צמחי מרפא, תבלינים ואינטליגנציות בשיטת לוסקי

תבלינים – צמחי מרפא – אינטליגנציות

קשר צמחי מרפא, תבלינים, איברים ואינטליגנציות בשיטת לוסקי.
מדריך לצמחי מרפא בשיטת לוסקי.

העבודה מוגשת במסגרת לימודי שיטת לוסקי,
מגמה תלת שנתית להכשרת מטפלים.

מנחה: ד"ר דני לוסקי
מגישה: נורית רוזן

 

לקורס תבלינים במקום תרופות לחץ כאן>>

 


הקדמה
עוד מימי קדם נודעו שבחם של צמחי התבלין. הם שימשו: לשימור מזון, לרפואה, קוסמטיקה ובעיקר לתיבול האוכל.
אימפריות קמו ונפלו, התגלו יבשות חדשות, פרצו מלחמות, צבאות נעו מארץ לארץ בעקבות צמחי התבלין.
לפני כ- 4000 שנה נרשמו בסין, במצרים ובבל מסמכים אודות סגולתם של צמחים למאכל ומרפא.
רבים מהצמחים שאנו משתמשים כיום היו ידועים כבר בזמן התיק. את התה שאנו שותים היום, למשל, גילה הקיסר שן – נונג.
בכל מקום שבו התיישב האדם, הוא הביא אתו תבלינים ועשבי תיבול. תבלינים גדלו אפילו בגנים התלויים בבבל, גנים שנחשבו לאחד משבעת פלאי העולם של הזמן העתיק. בפרס הקדומה היו גינות יפייפות בהן משובצות ערוגות ומסביבן תעלות מין, בריכות וצמחיה עשירה והן נקראו גן העדן. הפרסים ידעו גם לזקק שמנים אתריים מצמחי התבלין, להפיק סוכר מקני הסוכר.
בימי התנ"ך והתלמוד היו אבותינו קרובים מאוד לטבע. היה להם ידע רב בחקלאות. ניתן למצוא בספרות חז"ל פרטים רבים אודות תהליך הזריעה, השקיה והקציר.
לאורך כל ההיסטוריה העולמית צמחי המרפא והתבלין היו כחלק מהחיים היומיומיים בכל הדתות, התרבויות והמקומות.
כיום, המודעות לצמחי המרפא והתבלין החלה לתפוש תאוצה. אנשים רבים עושים שימוש בהם בתדירות כזו או אחרת למקרים אקוטיים כמו שפעת, צינון ובין עבור מצבים מתמשכים כמו ירידה במשקל.
כדי להשתמש בצמח מרפא אפשר בצורת הרחה, מגע/ שפשוף עם העור, חליטה, פירוק בשמן צמחי , פרוק באלכוהול.
השימוש בצמחי מרפא ותבלין נפוץ מאוד בתרבות המערבית, חלקות רבות עברו הסבה לתבלינים. נושא צמחי המרפא והתבלין מעסיק בשנים האחרונות גם את ישראל והיא החלה לייצא תבלינים לארצות רבות.
צמחי תבלין נותני טעם וריח מיוחדים , משמשים כתוספי מזון, צמחי מרפא , צמחים לרפואה עממית ולשתייה. כיום הם משמשים לא רק לריפוי , או למאכל ותיבול מזון ומשקאות אלא גם לנוי ולעיסוק מרגיע ומהנה, הם משולבים אצלנו בגינה לא רק בגלל התועלת השימושית אלא בגלל צורתם ותרומתם בגוונים ובפרחים התורמים ליופייה של הגינה. כמעט לכל צמחי התבלין יש יותר משימוש אחד ואם לא מגזימים בשימוש יש להם השפעה על כל המערכות בגוף.
צמחי מרפא תופסים מקום של כבוד ברפואה המשלימה , ברפואה הסינית לצד דיקור והמלצות לתזונה מאוזנת. השימוש בצמחי מרפא יכול להיות בחלקים שונים של הצמח, כגון עלי הצמח , השורש, הפרחים, הפרי , או קליפת השורש. חלוקת צמחי מרפא הנהוגה היא: צמחים מערביים, סיניים , הודיים, מתימן ואפילו מישראל .
הסבתא צדקה ! השימושים של העבר בצמחי מרפא ותבלינים הוכיחו את עצמם גם מדעית , היא פתחה את הדרך להבנת הצמחים ולהתפתחותם כצמחי מרפא , הפתרון הוא עתיק יומין וידוע של טיפול במחלות נפוצות באמצעות מרכיבים שונים שניתן למצוא בבית או שניתן למצוא בקלות , היא שימשה את הקהילה בתיווך ביניהם . נהוג לחלק את הצמחים לאלו המסייעים לטיפול פנימי – באמצעות בליעה, אכילה, ושתייה ,ואלו המסייעים לטיפול חיצוני – באמצעות שטיפות , מסיכות וחליטות . אם זאת יש לציין כי מקור השם "תרופות סבתא" הינו דווקא מצד אביר צרפתי שחי במאה ה-11 והצטיין ברפואת צמחי מרפא ששמו היה "סבתא"…..
חשוב להבהיר שחלק מצמחי המרפא בטוחים לשימוש ויכולים לגרום לתופעות לוואי קלות בלבד, אך חלק מהם אינם בטוחים לשימוש במינונים מסוימים או באוכלוסיות מסוימות, חלקם עלולים להיות אף רעילים. רצוי שיהיה ידע מוקדם אודותיהם. מטפל מקצועי שהוסמך לכך ברפואה המשלימה יכול לייעץ לגביהם. יש קשר ישיר בין טיפול בצמחי מרפא ותבלינים ל – 32 האינטליגנציות על פי שיטת לוסקי. בעבודה זו אעמוד על הקשר בין כל אינטליגנציה לצמח המרפא והתבלין המתאימים לה.


מבוא אישי

את נושא התזה בחרתי מאהבתי הגדולה לבישול ואפיה , תוך כדי זה נחשפת לשימוש בתבלינים – אלו חומרים שנוספים למזון לשם שיפור טעמו, הם מיוצרים בדרך כלל מצמחי תבלין, הם מופקים מפרי, זרע, שורש או קליפה. אני לומדת על תבלינים חדשים שמשנים את טעם המאכל, יש לי חיבור לבישול (בעבר הייתי מנהלת מסעדה במלון), זה גורם לי רוגע ושלווה , ומפתח את היצירתיות שבי .
בנושא של צמחי מרפא התחלתי להתעניין לפני מספר שנים שהבנתי כמה הם עוזרים לריפוי ,למניעת מחלות ובעיות שונות בגוף האדם והחי , ישנם צמחי מרפא שניתן לאכול כפי שהם, ויש לאחר חליטה, הרתחה , או השריה בחומרים שונים. בשלוש שנים האחרונות אני לומדת רפואה משלימה במכללת לוסקי, זה חיבר אותי יותר לנושא של צמחי מרפא , התחלתי להשתמש בסוגים שונים לצורך ריפוי של בעיות בגוף במקום שימוש בתרופות כימיות שגורמות להמון תופעות לוואי לא נעימות וההשפעה שלהן עוברת מהר מאוד וצריך עוד תרופות שמזהמות את הגוף , ולא תמיד מטפלים בשורש הבעיה אלא רק בסימפטום .
שיטת לוסקי היא פיתוח חדשני ומעשי של ספר היצירה , השיטה פותחה ע"י ד"ר דני לוסקי , ולפיה לכל אדם יש 32 יכולות וערכי חיים בארבעה רבדים, אותם ניתן לאמן, לתחזק, לשכלל, ולרפא כמו שריר על פי הרצון החופשי . ישנם ארבעה שלבים לאבחון וטיפול דרך 32 האינטליגנציות : היכולת לזהות חוסר ברובד הרגשי , היכולת להגדיר רצון האובד הרוחני, היכולת לשנות גישה ברובד השכלי, היכולת לקבוע מטרות וליישמן ברובד הגופני . המודעות לרצון לקבל ולרצון לתת שבכל פעולה היא שמניעה את כוח החיים , והופכת כל פעולה אנושית פשוטה ל"תרופה" , תרופות לוסקי הן כלים למניעת תקלות ומחלות , וכן תרופות לריפוי ברפואה המשולבת, הן פעולות אנושיות פשוטות כגון: שינה, מקלחת, מחשבה חיובית, מעשה טוב, חיבוק נשיקה, אהבה, יחסי מין, הליכה, ועוד. כל פעולה כזו מאפשרת תרגול, אימון או תחזוקה של כל אחת משלושים ושתיים האינטליגנציות.
בעבודת תזה זו אני אפרט מהן 32 האינטליגנציות – חוקים באמצעותם בורא כל אדם את מציאות חייו והוא מכיל משתנים רבים לאותו נושא , הוא מיוצג באמצעות 22 אותיות הא"ב ומספרים מ1-10.אינטליגנציה בעברית – משכל ,זו היכולת להבחין דבר מתוך דבר ובין דבר לדבר. אפרט על כל 32 האינטליגנציות לפי שיטת לוסקי וממולם את התבלין או צמח המרפא שמטפל באותה אינטליגנציה או האיבר אליה מקושרת האינטליגנציה, ואיך הם קשורים זה לזה.


מדריך למשתמש
לאחר מחקר מקיף על צמחי מרפא ותבלינים , התחלתי לקשר בין כל אינטליגנציה לתבלין או צמח מרפא לפי איבר מקושר , או לפי הסבר האינטליגנציה. כל דף מראה תמונה של צמח המרפא או התבלין ולאחריו הסבר עליו – תיאור, רקע, ושימושים רפואיים, בהמשך יש הסבר על האינטליגנציה – מה היא אומרת לאדם שאינו מבין בשיטת לוסקי, ולסיכום הקשר בניהם. בסוף יש טבלה המסכמת של אינטליגנציה, איבר מקושר, והצמח או התבלין שמתאים לה . אני מקווה שהמחקר שעשיתי יועיל להרבה אנשים, להבין שתרופות כימיות הם הרס לגוף , ואפשר להשתמש בצמחי מרפא ותבלינים, שאינם גורמים נזק לגופינו והם דברים שזמינים לנו בבית.
בכל אופן ההמלצות כאן הן כלליות אינן עבור מטופל מסוים ולכן בכל טיפול יש להתייעץ עם רופא או מטפל מוסמך.
חשוב – אם תחליט להתתמש בצמחים ובתבלינים זה יהיה על אחריותך בלבד.


עוזרר – רצון חופשי

עוזרר- שיח או עץ נמוך ממשפחת הורדיים , הוא מכונה קרן לבנה או מאי, על ענפיו ישנם קוצים חדים באורך 1-2 ס"מ, ומכאן השם , בארץ גדלים מינים אחדים , אך הנפוץ הוא העוזרר הקוצני , הוא עתיר פירות צהובים קטנים, טעימים. השימוש הוא בפירות , בעלים ובפרחים. פירוש המילה ביוונית "קוץ הפרחים".
ברפואה העממית, תה או כמוסות מפרחי עוזרר עוזרים להשקיט לב סוער, השימוש בפקעות ידוע כמוריד לחץ דם , לחזק את שריר הלב, הוא יעיל לטיפול ולתמיכה במרבית מחלות הלב וכלי הדם , וגם במצבי אי ספיקת לב קלה עד בינונית, כמו כן מאפשר זרימת דם ביתר חופשיות, כתוצאה מכך חלה ירידה בזרימת הדם בעורקים הכליליים ומוגברת תפוקת הלב. שימוש בפקעות יעיל גם במצבים של כאבי גרון , בצקות, בעיות כליה, מחלות חום ומלריה. הוא יעיל לאנשים המחלימים מהתקפי לב או נמצאים בקבוצת סיכון. הפירות שלו עוזרים בעייפות וחולשה כללית, אנמיה, מחזקים באופן ככלי את הגוף , עוזרים בדיכאון וחולשה כללית.
האות א – אינטליגנציה של רצון חופשי, מייצגת את יסוד האוויר , אנרגיית החיים שמלמדת שהכול אפשרי ,ולאדם ניתנת זכות הבחירה לעצב את עולמו ולכוון לקבלה או לנתינה, את אנרגיית החיים העוברת דרכו , ולדעת שהעולם ריק שרוצה להתמלא ברצון החופשי שלך.
הקשר בין האינטליגנציה לפרח העוזרר קשור לאיבר המקושר- לב שאחראי על הרצון החופשי – הוא יוצר מתח בין הרצון לתת לבין הרצון לקבל , ולכן הלב הוא שנחשב למערכת ההובלה העיקרית המקשרת בין כל אברי הגוף, עוזר בשלב ההחלטה וגורם לאיזון . העוזרר נחשב כמגביר אנרגיה , מחזק את הגוף באופן כללי ובעיקר את פעילות הלב , ולכן מתאים לחיזוק הרצון החופשי שבלב- אם נהיה חזקים הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית נוכל לפעול על פי הרצון החופשי שלנו .


