תשובות לשאלות, מבחן עיוני שיטת לוסקי
28 בינואר 2015
טיפול זוגי ליצירת זוגיות מוצלחת
30 בינואר 2015

פחד או חרדה?

פחד או חרדה , מה ההבדל?

פחד

פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.
ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר – תחושת הפחד חזקה יותר. לפחד תפקיד מרכזי בשרידותו של האדם או בעל החיים, והוא משמש כאמצעי להרחקתו מהסכנה הנשקפת לחייו, ואף מהווה גורם המונע להיכנס מלכתחילה למצבים מסוכנים. עם זאת פחד יכול להגביל את תפקודו של האדם, ואת מרחב העשיה והפעילות שלו.

במישור הפיסי הפחד גורם להעלאת הורמון האדרנלין ומביא לתופעות אופייניות כמו הרחבת האישונים, הגברת קצב פעימות הלב, צמרמורת, העלאת לחץ הדם והרחבת כלי הדם אל השריריםכל זאת כדי להכין את מערכות הגוף להתמודדות פיזית אפשרית עם האיום או הסכנה. תגובה התנהגותית לתחושת הפחד היא בריחה מאזור הסכנה, החזרת מלחמה, או קיפאון ושיתוק במטרה להסתוות, כאשר שתי האופציות הקודמות אינן אפשריות.

תאוריות רבות ניסו להסביר את הגורם לפחד. הזרם ההתנהגותי-קוגניטיבי סבור שתחושת הפחד נרכשת כתוצאה מניסיונות שליליים עם הגורם המפחיד (למשל: נשיכת כלב בילדות), או גורם דומה לו, או שהאדם ראה או שמע שמישהו אחר ניזוק מהגירוי המפחיד. אפשרות נוספת לרכישת פחד על פי זרם זה, היא מצב שבו גירוי אחר מופיע עם גירוי מפחיד מלכתחילה, ואז מתבצעת העתקה של התייחסות אל הגירוי השני שנחשב למפחיד. התאוריות הפסיכודינאמיות מסבירות פחד על ידי תסביכים לא פתורים, כאשר מקור הפחד מזכיר אותם בדרך סמלית.


פחד הוא תחושה הנובעת  מגורמים חיצוניים אובייקטיביים  בעוד שחרדה נובעת מתחושות פנימיות שאין להן סיבה אובייקטיבית נראית לעין היות שההבחנה בין חרדה לבין פחד אינה ברורה  תמיד

 הפחד הוא כלי שנועד לשמור עלינו, על חיינו ועל איכות תפקודנו. הוא מזהיר אותנו מפני סכנות ושומר עלינו מפני נזקים וטעויות. הוא מגביר את ביטחוננו בסביבות חיינו הידועות יותר והידועות פחות. הפחד שומר על חיינו, זה טוב. נכון? אבל- הפחד מונע מאיתנו להגיב מהר, מעכב ואפילו משתק. הפחד מונע גילוי דברים חדשים וסוגר אפשרויות. הפחד משבש לנו אורחות פעילות ואורחות חיים. הפחד נועל אותנו במסגרת הידוע והקיים. הפחד לא אוהב שאלות, מדכא סקרנות ומונע חדשנות. הפחד רוצה קודם כל הוכחות של תקפות ויעילות, הפחד מקשה על חיינו. וזה לא טוב, נכון? ננסה לסכם: הפחד שומר על חיינו אבל מכביד עליהם מאוד מאוד- זה טוב או רע? או אולי כמה? תלוי בתפקיד שנייחס לו, תלוי במידתיות. נראה לנו שהפחד הוא דבר טוב כל עוד יידע את מקומו. תפקידו הוא להתריע, להזהיר ולייעץ אך בשום אופן לא לנהל! הוא נועד לסייע למערכת עשיית ההחלטות שלנו, לא לנהלה! התרבות שלנו העניקה לו תפקיד מוגזם של ניהול וככזה הוא הרסני ומשתק. נשמור אותו כיועץ והוא רק יוסיף לרווחת חיינו.

נ.ב הציבו את צמד המילים “מערכת הבקרה” בכל מקום שמופיעה המילה “פחד”

 2015-01-23 15.22.28


חרדה

חרדה היא מצב פסיכולוגי או פיזיולוגי בו האדם חש אי שקט, בשל מתח ודאגה רבה מפני איום וסכנה ממשיים או דמיוניים, מודעים או בלתי מודעים, שהוא חש חסר אונים מולם.

