פסיכו-נפש תרפיה-טיפול

פסיכו=נפש, תרפיה=טיפול. פסיכותרפיה=טיפול נפשי

מקור השם ביוונית פסיכו-נפש תרפיה-טיפול. טיפול פסיכו תרפי מטרתו להביא לשיפור במצב הנפשי, הרגשי, החברתי או ההתנהגותי של האדם. זאת בדומה לטיפול פסיכולוגי אלא שבפסיכותרפיה עוסקים גם בעלי הכשרות אחרות , כגון טיפול באמניות, עבודה סוציאלית קלינית, פסיכיאטריה ועוד..

מטרת הפסיכותרפיה היא להסיר מועקות פסיכולוגית באמצעות דיבור ולא על ידי נטילת תרופות.

האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה שהיא גוף מקצועי שמשפיע רבות על הטיפול הנפשי בעולם המערבי, אומרת: "בעיות בריאות נפש רבות יכולות להיפתר על ידי פסיכותרפיה בלבד. פסיכותרפיה היא לעיתים קרובות רכיב קריטי בהצלחתו של הטיפול התרופתי".

במה מטפלת הפסיכותרפיה?

דיכאון

חרדה

הפרעה פוסט-טראומתי

הערכה עצמית נמוכה

הפרעת חרדה כולל פחדים (פוביות)

משברים רגשיים

בעיות בחיי נישואין (זוגיות)

מחלוקת במשפחה

הפרעת כפייתיות

הפרעות אישיות

אלכוהוליזם

התמכרות

בעיות שמקורן בהתעללות בילדות

בעיות התנהגות

טיפול זוגי

טיפול משפחתי

הפרעה דו-קוטבית, מניה דפרסיה(בשילוב עם תרופות)

שסעת (סכיזופרניה), ( בשילוב עם תרופות)

התועלת של הפסיכותרפיה:

*המטופל יוכל להבין טוב יותר את עצמו את מטרותיו האישיות, ואת ערכיו

*המטופל יוכל לפתח מיומנויות לשיפור מערכות יחסיו.

*המטופל יוכל להתגבר על בעיות מסוימות כמו הפרעות אכילה, ודיכאון או חרדה.

*המטופל יוכל למצוא פתרון לבעיות או לדברים שגרמו לו לפנות לקבלת טיפול.

יש כמה שיטות וצורות  טיפול של פסיכותרפיה:

פסיכואנליזה:

השיטה שפיתח זיגמונד פרויד, המטופל מדבר על שלל נושאים והמטפל פחות מעורב אך מבצע ניתוח של הסיבות לקושי ודרכים להבראה. המטפל נמצא מאחורי המטופל ששוכב מעלה נושאים שונים,  הטיפול הוא כמה פעמים בשבוע לכ-50 דקות ולתקופות ארוכות מאוד. שיטה זו היא הבסיס לשיטות נוספות אך אינה נפוצה כלל היום.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי:

 שיטה פופולארית מאוד מאז שנות השישים במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מנסים להבין את המחשבות וההתנהגות השליליות של המטופל שגורמות לקושי ולשנות אותן לחיובית, כמו כן המטופל מפתח מיומנויות נפשיות והתנהגותית חדשות . טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול נפשי קצר יחסית של עד 30 פגישות בנות 50 דקות מטפלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי הם מאוד מעורבים והטכניקות אינן מוגבלות לחדר הטיפולים אלא גם לעולם שבחוץ . טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים לדיכאון, פוביות, הפרעה טורדנית כפייתית ועוד.

שיטה הומניסטית אקזיסטנציאלית:

פותח בשנות החמישים של המאה העשרים, הדגש בטיפול נפשי כזה היא על נטייה טבעית לצמוח וממש את עצמו, בעקבות הקושי של המטופל ושיחה עם המטפל נעשה ניסיון למצוא דרך חיובית להענקת משמעות וכיון בריאים לחיי המטופל. אורך הטיפול אינו מוגבל בזמן ויכול להמשיך חודשים ושנים. המטפל בשיטה ההומניסטית אקזיס מראה אמפתיה והבנה למטופל והשיטה מתאימה לבעיות עמוקות שקיימות שנים, חוסר סיפוק אובדן כיוון וכו'..

פסיכותרפיה דינאמית:

 הטיפול הדינאמי מדגיש את מערכת התכנים שעולה במפגש בין המטפל למטופל. המטופל הוא זה שבוחר את התכנים שברצונו להביא לפגישות. המטפל מנסה לשאול שאלות לרדת לעומקם של הדברים , לחבר את המטופל לתחושות, למחשבות ולהתנהגיות שהתעוררו, ולתת פרשניות גבי מקורם ומהותם של הדברים.

הטיפול הדינאמי הוא בדרך כלל טיפול ארוך טווח ונוצר בו קשר משמועתי טיפולי בין המטפל למטופל, הקשר שעליו מתבססים כל השינויים החלים במטופל.

פסיכותרפיה הוליסטית גופנית:

מפתח השיטה הוא..וילהלם רייך..פסיכיאטר שהיה מתלמידיו של פרויד, פיתח את השערותיו מתוך הסתכלות על המטופלים ועל השינויים הגופניים שהם עוברים במהלך הטיפול. בגישתו האמין שיש קשר בין המצב הרגשי למצב הגופני.

זאת שיטה מיוחדת ומודרנית יותר של טיפול נפשי, כוללת גם טיפול מגע שיחד עם מאפיינים רבים של שיחה וניתוח משיטות אחרות מבריאות את הנפש ומחזקות אותה, פסיכותרפיה גופנית רואה את הגוף והנפש כיחידה אחת וקשורה,  והיא משרתת גם קשיים פיזיים וגם נפשיים. טיפול פסיכותרפיה גופנית עושה שימוש בטכניקות רבות ומגוונות מאוד של טיפולי מגע, דמיון מודרך, נשימה ומדיטציה יצירה ואמנות, תרפיה בצלילים, פסיכודרמה ועוד..הכל בהתאם למהות הבעיה או הקושי ולמטופל עצמו.

פסיכותרפיה גופנית שואבת השראה וטכניקות טיפול נפשי ממגוון שיטות פסיכולוגיות טיפוליות ולכן מתאימה לטווח רחב של בעיות.

פסיכותרפיה בשיטת לוסקי

שיטת לוסקי היא שיטה לטיפול בארבעה רבדים, גופני, רגשי, שכלי ורוחני, מתוך ראייה שהאדם הוא שלם (הוליסטי). קיים קשר הדוק בין המערכות וקשרי גוף נפש. הגישה מתבססת על מחקרים מדעיים, על גישות הוליסטיות ממזרח הרחוק כמו בודהיזם ועל חוכמת הקבלה של ספר יצירה. הטיפול פעיל וכולל תרופות טבעיות – תרופות לוסקי וכן שפות מרובות. כגון מדיטציה, דמיון מודרך, נשימות, מגע, אומנות, מוסיקה, פרחי באך, פסיכודרמה, הילינג, דיקור עץ חיים, רפלקסולוגיה.
לתוכנית הלימודים המלאה בשיטת לוסקי – לחץ כאן

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