סוכר – רצון לקבל

סוכר- מאות שנים לפני שהפך תעשייתי , לבן ומזוקק שימש קנה הסוכר כחומר מרפא, הן בשימוש פנימי והן בשימוש חיצוני , קנה הסוכר היה גידול רב שנתי של האזורים החמים . אסף הרופא הזכיר את הסוכר כ"קנה מתוק" , הרמב"ם הזכירו כתרופה שמחזקת את גוף האדם. הסוכר שימש להכנת תרופות הודות לערכו התזונתי והקלורי הגבוה וגם בגלל סיועו לשיפור טעמן של תרופות. הוא שם כולל לקבוצה של פחמימות אכילות בעלי טעם מתוק אופייני . הוא מוצר טבעי שמשפיע על תהליכים שונים בגוף האדם .הסוכר הוא הממתיק הנפוץ ביותר ומשמש בין היתר שיפור טעמם של משקאות , קינוחים , עוגות ומאפים. איזון טעמים חריפים, טיפול בפצע, ניקוי ידיים שומניות, ועוד. אך כידוע , צריכה גבוהה שלו גורמת לנו להשמנה, הוא הופך את האיברים הפנימיים לשמנים יותר, מעלה את הסיכוי לסוכרת, משפיע על הלב וגורם למתיחת כלי בדם, מעלה את הכולסטרול, הופך אותנו למכורים וגורם לנו לזלול , והוא גם מעייף אותנו.
האות ש – אינטליגנציה של רצון לקבל, מייצגת את יסוד האש, היא אוכלת ומקלקלת כל חלקה טובה ועם הזמן מקבעת דימוי עצמי נמוך, חובות, פחד, תקלות ומחלות, זהו יסוד שלא יכול להתקיים ללא אוויר, ואינטליגנציה של אש מתאפיינת ביכולת לבלום את הרצון לקבל ולשנות צורה לרצון לתת . שלושת הראשים של האות ש נפרדים זה מזה וזה מלמד על אדם שמחשיב את עצמו כיחיד וחושב על טובתו האישית בלבד ונמצא במצב של רצון לקבל לעצמו בלבד, וכשהוא משנה צורה הוא בנתינה.
הקשר בין אינטליגנציה של רצון לקבל לסוכר מתחיל בראש – הוא האיבר המקושר שמייצג את זרם המחשבות של האדם ומוציא לפועל אל עולם העשייה כך פועל הרצון לקבל , סופח את האנרגיה , את האור האינסופי והשפע, וכך עושה הסוכר בגוף האדם , הוא הופך אותנו למכורים כשהוא משחרר בגוף כימיקלים המשפיעים על מרכז העונג במוח-אופיאטיים ודופאמין, וכך אנו נזקקים ליותר סוכר כדי להרגיש טוב , כך גם הרצון לקבל – מידת הרצון לקבל גדלה כהנאה הגדולה של החיים .


מרווה – רצון לתת

מרווה- שיח רב שנתי יליד המזרח התיכון המגיע עד לגובה מטר . שייך למשפחת השפתניים ,גדל בר באזורים הרריים , באדמה גירית, ואינו צורך הרבה מים. זהו צמח בעל עלים ארוכים בגוון אפור ירוק, ניתן להשתמש בעלים הטריים ולהפיק ממנו שמן בריאותי. הקדמונים האמינו שמרווה תרפא כל חולי. כיום הוא הפך לתבלין מבוקש בממרחים , גבינות ועוגיות. הוא פופולרי בעולם בזכות תכונות הריפוי שלו , והשימוש הנרחב בו כחליטת תה או תוספת למי אמבט לריפוי התקררות. בארץ יש24 סוגי מרווה והם נחקרו ונמצאו כבעלי השפעות בריאותיות משמעותיות – לטיפול בדלקת מערכת הנשימה, משפרים את תפקוד מערכת החיסונית, במרווה המשולשת משתמשים לכאבי בטן, וגם כדי לשרוף עלי מרווה לחיטוי הבית לאחר שהיה בו חולה. בגלל היותו צמח בעל תכונות נוגדות חיידקים הוא מטהר את מערכות הגוף, מטפל בפטריות אצבעות הרגליים, ובמחלות עור שונים, הוא מאזן לחץ דם , רעידות בידיים , וכאב אוזניים, מטהר את הדם ומשמש כחומר משתן.
האות מ – אינטליגנציה של רצון לתת ,מייצגת את יסוד המים , האות כתובה כצורה סגורה מלמדת על תיחום, על אחדות, יסוד המים מייצג את החיובי , את האור, ולכן הרצון לתת הוא מטרה נעלה ותכלית החיים, ברגע שנגדיר את הרצון לתת כשליחות , ייעוד אישי נפעל כדי ליצור עולם שכולו טוב.
הקשר בין הרצון לתת מתחיל בבטן שהוא האיבר המקושר, הרצון לתת מגיע מהתת מודע שלנו שנמצא בבטן , כך גם המרווה – משמשת להרגעת עוויתות והפרעות עיכול כמו צרבות, גזים עצירות , ונפיחות במערכת העיכול ,הרצון לתת לוקח את האנרגיה וסופח את מה שהוא זקוק ואת השאר מעביר הלאה . השחרור בעזרת השימוש במרווה יעזור לו להגדיר את הרצון לתת כשליחות ואז יוכל להתקדם אל העתיד בבטחה מתוך תחושת שליחות וזכות.


שן הארי – חכמה

שן ארי – או בשמו המדעי שינן, הוא צמח רב שנתי בעל עלים ארוכים ומשונצים , השם ניתן לו בגלל צורת שולי העלים המזכירים שיני אריה, פרחיו צהובים, והוא צמח תרבותי, עליו נאכלים בסלט ושורשיו מהווים חומר גלם להכנת תחליף לקפה, הפרחים משמשים לייצור יינות, יש בארץ שני מינים. בעבר השורש והעלים שימשו לטיפול בבעיות כבד. האינדיאנים בישלו אותו במים וטיפלו בו בבעיות כליות, נפיחות , בעיות עור, צרבת וקלקול קיבה . עליו מכילים שפע ויטמינים ומינרלים ופועלים כחומר משתן , מסייעים לעיכול ולעורר תיאבון. הוא משפר את המערכת החיסונית . מדענים גילו כי השורש של הצמח עובד טוב יותר על חולי סרטן מאשר הכימותרפיה כי הוא הורג לחלוטין את התאים הנגועים בסרטן תוך 48 שעות בלבד . הוא מסייע להילחם בסוכרת , בעיות עיכול, משפר את תפקוד הכבד וכיס המרה, עוזר לגוף להילחם בזיהומים, כאבי ראש, כאבי מפרקים, חום גבוה, בעיות עיניים , בעיות עור ועייפות, ומטהר דם. מיץ הגבעול והעלים משמש לטיפול ביבלות. שורש הצמח משמש כתחליף לקפה , ולחליטה תודות לסגולותיו הרפואיות.
האות ב -אינטליגנציה של חוכמה , מדברת על היכולת לתזמן פעולה , היכן , מתי ואיך , עם מי , למה וכמה . האות ב' מקושרת ליום שבת יום מנוחה , החוכמה היא לדעת לעצור לפני הפעולה , לפעול מתוך סבלנות כדי להביא לתוצאה מוצלחת , היכולת ליצור תוצאה טובה יותר שנמדדת בחוכמה שלפני מעשה.
אינטליגנציה של חוכמה מקושרת לפה, שהוא החלק הראשון של מערכת העיכול ,שם מתחיל תהליך עיכול המזון , שורש של שן הארי נחשב כמגביר ומווסת את ההפרשה של תאי הריר שהם חלק מהרקמה המצויה במערכת העיכול, שתן, כליות ונשימה. מערכת רירית זו מצפה את דפנות הריריות של מערכת העיכול מחלל הפה עד לפי הטבעת ומקבלת תמיכה מהחומרים המצויים בשורש שן ארי , לכן צריכה של שורש שן הארי תעזור ותטפל בכול הבעיות הקשורות למערכת העיכול.


כלמינתה – עושר

כלמינתה- בן שיח קטן ועדין ,צמח רב שנתי שעליו דומים לעלי זעתר זעירים, מכוסים בשערות בצבע אפור לבן, יליד מזרח הים תיכון, גדל בר בישראל , לבנון , סוריה ולוב. זקוקה למעט מקום לגדול , מרבים אותה מזרעים או מהפרדת שורשים . הוא ריחני מאוד , עליו מכילים שמנים אתריים, העלים משמשים להכנת תה ולתבשילי בשר. עוזרת להיפטר מתולעים , טובה כתרופה לשיעול, דלקת ריאות, אסטמה, כאבי בטן , כאבי לב , משמשת לפגעים בדרכי העיכול ובדרכי הנשימה וכמקלה על לידה, מרוממת מצב רוח, מרגיע עדין , ומחטאת.
האות ג – אינטליגנציה של עושר, מדברת על היכולת להבין שכמות השפע אינה משפיעה על מידת השמחה שלנו , היא מתאפיינת ביכולת ליצור שמחה בכל מקום ללא קשר לכמות השפע שיש ברשותנו , השקפת עולם שהופכת אותך לעשיר בלי קשר לכמות הכסף והשפע שיש לך ולכן עשיר הוא אדם השמח בחלקו .
הקשר בין אינטליגנציה של עושר לצמח הכלמינתה נעוץ בסיבה שהשימוש בצמח גורם לשמחה ועוזר להתגבר על מלנכוליה , היא מורידה את המתח ומחזקת, ויכולה לגרום לאדם לתחושה של נוכחות מוגברת יותר בנקודת ההווה ולהבנה שבעצם יש לו הכול. כמו כן אנו למדים מאופן גידולה – יכולה לגדול בין אבני המרצפות , בסדקים שבחומה ובחריצים בן מדרגות , שהיא מסתפקת במעט ושמחה בכל מקום בו היא מתפתחת.


