מה צופן לי העתיד
29 במרץ 2015
על אהבה וספורט
29 במרץ 2015

עשה היום את מה שאתה יכול לעשות מחר

עשה היום את מה שאתה יכול לעשות מחר  / רינת אדלר

אחת מתרופות לוסקי הינה “עשה היום את מה שאתה יכול לעשות מחר.עשה כעת מה שאתה יכול לעשות בעוד שעה.דחיינות זו מחלה קשה”.

אני מזדהה מאוד עם הסיסמה הזו ואיתי,לדעתי,רוב חברותיי.המציאות של הנשים במדינת ישראל מחייבת אותנו לבצע הכל-ועכשיו.אתה מוצא את עצמך ממש חייב להיות זמין לעבודה כל הזמן,לבדוק את ההודעות ששלחה המורה והגננת,לסדר את הבית אחרי הבלאגן שהספיקו לעשות הילדים בכמה שעות,להכין ארוחת ערב להיום וצהריים למחר,לסדר לילדה צלחת לפסח לגן ולגהץ לילד את החולצה הלבנה ליום שישי,לפעמים נראה לי שדחיינות זה מושג של גברים בלבד.

אבל אני יודעת שזה לא כל הסיפור. קיימת ,לדעתי,”דחיינות סלקטיבית,” (מושג שכרגע המצאתי),דחיינות של “מה שלא בא לי לעשות”,לפעמים מדובר על דחיינות של מעבר על הטפסים מהבנק,לפעמים על תשלום לארנונה ,לעיתים זה להחזיר טלפון ללקוחות ולפעמים מדובר דווקא על לכתוב עבודות למכללה..הקטע המדהים הוא שאנחנו יכולים לדבר על “מלכת ההספקים” או “נסיך הביצועים” בתחום אחד, שלא מצליח להביא את עצמו לבצע אפילו משימה אחת בתחום אחר.

מאיפה זה נובע? לדעתי יש לזה מספר סיבות.

סיבה אחת היא חוסר ידע.לעיתים קרובות למדתי שאם מישהו לא עושה משימה מסוימת לצרות שהוא יודע שעליו לבצע אותה זה בגלל שהוא לא יודע לבצע אותה.במקרה כזה נכון יהיה לשבת איתו או איתה ולהסביר איך עושים את זה צעד צעד.

סיבה שנייה יכולה להיות חוסר הכרה בחשיבות המשימה ואז נכון יהיה לשבת ולהסביר מדוע זה חשוב,ומה יקרה אם זה לא יבוצע.

סיבה שלישית יכולה להיות שזה פשוט לא חשוב לו או לה.ואז הבחירה בידינו.נוכל להתרגז,לצעוק,להסביר ו/או לאיים..

והסיבה האחרונה הינה שהוא פשוט שונא את זה!שזו משימה שהוא לא מסוגל לשאת!ושאחרי שהוא יודע שזה חשוב ואיך עושים את זה הוא פשוט סובל מכל רגע.אז נוכל לבחור-לפעמים משימה מגעילה נהפכת לכייפית כשעושים אותה יחד ולעיתים,אם זה מפריע לנו ואין מנוס-פשוט לבצע אותה לבד

הבחירה-כמו תמיד-בידינו

 

מקורות:

לוסקי , ד’ , “תרופות לוסקי” , 2013 , הוצאת מכללת לוסקי.