מתן בסתר כתרופה
22 במרץ 2015
שינה כתרופה
22 במרץ 2015

צום כתרופה

 צום כתרופה / אורית גלילי

“תזונה טבעית וניקוי על ידי צום הם מאבני היסוד לבריאות טובה. עשה לך מנהג לצום יום אחד בשבוע או יום אחד בחודש. לפי יכולתך”. (מתוך הספר תרופות לוסקי מאת ד”ר דני לוסקי עמ’ 51 סעיף 30)

אנשים צמים מסיבות שונות ומגוונות: דתיות, רוחניות, רפואיות כהכנה לניתוח או בדיקה, לעיתים כאמצעי לחץ פסיכולוגי ולעיתים כמצב נפשי. בכל אחת מהסיבות, הדרך דומה – מניעת מזון והבאת הגוף למצב קיצוני לזמן קצוב. מחקרים גילו, כי צום קבוע המשתלב באורח החיים, יכול למנוע מחלות שונות כמחלות לב וסכרת. הן הרפואה הקונבנציונלית והן הרפואה האלטרנטיבית רואות בצום דרך ייחודית המאפשרת אורח חיים בריא.

צום דתי

הצום, מופיע בכל הדתות המונותיאיסטיות כציווי או כאקט דתי באורכים שונים, שעות ספורות או ימים ארוכים כאשר הפילוסופיה הדתית סביב הצום, מתבססת על כך כי כשאתה מענה את הגוף, אתה מטהר ומנקה את הנפש.

ביהדות, קיימים שישה ימי צום, כאשר יום הכיפורים נחשב ליום הקדוש ביותר בשנה.

בנצרות, אין ציווי לצום מלא ולמרות זאת הוא מקובל כחלק מהסתגפות, צער ואבל.

באיסלאם, הצום הוא למען כפרת עוונות והוא אחד מחמשת המצוות החשובות.

הצום כמונע מחלות

אורח החיים המודרני הטומן בחובו לחץ, מתח ואינטנסיביות, עודף מזון ומזון מתועש, אינו מאפשר לנו לעצור. דינמיקה זו מובילה את הגוף לעיתים לדרכים ללא מוצא ולמחלות כרוניות הפוגעות באיכות החיים ובחיים עצמם. אנחנו רגילים לנקות את הבית, את המחשב, את המכונית, אך לא את עצמנו. לו היינו עוצרים לנקות את עצמנו כפי שאנו מכניסים לתוך סדר היום העמוס את ניקיון הבית או הרכב, היינו מונעים מעצמנו מחלות וחוליים רבים.

מחקרים רבים מצאו, כי צום קצר של 20-36 שעות, יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון למחלות כרוניות כמו מחלות לב וסכרת.

הצום עוזר למניעת סכרת ומחלות לב

במחקר שנעשה על ידי קבוצת רופאים מיוטה ב-2011, עלה כי צום על בסיס קבוע טוב לבריאות הלב. במחקר, ראיינו 200 מטופלים שעברו אנגיוגרפיה (בדיקה הקובעת אם קיימת מחלת לב וכלי דם).

כ-90% מתוך המרואיינים היו נוצרים מורמונים הנוהגים לצום פעם בחודש ל-24 שעות. החוקרים מצאו כי אוכלוסיית הצמים, יש לה 58% פחות סיכון למחלות לב וכלי דם ביחס לשאר.

ממצאים אלו, מחזקים מחקר דומה שנערך ב-2008 ותוצאותיו פורסמוב-American Journal Of cardiology  שכלל 448 נחקרים והגיע לתוצאות דומות.

מחקר מצומצם יותר, שנעשה על ידי אותה קבוצת רופאים ביוטה, בדק 30 אנשים שנתבקשו לצום 24 שעות ולשתות במהלכן רק מים. הממצא המשמעותי ביותר נמצא בעלייה בהורמון הגדילה לאחר הצום פי 20 אצל גברים ופי 12 אצל נשים.

הורמון זה מופרש ע”י הגוף בזמן של רעב, בכדי לשמור על מסת השריר הרזה. הוא מתנהג למעשה בצורה הפוכה לאינסולין, כלומר צמצום רקמת השומן והפחתת העמידות לאינסולין. הצום מכניס את הגוף למצב של סטרס והגוף מגיב לסטרס הזה ע”י מנגנונים שבטווח הארוך תורמים להורדת הסיכון למחלות כרוניות כמו סכרת.

הצום בראיה הוליסטית

הצום בתורות המזרח, הוא חלק אינטגראלי מאורח החיים. שם מאמינים שאנחנו מייצרים בריאות או חולי וזה תלוי אך ורק בנו. בסדרי העדיפויות שלנו, במה שאנחנו אוכלים, במה שאנחנו מרגישים וחושבים, בסגנון החיים שלנו וביכולת לאפשר לגוף שלנו לרפא את עצמו.

תורות רבות במזרח רואות בצום את האפשרות לתת לגוף מנוחה, להירגע ולא להיות תלויים בדבר.

כשמפסיקים לאכול, מאפשרים לגוף לקבל אנרגיה ולהתמודד עם דברים שלא ניתנה לו האפשרות בדרך אחרת. כשאנחנו מפסיקים לאכול, אנחנו מתנקים.

אלמנט ההתנקות, ההיטהרות דומה הן בדתות המונותיאיסטיות והן בדתות המזרח, אך האחרונות לקחו את נושא הצום כחלק מאורח חיים בריא.

בתורות המזרח, קיימות דרכים שונות ומגוונות לצום והוא למעשה כאילו היה ריסט, ריסטרט לגוף ולנפש. עצירה לצורך מאגר אנרגיה בריאה ונקיה.

בסיום הצום, יודעים רבים לתאר כי העור נהיה חלק יותר, העיניים בוהקות והגוף נמצא במצב של קלילות וגמישות. אנשים משתחררים מהתמכרויות לסוכרים מעישון וחלקם נרפאים ממחלות עור וקנדידה. בנוסף, ולמרות שזהו אלמנט משני ולא מובהק, אנשים יורדים במשקל.

הצום מאפשר לנוח, להירגע, להתבונן פנימה ולהעריך מחדש את המזון שאנחנו מכניסים לתוכנו.

צום כאורח חיים

על פי תרופות ליסקי, כשאנחנו מאמצים יום צום שבועי או חודשי, אנחנו נכנסים לרוטינת מניעה ויוצרים בריאות ולא חולי. אנחנו עוצרים באופן קבוע את אינטנסיביות החיים, מקדשים את המזון שנכנס לתוכנו, מנקים את הגוף ואיתו את הנפש, עוצרים, חווים את השקט, את האין שקיים בתוכנו ומייצרים אנרגיה בריאה להמשך.