קינמון – זרע

קינמון – סוג עץ ירוק עד, עם עלים מרשימים הנישא לגובה של כ-20 מטר, ממשפחת העראים , גדל בסרילנקה, בברזיל, מצרים, ובהרי האנדים. הקינמון הנפוץ כתבלין הוא למעשה קליפת העץ, אשר נטחנת והופכת לתבלין , ולעתים נשאר בשימוש כמקלות. הוא משדרג את טעמם של מאפים ותבשילים. יש לו ניחוח נהדר וטעם נפלא . לקינמון יש המון שימושים בריאותיים- הוא נלחם בשומן בטני , תורם לתחושת שובע, מאזן את הסוכרת, מוריד כולסטרול, נחשב לאחד מצמחי המרפא הכי מחממים שקיימים . מחזק את הצ'י של הלב והכליות לכן מתאים לטיפול במצבי קור, מטפל במיגרנות, מסייע בהגברת הפוריות, מפחית כאב של דלקות פרקים, דלקות בשלפוחית השתן, מטפל בבעיות שיניים ופה , מחלות חניכיים ודלקות שקדים , מקל על כאבי ראש חזקים (מריחת שמן קינמון), משפר את יכולת הקשב והריכוז, הוא גם משמש כממתיק טבעי, מפיץ ריח במטבח או בחדר אמבטיה , מחזק את הגוף , מעכב התפתחות של מחלת האלצהיימר.
האות ד- אינטליגנציה של זרע, מתחילה בזרע , שהוא בעצם הכוונה שמאחורי העשייה וממנו צומח כל העץ. יכולת זו מתאפיינת ברצון לכוון ממניע טוב ומנתינה ללא תנאי, להיות ממוקדים, שורש העניין הוא החקירה הפנימית שיוצרת את הזרע לשלום פנימי.
אינטליגנציה של זרע לפי מיקומה בעץ החיים בין כתר ותפארת בעצם מחברת בין המוח לאורך כל בגוף ,היא משפיעה על כל הציר המרכזי של הגוף הן במערכות הפיזיות והן בנפש. הקשר בין הקינמון לאינטליגנציה של זרע הוא בתכונות שבקינמון שידוע בזכות החומרים הפעילים שבו, הוא יכול לטפל בכל הציר המרכזי של הגוף, גם בבעיות פיזיות וגם בבעיות נפשיות .


חילבה – חיים

חילבה- או בשמו המדעי גרגרנית יונית או גרגרנית חילבה, הוא צמח חד שנתי, מתנשא לגובה של 20-40 ס"מ, פרחי הצמח לבנים , גבעוליו זקופים ומעט שעירים, הזרעים צהובים והתרמילים מאורכים , הסוג כולל כ-130 מינים , מקורו של הצמח הוא באסיה אך עם השנים הוא הגיע גם אל אזורי הבר בישראל. שייך למשפחת הקטניות ועשיר במגוון רב של רכיבים תזונתיים שמשמשים במגוון מצבים רפואיים . השימוש הקולינרי הוא בעיקר במטבח התימני להכנת חילבה או תבלין , העלים משמשים כצמח מרפא. מבחינה רפואית הצמח מקובל מאוד ברפואות המסורתיות השונות ברחבי העולם מזה אלפי שנים. בתקופה העתיקה היא שימשה בתור צמח מרפא והופק ממנה סם להרגעת דלקות ונפיחויות , בימי הביניים השתמשו בה לחיזוק כללי של הגוף. כיום מטפלת במקרים של סוכרת , רמות גבוהות של שומנים בדם, מורידה כולסטרול, יובש וגירויים במערכת הנשימה, כיבים ודלקות במערכת העיכול, יעיל גם למקרים של עצירות כתוצאה מיובש, הזרעים מצמצמים היווצרות של אבנים בכיס מרה, עוזרת בהרזיה, היא מעודדת שיקום ובניה של שרירים, גידים ועצמות, מעודדת הפרשת החלב.
האות כ- אינטליגנציה של חיים , מתאפיינת ביכולת לנוע ולהשתנות ,לשחרר את השפע ולהעביר הלאה להשתנות ולגדול, גם פיזית , רוחנית וגם נפשית , למסור למי שצריך ללא תמורה , מתוך איזון , במידה הנכונה. פתח דלתות של רצון טוב , צור חיים והמשכיות למה שקבלת והיה שלך, הקפד לתת צדקה כי היא יכולה להציל ממוות , אם אתה חפץ חיים תעניק אהבת חינם לכולם.
הקשר בין אינטליגנציה של חיים וחילבה קשור לשימושים שלה ברפואה העממית – היא תומכת ומסייעת בתחילתם של תהליכי שינוי בחיים , ריפוי והשפעה מעוררת על מערכות בגוף- חוסר יציבות נפשית , בלבול , חוסר ריכוז, אי שקט, ועומס מטאבולי על מערכות הגוף, אם נדע לשלב אותה במזון שלנו נוכל להגיע לתהליכי שינוי בחיים.


זוטה לבנה – ממשלה

זוטה לבנה- צמח ממשפחת השפתניים, בן שיח שעליו קטנים ואפורים ופרחיו הלבנים פורחים ממרס עד דצמבר. גדל כצמח בר בארץ, בלבנון , סוריה וארצות הבלקן. היא צומחת באדמת גיר, ליד סלעים או קיר אבנים, ואפילו בסדקים בתוך חומת אבן , פריחת הצמח מכילה פרחים לבנים והעלים בעלי ארומה מיוחדת, הוא טעים היא נפוצה בעיקר כחליטה. מסייעת למערכת העיכול, הזוטה בכלת ריח מנטה מעט חריף ולכן מסייעת בפתיחת דרכי הנשימה והצטננות, שיעול דלקות גרון ולהקלת גודש באף ובדרכי הנשימה העליונות , כאבי בטן, מועילה להפגת תסמינים הנובעים ממתח נפשי, חרדה או תסמונת המעי הרגיז, מעוררת ומפיגה עייפות, מפיגה ריח רע מהפה, מורידה לחץ דם, עוזרת בריפוי מחלות לב, מחקר משנת 2012 הראה כי תמצית מימית ממנה היא בעלת פעילות אנטי סרטנית ובעלת פעילות אנטי דלקתית .השימוש אינו מומלץ לנשים בהריון וילדים קטנים.
האות פ – אינטליגנציה של ממשלה, מתאפיינת ביכולת להשתחרר מידענות , צדקנות, גאווה ותאווה, ומרצונות שכובלים אותך באזיקים . להשתחרר ויצור מרחב ריק להתחדשות ולחיים חדשים , להשתחרר מעצמך ומהאגו השולט בך, כדי ליצור שליטה על החיים.
הקשר בין אינטליגנציה של ממשלה לזוטה הוא האיבר המקושר , אף שמאל – הזוטה ידועה שפותחת דרכי נשימה עליונות והצטננות , הוא אנטי בקטריאלי המסייע לניקוי הגוף מרעלים, וברובד הרוחני הם גאווה ותאווה ששולטים בתחושות ובמחשבות שלך ,ובאמצעות השחרור מהם , נוצר מרחב ריק להתחדשות וחיים חדשים ושליטה על החיים .


קצח – שלום

קצח – מקור הקצח באגן הים התיכון ובדרום מעב אסיה. זרעים של קצח נמצאו בקברו של תות אנח אמון במצרים ומתקופת הברזל באתר דיר עלא שבירדן . הוא צומח לגובה של 20-90 ס"מ . בתקופת הפריחה שלו מעלה פרח בודד לכל גבעול בצבע לבן , צהוב, ורוד וכחול בהיר או סגול בהיר. שייך למשפחת הנויריתים ,הכולל כ-14 מינים של צמחים רב שנתיים. מבחינה תזונתית מכילים זרעי הקצח כמות גדולה של חומצות אמינו ומינרלים כמו ברזל, אשלגן, סידן ומגנזיום. הקצח מחזק את המערכת החיסונית, ומערכת הנשימה , ונחשב למחטא חזק אנטי בקטריאלי, אנטי ויראלי ואנטי סרטני, בנוסף הוא תרופה למערכת העיכול , מונע נפיחות בבטן , נוגד כאב ואנטי פטרייתי, הוא גם מאזן את לחץ הדם בזכות המגנזיום שמרפה את כלי הדם, מאזן רמות סוכר בדם, מעולה לניקוי הכבד, והוא מגביר חלב אצל נשים מניקות, הוא יעל נגד אלרגיות. את שמן הקצח ניתן לרכוש בחנויות טבע והוא מסייע בבעיות בעור, מטפל בכאבי ראש, וכאבי פרקים, מנקה את דרכי השתן, תורם לשינה טובה והוא אנטי דכאוני.
האות ר – אינטליגנציה של שלום מתאפיינת ביכולת להכיל את עצמך על הטוב והרע בעינך , השלום נוצר כדי לחבר בין הניגודים בנפשו של האדם, היכולת לקבל את השלם כדי ליצור שלום פנימי , השלום נוצר כתוצאה מהיכולת להכיל את הניגודים ואת הסתירה בפנים ולגשר על המרחק הנפער בין האמונה והמציאות . כמו כן גם את היכולת להכיל את האחר והשונה ממך – לכבד את העמדות והערכים של אחרים .
הקשר בין אינטליגנציה של שלום לזרעי הקצח נעוץ בשימוש שלהם , הם משמשים ברפואה כמאזנים את כלי הדם ואת רמות הסוכר בגוף האדם ומסייעים להרבה מערכות בגוף – נשימה, עיכול, עצבים , ומערכת חיסונית , וכך הם עוזרים במניעת מחלות ,גופניות ונפשיות כאחד . הם מתקנים את הרע, ויוצרים שלום פנימי.


אורגנו – חן

אורגנו – שיח רב שנתי עם פרחים קטנטנים דומים לכוכבים לבנים , מופיעים באביב ובקיץ , האורגנו שייך לקבוצה גדולה הנמצאת בשימוש האדם מהזמן העתיק , קבוצה זו כוללת את הזעתר והמיורם . נפוץ בעיקר באזור אגן הים התיכון.
אורגנו אפשר לגדל בכל מקום כמעט, הוא גדל פרא באזור הרים . פרוש השם אורגנו הוא שמחת ההר . הוא מבשם את האוויר מסביבו בריח נהדר של פיצה , יש מכנים אותו עשב הפיצה. השמן הארומטי שבצמח קטלני לחרקים. הוא נפוץ ברטבים שונים, פיצה, פסטות, מאפים ועוד. יעיל נגד 25 סוגי חיידקים ונגד פטריות ונגיפים שונים , הוא תומך במערכת הנשימה והעיכול, חליטת אורגנו מסייעת לכאבי ראש הנובעים מעצבנות יתר, מטפל בדלקות אוזניים ומסייע למערכת השמיעה להיות צלולה. הרפואה הסינית משתמשת באורגנו להקלה על חום, הקאות, שלשול, צהבת וגרוד בעור .
האות ת – אינטליגנציה של חן מתאפיינת ביכולת לראות את היופי הפנימי , לראות את מה שאתה רוצה לראות לשנות את השקפת העולם ואת הגישה כדי שתוכל לראות את היופי שבך. חן וכיעור הם בעיני המתבונן , היופי שאתה רואה מגיע ממקום פנימי , זוהי יכולת להיות במודעות עם הגוף, התחושות והמחשבות, דרך הטבע , וכך לראות מה שאתה רוצה לראות , כך תוכל לראות את חצי הכוס המלאה, את החן והיופי שבך.
הקשר בין אינטליגנציה של חן לאורגנו הוא האיבר המקושר – האוזן ,שמן האורגנו מטפל בדלקות אוזניים , באוזן הפנימית והחיצונית. הוא גם מטפל בפטריות וזיהומים שנובעים מבפנים ומשפיעות מבחוץ על העור, וכך אינטליגנציה של חן מלמדת על המודעות – שזה חיבור בין החוץ והפנים.


