הנחתו הייתה שידע הפסיכולוגיה הוא הכי נחוץ לאנושות ולא מדעי הטבע. ספרו בין ה-2000 דפים פורסם בשנת 1620 והיו לו חמש מהדורות. את הספר הוא כתב בגלל היותו כל חייו נתון בסבל ובדיכאון. בספר הוא פרט את הסימפטומים השונים של הדיכאון , וניתח את הסיבות האפשריות למחלה כמו: חוויות של חסכים רגשיים, חוסר חיבה בילדות, השפעות החברה העלולות להחמיר את ההפרעה האישיותית, הוא הדגיש את המודעות העצמית. הוא הציע דרכי טיפול כמו: משטר חיים בריא, תרופות, הימצאות בחברת אנשים, עיסוק בדברים מועילים, הקשבה למוזיקה מרגיעה, והתוודות בפני אדם אוהב. הרופא המפורסם וילאם אוסלר ראה בספר זה , ספר רפואי מופת שנכתב על ידי איש שמחוץ למקצוע.  לפי מאמר שפורסם באתר PSYCHCENTRAL , מחקרים שונים הראו שמוזיקה מרגיעה ומפחיתה חרדה ומתח לפני ניתוחים בבתי חולים, היא גם יכולה לסייע בהתמודדות עם כאב ומסייעת בהתמודדות עם דיכאון.                                                                 טיפול במוזיקה נחלק לשלושה שטחי טיפול עיקריים :                        
1. פסיכותרפיה באמצעות מוזיקה- טיפול בבעיות רגשיות שיכולות להתבטא בהפרעות חשיבה, התנהגות ומערכת הקשרים של המטופל. המטרה העיקרית היא שינוי דפוסי חשיבה, חיזוק והתפתחות אישית על מנת להביא לשינוי הפוטנציאל של אותו המטופל.    
2. מוזיקה ורפואה – טיפול במוזיקה בבתי חולים כאשר הדגש הוא על יכולת הרגעה .                        
3. טיפול במסגרת חינוך המיוחד. מטרות הטיפול במוזיקה הן רבות ומגוונות כמו: שיפור יכולת הריכוז ומיקוד הקשב, שיפור תבניות חשיבה, פיתוח ושיקום שפה ותקשורת .אמצעים אלו משולבים עם המוזיקה בתחום המוזיקלי, המוטורי, החברתי, הרוחני, השפה ותקשורת, קוגנטיבי, ובתחום הרגשי נפשי.  תקשיב למוזיקה כל יום, כל היום כשאתה הולך לישון תחליש את המוזיקה, אל תכבה את המכשיר