יתרונות הצום
26 באפריל 2015
משחק
26 באפריל 2015

נתינה מקדמת תחושת אושר

נתינה מקדמת תחושת אושר

“תן מטבע או תן כפי יכולתך לקבצן הראשון שאתה רואה” ,
“תן בסתר פעם ביום – כסף, מידע, פרגון, הקשבה, יחס טוב, מחשבה חיובית ואל תספר על נדיבותך לאחרים.” – (ספר תרופות לוסקי 2003)

כל אחד יכול לתת:  לא צריך כשרון, זמן או כסף בשביל להיות נדיב וכל אחד יכול למצוא את ההזדמנויות שמתאימות לו, בין אם זה מעשים קטנים או גדולים, לזרים או לקרובינו.

חוקרים מ –  University of British Columbia ו Harvard Business School אשר בוחנים את הקשר שבין הכנסה לבין אושר, מצאו שאילו שמוציאים את כספם על אחרים יותר מאושרים מאילו שמוציאים את כספם על עצמם. החוקרים ביצעו ארבעה ניסויים בכדי להוכיח כי הבחירה להשקיע באדם אחר או במטרות חברתיות, תורמת תרומה מהותית להגברת תחושת האושר.  בניסוי הראשון, החוקרים ביקשו ממדגם מייצג של האוכלוסייה האמריקאית להעריך כמה הם מוציאים בחודש על הוצאות עצמיות וכמה על הוצאות למטרות חברתיות. נמצא שאין קשר בין “הוצאות על עצמי” לבין תחושת אושר, אך ככל שגדלה ההוצאה על מטרות חברתיות מתחזק הקשר בין סוג הוצאה זו לבין תחושת אושר.  בניסוי השני החוקרים בחנו את הקשר בין התעשרות פתאומית, אופן הוצאת הכסף ותחושת אושר ומצאו כי הוצאות על מטרות חברתיות היוו את המנבא המשמעותי ביותר לתחושת אושר.  בניסוי השלישי שתי קבוצות של אנשים קיבלו מעטפות עם כסף והתבקשו להוציא את הסכום במהלך אותו יום, הקבוצה האחת על עצמם והשניה על אדם אחר או מטרה חברתית. גם כאן, הקבוצה שתרמה לאחר דיווחה על מידה רבה יותר של אושר בסוף היום, בהשוואה לחברי קבוצת “הקונים לעצמם.”בניסוי הרביעי נשאלו המשתתפים לדרג את מטרות הוצאת הכסף שיגרמו להם, לדעתם, לתחושת האושר המשמעותית ביותר. מתוצאות המחקר התבהר כי רבים אינם מודעים לכך שנתינה גורמת להם לאושר רב יותר מאשר הוצאות על עצמם.( http://www.sheatufim.org.il)

הנתינה מתרחשת כל הזמן, חלקנו עוסקים בה באופן יום יומי בלי לתת לזה הרבה תשומת לב. זה יכול להיות עזרה לחבר או בן משפחה, תרומת זמן או כסף לפעילות של עמותה, התנדבות חד פעמית או קבועה במסגרת מטרה אשר בה אנחנו מאמינים, וגם “סתם” חיוך למוכר בסופר או עזרה לאישה עם עגלה של תינוק לעלות את המדרגות. זהו כמובן לא רעיון חדש, לאורך ההיסטוריה האנושית, אנשי דת מכל הדתות, פילוסופים, פילנטרופים ואנשים מכל הגוונים עושים זאת וממליצים לעשות זאת וכנראה שיש סיבה.
בין הסיבות מדוע נתינה גורמת אושר אפשר למנות:

  • היא עוזרת לנו לתפוס אחרים באופן חיובי יותר ולהרגיש חמלה.
  • היא עוזרת לשיפור הדימוי העצמי שלנו ויוצרת תחושה של מימוש ועשייה.
  • היא מעניקה לנו פרספקטיבה ולעתים עוזרת להעריך טוב יותר את מה שיש לנו.
  • היא יכולה להביא להערכה, תגובות חיוביות וקשרים טובים יותר עם הסובבים אותנו.
  • היא באמת עוזרת לאחרים ויוצרת שינוי חיובי.

סוניה ליובומירסקי, פסיכולוגית, חוקרת אושר ומחברת הספר “הדרך אל האושר” מציינת בספרה כמה נקודות מעניינות לגבי נתינה שתעזור לנו להרגיש מאושרים יותר:

העיתוי והמינון חשובים:  אם נעשה מעט מדי לא נרגיש את זה, אם עושים הרבה מדי למען אחרים בלי לשים גבולות אפשר בסופו של דבר לחוש תשישות, עומס או תחושה של ניצול על אף הכוונות הטובות. בנוסף כדאי לעשות דברים אשר חורגים מהשגרה שלנו כדי שנרגיש אותם ואת האפקט שלהם.

 שרשרת הנדיבות:  הפעולה החיובית שלכם עשויה להתחיל מעין אפקט דומינו ולהשפיע על המקבל לעשות משהו טוב למישהו אחר.

בעולם היוגה, נתינה נקראת דאנה – Dana  – היא אחת מ 10 הניאמות – עקרונות התנהגות מומלצים, וכוונתה לתת מבלי לצפות לתמורה, אפשר לטעון שלכל מי שנותן יש מטרה או אינטרס משלו, אין ספק שלכוונה שמאחורי הנתינה יש משמעות, בסופו של דבר העיקר שנעשה זאת. אחת הדרכים אשר ממששות את הנתינה בעולם זה, היא נזירים ומורים אשר מסתובבים ומעניקים ידע עבור תרומה, ובכך נותנים הזדמנות למקבל להעניק לפי רוחב ליבו ולתרגל נתינה.

במהלך “צוק איתן ” התנדבתי בתחנת הרענון לחיילים שהוקמה במושב מסלול. מעגל הנתינה סחף רבים מתושבי ישראל לבוא ולתת מזמנם ללא דופי .החוויה עבורי הייתה עוצמתית. האושר ואהבה וכוח כקבוצה נתנו את הכוח לפעול 24 שעות ביממה. בזמנים אלו הבנתי את כוחה של אהבת חינם .

בין שאר מעלותיה של הנתינה היא העובדה שהיא משחררת את נפשו של הנותן. (מיה אנגלו)