רדיולה – אור

רודיולה – הוא צמח רב שנתי , מוצאו מצפון אירופה ורוסיה. קנה השורש הוא בשימוש, טעמו חריף מעט, מלוח , מריר, מתקתק. מכונה שורש הזהב. ישנם זנים רבים אולם היעיל ביותר הוא רודיולה רוואה , שייך למשפחת האדפטוגנים שהם צמחים המשפרים את כושר ההסתגלות והעמידות ,את ההרגשה הכללית ואת היכולת של הגוף להתמודד עם מצבים של עומס פיזי ורגשי. מניעת השפעת יתר של האדרנלין המופרש במצבי לחץ מבלוטת האדרנל גורם לתגובת שרשרת שלילית , הצמח משפר את יכולת הגוף להתמודד ומשפר את היכולת המנטלית שלנו. הוא גם מחזק את הגוף לאחר מאמץ פיזי ופעילות גופנית ממושכת, מסייע להגנה על שריר הלב בזמן מתח ולחץ , מאזן את מערכת העצבים, ממריץ ומשפר מצב רוח, מונע מחלות לב, מחזק את מערכת החיסון וכך מסייע להחלמה ממחלת הסרטן, מסייע בשמירה על המשקל , הוא גם משפר את יכולת הריכוז והזיכרון ומעלה את יכולת הלמידה והשינון .
1-אינטליגנציה של אור מתאפיינת ביכולת להיות בוודאות שהכול בא מצד האור – טוב ורע, מותר ואסור, בריאות וכאב , יכולת זו מבטלת את הספק והחושך ,ומאפשרת את נוכחות האור. כוח האר מחבר את האדם לאור האינסופי , מעניק לו את הידיעה שהכול לטובה, כל מה שעובר עליו הוא לטובתו, כך הוא חש בטחון מתוך אמונה.
הקשר בין אינטליגנציה של אור לצמח הרודליה קשור לזה ששימוש בצמח מעלה את רמות הסרוטונין בגוף, הוא מרגיע , נוגד חרדות , ומשפר מצב רוח. הוא אחד הצמחים החשובים לטיפול ב"תסמונת הסתגלות הכללית", זה הופך אותו לפתרון יעיל לסובלים מדיכאון , כך נראה את האור ונגרש את החושך ונוכל להגיע לייעוד שבחרנו.


זרעי ציה – בראשית

זרעי צ'יה- זרעים שחורים וקטנים שמקטינים את הסיכון לסרטן ומחלות. הם מפוצצים בחומרים מזינים ובעלי השפעה חיובית על הגוף וגם על המוח . מדובר על אחד המאכלים הבריאים על פני כדור הארץ, הם עמוסים בחומרים מזינים שמעניקים יתרונות בריאותיים לגוף ,למוח ולעצם. מכילים אומגה 3 וסידן שעוזר בבניית העצמות. מקורם של הזרעים בצמח הסלביה היספניקה, סוג של מנטה , הגדל בעיקר בדרום אמריקה. המילה צ'יה בשפת המאיה היא כוח . הם בעלי ערך קלורי נמוך, ונחשבים למוצר מזון על .הזרעים במגע עם מים הופכים לג'יל ויכולים להסמיך כל רוטב, דייסה או פודינג. כמעט כל הפחמימות בצ'יה הן סיבים שמכילים הרבה חלבון , השימוש בהם עוזר לדיאטה בגלל כמות גדולה של חלבון וסיבים שסופגים כמויות גדולות של מים ומתרחבים בקיבה, הם מצמצמים את הסיכוי למחלות לב ולסוכרת, הם טובים לעצמות, יש בהם כמות גדולה של נוגדי חמצון, קל לשלב אותם בתפריט כי טעמם די תפל , אפשר לאכול אותם כמו שהם או כתוספת לכל מאכל .

2- אינטליגנציה של בראשית – מתאפיינת ביכולת לברוא את עצמך מחדש בכל מקום, בכל גיל, ובכל זמן ומצב. ליצור שני נקודות במרחב שמציבים את המציאות בעימות קבוע מול האמונות. בראשית היא כוח התחדשות , כוח המניע את האדם להתחלות חדשות בכל רגע עבור כל אדם , זהו כוח בראשית.

הקשר בין אינטליגנציה של בראשית קשור למרכיבים שבזרעי הצ'יה , הם עשירים מפוצצים בחומרים תזונתיים רבים , שמעניקים יתרונות שקשורים בבנייה ,חידוש ושיפור תפקודו התקין של הגוף . אינטליגנציה בראשית מלמדת על המתח שנוצר בין הניגודים וזה מה שמאפשר התחלה חדשה.


זעפרן – אהבה

זעפרן – מוכר כתבלין כבר למעלה מ- 3000 שנים .מוצאו הידוע של הזעפרן הוא צפון הודו (קשמיר), ומשם נדד והגיע גם לארצות ערב ולאירופה. התבלין נמכר בצורת אבקה או כחוטים כתומים חומים. מקור השם מהמילה אספור כלומר צהוב בערבית , הוא נחשב ליקר שבתבלינים בגלל הקושי שבהפקתו מצלקות של פרח הכורכום, מאחר שלכל פרח ישנן 3 צלקות מיובשות והן נקטפות באופן ידני , ליקוט של ק"ג מצריך 80 שעות עבודה, ולהפקת חצי ק"ג נדרשים כ- 100.000 פרחים , הפריחה מתרחשת בחודשים אוקטובר ונובמבר וגשם עלול להזיק לפרחים. עקב מחירו הגבוה יש בשוק שלל זיופים . השימוש בזעפרן ידוע הן לצורך בישום והן למרפא . בימי הביניים התייחסו לזעפרן כאל סם המשרה אהבה, כתרופה למחלת הנפילה, ולטיפול בכאבי עיניים. במטבח נהוג להשתמש בו בעיקר כתוספת לתבשילים ומרקים שונים. יש בו חומרים מזינים משמעותיים לבריאות ולמניעת מחלות , יש בו נוגדי חמצון שמועילים, הוא נוגד דכאון, מונע התכווצויות במערכת העיכול, יעיל לדיכוי תיאבון , ומשפר תחושה כללית, פועל נגד אנמיה, נגד קמטים אקנה ,וכטיפול לפיגמנטציה בפנים.
3. אינטליגנציה של אהבה – היא רצון לתת כתכלית החיים והיא העילה של כול העילות ולכן גם התרופה של כל התרופות. לקבל לעצמך ולהעביר הלאה מתוך הצורך של האחר. עיקרה של אינטליגנציה זו היא אהבה עצמית , הבאה לידי ביטוי בהגשמה עצמית של ייעודו , כששם את עצמו בראש סדר העדיפויות במרוץ החיים.
אינטליגנציה של אהבה קשורה לזעפרן בשל תכונותיו כמעורר מינית, נוגד דכאון ותיאבון, וכיעיל לטיפול בקשת רחבה של בעיות בריאותיים , וגם כסם המשרה אהבה נוכל לקשור אותו לאינטליגנציה של אהבה שמתאפיינת באהבה עצמית.


קנאביס רפאי – חופש

קנאביס רפואי – צמח חד שנתי ודו מיני, ידוע כחומר בעל משמעות רפואית בקהילות שונות כבר למעלה מ-מ5000 שנים, אך רק בשנים האחרונות אושר השימוש בו למטרות רפואיות . הצמח מורכז מכמה מבנים ניתן למצוא גם בפרחים אחרים, גדל עם גבעולים ארוכים בעלי מבנה מפורסם שיוצאים מבליטות על הגבעול , הייחודיות באה לידי ביטוי בפרחים . קנאביס הוא למעשה תפרחת הפרח שמוכר גם בשם מריחואנה (בספרדית) , בצמח יש כ- 80 קנבינואידים, ועל פי אחוזם בצמח הם נחלקים ל- 2 סוגים עיקריים – קנאביס סאטיבה – מתורבת שהשפעתו משחררת ומעוררת , וקנאביס אינדיקה – שהשפעתו בהפגת מתחים והפרעות שינה . את המריחואנה ניתן לעשן , לאדות , ולאכול בתוך המזון . כיום מטפלים בו לחולי סרטן וחולי כאב, חולי קרוהן , קוליטיס, חולי פוסט טראומה , חולי טרשת נפוצה , פרקינסון, איידס, חולים סופניים הסובלים מתסמונת טורט.
4. אינטליגנציה של חופש – מתאפיינת ביכולת לפעול מתוך כוח ההתנגדות וכוח ההיפוך שמאירים את הדרך כדי ליצור חופש פעולה מוחלט. לבחור להיות או לא להיות , להבחין בין טוב ורע, בין החופש למגבלה ולא בגלל אילוצים שהם עומק רע, על האדם לבחור באופן יומיומי את חייו ,לשאול את עצמו לפני כל משימה האם הוא רוצה בכך.
אינטליגנציה של חופש כמו הקנאביס מאפשרת את חופש הבחירה – לבחור אם להשתמש בקנאביס- אם טוב לך ויעיל למטרות בריאותיים מסוימים תשתמש בו, ואם הוא רע ומזיק לך בשל התוצאות בשימוש והפחד מהתמכרות אליו אל תשתמש , תבחר בין חופש למגבלה.


תימין – מחשבה

תימין – סוג של צמח תבלין, שיח רב שנתי ממשפחת השפתניים . מעל 350 מינים שגובהם כ- 40 ס"מ ומקורם בדרום אירופה, צפון אפריקה, ישראל ואסיה. הוא מכונה גם קורנית עקב תחושת הקרירות הנוצרת על הלשון בעת לעיסת עלי הצמח . הקורנית הייתה ידועה כבר בתקופת המשנה ושמשה למאכל ולתיבול. אחד מהסוגים עם ריח זעתר ואחד בריח לימון. משמש בעיקר לטיפול במגוון בעיות במערכת הנשימה- שפעת הצטננות, סינוסיטיס, דלקות אוזניים, שיעול, הוצאת ליחה ואסטמה, הוא אנטי חיידקי ולכן מסייע במניעת מחלות שמקורן במזון. ממריץ את מערכת החיסון, מערכת השתן והכליות , משמש בשימוש חיצוני כקרם פנים . מהעלים מפיקים שמן רב חשיבות לקוסמטיקה . במטבח משמש לתיבול רטבים , תבשילים ובשרים.
5. אינטליגנציה של מחשבה- מלמדת את האדם להיות שותף פעיל לבריאת עולמו ומציאות חייו. האדם בורא את חייו על ידי כוח המחשבה , באמצעות הדמיון, רואה את עתידו ואת מה שברצונו לראות , היכולת לצאת מהבלבול ולמקד את המחשבה ביעדים ומטרות לצורך שינוי המציאות – מחשבה מעצבת אמונה שיוצרת מציאות .
הקשר בין אינטליגנציה של מחשבה מתחיל עוד בימי הביניים כשיוחסו לצמח סגולות מאגיות לגירוש כוחות הרשע ולכן הניחו עלים של קורנית מתחת לכרית להברחת חלומות וביעותים , הרחת העלים אפשרה לראות נימפות העולות מן הרחצה , כמו כן נכתב שהשימוש בצמח טוב לכאבי ראש ומרה שחורה , ביוון הקדומה הבעירו קטורת קורנית במקדשים. חיילים רומאיים רחצו במי קורנית כסגולה לאומץ וגבורה , והיה מי שהשווה את ריח הקורנית ל"השחר בגן עדן", מכאן אפשר להבין שקורנית יכולה לשנות מחשבה שלילית שעולה וכך לעצב אמונה שונה בלב אדם.


סיגלית המים – אחדות

סיגלית המים – הגיעה אלינו מטנזניה הרחוקה באפריקה , ידועה בפרחיה הסגולים , אך למעשה יש מינים שונים של סיגליות בצבעים יפים נוספים – ורוד, בורדו, לילך, כחול, לבן וצבעים מתחלפים שונים , הפרחים מורכבים מ-5 עלי כותרת , והם אכילים , והעלים דמויי לב . ישנם בעולם כ-500 מינים מתורבתים שחלקם מכונים בלשון העממית סיגלית , מתוכם 4 צומחים בר בארץ. משמש בתמציות פרחי באך לאנשים בעלי התנהגות מרוחקת , מסתגרת ואף בהתנשאות .
6. אינטליגנציה של אחדות – מתאפיינת ביכולת ליצור אחדות מתוך השונות, להשתנות במקום לשנות אחרים ולקבל אחריות במקום להאשים אחרים. לקבל את הניגודים והשונות בך מתוך שלום פנימי , כוח האחדות מחזק את ההבנה שהשלמות וההרמוניה נוצרו מתוך השונות, ולכן על האדם לחזק את השונות , ומתוך כך להכיל ולחזק את השונות באחר.
הקשר בין אינטליגנציה של אחדות לסיגלית המים הוא בתמצית של פרחי באך מפרח סיגלית המים, תמצית זו עוזרת לטפל באנשים שקטים, מרוחקים מעט ובעיני החברה ,הם נחשבים אנשים חכמים ומלומדים מתנשאים וגאוותנים , הם גם יכולים לסבול מנוקשות יתר בלי יכולת להשתחרר מהסגירות המאפיינת אותם. התמצית עוזרת בהפחתת תחושת הבדידות , הסתגלות להרגיש אמפטיה והזדהות עם הסביבה , ולא לשדר תחושת ריחוק והתנשאות , זה גם יתרום לתחושת פתיחות והתמודדות עם מצבים חברתיים .


