עיסוי ואינטליגנציות

עיסוי ואינטליגנציות

תהליך העיסוי – הקדמה
טכניקת העיסוי מתבססת על שיטה של הנעת הרקמות הרכות (עור, שרירים , גידים , רצועות ועוד) בשילוב של הנעה אקטיבית ופסיבית של המפרקים , במטרה לסלק חסימות ומתחים ולאפשר לפוטנציאל הטבעי הבריא שבגוף לבוא לידי מימוש.

אמנם המטרה העיקרית היא להגביר את זרימת הדם , אבל למעשה העיסוי משפר את תפקוד כל המערכות בגוף.
לעיסוי טכניקות ושיטות שונות כגון: רפואי , שוודי , אמות , איורוודה ועוד.
העיסוי הוא תהליך המשלב ידע , ניסיון, תשומת לב , רגישות , אהבה ועוד.
יתרונות העיסוי רבים: שיפור וחידוש האנרגיה והחיות שבגוף, הפגת מתחים ולחצים, שחרור ממחושים כתוצאה ממתח שרירים, הגדלת טווח תנועה של המפרקים, שיפור ואיזון כל מערכות הגוף, סילוק פסולת ורעלים ושיפור זרימת הדם.

עיסוי כטיפול הוליסטי ומודעות עצמית:
העיסוי הוא שפה בין הגוף לנפש שלנו. לעיסוי ישנה השפעה רבה על התהליכים הנפשיים והפיזיולוגים שלנו. העיסוי משחרר חסימות פיזיות ונפשיות , הוא עוזר לנו בהפרשת פסולת ושומנים המצטברים בגוף ומסייע בהפעלת השרירים וזרימה חופשית בכלי הדם ומאפשר גמישות רבה יותר של אברי הגוף שלנו: צוואר, כתפיים, גב ,שכמות , ידיים ורגליים.

העיסוי אף מקל על תחושת כבדות ועייפות ומגביר את הערנות והחיוניות ואת האנרגיה הגופנית והרוחנית ומחדש את בהירות החשיבה.

העיסוי מאפשר פיתוח מודעות עצמית נפשית וגופנית. הוא עוזר בהתמודדות עם רתיעה ממגע גופני ועונה על הצורך למגע. תורם לחיזוק הדימוי העצמי ולביטחון האישי שלנו

בזמן עיסוי השמנים מוחדרים לגוף דרך שכבות העור. העיסוי משלב מגע שהוא עצמו פן טיפולי, הן פיזי והן נפשי, יחד עם פעולת השמנים. בנוסף מעורר העיסוי את זרימת הדם והלימפה, מערכת הסירקולציה והחיסונית לפעולה.

העיסוי הארומתראפי מסייע לניקוי הגוף מפסולת ורעלנים , גורם לשיפור הוצאת הפסולת מהגוף, מקל על כאבים וגורם לתחושת רגיעה כללית ומנוחה. במישור הנפשי להורדת מתח ושחרור.

המולקולות של הריח נקלטות דרך קולטני הריח באף ומתורגמות במוח, וזה שולח איתותים למערכות שונות בגוף. לריח השפעה מיטיבה על הנשימה, קצב הלב , לחץ הדם ,הזיכרון , מצבי דחק ועל ההתנהגות המינית.

העיסוי בשמנים ארומאטיים מעורר זרימת אנרגיה שתוצאותיה הפגת עייפות , חרדה ומתח , סילוק רעלים, בניית רקמות וחיזוק התפקודים הגופניים, הרגשיים והמנטאליים.


הקשר בין האינטליגנציות לתהליך העיסוי ע”פ שיטת לוסקי:
לכל אדם יש 32 אינטליגנציות. אינטליגנציה היא יכולת שמופיעה בארבעה רבדים – בגוף, ברגש, בשכל וברוח. לאדם פרופיל אינטליגנציות ייחודי המעצב את אישיותו, את גישתו, הרגליו והבנתו את העולם לצורך מניעת תקלות,  פתרון בעיות, קביעת יעדים ומימושם – האמת המשתנה.