לתחושות חרדה ופחד קיימים תסמינים גופניים דומים. ההבדל ביניהם הוא בגירוי היוצר אותם. תחושת פחד עולה מול גירוי ספציפי שנתפס כמאיים, בעוד חרדה היא רגש שלילי מעורפל שלא נראה קשור לגירוי חיצוני מסוים. הבדל נוסף הוא בעיתוי הגירוי ברצף הזמן. פחד עולה לרוב מול גירוי שנתפס מאיים מידית, בעוד חרדה עולה מול גירוי פנימי או חיצוני שלעתים קרובות נתפס כמהווה סכנה עתידית הצפויה להתרחש. בנוסף, הפחד מקושר יותר להתנהגויות אקטיביות ספציפיות של תגובת הילחם או ברח, בעוד חרדה היא תוצאה של סכנה שנתפסת כבלתי ניתנת לשליטה או שלא ניתן להימנע ממנה.

תחושת חרדה במידה מסוימת, היא תגובה נורמלית למצב של לחץ, ולמעשה היא הכרחית להישרדות (פרויד כינה אותה בשל כך בשם “חרדת סיגנל”, כלומר חרדה המהווה “אזעקה” ומאפשרת להגיב במהירות לאיום ממשי וכך לשרוד). אך ברמות גבוהות שלה, היא עלולה להתפתח לכדי הפרעת חרדה.


חרדה היא מצב ריגושי (אמוציונלי) המתבטא בתופעות פיזיולוגיות מחר ובהרגשה פסיכולוגית מאידך התופעות הפיזיולוגיות המאפיינות חרדה הן: פעימות לב מוגברות שינוי בקצב הנשימה יובש בפה זיעה קרה וכדומה התופעות הפסיכולוגיות המאפיינות חרדה הן: אי-נעימות ציפייה למאורע בלתי רצוי או חוסר ודאות לגבי העתיד כל אדם מתנסה בחרדה בתדירות זו או אחרת וכתוצאה מגירויים שונים ומגוונים התופעות החיצוניות המאפיינות חרדה ניכרות בתלמידים העומדים בפני מבחן חשוב כל מורה זוכר את השיעורים הראשונים שבהם עמד לפני כיתה ואת התחושה הפסיכולוגית שליוותה אותו תחושת.

האלמנט הפיזיולוגי בחרדה הוא מערכתי תלוי בפעילותה של מערכת העצבים ושל מערכת הבלוטות בגוף מצב של חרדה הוא מצב אוניברסלי והתופעות הפיזיולוגיות המאפיינות חרדה מופיעות אצל מרבית בני האדם במרבית מצבי החרדה כמעט באותו האופן לעומת זאת האלמנט הפסיכולוגי של החרדה הוא אישי: גירוי הנתפס בעיני אדם אחד כמאיים לא ייתפס בהכרח כמאיים בעיני אדם אחר באופן כללי ניתן לומר שאנשים חרדים מפני מצבים שבהם עלולה להיפגע הערכתם העצמית מצבים העלולים להציבם בפני כישלון ומצבים הנתפסים בעיניהם כמסוכנים כל אדם לומד במהלך חייו ובמסגרת ניסיונו מהם הגירויים המעוררים בו חרדה ומשום שמהלך חייו וניסיונו של אדם אינם זהים לאלה של זולתו הרי שהגירויים המעוררים חרדה שונים מאדם לאדם

סוגים שונים של חרדה

חרדה היא מונח רחב הכולל סוגי חרדה שונים. פרויד הבחין בין שני סוגים עיקריים של חרדה: חרדה מצבית וחרדה מוכללת. חשוב להדגיש כי חרדה הנה תחושה שונה מפחד: פרויד נותן דוגמה המסבירה את ההבדל בין שתי התחושות הפסיכולוגיות: אם אנו יושבים בכיתה ואריה מתפרץ לחדר כולנו נחוש פחד, אך אם אני יושב בכיתה וחושב מה יקרה אם אריה יפרוץ לחדר אני חרד. דוגמה אחרת היא המצב ששרר בארץ בכל מלחמות ישראל: החששות שלנו נבעו הן מסכנה אמתית והן מציפייה לאסון שעלול להתרחש .