בקופה – התבוננות

בקופה – הוא צמח רב שנתי בצבעים לבן, ורוד , סגול, וכחול, בגובה 15-20 ס"מ . שייך למשפחת הלועניתיים, שמות נוספים : פשתה שרועה. השימוש הוא בגוף הצמח, צמח מרפא מרתק ומורכב מבחינת אופיו , פעילותיו הרפואיות, היסטורית השימוש בו והעתיד הצפוי לו כאחד מצמחי המרפא החשובים הנעשים יותר ויותר פופולריים בעולם . הוא צמח פשוט למראה כאשר חולפים על פניו בשדה. שימושיו הרפואיים : מגן מפני נזקים שונים ברקמת המוח ותאי עצב, משפר פעילות קוגניטיבית, מגביר הפרשות וייצור מרה בכבד ומשקם תאי כבד, מחזק תהליכי עיכול וספיגה , נוגד חמצון, מכייח ומחכך במערכת הנשימה ובמערכות אחרות , הוא אנטי אלרגי, נוגד תולעים מרגיע כעסים, עוזר בדיכאון ובירידה בביטחון ואובדן הדרך, מטפל במיגרנות וכאבי ראש הנובעות מחוסר שקט ומתח.

7. אינטליגנציה של התבוננות- מתאפיינת ביכולת לדעת את עצמך דרך המשוב המתקבל מאנשים אחרים . מעניק לאדם את היציבות הנפשית, חוסן רגשי מול אירועי החיים. לאדם ניצבת מראה תמידית המשקפת לו את עצמו. התבוננות בהתנסויות באנשים, במחשבות , ברגשות, בטבע וביקום מעניקים הבנה לאדם מי הוא , ויוכל לגלות את הנצח והנסתר באמצעות חקירת האשליה, ולא ילך לאיבוד בסערה.
הקשר בין אינטליגנציה של התבוננות לצמח הבקופה קשור להתחברות של אדם לעולם הפנימי שלו מהסיבה שהיא הכרחית להתקדמות בחחים, הצמח עוזר לו לטפח את העולם הפנימי ולאפשר לו לגדול ולהתפתח .במסגרת החיפוש אחר צמחים שיתמכו בשגרת החיים הרוחניים מצאו ההודים הקדמונים בצמח הבקופה יכולת להגביר את החשיבה והמודעות הרוחנית . זה יאפשר לנו לדעת עת עצמנו מבפנים ברוגע ובשליטה עצמית.


לואיזה – ריפוי

לואיזה – זהו שיח רב שנתי ממשפחת הוורבניים עם ריח לימוני וטעם נפלא , שאין לו מתחרה בין כל צמחי התה. הוא יליד דרום אמריקה. בארץ הוא נקלט יפה וגדל בגינות , ומייצאים אותו לאירופה. הוא צריך לגדול באדמה מאווררת עשירה בקומפוסט ומנוקזת היטב. משמש במטבח לעידון טעמם של מאכלי עוף, דגים, וסלטים, ולתיבול מאכלים מתוקים כמו ריבות, סלטי פירות, פשטידות וגלידות, וכן לחליטה. לפי הרפואה העממית עלי הלואיזה טובים לגירוי תיאבון , תקינות מערכת העיכול , הוא מרגיע במקרים של עצבנות והפרעות שינה, יש המאמינים כי העלים הם בעלי השפעה חיובית במקרים של הצטננות, בעיות בבלוטת הערמונית ואף נגד דלקת בגרון, בלואיזה יש כמות גדולה של נוגדי חמצון וזה מטפל בהאטת תהליכי הזדקנות, הרגעה והפחתת המתח , שיפור מצב רוח כללי , מסייעת לשינה טובה ולכן מומלץ להכניסו בין הכר לציפה, ובלילה משתחררים שמנים חריפים הנשאפים לגוף בשינה.
8. אינטליגנציה של ריפוי – מתאפיינת בצמיחה של האדם , שהיא ערובה לטיפול מונע- רוחני וגופני. היכולת נובעת מתוך לימוד, לאחר שהוא פוסע צעד ראשון מתגלה לו הצעד הבא .וכך הוא לומד ומגשים את הדרך לייעודו. הוא חושב שתכלית החיים היא לימוד ורצון ללמוד עוד ועוד, וכך הוא נע במסלול הצמיחה בעץ החיים כטיפול מונע.
הקשר בין אינטליגנציה של ריפוי ללואיזה הוא בתכונות שלה כמרגיעה ועושה טוב על הנשמה , ולכן היא צמח מרפא לנפש . היות שהצמח חדש בעולמם של ההרבליסטים , אין מספיק מידע על סגולותיה ברפואה העממית ולכן היא מתאימה לאינטליגנציה של ריפוי בגלל תכונותיה כמנעימה למי שעובר לידה , וגם בגלל הרצון שלנו לדעת יותר על תכונות הריפוי שלה עוד ועוד.


שום – חיסון

שום – הוא ירק ממשפחת הבצלים ונחשב לאחד הצמחים הנחקרים ביתר לשימוש רפואי נרחב. הוא מופיע בסוגים שונים ורבים ושמו הרשמי שום הגינה , סוג אחר נקרא שום נבוב הידוע במטבח בתור בצל, גם כרשה נחשבת לסוג של שום . השום הוא צמח חד שנתי המלווה את האדם מראשית האנושות. במשך כל השנים הוא שומר על מקומו החשוב במטבח וברפואה העממית , במטבח שימש לתיבול ושימור המזון כדי למנוע את קלקולו, ועם הזמן לא תש כוחו . שותלים בסתיו שיני שום רגילות שקונים אצל הירקן במקום מואר בשמש כשבסיס השום כלפי מטה בפחים גדולים עם אדמה דשנה או בגינה , לאחר 5 חודשים עוקרים את הפקעות ומייבשים . השום מוזכר בפפירוס אברס 22 פעמים כתרופה לכאבי ראש , עקיצות, תולעים , גידולים ,בעיות לב, הוא מסיר יבלות, ומשפר את המערכת החיסונית . הוא נחשב אנטי פטרייתי ויעיל בטיפול בנגיפי שפעת , מטפל בזיהומים שונים , מסייע במניעת סרטן שד וקיבה, בעיות בשלפוחית השתן, מפחית לחץ דם ושומר על רמת סוכר נמוכה בגלל המרכיבים שבו. בשום יש שמן אתרי שנקרא אליצין שאחראי על תכונותיו הרפואיות , מחמם את הקיבה ומחזק את הטחול. יש בו כ-200 כימיקלים שמסייעים בהגנה על תאים מפני נזקים של רדיקלים חופשיים.
9. אינטליגנציה של חיסון – מתאפיינת ביכולת להבחין זמן רב לפני התקלה כדי למנוע אותה בזמן הדרוש. את כל הידע נוכל למצוא בתוכנו , וכך נעצב את המציאות שלנו .אינטליגנציה זו היא תהליך קליטת מידע שהופך לידע וחלק ממך, מידע זה מסייע לך להבין מדוע זה קורה לך , איך למנוע ואיך לתקן.
הקשר בין אינטליגנציה של חיסון לשום מתחיל עוד בכתביו של הרמב"ם , שכתב ש"השום פותח את פיות העורקים מלמטה", ולכן מייעץ לאכול פחות בשר ויותר פירות, ירקות ושום כי אכילת שום טרי מחזקת את הגוף ומונעת מחלות. ולכן אם נאמץ את השימוש בשום בחיי היום יום שלנו , וננצל את כל הסגולות הרפואיות שלו נוכל למנוע את התקלות עוד לפני בואם .


אלוורה – גילוי

אלוורה –או אלוי הוא מין בסוג אלוי , שייך למשפחת העיריתיים , ישנם מאות סוגים אך לסוג המכונה "אמיתי" יש פריחה צהובה . המקור הוא באיים הקנריים כיום היא גדלה במזרח התיכון , באמריקה הדרומית ובאזורים חמים של ארצות הברית . יש לה עלים ארוכים וקוצניים , הם בשרניים מאוד ומלאים בג'יל , הפרחים גדלים כל השנה, עם הפסקות קצרות בין פריחה לפריחה . היא משביחה עם השנים ונעשית יעילה יותר משנה לשנה , יש לחכות שנתיים לפני השימוש בצמח. בבתים רבים בעולם אפשר למצוא עציץ של אלוורה על אדן החלון למקרה של כוויה או שיזוף יתר. היא ידועה שמרפאה בעיות עור , השימוש בה הן חיצוני והן פנימי , הג'יל שמופק מהחלק הפנימי של העלים עשיר בויטמינים, מינרלים , חומצות אמינו וחומרים התומכים במערכת העיכול , ולכן אם מתגברים על הטעם המריר אפשר לשתות אז זה כמיץ , זה יכול גם לשפר את מראה העור, מסייע לירידה במשקל, מקל על עצירות, מסייע לתהליכי הניקוי הטבעיים של הגוף, והמיץ גם עוצר צמיחה של גידולים סרטניים. היא יכולה לעזור גם במקרים של אקזמה , פסוריאזיס ומחלות פטרייתיות , היא משמשת במגוון רחב של מוצרי קוסמטיקה . קיימים מחקרים רבים על הפעילות של ג'יל האלוורה והם מצביעים על כך שזה מאיץ את תהליך התחדשות התאים הפגועים ולכן יעיל בטיפולים ברפואת שיניים , כמו כן להקלה בסוכרת , דלקת כיבית של המעי הגס, מחקר נוסף מראה שהחומרים הפעילים בה מחזקים את המערכת החיסונית .
10. אינטליגנציה של גילוי- כוח הגילוי היא מה שהאדם רואה במציאות חייו היא גם השתקפות של עולמו הנסתר , לכן כדי לשנות את המציאות עליו לשנות את שורש הבעיה , ולא את הסימפטום. היכולת לקבל את המציאות כגילוי של רצון האמתי הבלתי מודע , יכולת לקבל את התוצאה כדי לשנות את המציאות.
הקשר בין אינטליגנציה של גילוי לאלוורה קשור למציאות של האדם , איבר קשור לעור – דרך העור האדם חש ומרגיש את המציאות, הסביבה , מגלה את העולם , והאלוורה מטפלת בהמון בעיות הקשורות בעור, הן בשתיית המיץ והן בטיפול חיצוני , ולכן יכולה להועיל בכך.


