חושך ואור בזוגיות
29 במרץ 2015
אני אוהב את החיים
29 במרץ 2015

ציפיות בזוגיות

ציפיות בזוגיות, ציפיות שווא אכזבה / מרינה

מטופלת בת 25 יוצאת עם בן זוג והיא הייתה בציפייה שהוא יעבור אליה, בנתה על תמיכתו הכלכלית ורגשית.

 במקרה הזה אנו רואים פוזיציה שהיא לתת בשביל לקבל. היא שמה לב שהוא שותק ולא מציע את עזרתו הכלכלית, זה גרם לה לחששות והיא החליטה לשאול אותו. יש לציין שישירות היא לא מבררת אתו את הצד הכלכלי של המעבר שלו. במקרה הזה רואים שהיא בפוזיציית קבלה ופוחדת לדבר על זה ישירות, מחכה ש הכול יסתדר בדרך שהיא מצפה. הוא התחמק מהשיחה ואמר שהוא לא יודע. אי- ידע הייתה בשבילה סבלית. בגלל שהיא התחילה לתכנן בהתאם להחלטתו. כאן אנחנו רואים שוב מקום קבלה ותלות.

על – ידי כך תלות ורצון לקבל בלי להתאגד בצרכי הבן אדם השני, נותן תחושה של חרדה. לאחר התכתבות ארוכה ב אסמס הוא יתוודע  שיתחרט לעבור, אך בעתיד רואה אותה כמשפחתו. היא הייתה מבואסת ומאוכזבת.

 כשבן אדם רואה רק את הצרכים שלו ומרוכז רק בעצמו הוא יכול לתת רק בשביל לקבל. זהו מקום לא מאוזן, תלותי. במקרה כזה בדרך כלל יש מצבי התרגזות. יש תחושה של חוסר. לאנשים כאלו יש פחד להתאכזב. אכזבתה הנוספת הייתה שהיא פתאום שמה לב שהוא בן אדם עם חוסר אחריות מסיבה הזו היא ישר נזכרה בכל הצדדים הפחות טובים שלו. במקרה הזה בן אדם נחשב כסחורה בחנות. ההחלטה הגיע מהר היא הבינה שהיא לא רוצה לבנות אתו משפחה, אבל להיות לבד היא גם לא רוצה. שוב התלות במקום קבלה. יש לה דילמה, כפי שהיא מתארת ” אני לא רוצה לנצל אותו לאגוזיות זמנית ולהיפרד עכשיו גם לא רוצה”. פה רואים שיש גלוי ויש נסתר.

הסברתי לה שלכל בן אדם יש גלוי ויש נסתר בזוגיות כדאי להסביר לבן זוג את הנסתר שלך, את המחשבות והרגשות. ואולי לומר את האמת, את מה שיש כרגע. כך לתת לעצמה ולבן זוגה רצון חופשי בלי לנסות לשנות אותו. לשאול 3 שאלות : אני יכולה להיות אתו? אני יכולה בלעדיו? ומה אני רוצה עכשיו? וביחד להחליט מה לעשות, להמשיך בזוגיות זמני, לבנות משפחה או להיפרד. ראיתי שבמהלך הטיפול היא נרגעת, ונהיית יותר בטוחה בעצמה. היא קיבלה הזדמנות  להשתחרר מהתלות, וללמוד לאהובאמיתית.