פסיכודרמה הוליסטית

פסיכודרמה הוליסטית גוף ונפש/ ד”ר (P.hD) אושרי בן-דור

הפסיכודרמה הינה שיטת טיפול בהבעה expressive therapy)) שנוסדה ע”י ד”ר יעקוב מורנו כשבתחילתה היתה מעבדת תיאטרון יחודית שפעלה בקרב אוכלוסיות מגווונות ובהן גם אוכלוסיות קצה, כגון:אסירים ,זונות, וחולי נפש ובהדרגה התפתחה ונהייתה מטודה ופילוסופיה טיפולית אפקטיבית ביותר ששמה את העשייה וההמחשה היצירתית בראש סולם העדיפויות. הפסיכודרמה אינה רק מביאה את הקשיים לרמת תובנה וניתוח אלא מתרגלת דרכים מעשיות לשינוי ריגשי בעולמנו הפנימי וכן שינוי מעשי בחיים ה”אמיתיים” למעשה מהווה הפסיכודרמה את הבסיס הראשוני לתפיסות הפופולאריות כל כך היום כדוגמת הקואוצינג או הcbt ושאר כלים שנחשבים חדשניים ואלטרנטיביים כדימיון מודרך ,מציאות חלופית ועוד. בפסיכודרמה מעורבת כל קשת החושים והרגשות באופן פעיל ומלא ובהיותה דרך לטיפול אקטיבי  ((acting out מהלך הטיפול הינו ב”לעשות את” במקום “לדבר על” ולשם כך מחדדים ומועצמים יכולותיו של המטופל בכלי הבעה רבים בדיוק כשם שאומן תיאטרון מבצע את משחקו על הבמה ומשתמש ביכולת הבעה עשירה ומגוונת: קול ,תנועה, מגע, צחוק, בכי, דיקלום, פנטומימה ועוד. מוביל הפסיכודרמה ,הוא ה”פרוטגוניסט”  ה”גיבור” והוא נעזר בחברי הקבוצה כדמויות ואלמנטים אמיתייםודימיוניים במהלך טווית ה”סיפור” שלו כשאיתו נמצא כל העת בליווי צמוד ובהקשבה גדולה המטפל-מנחה פסיכודרמה. תופעות מרתקות ומפעימות חוזרות על עצמן שוב ושוב בקשר המיסטי שמתגלה פעמים רבות בין עולמו של משתתף בקבוצה שנבחר לתפקיד ע”י הפרוטגוניסט לבין התפקיד role”” אותו התבקש לגלם בתוךהפסיכודרמה. בד”כ במהלך הקלאסי הפעילות תתחיל מחימום וגירוי דרך הצגת הנושא ובתהליך מונחה תעלה רמת המעורבות הריגשית בהדרגה ותועצם עד לשיא “קתרזיס” שלאחריו תיערך עבודה על חלופות ותהליך של שיתוף ודיון. מקובל לתאר את עקומת הפסיכודרמה כבעלת שלושה שלבים “חימום ,פעולה, אינטגרציה. חשוב לציין שישנה הקבלה מחלטת וזיקה עמוקה בין תהליכים שעובר ה”פרוטגוניסט” ותהליכים שעוברת הקבוצה כיחידה חברתית וכן בתוך כל אחד ממשתתפיה באופן אישי עם עצמו.
במסגרת לימודי פסיכודרמה מדגישים את מקומו של היחיד בתוך מרקם משפחתו והקהילה אליה הוא משתייך ומייחסת חשיבות רבה ל”אטום החברתי” דרכו נפרמים קשיים רבים ומועלות סיטואציות ראשוניות מהילדות המוקדמת ועד להווה ששופכות אור על התנהגויות מהעבר ובהווה הגורמות כאב וסבל “כאן ועכשיו”. ראוי לציין לזכות הפסיכודרמה ולזכותו של מורנו שהיו הראשונים להדגיש את מה שכל כך פופולארי היום בעולם ה”אימון” והוא היכרות עם העבר לא לצורך דישדוש ושקיעה בו באופן הפסיכואנליטי ,אלא בכדי שישמש את המטופל למציאת דרכים אפקטיביות לעשייה ושינוי מהותיים מכאן והלאה. השימוש בכלי התיאטרון מאפשר “הרחקה” באמצעותה יכול המטופל לגעת בנושאים קשים וטראומטיים שמגע ישיר בהם הינו בלתי אפשרי וכך להגביר ולקרב את הקשר אל עולמו הפנימי. לכך נוספות גם טכניקות רבות נוספות כגון:”מראה”  “הכפיל”  “הקול הפנימי”  “תפקיד חלופי” ועוד. כמו כן מאפשר השימוש בכלים תיאטרליים מעקף של עולם החשיבה ה”הגיוני” על שלל מעצוריו ו”האמונות המגבילות” שבו, בגישה פופולארית מאוד היום, שנהוג לכנותה  “mindfulness”. במובן זה גם עושה פסיכודרמה  שימוש לפני כולם ויותר מכל השיטות האחרות  בגישת ה”פסיכולוגיה החיובית” שכן, כל העת מועצמים הכלים העומדים לרשות המטופל ומודגשות האפשרויות הרבות הפתוחות בפניו. בעצם יכולתו לצאת לפעולה ולהשתמש ביכולות היצירה, השירה, התנועה ועוד יוצא המטופל ממצב “קורבני”  “פאסיבי” אל ביטוי עשיר ורב גוני של יכולות וכישורי חיים ומשחק, כך שהעברת היכולת שהופגנה בעולם ה”משוחק” פסיכודרמה אל  “משחק החיים”  האמתי הינה בלתי נמנעת.

“פסיכודרמה הוליסטית”
פסיכורמה הוליסטית היא השם שנתתי לשיטה בה אני עובד מזה כ15 שנה ובאמצעותה טיפלתי במאות אנשים כיחידים ,זוגות וכמובן בעבודה קבוצתית. עבורי כמטפל שחוקר את קשרי הגוף והנפש מהווה הפסיכודרמה דרך מופלאה לנגיעה עמוקה בהבנת מצבי חולי וכאב כביטוי למשברים אישיים ,זוגיים ואחרים שמקורם בעולם הרגשי. טיפול זוגי , זוהי דרך שמאפשרת התייחסות מטאפורית אל קשיים גופניים וכניסה ישירה אל תוך האינטראקציה שבין איברי הגוף לבין עצמם ,כמו גם ,אל הקשר בין אמונה שלילית, דימוי עצמי נמוך,טראומות  ומצבי חוסר איזון במרכזי אנרגייה כמחוללי מחלות ומחלישות את מערך ההגנה והחוסן הגופני-נפשי. בשיטה זאת משולבות בתהליך הטיפול  טכניקות מעולם התיאטרון והדרמה כפי שהוזכרו לעיל ומשולבות עם טכניקות הוליסטיות כגון: נשימות ריפוי, יוגה טיפולית, מדיטציות אקטיביות , תנועה הוליסטית, מגע מרפא ,הילינג רוחני, קול ותנועה ועוד. תהליך הלימוד הינו מסע מרתק שתחילתו בתהליך האישי של התלמיד כמטפל לעתיד,המשכו בתרגול כלים לטיפול ביחידים ובשלב האחרון הכשרה כמנחה תהליכים קבוצתיים מיומן ומנוסה במטודות של דינמיקה קבוצתית ו”סוציודרמה” באירגונים ,במערכות חינוך וקהילה, ובקבוצות לעזרה עצמית והתפתחות אישית.


סדנת פסיכודרמה, קורס פסיכודרמה,  לימודי פסיכודרמה

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