קמומיל – ראיה

קמומיל- או בשמו המדעי בבונג הוא צמח בר , חד שנתי ממשפחת המורכבים שפורח באביב . הקמומיל רומאי גדל בהצלחה בארצנו , זורעים אותו באביב או מפרידים שורשים בסתיו .גובהו בין 15-50 ס"מ , הפרחים לבנים או צהובים בעל ריח נעים במיוחד. עוד בימי קדם שימש ברפואה טבעית , מכיל ריכוז שמן אתרי המופק לזיקוק מיוחד, בעל תכונות חיטוי נגד חיידקים ומזיקים אחרים. חליטה מועילה לעיניים דלוקות או עייפות , ולשטיפת פה , עוזר בבעיות עיכול , כאבי מחזור וכאבים ראומטיים, , צרבת וגזים. הוא נחשב כמרגיע חרדות ומתח , ועוזר בבעיות שינה , משחרר שרירים כואבים , הוא עשיר בקולגן ולכם מיץ ממנו אחראי על הזנת העור וטיפוח בריאות העור והשיער שלנו. אם שמים קמומיל באמבט חם זה גורם לרגיעה כללית, חליטת תה לאחר האוכל תסייע בהפחתת צרבת וריפלוקס. היא גם עוזרת בבעיות גרון ושקדים, מגבירה חלב אם, בעיות בדלקות בדרכי השתן , נלחמת בסרטן בלוטת התריס, טיפול בטחורים, כאבי ראש ומיגרנה . השמן בטוח לנשים בהריון , ילדים קטנים ותינוקות.
האות ה' -אינטליגנציה של ראיה – מתאפיינת ביכולת הסינון והעיבוד של תפיסת המרחב, נותן לנו יכולת ראיה מרחבית , חוש הראיה הוא ראש ל-12 החושים ומבחין בין אור לחושך , מסנן ומנטרל רעלים וכך הוא רואה מה שהוא רוצה לראות ולא מה שמראים לו.
הקשר בין אינטליגנציה של ראיה לצמח הקמומיל הוא באיבר המקושר- הכבד , המנהיג בנפש שתפקידו לסנן ולנטרל רעלים . עיסוי ושטיפת העיניים בקמומיל –שמחטא ומסנן חיידקים ומזיקים, יאפשר לנו לראות טוב יותר, וגם לראות דברים לפני התרחשותם , הקמומיל גם מרגיע ברמה המנטלית – בצד פיזי והנפשי וזה הקשר בין שניהם.


גדילן מצוי – שמיעה

גדילן מצוי- או בשם בוטני נוסף ח'ורפיש אל- ג'מאל , שייך למשפחת המורכבים , הוא קוץ חד שנתי הנפוץ מאוד באזור מזרח התיכון, מתחיל את חייו עם עונת הגשמים , עם עלים ירוקים גדולים ובשרניים , ומגיע בשלהי האביב לגובה של 1.5-2 מטרים, כאשר יש עליו פריחה סגולה וקוצנית שעפה ברוח בדרך לפריחה מחודשת שהפרח מתייבש. הוא אינו זקוק לסביבת גידול נקיה ועשירה , הוא גדל לצד מצבורי אשפה. לזרעי הגדילן יש טעם מריר- מתקתק עדין בעלי מרקם חלבוני/ שומני , הם משמשים מזה אלפי שנים לטיפול בצהבת, בבעיות עיכול שונות , בטיפול בסוכרת, בדלקות ואקזמות על גבי העור . מחקרים רבים הדגימו את ההשפעה של חומצות רבות שבזרעי הגדילן להגברה של מיצי המרה בכבד בכיס המרה , וגם אבנים בכיס המרה , הוא אנטי דלקתי ומטפל בדלקות מפרקים הנגרמות בשל הצטברות טוקסינים בגוף, אפשר להשתמש בו לתקופה ארוכה ללא חשש , וגם בתקופת ההיריון וההנקה כי הוא מונע בחילות ומשפר תהליכי ספיגה ועיכול, הוא מטפל גם בעצירות , מתאים לשימוש גם במקרים של תיאבון חלש, קשיי ספיגה והתפתחות איטית בילדים ותינוקות. העלים והגבעולים ניתנים למאכל ונמצאים בשימוש קולינרי אצל ערביי ישראל בסלטים ובמאכלים שונים , הם עשירים בכלורופיל ובנוגדי חומצה ומאפשר להשתמש בהם לניקוי רעלים , במיץ הנסחט אפשר להשתמש לאחר שתיית אלכוהול מרובה. ידוע כצמח אנטי דכאוני , חלק גדול מהמפעילות שתוארה לעיל מושגת באמצעות החומר הפעיל העיקרי- הסילמרין.
האות ו'- אינטליגנציה של שמיעה- מאופיינת ביעילות שמיעה , הקשבה , תפיסת תבניות מוסיקליות . חוש השמיעה – שמיעה פיזית אך גם לשמוע את המשמעות לחיי האדם ולהתמיד מתוך משמעת עצמית , כאשר האדם מתהלך בעולם ללא משמעות וללא ייעוד ותכלית ,הוא אינו מוצא טעם לחיים. זוהי יכולת לשמוע מתוך משמעות לסביבה, ליקום , לעצמנו כדי ליצור משמעות לחיים.
הקשר בין אינטליגנציה של שמיעה לגדילן המצוי , הוא דרך האיבר המקושר , כיס המרה שאחראי לסינון אינפורמציה ופרוק שומנים , כך גם זרעי הגדילן המצוי מגבירים את ייצור מיצי המרה בכיס המרה ומונע אבנים שם , העלים והגבעולים גם מנקים רעלים המזיקים לגוף האדם , כך גם תפקיד אינטליגנציה זו והאוזן שיעילה בשמיעה והקשבה ומסננת אינפורמציה לא רצויה לה.


קיפודנית – ריח

קיפודנית- – מוכרת גם בשמה היווני אכניצאה, שפרושו "דוקרני", היא סוג של פרח עשבוני ממשפחת המורכבים, הצמח נפוץ ברחבי צפון ומרכז אמריקה. השם מתייחס ל-3 מיניים עיקריים של הצמח המשמשים כצמחי מרפא . היא צמח רב שנתי , בעל גבעולים היכולים להגיע ל-140 ס"מ, עליה הם שעירים בעלי מרקם גס, הפרח בצבע ורוד או סגול שבמרכזו זרעי הצמח , אשר צורתם כשל קוץ. השימוש לצרכי רפואה בצמח מקורו עוד בזמן הילידים של צפון יבשת אמריקה, שכינו אותו שורש הנחש בשל הדמיון לנחש. התכונות הרפואיות העיקריות הם: מווסת ומחזק מערכת חיסון, אנטי דלקתי , אנטי ויראלי, מגביר את זרימת הדם ולימפה, נוגד חמצון, מעכב גידולים, משפר תהליכי עיכול וספיגה. השורשים משמשים לטיפול במחלות זיהומיות שונות במערכת הנשימה ,העיכול ,שתן, מין ועור. לטיפול במצבים של שלבקת חוגרת , מצבים דלקתיים , מחלות זיהומיות בכבד, שימוש נכון יכול לעזור בדלקת ריאות, שחפת והרפס, במצבים של דלקות אוזניים חריפות וכרוניות, מטפל באלרגיות , למיקוד פעילות המערכת החיסונית , במצב של חולשה חיסונית שמלווה בחולשה גופנית ונפשית. לפרחים ולעלים יש השפעה יעילה במחלות אקוטיות בעיקר וירליות .
ז'- אינטליגנציה של ריח- מתאפיינת ביעילות ההבחנה הבין אישית , יכולת להבחין בכוונה המסתתרת , רגישות גבוהה והסקת מסקנות. יכולת שיקול דעת וקבלת החלטות בבעיות מוסריות וערכיות , יכולת להבחין בין אמת לשקר , כדי להבחין במניע ובכוונה האמתית המסתתרת.
הקשר בין אינטליגנציה של ריח לקיפודנית הוא במערכת החיסון שלנו שמגנה על הגוף הפיזי על ידי לכידת פולשים והרחקתם מהגוף , כך גם השימוש בצמח הקיפודנית ימקד ויחזק את פעילות מערכת החיסונית במצב של חולשה גופנית או נפשית וילכוד כמו הטחול –שהוא המנהיג בנפש שאחראי על סילוק חיידקים ושאר חומרים זרים מזרם הדם.


אגוז מוסקט – דיבור

אגוז מוסקט – הינו פרי עץ ירוק עד בשם מוסקטית רפואית הגדל באינדונזיה ובאיים הקריביים, הוא מפיק פרי רק לאחר 7-9 שנים מרגע נטיעתו. השם "מוסקט" מקורו בלטינית ופרושו "ריחני". הוא זקוק לאקלים טרופי . חריף בטעמו , מריר ובעל ריח ארומטי חזק ומחמם. הוא משפר עיכול, מגביר טעם , עוצר שלשולים , מפיג גזים ממריץ את פעולת המעיים והכבד, תורם לרוגע נפשי, עוזר לנדודי שינה, ומרגיע את מערכת העצבים, הוא גם מעורר תשוקה מינית , מחזק און גברי, מכייח ומקל על שיעול, מפיג כאבי שרירים מפרקים ושלד, נוגד דכאון קל, הרחה של האבקה מעלה את רמות הסרטונין במוח . שימוש התזונתי שלו כתבלין הוא כמוסיף טעם בעיקר בתיבול מוצרי בשר, רטבים, מרקים מוצרי מאפה ותערובות תבלינים כמו קארי. כשנלקח בכמויות מוגזמות יכול לגרום להזיות, בחילות, התייבשות וכאבים. הוא מכיל שמנים אשר מקלים במצבים של עצירות על ידי לחלוח המעיים . יש לו תכונות אנטי בקטריאליות חזקות ויכול להרוג חיידקים הגורמים לעששת בפה, השמן יעיל גם לכאבי שיניים, מגביר את זרימת הדם בלב, מרגיע את הנפש וגורם לתחושת אופוריה .
ח' – אינטליגנציה של דיבור – דיבור כמו המסס – המנהיג בנפש , קשור לנוזלים של מערכת העיכול החל מהרוק בפה וכל הנוזלים . על ידי הדיבור האדם משחרר מחשבות ותחושות, זאת כדי להבחין מה נכון ומאוזן ומה שגוי . אינטליגנציה זו מאופיינת ביכולת להשתמש ביעילות בשפה כתובה ומדוברת ושימוש אפקטיבי במילים.
הקשר בין אינטליגנציה של דיבור לאגוז מוסקט הוא בשימוש שבשמן שנמצא באגוז מוסקט , הוא עוזר להניע את המעיים ולמנוע עצירות גם במצב הפיזי וגם במצב הנפשי , הוא גם יעלה את רמות הסרטונין במוח ויגרום לתחושת אופוריה ואז נוכל להשתמש במילים סליחה , תודה ובבקשה.