פרופיל אינטליגנציות הן יכולות שבאות לידי ביטוי בתחומים רבים בחיינו. כל אינטליגנציה מקושרת ליכולות בגוף ובנפש.
כל איבר בגוף מקושר למחשבות, לגישות ואמונות, לתחושות ורגשות, להתנסויות ולחוויות וליכולת לתת ולקבל.
חולשה בגוף תשפיע על היכולות בנפש וחולשה בנפש תשפיע על היכולות בגוף.
פעולה משולבת ומאוזנת בין ארבעת הרבדים – גוף, רגש, שכל ורוח על פי עץ חיים תאפשר איזון גוף נפש.

מתוך חוויתי האישית בתהליך העיסוי, החיבורים בין האינטליגנציות לאיברים ברובם נכונים, אתן מס’ דוגמאות אישיות, ע”מ להסביר איך אני רואה את הנושא:

ס“- אינטליגנציה של בטן – כאשר אנו מעסים איזור זה, אנו מעסים בכיוון השעון בתנועה מעגלית, בדיוק כמו האות “ס”. חוש הבטן, כמו יד ימין, מייצגים את הערכים הלא מודעים של נתינה. ע”פ הרגשתי הבטן היא מרכז הרגש וכשמעסים אותה, פעמים רבות אנו משחררים רגשות שהיו “תקועים” באזור זה וחסמו אותנו.

ע“- אינטליגנציה של מוח – “רגיש בברכיים ומקושר ליד שמאל”- חוש המוח, כמו יד שמאל מייצגים את הערכים המודעים של מעשה הקבלה, אני בניגוד לספר, הרגשתי שאינטליגנציה זו מתחברת לי יותר לעיסוי בראש מאשר ליד שמאל, הן מבחינה פיזית (המיקום של המוח הוא בחלק של הראש) והן מבחינת ההרגשה עצמה, שכשעושים עיסוי קרקפת יש הרגשה שגם המוח משתחרר ומפסיקות להתרוצץ מחשבות טורדניות ומתרכזים בהנאה.

ק“- אינטליגנציה של שינה/תא – “חוש התא, כמו רגל שמאל מובילים בדרך מודעת את אחסון המידע האין סופי אל התא” – לפי תהליך העיסוי, הרגלים הן המעמד שלנו, היציבות של כל הגוף שלנו, הן אלה שגורמות לנו לנוע, לעשות, לפעול, מתוקף היותן בסיס, הגיוני גם שכל המידע ימצא בהן ואכן כאשר מעסים את הרגלים, יש תחושה שניתן לעמוד עליהן שוב ולהתחיל ללכת ואפילו לרוץ, זה מעין שחרור חסימות.

צ“- אינטליגנציה של לב – “חוש הלב, כמו רגל ימין מובילים את הנתינה והופכים אותה לדרך חיים”. אני מסכימה חלקית עם הקישור לרגל ימין כי מצד אחד רגל ימין היא המובילה, החזקה והיא בסיס של הגוף, ממש כמו האינטליגנציה הזו, שמאופיינת בעבודת צוות, שיתוף וניהול והובלת אנשים, כשמעסים את הרגל ניתן לדרוך עליה שוב, כפי שציינתי קודם לכן, מצד שני, האינטליגנציה מתקשרת לי מאוד לחלק הפיזי בגוף, שהוא הלב עצמו, שהוא הנתינה האמיתית ואם משהו חסום בו יש איזושהי בעיה רגשית וכך גם בעיה בקבלה ונתינה. זו גם לפי דעתי הסיבה שלא מעסים את הלב, כי יש שם מטען גדול מידי שצריך לשחרר אבל צריך לעשות זאת בעקיפין. הצורה העקיפה נעשית כנראה דרך הרגל – שם קיימת ההשתקפות של הלב ע”פ תורת הסו ג’וק.

ת” – אינטליגנציה של חן – “המורה לחן רואה את העולם דרך משקפיים ורודים, חן וכיעור הם בעיני המתבונן” – מאוד מתקשר לי לראיה וכך גם לעיסוי שאנו עושים באזור העין השלישית בפנים, שהרבה פעמים “פותח” לנו את הראיה ומחזיר אותנו לידע הטבוע בנו. תהליך העיסוי וההילינג בעיני משחרר את החסימה שם, אם יש ומאפשר לראות את הדברים ביתר בהירות.

