מחטים ונפלאות

מחטים ונפלאות / יוסף הרשקוביץ

משהו קרה בסין העתיקה לפני יותר מ- 5000 שנה.
יש אגדות רבות על כך אך אין באפשרותנו לדעת בדיוק מה היה אותו המאורע שגרם לסינים לחקור את גוף האדם ולגלות בו קשרים מדהימים בין האיברים ובין נקודות על העור לשכבות פנימיות של הגוף.
אבל זה קרה, ובמשך שנים ומאות התגלה בהדרגה עולם מופלא אשר שונה במהותו בתכלית מהעולם הנראה דרך עיניים מערביות.
יתכן כי הסינים השתמשו בהרבה ניסוי וטעייה (כן, גם טעויות היו) וקרוב לודאי כי אנשים רבים סבלו מאותם ניסויים כשבויי מלחמה וכו’ אבל רפואה סינית מבוססת במידה רבה גם על התבוננות וחכמה תוך הסקת מסקנות מהטבע עצמו ולא נגדו.

רפואת דיקור סיני הלכה ותפסה מקום עיקרי כטכניקת ריפוי יעילה ועוצמתית אשר למדע עדיין אין דרך להסביר אותה- כנראה שצריך ללמוד סינית כדי להבין, אז בואו נדבר קצת סינית…
חומר הגלם שממנו נברא כל דבר שקיים נקרא בסינית צ’י, המושג המקביל לו במערב הוא אנרגיה והכוונה היא לכוח חיים שבונה הכל והוא זורם בכל. הפסקת הזרימה משמעותה מות והפרעה בזרימה ובכמות משמעותה מחלה. הצ’י זורם בתעלות אנרגטיות הנקראות מרדיאנים (זו כבר מילה מערבית שמשמעותה קו המשווה, בסינית הם נקראים מו או מאי) ומזין את כל הרקמות והאיברים הפנימיים ומשפעל את כל המערכות בגוף ולמעשה, כל התהליכים תלויים בו. המרידיאנים זורמים לאורך ולרוחב הגוף ומקשרים בין איברים ומערכות רחוקות זו מזו, הדבר מסביר את הגישה ההוליסטית של הרפואה הסינית ואת הדיקור במקומות הנראים מרוחקים ולא רלוונטיים כדי לטפל בבעיות שונות. המעניין לראות ברפואה סינית הוא תחום הפיזיולוגיה, כלומר, תפקודי האיברים.  לאיברים הפנימיים יש לפי הרפואה הסינית תפקידים נרחבים הרבה יותר מאשר ברפואה המערבית ואף בחלקם, שונים. למשל, ידעתם שהלב מאחסן את הנפש? שהטחול מייצר דם? שהראיה שלנו תלויה בדם הכבד? על פני העור, מפוזרות נקודות אשר גירוי חזק בהן מפעיל את הצ’י.  ניתן לומר כי הצ’י הוא תוכנה ונקודות הדיקור הן פקודות, כל נקודה “מבקשת” מהצ’י לפעול בצורה מסוימת- לנוע/ להתפזר/ לחזק את נוכחותו באיברים מסוימים. רוב נקודות הדיקור ממוקמות על מסלולי המרידיאנים והן מאות במספר כאשר לכל נקודה תפקודים משלה והתוויות נגד. מעל ארבע מאות נקודות אינן משוייכות למרידיאן ספציפי והן נקראות נקודות אקסטרה. מטפל בדיקור שולט בארסנל של נקודות, בתפקודיהן ובצירופיהן וכך, תוך מיומנות איבחון של מצבי חוסר הרמוניה באיברים הפנימיים ומרידיאנים, יכול להתאים את השילובים הנכונים לכל מטופל. הרפואה הסינית משתמשת בכלים שונים כדי לאבחן מצב פנימי של מטופל. התשאול הוא אחד מהם- סדרה של שאלות המקיפה את כל המערכות ודרכן ניתן לשייך סימפטומים למצבים שונים הנקראים סינדרומים.  בנוסף, יש את אבחון הלשון ואבחון הדופק- הלשון והדופק הם אזורים משקפים אשר ניתן דרכם לראות ולהרגיש מצב אנרגיה של כל איבר בגוף ולהצליב עם התשאול. ברפואת הדיקור ניתן לטפל כמעט בכל מחלה ובכל בעיה. במצבים מסוימים אשר לא ניתן להביא לריפוי דיקור יכול לכל הפחות לתת תמיכה והקלה והוא עומד בפני עצמו או בשילוב עם סוגי רפואה אחרים.

להלן מספר דוגמאות בצורת תיאורי מקרה שימחישו את יכולתו של דיקור סיני בפתרון בעיות בריאות:

תיאור מקרה 1:
מטופלת כבת 60, חלתה בפיברומיאלגיה לפני כשנה והדבר נחת עליה כרעם ביום בהיר.בבת אחת יכולת התפקוד שלה ירדה פלאים ויחד איתה, גם השמחה.אשה שהיתה צועדת בים כל יום ופעילה נאלצה להסב את מקצועה שתוכל לעבוד בבית מעט שעות ואפילו ההליכה למכולת הפכה עבורה אתגר, למה? בגלל כאבי הרגליים העזים (כמו סכינים שתקועות בירך), כאבי הגב התחתון, כאבי הצוואר וההגבלה הקשה בתנועה והנימול הכל כך מרגיז לאורך היד, המופיע מספר פעמים ביום ומעיר בלילה, היא מתארת אותו כנמלים גדולות המטיילות במספר גדול לאורך היד שלה.