מלח – טעם

מלח – או נתרן כלורי , הוא אחד התבלינים העתיקים בעולם , תרכובת יונית , ומינרל נפוץ מאוד בכדור הארץ, ולכן הוא בעל חשיבות ביולוגית לבעלי חיים ולאדם .אין להגזים בצריכת המלח אך גם לא לסרב לצריכתו , יש להקשיב לגוף , וללמוד את התגובות שלו. במטבח הוא לא רק משפר טעם- יכול למנוע השחרת תפוחים, אגסים ותפוחי אדמה, שטיפת כלי זכוכית במי מלח, ניתן לנקות סיר שנשרף, מסיר סימני זיעה על הבגדים, מאריך חייהם של הפרחים באגרטל, וודקה עם מלח טוב להצטננות, לירידה בלחץ דם – כוס מים מלוחים מאוד, מגדיל הפרשת מיצי קיבה, מנקה פצעים ומניעת דלקות, לכאבי שיניים – שטיפה אחרי ארוחה, תחבושת ספוגה במי מלח על הגב לחולה בדלקת ריאות, מטפל בפרונקל ואקנה, מטפל בדליות ברגליים, בטיפול בפטריות רגליים ורגליים עייפות, עיסוי הקרקפת מחזק את שורשי השיער ומונע נשירה, לקבלת עור חלק ובריא לפני האמבטיה שפשוף בעזרת אבן מלח. "מלח – זה מוות לבן", כי הוא גורם לבעיות במערכת העיכול, בשתן , בלב ובעורקים. עם זאת כמה אלפי שנים בני אדם עושים שימוש במלח , וכמה מאמץ הפעילו כדי לקבל אותו. אי אפשר בלעדיו – גוף האדם מכיל 120 גרם של מלח . אם יש פחות מזה בהרבה – השרירים לא מתכווצים , הדם לא זורם, האוכל לא מתעכל והלב לא פועם. הסטנדרטים הרפואיים המומלצים לצריכת מלח ביום נעים בין 3.5 – ל8 גרם ביום , גם זה נחשב גבוה ועלול להוביל לבעיות בלחץ דם גבוה, ולכן לחולים במחלות אלו מומלץ לעשות דיאטה ללא מלח .חוסר ממנו יכול לגרום לדילול של תאים בגוף, להאטה בתהליכי חשיבה, בפעילות מערכת העיכול ודרכי המרה. המלח שומר על איזון המינרלים מווסת לחץ דם ותורם לתפקוד מערכת העיכול. כיום יש סוגים שונים של מלח- מלח גס , מלח ים, מלח הים הקלטי, מלח פלור דה סול, מלח הימלאיה ורוד, מלח שחור, מלח אירני כחול, מלח ללא נתרן המופק מצמחים.
ט' – אינטליגנציה של טעם – מתאפיינת ביכולת לקבל אחריות על הטוב ועל הרע ולהשתנות במקום לנסות לשנות אחרים , לעשות דברים בטעם טוב וליצור טעם לחיים .
הקשר בין אינטליגנציה של טעם למלח הוא באיבר המקושר לו – כליה שמאל שמלמדת אותנו שתפקידה של הכליה הוא לסנן בין טוב ורע לגוף ,כך גם הנפש מסננת , מקבלת אחריות על הטוב והרע ובוחרת בטוב , לכן אם נבחר להשתמש במלח במידה נכונה נוכל להפיק ממנו את הטוב שבו, ולכן רצוי לא להגזים בשימוש בו , וכך נהנה מהיתרונות שלו ולא מהחסרונות וניצור טעם לחיים.


טיון דביק – מעשה

טיון דביק – ידוע גם בשם איטלה ויסקוזה , הוא עשבוני, צמח רב שנתי ממשפחת המורכבים , גובהו 50-120 ס"מ, עז ריח, הגדל בר בצדי הדרכים ליד מחצבות ובערימות עפר , סביב נחלים ומקורות מים. כל חלקי הצמח דביקים ושעירים ויש להם ריח חזק . הוא צומח בסתיו ופורח עם פרחים צהובים מהאביב עד החורף. נחשב כאחד מצמחי המרפא החשובים בקרב ערביי הארץ . הוא מדיף שמנים אתריים עוצמתיים בהם ניתן להשתמש בטיפול בכל המצבים רפואיים וזכה לכינוי מלך צמחי המרפא בשל סגולות הריפוי שלו. הוא מרפא בעיות בדרכי הנשימה , שחפת, מחסל תולעים במעיים, טיפול בפצעים בחלל הפה, פצעי עור, התקררות , בעיות עיכול, נגד בחילות , שתיית תה מורידה לחץ דם , סוכרת, קומפרס יעיל לכאבי פרקים , מי טיון לחיטוי הפה והגרון , מועכים את הזרעים וזה מטפל באבנים בכליות ,אומרים שהוא מרפא כ-40 מחלות.
י'- אינטליגנציה של מעשה- מתאפיינת ביכולת לעשות פעולות יזומות, לאזן בין הדיבורים המחשבות והתחושות עם מעשים ולצמצם את הפער בעולם העשייה . ברגע שלאדם יש טעם לחיים הוא פועל על מנת להשיג אותו . חוש המעשה כמו כליה שמאלית אחראי על איסוף פסולת לשתן כדי ליצור אפשרויות חדשות שלא היו זמינות לפני המעשה.
הקשר בין אינטליגנציה של מעשה לצמח הטיון הוא בגלל היותו צמח משתן שמטפל באבנים בכליות – המנהיג בנפש של אינטליגנציה זו, כך השימוש בטיון ימנע בעיות בכליות , עוד לפני הופעתם , בגלל שהוא מוכר כ"מרפא כל" ומטפל בקשת רחבה של בעיות בריאותיות הוא יוכל לתת לאדם טעם לחיים ויראה לו אפשרויות חדשות.


נענע – תשמיש

נענע – או בשמה המדעי מנתה, נפוצה בארץ ובעולם ובמיוחד באגן הים התיכון, קיימים כ-200 זנים של נענע, וביניהם הכלאות רבות. בארץ גדלים כארבעה מינים והסוג הנפוץ היא נענע חריפה המצויה כמעט בכל גינה ובית. בזכות טעמו המתוק והתחושה הקרירה והרעננה לאחר אכילתו טרי או מיובש , אפשר להשתמש בה לסלטים, מרקים ומאכלים שונים. השימוש בה הוא קדום וזה מלמד שייחסו לה חשיבות רבה. הצמח קל לריבוי באמצעות קטיעת שלוחות ושתילתן מחדש. הרמב"ם מזכיר את הצמח בכתביו וכותב "נענע, שקוראים הירק הגני ושמו גם מנתה". השימושים הרפואיים שלו משרה עלים – להצטננות, לכתוש עלים טריים עם שמן זית למרוח על טחורים חיצוניים, שתיית מרחת נענע לכאבי ראש, ללעוס עלי נענע למרוח על שיניים כואבות, לטפטף 3 טיפות שמן אתרי לאוזניים כואבות, שתיית תה מזרז צירי לידה, עיסוי בשמן האתרי יעיל לכאבי גב ופרקים, עלי נענע מסייעים בהקלה בגירויי עור, היא מגרה את בלוטות הרוק שלנו וגורמת לייצור מיצי קיבה המייעלים את תפקוד הקיבה , מסייעת נגד בחילות וכאבי ראש, כאבי בטן, נפיחות , גזים, תסמונת המעי הרגיז, מטפלת בגודש באף ופתיחת האף הגרון והריאות , מסייעת לאנשים הסובלים מאסטמה, על פי מחקרים חלק מהאנזימים המצויים בעלים עשויים להילחם בתאי סרטן בגוף. יש לה שימושים רבים בקוסמטיקה המקצועית והטבעית.
ל'- אינטליגנציה של תשמיש- מקושרת לתנועה של מערכת העיכול, המזון נע לאורך צינור העיכול, מהפה עד לפי הטבעת בהתכווצויות איטיות כדי להבין ולגלות את הנסתר דרך המגע, הדבר נגרם על ידי שרירים בדופן צינור העיכול , כך גם התנועה של האדם שנוגע וחוקר דרך אומנות, ריקוד, ספורט מלאכה ויצירה , כך גם המזון הרוחני מתבצע בתנועה מתמדת .
אינטליגנציה של מישוש מקושרת לנענע בגלל השימושים הרבים בה, אחד מהם הוא גירוי בלוטות הרוק וכך נוצרים מיצי קיבה המייעלים את תפקוד הקיבה. כמו כן מטפלת בכאבי בטן, נפיחות גזים , תסמונת המעי הרגיז, בחילות והקאות, שימוש בנענע יגרום לרגיעה בכל הקשור למערכת העיכול.


פטרוזיליה – דרך

פטרוזיליה – היא עשב תיבול ממשפחת הסוככיים, מוצאו מדרום אירופה , מקור שמו ביוונית סלרי ההרים, צמח דו שנתי ,עליו בצבע ירוק כהה , היא פצצת בריאות – בסלט, במרק או בתבשיל. כל זני הפטרוזיליה הם מקור עשיר לוויטמינים , מינרלים וברזל. קיימת מעל ל-2000 שנה, שימשה כתרופה הרבה לפני ששימשה כתוסף למזון. ביוון העתיקה סימן הצמח את המוות והוא פוזר על קברים , הרומאים החלו להשתמש בו בבישול , והמארחים היו מפזרים אותה על השולחן כשבאו אורחים לסעודה. יש לה סגולות חשובות כעשב מרפא משתן , הטוב לבעיות בדרכי השתן ולטיפול באבנים בכליות , מנקה את כלי הדם ומקלה על נפיחות של ורידים, בעלת יכולת לנטרל חמצון הנובע מעישון סיגריות ומזון מעושן בגריל, היא גורמת נחת לקיבה , ומגבירה את התיאבון , טובה לריפוי של צינור הנשימה , תורמת ללידת תינוקות בריאים , טובה גם נגד דלקות אוזניים ובטיפול לליקוי שמיעה, מטפלת בהפרעות בתפקוד בלוטת הערמונית, לחץ דם גבוה, ריח רע מהפה , גזים . בשמנים הנמצאים בגרעין הירק משתמשים ליצור ריח הניחוח שבבשמים , בסבונים או בקרמים.
נ'- אינטליגנציה של דרך- מתאפיינת ביכולת לקבוע יעדים מורכבים ולהפיק שמחה מהתהליך עצמו , חוש הדרך כמו הקיבה קובע יעדים כדי ליצור תהליך וחיים , כאשר אתה בתהליך את לש וטוחן את המזון (פיסי ורוחני) המורכב, מסתגל לתנאים ולשינויים ויוצר חיים . החוש מדבר על היכולת להפוך את התהליך ליעד, לחיות את החיים במלואם כל יום מחדש, וזה מבטל את המוות כל יום מחדש.
הקשר בין אינטליגנציה של דרך לפטרוזיליה קשור להמון מחקרים שקבעו כי היא נמנית בין שלושת צמחי המרפא הטובים ביותר, שימוש בנענע גורם נחת לקיבה וכך עוזרת לפעילות עיכול תקינה – כך נוכל לקבוע יעדים ולהפיק שמחה מהתהליך. ולמרות כל זאת מעטים אוכלים אותה בפני עצמה , ואלה שכבר עושים זאת משתמשים בה לריענון הפה ולכן באכילה של פטרוזיליה אנו נהנה מהדרך – משפע השימושים שהיא מעניקה לגוף ונשים לנו ליעד לאכול אותה בפני עצמה ולא כקישוט.


סרפד – בטן

סרפד- הוא צמח רב שנתי זקוף שמגיע לגובה חצי מטר, הגבעול מרובע, העלים נגדיים בצבע ירוק בהיר, משוננים, העלים והגבעול מכוסים שערות צורבות , נוקשות שבירות עשירות בתחמוצות צורן חלולות בדמות מחט של מזרק, בעת הדקירה נשבר קצה השערה ולעור מוזרק חומר צורב , הוא פורח כחצי שנה מדצמבר עד יוני , התפרחות דמויות שיבולת באורך 2 ס"מ , והן נושאות פרחים זכריים והרבה פרחים נקביים. הוא כנראה בין הצמחים הנפוצים ביותר ברחבי העולם, ובארץ. על אף תחושת הצריבה הלא נעימה שהוא מותיר על גבי העור , הוא נחשב צמח מרפא המסייע לטפל ברשימה ארוכה של מחלות ופתולוגיות בעיקר בשל החומרים הפעילים שהוא מכיל. ערביי ישראל מרבים להשתמש בסרפד כירק או כמרכיב במרקים או בחליטות או אכילת החלקים העליונים . מוכר ברפואה המסורתית כבר אלפי שנים , אז נהגו ליצור מסיביו בדים, נייר וכן סוכר עמילני. הסרפד הוא מולטי צמח מכיל ויטמינים ומינרלים כמו : ברזל וסידן. מטפל באנמיה, מסייע להזנת העור והשיער, מקל בדלקות פרקים, עצירת דימומים, במערכת השתן ובכליות, בעיות עיכול, טיפול בבעיות עור , חיטוי, טיפול בנשים בהריון לקראת הלידה ולאחריה, מטפל בדלקות מפרקים ניווניות ושיגרוניות בשל חומרים המפחיתים עוצמת דלקת ומגבירים חומצה אורית מן הגוף. מטפל בסוגים שונים של אלרגיות בעיקר שמשויכות למערכת הנשימה והעור.
ס'- אינטליגנציה של בטן- מאופיינת ביעילות הכוונה התוך אישית, רגישות גבוהה והסקת מסקנות. הפעולות שאדם עושה "מהבטן" ללא חשיבה, פעולות ובחירות מתוך האינטואיציה . זהו מידע שנאגר בתת מודע וקשור לאמונות של האדם והוא זוכר הכול ופועל בצורה אוטומטית ומבצע מספר רב של פעולות בו זמנית בכל מערכות החיים.
הקשר בין אינטליגנציה של חוש הבטן לסרפד קשור לאיבר המקושר לו – יד ימין שמייצגת את הערכים הלא מודעים של נתינה . הסרפד מקושר ליד ימין ועוזר בטיפול בדלקות מפרקים בשל החומרים שמפחיתים דלקות , הטיפול בסרפד יעיל וטוב למרות שהתת מודע אומר לנו שהוא עוקץ – נוכל לתכנת את המודע ונפיק ממנו את התועלת .