נ” – אינטליגנציה של דרך – “חוש הדרך, כמו הקיבה קובע יעדים כדי ליצור תהליך וחיים” – אני מאוד מתחברת לאינטליגנציה הזו בתהליך העיסוי, משום שהקיבה מבחינה פיזית, של כל מרכיביה, שמתחברים אליה המעי בגס והדק היא בהחלט דרך ארוכה בגופינו שאם משהו חסום בה, אז למעשה ה”דרך” נקטעת באמצע, לא מסתיימת ולא משתחררת, כך גם הרגש, שנשמר באזור הבטן ולא יוצא לכדי ביטוי, חסימה זו משתחררת ע”י עיסוי הבטן בצורה מעגלית שגם גורמת למערכת העיכול (“הדרך”)לחזור לפעולה,כלומר לשחרורה, וגם גורמת ליציאת צואה = רגש שתקוע והשתחרר.

כ“- אינטליגנציה של חיים – הספר לא מציין לאיזה איבר היא שייכת, אך לי באופן אישי זה מתקשר לרגליים, משום שהאינטליגנציה מתאפיינת ביכולת לנוע ולהשתנות ולפי דעתי התנועה נעשית מהרגלים. כך גם בעיסוי, היכולת להחזיר את האנרגיה לרגליים ושישובו ללכת.

ל“- אינטליגנציה של מישוש – “חוש המישוש, כמו הקורקבן דוחף את המזון מהפה לפי הטבעת בהתכווצויות ובהתקדמות איטית כדי להבין ולגלות את הנסתר דרך המגע” – כמובן שגם זה מורגש בתהליך העיסוי, משום שהעיסוי בעצמו הוא מגע, הוא מישוש, ואין ספק שע”י המגע הזה אנו מגלים, כמו הקורקבן, את הנסתר דרך המגע. הנסתר נמצא פעמים רבות בבטן ולכן עיסוי הבטן, שם גם נמצא הקורקבן גורם לשחרור הזה.

ט” – אינטליגנציה של טעם- “חוש הטעם, כמו כליה ימין מבחין בין טוב ורע, מוציא פסולת דרך השתן” פעמים רבות כאשר אנחנו עושים משהו לא בטעם טוב ומעמיסים על עצמנו אנו נרגיש עומס על הגב התחתון, שם גם איזור הכליות, אין ספק שהעיסוי גורם לשחרור הלחץ הזה שיצרנו על עצמנו ולהורדת המעמסה. כליה הרי גם קשורה ליכולת להכיל, תהליך העיסוי פעמים רבות גורם לגוף שלנו לחזור להכיל את עצמו, להיות ב”שלום עם עצמו”.

י” – אינטליגנציה של מעשה – ” היכולת להבחין בין מותר ואסור, חוש המעשה, כמו כלי שמאל שאחראית על איסוף פסולת לשתן כדי ליצור אפשרויות חדשות…” כאשר אנו עושים מעשה אסור, אנו לא יכולים להכיל את מה שעשינו וכאן מתחילות הבעיות בכליות, תהליך העיסוי במקום זה, משחרר את הלחץ על הגב התחתון ופעמים רבות את תחושת האשמה. הוא מפיג את הלחץ שיצרנו על עצמנו ואת העונש שנתנו לעצמנו.

ח“- אינטליגנציה של דיבור – ” דיבור כמו המסס הוא נוזל לפירוק שומנים, מחשבות ותחושות, כדי להבחין מה נכון ומאוזן ומה שגוי” – מאוד מתחבר לי לתהליך העיסוי, העיסוי מתבצע ברוב חלקי הגוף בדומה למסס שנמצא בכל חלקי הגוף. כאשר מעסים את הגוף, אנו גורמים לשיפור וחידוש האנרגיה והחיות שבגוף, הפגת מתחים ולחצים, שיפור זרימת הדם ופעולת המערכות שבו.

לסיכום, בבחינתי את הקשר בין האינטליגנציות לתהליך העיסוי מצאתי שרוב האינטליגנציות מתחברות לתהליך זה, ובכלל הכול קשור להכל. תהליך העיסוי הוא תהליך של חיבור בין גוף ונפש וזאת הדגמתי ע”י מתן דוגמאות מניסיוני האישי.

אין ספק ששילוב בין גוף לנפש הוא השילוב המנצח ולכן עיסוי שנעשה בצורה נכונה, באהבה ובמקצועיות, יכול לפתור בעיות נפשיות רבות ולשחרר מלחצים וגם במישור הפיזי השינוי מורגש במיידי.

כתבה: שירלי שקוף

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