מחלות סרטניות
16 בנובמבר 2014
רפואה סינית לטיפול במופרעות, פורענות והתפרעות
19 בנובמבר 2014

מוצרי כוורת למטרות ריפוי

מוצרי כוורת למטרות ריפוי

שלא כמונו בני האדם, המזיקים במודע או שלא במודע לבריאותנו והולכים נגד חוקי הטבע, תוך כדי הכנסת פסולת לגופנו כמו : הרבה ג’אנק, תרופות, סיגריות  וכו’.הדבורים החיות בהרמוניה לעולם לא יכניסו דבר מה לגופם או למשכנם העלול להזיק לבריאותן. הן דואגות להשמיד כל דבר שעלול לחדור לכוורת. לכל דבורה תפקיד בהתאם לייעוד שלה: מלכות, פועלות וזכרים העובדים עפ”י אנרכיה ללא שולט ונשלט אלא מתוך הבנה והערכה הדדית, כך שכל אחד יודע מה מקומו ותפקידו בעולם. כבר בתקופה הקדומה הכיר האדם את הדבש. הוא רדה מקנים של דבורי בר, בגזעי עצים ובנקיקי סלעים. במשך הזמן למד לבנות כוורות מחרס, מעץ ומאבן וגידל בהן דבורים. מתחילת שנות השבעים הגיע ייצור הדבש למימדים עצומים . מוצרי הכוורת הם לא רק הדבש שאנו מכירים לצרכי מאכל , אלא  מגוון רחב של מוצרים כמו :  ארס דבורים, דונג, מזון מלכות, פולן ופרופוליס שלכל אחד מבינהם השפעה חשובה מאוד על תהליכים  רפואיים בגופנו, בשל מרכיביהם המיוחדים. בנוסף לתכונות התזונתיות ולטעם הערב, הינם מכילים ויטמינים , מינרלים, חומצות אמינו, חומרים אנטיביוטים, הורמונים ועוד הנחשבים לתרופות מן הטבע.

דבש כתרופה נטורופתיה

הדבש הינו מזון מתוק המכיל 20% מים וכ – 80% סוכרים (פרוקטוז) . הוא מכיל ויטמינים רבים ומינרלים כמו: ויטמינים מקבוצת  B , C קלציום, נתרן, אשלגן, אבץ ,מגנזיום,ברזל, כלור ועוד . בעל  PH חומצי שנע בין 3.9-3.7 ומקור סוכרי הנספג במעי מיידית ואינו זקוק לפירוק אינזימטי .

הדבש עשוי מצוף פרחים שהדבורים אוספות. ישנו דבש מפרחי אקליפטוס, או אבוקדו  שהוא כהה ודבש בהיר כמו פרחי הדרים.תכולת המינרלים בדבש כהה גדולה יותר מאשר בדבש בהיר. הדבשים נבדלים בצבעם , ריחם וטעמם. בארץ ישנם כ – 80 צמחים שמהם מפיקות הדבורים דבש . רובם צמחי בר כמו מרווה משולשת, קורנית, זעתר וצמחי תרבות כמו אקליפטוס, אבוקדו, גזר וחמניות.

שימוש בדבש

 1. עצירת דם בשל ויטמין K המצוי בדבש החשוב לעצירת דימומים ואיחוי פצעים.
 2. חומר אנטיספטי מחטא וסופח מים (היגרוסקופי) מן הפצע במקרים של כוויות ופצעים.
 3. אינהלציות למערכת הנשימה.
 4. אפליקציות וגינליות – שטיפה מקומית ובעזרת טמפון ספוג.
 5. ריפוי מחלות כיב- ע”י דבש מומס במים קרים
 6. ריפוי מחלות לב וכלי דם.
 7. הרגעת מערכת העצבים וחוסר שינה – אכילת דבש מספר שעות לפני השינה.
 8. גורם לתנועה פריסטלטית של המעיים –משלשל קל
 9. לבעיות עור כמו אקזמות, אקנה או פסוריאזיס מריחת דבש.
 10. לדלקות גרון דבש + בצל קצוץ
 11. יובש בעור ופיצוצים בעקבים ברגליים

כדאי לדעת ש:

 • הדבש מתוק פי 3 מסוכר רגיל .
 • באזורים קרים הדבש מתגבש מהר יותר, התגבשותו לא מעידה על קילקולו.
 • דבש רצוי לאחסן במיכל כהה ולא לחשוף לשמש.
 • בעל אורך חיי מדף ארוך מאוד.
 • אסור לחמם דבש מעל 40 מעלות (או להוסיפו מים רתוחים ) מאבד מערכו התזונתי ומפעילותו .
 • דבש מקולקל הוא דבש שנוצרו בו שתי שכבות אחת מימית והשנייה מגובשת או שעבר תהליכי תסיסה.

ארס דבורים בעל תכונות סטרואדליות באפקט נגד דלקות, מכיל חומצות אמיניות , חסר צבע, שקוף וטעמו מר. ריפוי בעזרת ארס דבורים נעשה רק לאחר בדיקה הקובעת כי האדם רגיש לארס. החדרת הארס נעשית בכמה אופנים: א. הזרקה תת עורית מדי יום והגדלת הכמות תוך כדי מעקב אחר הריאקציה. ב. עקיצת דבורים. ג. אקופונקטורה עם ארס דבורים ד. אמבטיות חלקיות עם ארס דבורים. ה. שימוש חיצוני במשחות .

