על ספר יצירה

על ספר יצירה

 המודל לרפואה משולבת מתבסס על התבנית שמורה ספר יצירה והפירוש הניתן לתבנית, אשר על כן מצאתי לנכון להקדיש חלק זה להצגת מקומו המיוחד של ספר יצירה במחשבה ובפילוסופיה.

בספרו “תורת היצירה של ספר יצירה”, אומר יהודה ליבס (פרופ’ בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים): “ספר יצירה הוא יצירה מופלאה, חד פעמית בלשונה, בצורתה ובתוכנה, קצרה, שקולה ולקונית, שהופיעה אל תרבות ישראל מזמן ומקום בלתי ידועים, ועיצבה מחדש את פני הספרות והמחשבה היהודית. זה ספר הדרכה והוראה, עז תוכן וביטוי באשר להנהגה הרוחנית הראויה” (ליבס 2000). פעילות האל, שהיא לכאורה עניינו העיקרי של הספר מוצגת, לדעתו של יהודה ליבס, כדגם לחיקוי וכמודל לפעילות האנושית. אלוהים הוא האור והאדם הוא הכלי (צל), לאלוהים אין התחלה או סוף ואילו אדם נמצא במגבלות של התחלה וסוף. הכלי צריך את האור כדי לקבל, והאור צריך את הכלי כדי לתת, אחד קשור בשני, האחד מתהווה דרך השני, כדי ליצור את האיזון. אלוהים ברא עולם באמצעות שלושים ושתים אינטליגנציות (נתיבות), ולכן גם על האדם לעצב ולבנות את עולמו באמצעות שלושים ושתים אינטליגנציות.

ספר יצירה הוא מקור עץ החיים, הזרע ממנו נבטו וצמחו כל הענפים, כל התפיסות, האבות, התורות והדתות. על פי האר”י הקדוש (ברג 1990), ספר יצירה הוא ספר ההדרכה שהעניק בורא עולם, עבור כל נבראיו, באמצעות אברהם אבינו, לפני שלושת אלפים ושמונה מאות שנה. גודלו של ספר יצירה הוא כשלושה עמודים, אבל נוצרה ספרות מחקר סביבו, פירושים וחיבורים רבים. לספרות זו חשיבות עצומה בעיצוב פני היהדות, המחשבה הקבלית והפילוסופיה היהודית (ליבס 2000). סביב ספר יצירה נוצרו יצירות מופת כמו ספרות הקבלה והזוהר, מחקרים בתחום הקוסמולוגי והאסטרונומי, מבנה גוף האדם, תורת הלשון והדקדוק, מיסטיקה, מאגיה ועוד.

נוסח ספר יצירה חי ומתפתח עם צמיחת הספרות הפרשנית. תופעה זו, המוכרת גם במקרים אחרים, חריפה במיוחד במקרהו של ספר יצירה (ליבס 2000). לא הקבלה הולידה פירושים לספר יצירה, אומר פרופ’ ליבס, אלא פירושי הספר הולידו את הקבלה, ובמילים אחרות: הפירוש לספר יצירה הוא תורת הקבלה.

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