התחלנו סדרה של טיפולים המבוססים על אבחון מקור המחלה ומציאת קשר בין הסימפטומים השונים. רוב הטיפול מבוסס על טכניקות דיקור סיני המאפשרות לי לטפל בפיברומיאלגיה ברמת השורש ובמקביל בסימפטומים.
כשהגעתי אליה לטיפול החמישי, לאחר ארבעה טיפולים קרובים אחד לשני, היא מתארת בשמחה את הנימול ביד ככמעט ולא קיים, “הנמלים הרבה יותר קטנות והן כמעט לא באות לביקור”, כאבי הצוואר נעלמו כמעט לגמרי והכאב הנוראי בירכיים חלף גם הוא, “חזרתי לצעוד בהדרגה לכיוון הים”…
כאב עמום בגב התחתון עדיין נשאר אך שנינו מצפים כי הוא ילך ויחלש עוד.

תיאור מקרה 2:
מטופלת שנכנסה בצליעה אתמול לטיפול ראשון עם כאב כרוני חזק בחלק החיצוני של השוק מהברך עד כף הרגל המתגברים בשכיבה. 

למרות שהכאבים התגברו בשכיבה, ביקשתי לטפל בה כשהיא שוכבת על מיטת הטיפולים (במקום בישיבה על כסא) כדי לטפל בכאב כשהוא מתבטא
בצורתו הקשה יותר ולנסות להשיג הקלה מיידית.
שימוש במספר מועט של מחטים דקיקות, בטכניקות דיקור סיני, השיג הטבה משמעותית של יותר מחישים אחוז בעודה שוכבת על מיטת הטיפולים (לתדהמתה של המטופלת הרגילה לסבול כאבים בשכיבה) ובסיום הטיפול, כשביקשתי ממנה ללכת, הלכה בלי לצלוע. ארבעה טיפולים סה”כ הספיקו כדי להפוך את הכאב הכרוני ברגל לזיכרון עמום J

תיאור מקרה 3:
מטופלת בת 19 עם נזלת כרונית רוב שעות היממה, כשהאף לא נוזל הוא סתום, לא יכולה בכלל לנשום מהאף וצמודה לטישיו. הגיעה לטיפול בדיקור סיני עם בקשה אחת: “רוצה להתנתק מהטישיו”. עשינו שלושה טיפולים בדיקור שמטרתם היתה לטפל בסיבה הפנימית הגורמת להיווצרות הנזלת הכרונית, בשילוב עם טכניקות דיקור לטיפול בנזלת עצמה.

כבר לאחר הטיפול הראשון בדיקור סיני, כמות הנזלת ירדה. הטיפול השני בדיקור שהיה באותו שבוע הביא להפחתה מלאה של הנזלת. האף התייבש אך נשאר סתום. כבר בשלב הזה היא דיווחה בחיוך שהיא מצליחה לישון יותר טוב בלילה. לאחר הטיפול השלישי בדיקור, האף כבר נפתח והיא חזרה לנשום דרכו.

תיאור מקרה 4:
מטופל בן 36 שעובד מול מחשב הגיע לטיפול ראשון בדיקור סיני עם כאבי גב תחתון חזקים, המקרינים לישבן בשני הצדדים ולירכיים מקדימה כבר שלושה חודשים.

טיפול של דיקור במספר מחטים בידיים הפחית את הכאבים במחצית ולאחר שעה של טיפול חלפו הכאבים לגמרי. בבוקר למחרת התקשר המטופל ודיווח שעבר את הלילה ללא כאבים והיום כמעט אין כאבים למעט שאריות קלות והוא סוף סוף יכול לנקות את הבית J

תיאור מקרה 5:
מטופל בן 43 עם ריפלוקס- צרבות קשות כבר שנתיים ואבחנה של בקע ווישטי. מטופל באופן קבוע בלוסק כל יום בבוקר אך לאחרונה הפחית בנטילת התרופה ומתקשה מאוד לאכול דברים רבים. אבחון ברפואה סינית איתר מצב של עודף חום בכבד ובקיבה.המטופל עבר טיפולי דיקור סיני תוך שימוש בנקודות לטיהור חום מהכבד והקיבה ולאיזון זרימת אנרגיית הקיבה כלפי מטה וקיבל גם מספר המלצות תזונתיות על בסיס קירור הקיבה ולאחר חמישה טיפולים הוא מדווח כי אין יותר צרבות והתחושה הכללית במערכת העיכול היא טובה (גם נטיה לעצירות שהיתה נפתרה) וכבר חודש לא נוטל לוסק.

תיאור מקרה 6:
מטופל בן 49 עם תלונה של כאב ראש מקבצי- cluster headache, שהוא דומה מאוד למיגרנה אך הרבה יותר חזק ואגרסיבי. הוא סובל מכאבי הראש כבר שנים ובחודשים האחרונים הם התגברו, ללא ממצאים פתולוגיים בבדיקות.הוא הגיע לטיפול בדיקור סיני בעיצומו של התקף כאב, כמו בכל יום לאחרונה. לאחר איבחון, נדקרו נקודות להנעת אנרגיית הכבד, הורדת אנרגיית היאנג מהראש (אנרגיה עם תנועה חזקה כלפי מעלה) וחיזוק תהליך ייצור הדם (אשר לאורך זמן אמור למנוע עליית יאנג לראש). כבר תוך כדי הטיפול בדיקור עבר לחלוטין כאב הראש והא חש שלווה שלדבריו לא חש כבר שנים (ואז נרדם). המטופל קם מהטיפול מלא אנרגיה וללא כאב ראש, מלא שמחה ומחייך.

עברנו סדרה של שבעה טיפולי דיקור סיני קרובים זה לזה אשר הביאו להקטנת תדירות ועוצמות כאבי הראש בצורה שאיפשרה לו לחזור לחיים תקינים ולתפקוד מלא… כנראה בדרך לפתרון מוחלט של הבעיה.

לפרטים נוספים על >> לימודי דיקור סיני

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