תעשה מעשה טוב אחד ביום
26 בפברואר 2015
חום וחמימות לטיפול בחרדה
1 במרץ 2015

מנדלה

מנדלה / אליזבט ויצמן

“צייר מנדלה והתבונן בה 40 דקות ברציפות. עשה כך 7 ימים ברציפות” (תרופות לוסקי)

המילה מנדלה מגיעה מהשפה סנסקריט, השפה ההודית העתיקה, המונח מנדלה מורכב מ Manda שפירושה מרכז או מהות, La שפירושה תחום או מיכל. בתרגום מילולי המילה מנדלה היא מרחב המכיל מהות, מבחינת משמעות המנדלה היא מעגל מקודש, מהות מקודשת המייצגת את כוחות היקום. את מוטיב המעגל נוכל לראות בתרבויות ודתות שונות, המעגל מסמל עבורנו את מעגלי החיים, לידה ומוות, מחזוריות ופריון האישה, מחזור הלבנה, עונות השנה ומחזור היום והלילה. בשיטת לוסקי המעגל מסמל את ” החיים, הרצון לתת, הרפיה, אהבה, תהליך, שחרור , יודע שאינו יודע, צדק הוא עניין אישי, ויחסי סליחה, מים, חמלה, אינסוף” (שיטת לוסקי)

המנדלה היא ציור או מבנה בצורת מעגל, בעל נקודת מרכז, בדרך כלל הצורות המופיעות בתוך המנדלה מאורגנות בסימטריה סביב הנקודה המרכזית. בהודו וטיבט הנזירים בונים מנדלות מגרגירי חול צבעונים לצרכי ריכוז ומדיטאציה. צביעת המנדלה פונה להמיספרה הימנית במח, האחראית על רגשות, תחושות, דמיון ואסוציאציות. הפסיכו אנאליטי קרל יונג, מאבי תורת הפסיכותרפיה, השתמש במנדלה ככלי טיפולי ואבחוני. יצירת המנדולה האישית מאפשרת הבעה של נפשו של האדם, לתכנים ומסרים אישים וקולקטיבים, בזיכרונותיו כתב יונג , ששרבט כול בוקר מנדלות אשר התאימו למצבו הנפשי באותה העת. עוד כותב “בעזרתם של ציורים אלה יכולתי לצפות בשינויים המתחוללים בתוכי נפשי”. …”היה עלי להניח לעצמי להינשא על ידי הזרם בלי לדעת אנא יובילו הדברים“.

בעבודה הטיפולית, המעגל מייצג את תנועת החיים,את האחדות והשלמות. מרכז המעגל, מייצג את “העצמי” , החוויה האישית של האדם בתוך תהליכי החיים, החלק הייחודי הבלתי מודע של האדם, ולא הדמות שמייצגים ,”האגו”. וכך המנדלה מאפשרת ביטוי ושיקוף של החלקים השונים בנפשו של האדם, ובאמצעותה ניתן לאחד תכונות מנוגדות ולהגיע לאיזון פנימי ולהתקדם לעבר השלמות, האלוהות. כביטוי לאלוהות ניתן לראות סמלים דתיים במנדלות , במזרח שמש ובודהה, בנצרות את הצלב וביהדות את המגן דוד.בנוסף מסביר יונג שמטרתם של הריבועים והעיגולים המקיפים את המרכז, הם ביטוי ליצירת החומות וההגנות שהאדם בונה סביב “העצמי”.

מחקרים:

ננסי. א. קארי וטים קאסר(2006) מעידים במחקרם ,שציור מנדלה  כטיפול  לאנשים שחוו קשיים בחרדות .המחקר מעיד: באנשים שיצרו מנדלות  ירדה מידת החרדה שלהם . יצירת מנדלה יכולה להיות יעילה  למצבי לחץ כשהיא מבוצעת לפני או מיד אחרי פעילות מלחיצה. לדוגמא  אנשים עם חרדות ממבחנים , אנשים עם פחד מטיסות יכולים לצייר מנדלה לפני בזמן או לאחר הטיסה או המבחן. (1)

פטי ג”יל הנדרסון (2007)  בעבודת התזה ,מעידה שאנשים שחוו מצבי טראומה וחווים קושי לבטא עצמם בכתיבה, שיחה  או חשים בושה ופחד (ממצב ההתעללות או טראומה שעברו) סוגרים עצמם. במצבים כאלו יצירת מנדלה תאפשר ביטוי של מצבים טראומטיים בדרך פשוטה ופחות מאיימת מכתיבה או דיבור.(2)

“צייר מנדלה והתבונן בה 40 דקות ברציפות” (תרופות לוסקי)

קח דף או בריסטול וצייר בעיפרון מעגל בקוטר 20-25 ס”מ ובמרכז המעגל  צייר מעגל נוסף, הנח לפניך צבעים שונים, מסוגים שונים, עפרונות, פחם, גיר ,טושים. עצום עיניים וקח 7 נשימות עמוקות, אפשר לגוף להרפות, להיות נינוח ונוכח…כעת פקח את העיניים ובחר צבע שאתה נמשך עליו, בספונטניות, והתחל לצייר, לשרבט, לצבוע ולמלא את הדף, לסיום התבונן במנדלה שיצרת , השאר עם תחושת הרוגע שליוותה אותך בזמן היצירה.

בביוגרפיה:

ספר שיטת לוסקי, ד”ר דני לוסקי

היבטים אומנותיים וסימבולים בציורי “הספר האדום” , רות נצר

מנדלה- להיות במהות , אפרת דבש נאור

מנדלה ככלי טיפולי, מיכל בן גל

על המנדלה, שלומית ארעי

  1. Nancy A .Curry and Tim Kasser, G alesbur ,il (2006). Can coloring mandalas reduce anxiete.

Art  therapy. Journal of the americon art therapy association

  1. Patti  Gail Henderson (2007). Creativity ,expression , and healing; an empirical study using mandalas within the written disclosure paradigm .a thesis  master of science.