לכתוב לפי הכללים
31 בדצמבר 2014
בין מגע, עיסוי, ריפוי ואהבה
7 בינואר 2015

סוגי פסיכותרפיה

סוגי פסיכותרפיה/ לילה סעדי

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית, קורס פסיכותרפיה אונליין >> כאן

לימודי פסיכותרפיה הוליסטית CBT בכיתה >> כאן

"הפסיכותרפיה מיועדת להפחתת התנהגות חריגה אצל בני אדם באמצעים פסיכולוגיים. יעדי הפסיכותרפיה כוללים: שינוי התנהגות לא מסתגלת, צמצום או חיסול תנאים סביבתיים מעוררי דחק, הפחתת רגשות שליליים, שיפור כשירויות בין אישיות, פתרון קונפלקטים אישיים, שינוי הנחות יסוד שגויות של אדם על עצמו, וטיפוח דימוי עצמי חיובי יותר." קיימות גישות טיפול רבות, החשובות שבהן:

  1. הגישה הפסיכואנליטית שייסד זיגמונד פרויד. גישה שמדגישה את תפקידם של תהליכים לא מודעים בקביעת התנהגות תקינה וחריגה גם יחד. לפי פרויד התנהגות האדם נובעת מפעילות הגומלין בין שלושת המרכיבים העיקריים של הנפש: האיד שהוא מקור האנסטנקטים המולדים ( אנסטנקטים של חיים- דחפים בונים שטבעם מיני, ואנסטנקטים של מוות- שהם דחפים הרסניים), והוא פועל לפי עקרון העונג- סיפוק מידי של דחפים בלי התייחסות למציאות או למוסר. האגו שמתפתח בחודשי החיים הראשונים, שמתווך בין דרישות האיד לבין המציאות החיצונית. והאני העליון פרי ההפנמה של איסורי וערכי המוסר של החברה (מצפון). הפרעת נפש מתפתחת כתוצאה מקונפלקטים לא פתורים, עקב היעדים השונים של שלושת חלקי הנפש. פרויד הבחין בין שלושה סוגים של חרדה: חרדת מציאות שנובעת מסכנות בעולם החיצוני, חרדה נוירוטית הנגרמת מדחפי האיד המאיימים לפרוץ את מחסומי השליטה של האגו, וחרדה מוסרית שנובעת מפעולה אמיתית העומדת בסתירה לאני העליון ומעוררת רגשי אשם. על מנת להתמודד עם החרדה, האגו משתמש לפעמים במנגנוני הגנה לא רציונליים ומדחיק את הרעיונות המכאיבים לתת מודע במקום להתמודד אתם. הטיפול הפסיכואנליטי נועד לחשוף זכרונות, מחשבות, פחדים וקונפלקטים מודחקים. על מנת לשחרר את המטופלים מן הצורך לבזבז אנרגיות על הדחקה, ועל מנגנוני הגנה אחרים, ובנוסף לגייס את משאבי האישיות שלהם למציאת פתרונות מודעים לחרדות שגרמו להדחקה. בדומה לטיפול האישי, מטרת הטיפול הזוגי הפסיכודינמי, לסייע לשני בני הזוג לחשוף קונפלקטים שנמצאים בתת מודע וגורמים לקשיים בחיי הזוגיות. הפסיכואנליזה משתמשת בטכניקות כמו אסוציאציות חופשיות, ניתוח חלומות, ניתוח התנגדות, וניתוח העברה, על מנת לחשוף את התת מודע.
  2. הגישה ההתנהגותית: גישה המדגישה את תפקיד הלמידה בהתנהגות האדם. שורשי השיטה נעוצים במחקרם של פבלוב, על ההתניה הקלאסית, ושל תורנדיק וסקינר על ההתניה האופרנטית. ג'ון ווטסון הוא זה שהביא לקידום הגישה ההתנהגותית לפסיכולוגיה. לפי שיטה זו חרדה היא תגובת פחד מותנית, והדחקה היא עצירת מחשבה שקיבלה חיזוק מהפחתת חרדה. מוקד הריפוי בשיטה זו הוא שינוי התנהגויות, סילוק תגובות רגשיות לא רצויות ולמידת תגובות רצויות, ע"י שימוש בטכניקות לשינוי התנהגות שמבוססות על עקרונות הלמידה, כמו: חיזוק חיובי, שימוש בגירויים מרתיעים, שלילת חיזוק, הקהיית רגישות, עיצוב התנהגות רצויה, ובניה מחדש של הקוגניציות.
  3. הגישה הקוגניטיבית – התנהגותית: החשובים במייסדי גישה זו הם אליס ובק. גישה שצמחה מהפסיכולוגיה הקוגנטיבית, שמדגישה את השפעת המחשבות על ההתנהגות, והן מהביהביורזם . ומתבססת על האמונה כי תהליכים קוגנטיביים משפיעים על הרגש, על ההנעה ועל ההתנהגות. הנחת היסוד של הטיפול הינה כי רגשות לא נעימים הם תוצאה של פירוש מוטעה או לא הגיוני לארוע או מצב. מה שגורם לקשיים רגשיים והתנהגותיים. ואם נשנה מרכיבים קוגנטיביים, גם הרגשות וגם ההתנהגות ישתנו.
  4. הגישה ההומניסטית: גישה זו יוצאת מתוך הנחה כי לבני אדם יש את החירות והאחריות לשלוט בהתנהגותם. קרל רוג'רס ייסד את "הטיפול המתמקד במטופל כאדם" שמטרתו לסייע למטופלים להיות מסוגלים לקבל את עצמם ולהיות הם עצמם. תפקידם של המטפלים לבנות אקלים פסיכולוגי בו המטופל יכול לחוש מקובל, מובן, ומוערך כבן אדם ללא תנאי או הסתייגות. ולאפשר לו לחקור את תחושותיו ומחשבותיו האמיתיות, ולקבל רגשות שנאה, כעסים, ותחושות מכוערות כחלק מעצמו. על מנת לקבל את עצמו יותר, ולהיות פתוח יותר להתנסויות חדשות ולזוויות ראיה חדשות, וכך להפוך לבעל שילוב אישיות מוצלח יותר.        ( נלקח מהספר: פסיכופתלוגיה והחיים המודרניים) 
  5. לימודי פסיכותרפיה הוליסטית, קורס פסיכותרפיה אונליין >> כאןלימודי פסיכותרפיה הוליסטית CBT בכיתה >> כאן
לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