שימוש בארס דבורים

 1. במצבים של פגיעה במערכת העצבים – פועל בדומה לפרוסטגלנדינים .
 2. מחלות מפרקים
 3. מחלות לב וכלי דם- מביא להמרצת הפעילות הנפחית במחזור הדם.

פרופוליס

הפרופוליס הינו חומר אנטיביוטי טבעי המופרש ע”י הדבורים. הוא מתקבל מחילוף חומרים בגוף הדבורים של חומר שרף הנאסף על ידם מהפרשת העצים. הוא מורכב משרף , שעווה, שמנים אתרים, פולן , ויטמינים בעיקר : E,B1 , B2 ומינרלים  כמו : ברזל, סידן, מנגן, חמרן וצורן. הפרופוליס שומר על הכוורת מפני מזיקים בשל תכונותיו האנטיביוטיות , אך לא רק על הדבורים הוא שומר אלא גם  עלינו בני האדם מפני זיהומים ומחלות הנגרמות ע”י חיידקים, נגיפים ועובש. היינו חיובי בהגברת תנגודת הגוף לזיהומים , משפיע  טוב על חילוף החומרים של סידן וזרחן בגוף, כוחו האנטיביוטי חזק פי 10 – 100 מאשר הפנצילין.

שימוש בפרופוליס

1.     אנטי בקטריאלי אנטי דלקתי

2.     להורדת לחץ דם

 1. לכולסטרול גבוה
 2. נלחם בחיידקי הסטפילוקוקוס אוראוס המתפתח בריאות ובכליות .
 3. משחת פרופוליס לפצעים קשים וכוויות
 4. ריפוי מחלות גיניקולוגיות – ע”י אפליקציות לוקליות של מי פרופוליס ומשחה.
 5. ריפויי קיבה ומעיים – שמן פרופוליס על בסיס שמן זית .
 6. מחלות אף/אוזן/גרון.

דבש מלכות

חלב הנוצר מדבורים לא מעופפות המכונות דבורים מיניקות. לחלב המלכות תפקיד בהתפתחות דבורת האם המלכה (זהו הדבש  הניתן למלכות בלבד) . בהשפעת החלב מסוגלת אם הדבורים להטיל אין ספור ביצים. מזון המלכות מכיל : 24% מים, 31% חלבונים, 15% שומן, 15% פחמימות, ויטמינים מקבוצת B, E , אציטיל כולין ואנזימי עיכול . ויטמין E משמש כאנטיאוקסידנט השומר על מזון המלכות מפני חימצון וקלקול.

שימוש בדבש מלכות

 1. מגביר תאבון
 2. מעלה את רמת ההמוגלובין
 3. מסייע בריפוי דלקות פרקים
 4. הורדת כולסטרול
 5. חיזוק מערכת העצבים – מונע דיכאון ומרגיע את הנפש.

פולן

יסוד זכרי של הפרחים הנאסף לרגלי הדבורים בדילוגן מפרח לפרח. הפולן בעל תפקיד אנבולי ,(בונה) מכיל חומצות אמינו , ויטמינים מקבוצת B , A, D  , מינרלים וחומרים אנטביוטים ואנזימים . כל אבקת פרחים מופקת מצמח אחר בעל השפעה שונה.  הפולן נחשב עוד בזמנים קדומים כמסייע לאריכות ימים ולהרגשת צעירות , מגביר מרץ וכוח התנגדות.

שימוש בפולן

 1. ריפוי מערכת העיכול במקרים של עצירות, שלשול .
 2. אנמיה
 3. מחלות כבד
 4. מווסת את פעילות בלוטת התריס
 5. מסייע בפרוסטטה מוגדלת
 6. תכשירים קוסמטיים – חלמון ביצה + פולן+ אבוקדו או דבש מסיכה לפנים

דונג

 1. חיצוני – שימושים קוסמטיים , נרות, פלסטרים וקרמים
 2. לעקבים מקובעים – שמן חמניות ודונג
 3. להתקררות – ריפוי ע”י חימום דונג באמבטייה
 4. לפצעי בגרות – מושך רעלים החוצה
 5. מחלות ארומטיות – שרירים וגידים

לסיכום

מוצרי כוורת הינם בעלי תכונות תזונתיות ורפואיות כאחד. כפי שנאמר , מוצרי הכוורת אינם רק הדבש שאנו מכירים לצורכי מאכל. ישנם מוצרי כוורת רבים שניתן לשלבם בחיינו על פי הצורך ובהתייעצות עם מטפלים מוסמכים היכולים להמליץ על המינון הנכון והסוג המתאים לאותה בעייה . מוצרי הכוורת עומדים במקום הראשון בין החומרים הטבעיים המנוצלים למטרות רפואיות.  אם בעלי חיים חכמים כמו הדבורים אימצו את מוצרי הכוורת למטרות רפואיות הגנתיות למענם הם , אין שום ספק שמה שטוב עמורם טוב גם עבורנו בני האדם.

כתבה : ד”ר ענת גרינשטיין נטורופתית ויו”ר אגוד הנטורופתית בארץ

 

חיסול מלאי ספרי חוכמה רבי מכר

ימים
שעות
דקות
שניות

50% הנחה עד גמר המלאי