עלה דפנה – מוח

עלה דפנה – או בשמו המדעי ער אציל ,הוא צמח ירוק עד רב שנתי הגדל כעץ או כשיח . מקור השם הוא בתלמוד , עליו המיובשים משמשים כתבלין ונקראים עלי דפנה ,הם משמשים כתבלינים לכבישה ושימור ירקות כמו זיתים ,מלפפונים , דגים כבושים ובשר. רטבים וירקות. משמשים כרכיב ייחודי וארומטי בתערובות תבלינים בתרבויות שונות, כמו כן משמשים העלים לתיבול חומץ ולעטיפת תאנים בתהליך ייבושן. מכינים ממנו שמן אתרי הידוע כבעל תכונות ממריצות ונרקוטיות , מקובל בשימוש וטרינרי. ברפואה המשלימה מיוחסות לו תכונות חיוביות רבות : טיפול בכאבי אוזניים , הרחקת טפילי מעיים. ברפואה טבעית משתמשים בעלי דפנה לחליטה טיפולית למגוון רחב של צרכים רפואיים כגון כאבים ראומטיים , כאבי מפרקים, הרגעת מחלות עצבים , שתיית עלי דפנה משתנת ומחזקת דרכי שתן , מרחיקה טפילי מעיים, מסדרת מחזור חודשי , יעילה בטיפול בבעיות עיכול ומפיגה גזים, החליטה ידועה כמעוררת תיאבון , מחדדת טעמים , מחזקת יכולות מנטליות . בשל ריחו העז של השמן הוא משמש בתעשיית התמרוקים לטיהור אוויר ובישום סבון.
ע'- אינטליגנציה של שחוק/מוח- מתאפיינת ביכולת לחשוב בצורה מסודרת , חוש המוח כמו יד שמאל מייצגים את הערכים המודעים של מעשה הקבלה , הופכים את החיים למגרש משחקים ומשחקים את החיים בשכל ובקור רוח, יכולת לשחק את החיים בהיגיון , לעבד , למיין, לנתח, לחקור ולהעלות כל פעולה לרמת מודעות.
הקשר בין אינטליגנציה של מוח ועלה דפנה הוא בשימוש שבו ברפואה העממית , ידוע כמטפל בכאבים ראומטיים במפרקים, וגם כמחזק יכולות מנטליות במוח , שימוש בעלה דפנה יעזור לנו לחשוב מסודר ולשחק את החיים בהגיון.


זנגביל – לב

זנגביל- או בשמו הלועזי ג'ינג'ר , השימוש בו הוא בעיקר בשורש , יש לו טעם לימוני חזק ואופייני, הוא צמח עשבוני רב שנתי המתנשא לגובה של מטר, הוא יוצר קנה שורש מעובה ששולח גבעולים ועלים כלפי מעלה. מוצאו של הצמח הוא באסיה , הוא הובא לאמריקה ע"י הספרדים במאה ה-18 הוסיפו אותו לתרופות שונות כדי למתן גירוי של הקיבה . בסין עושים שימוש בשורש הטרי בעיקר להגברת הזעה ולהוצאת כיח במצבי הצטננות וצמרמורות. הוא נחשב כצמח חשוב ומרכזי ברפואת צמחי המרפא , ונמצא בשימוש במיוחד ברפואה הסינית, כבר אלפי שנים הוא נחשב למגרש רוח וקור מהגוף ומחזק יאנג. השימוש המסורתי נועד לשיפור ספיגה או לטיפול בבעיות עיכול כגון בחילה, הקאות, קשיי עיכול , נחשב כמשפר את רמות האנרגיה הכללית של הגוף, הוא נוגד חמצון, צריכתו מעכבת חומר דלקתי בגוף, מחמם , מעורר ומחזק חולים וחלשים , מחזק מערכת החיסון, עוזר בירידה במשקל, משפר תפקוד מיני, השימוש בזנגביל תורם להקלה בכאבי שרירים הנגרמים ממאמץ פיזי בעבודה או בפעילות ספורטיבית – מכינים שמן מתערובת ומעסים, זה מרגיע מחמם ומפחית כאבים. טוב ליד התה וליד הסושי.
צ'- אינטליגנציה של הרהור /לב – מחדדת לאדם את יכולת הנתינה והופכת אותה לדרך חיים , לא משנה מה עבר בחייו , או מה כמות השפע שיש לו עליו לפעול מתוך מחויבות לאנושות כולה , חוש הלב כמו רגל ימין מובילים את הנתינה , מטהרים ומנקים מחשבות ויוצרים כוונה נכונה , אינטליגנציה זו מתאפיינת ביעילות הקשרים הבין אישיים , ויצירת קשרים חברתיים לחברה ולקהילה, סיוע לאחרים בהתנדבות , עבודת צוות, והובלת אנשים ליעידים שיש בהם תרומה לאנושות.
הקשר בין אינטליגנציה של לב לזנגביל בגלל תכונותיו כמשפר אנרגיה , מעורר חלשים וחולים , מקל על שרירים כואבים ,ומחזק מערכת חיסונית , כמו כן מטפל בהוצאת כיח והגברת זיעה כמו ברובד הרוחני של האינטליגנציה שמטהרת ומנקה מחשבות ויוצרת כוונה נכונה. השימוש בו יכול לגרום לאדם להפוך מחלה לחמלה ולהוביל לנתינה כדרך חיים .


ולריאן – תא שינה

ולריאן- רפואי או ולריאנה רפואית, הוא צמח רב שנתי ממשפחת הוולריניים עם פרחים ורודים או לבנים , בעלי ריח מתוק , הפורחים בחודשי הקיץ, גודל עד גובה 2 מטרים, הוא מקשט גינות וצומח גם בכרי דשא . ראש הפרח חלול דמוי מטריה, העלים הירוקים הכהים שלו שעירים בקצה והפרחים קטנים לבנים, סגולים או ורודים, מדיפים ריח מתוק ופורחים בחודש יוני. מוצאו של הצמח באירופה ,בחלקים של אסיה ובצפון אמריקה. מאז המאה השנייה לספירה הוא משמש להקלה על נדודי שינה, חרדה, חוסר מנוחה, כאבי בטן ועצבנות , היסטריה, היפוכונדריה, הפרעות קשב וריכוז , היפראקטיביות, ותסמונת העייפות הכרונית- הוא פועל כמו תרופת הרגעה על המוח ומערכת העצבים, מחקרים מראים שאם לוקחים 600 מ"ג ולריאן במשך שבוע הוא מפחית את לחץ הדם, קצב הלב ותחושת לחץ , מקל בכאבי שרירים ומפרקים , עוזר בקלקול קיבה, רעידות קלות ואפילפסיה. מקל על תסמינים של גיל המעבר .
ק'- אינטליגנציה של שינה/תא- מאופיינת ביכולת להפוך חלום למציאות , לראות את השלם ואת המרחב האינסופי אשר לעומתו המציאות בסך הכול אשליה. חוש התא כמו רגל שמאל מובילים בדרך מודעת את אחסון המידע האין סופי של התא. הרגליים מייצגות את ההולכה של האדם , את הצמיחה והקריירה בדרך לייעודו , בדרך להגשמת דרכו .
הקשר בין אינטליגנציה של תא לביו צמח הולריאן מהסיבה שהוא פועל על המוח ומערכת העצבים מזה אלפי שנים ועוזר בנדודי שינה – שינה טובה ואיכותית תעזור לנו להבחין בין מציאות לאשליה, בין ערות לחלום בין היש לאין וכמיהה למציאות אחרת .


קשר אינטליגנציות וצמחי מרפא

א רצון חופשי לב עוזרר
ש רצון לקבל ראש סוכר
מ רצון לתת בטן מרווה
ב חוכמה פה שן ארי
ג אושר עין ימין כלמינתה
ד זרע עין שמאל קינמון
כ חיים אף ימין חילבה
פ ממשלה אף שמאל זוטה לבנה
ר שלום אוזן ימין קצח
ת חן אוזן שמאל אורגנו
1 אור אגודל יד ימין רודיולה
2 בראשית אצבע יד ימין פטרוזיליה
3 אהבה אמה יד ימין זעפרן
4 חופש קמיצה יד ימין קנביס רפואי
5 מחשבה זרת יד ימין תימין
6 אחדות אגודל יד שמאל סיגלית המים
7 התבוננות אצבע יד שמאל בקופה
8 ריפוי אמה יד שמאל לואיזה
9 חיסון קמיצה יש שמאל שום
10 גילוי זרת יד שמאל אלוורה
ה ראיה כבד קמומיל
ו שמיעה מרה גדילן מצוי
ז ריח טחול ארכינצאה
ח דיבור מסס אגוז מוסקט
ט טעם כליה ימין מלח
י מעשה כליה שמאל טיון דביק
ל תשמיש קורקבן נענע
נ דרך קיבה פטרוזיליה
ס בטן יד ימין סרפד
ע שחוק / מוח יד שמאל עלה דפנה
צ הרהור / לב רגל ימין זנגביל
ק שינה / תא רגל שמאל ולריאן


סיכום
לאחר שחקרתי את נושא צמחי המרפא הגעתי למסקנה שלכל צמח מרפא יש המון שימושים ברפואה העממית ויכול להתאים לשימוש של כל אחד . צמחי מרפא שימשו ככלי עיקרי בריפוי מזה אלפי שנים והשימוש בהם הלך והתגבש במשך הדורות בדרך של ניסוי וטעייה . הם מייצרים חומרים פעילים כדי להגן על עצמם מפני בעלי חיים ושאר מזיקים , חומרים אלו משפיעים על מערכות שונות בגופנו, וקוטלים חיידקים ופטריות , ההתאמה לאינטליגנציות לפי איבר מקושר בשיטת לוסקי הוא חידוש ותרומה שלי לפיתוח שיטת לוסקי.


מקורות :
כל תבלינים וצמחי מרפא- דרורה חבקין. הוצאה לאור תשנ"ה- 1995.
צמחי המרפא של ארץ ישראל – דן פלביץ זהרה יניב, כרך א' ו-ב'. תמוז מו"לים בע"מ מודן בע"מ, 1991.
תרופות מן הטבע- ספרי עליית הגג , ידיעות אחרונות , ספרי חמד ,1995.
צמחי מרפא – הוצאת עם עובד, 1995.
לוסקי דני – שיטת לוסקי, הוצאת מכללת לוסקי ת"א, 2014.
אתר- חוות דרך התבלינים.
אתר- פרחי באך , תמציות פרחי באך.
אתר -לילך נהרי – נטורופתיה וצמחי מרפא.
אתר – על עלים – מרכז לצמחי מרפא.
אתר- לימור אלמוג- בריאות תזונה וצמחי מרפא.
אתר- מכללת אורנים .
אתר- צבי נתיב – נתיב הרפואה הטבעית.
אתר- צמחי מרפא ע"פ רפואת הרמב"ם.

 

 

לקורס תבלינים במקום תרופות לחץ כאן>>

 

 


דני לוסקי
דני לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