שינה כתרופה
22 במרץ 2015
מיניות כתרופה
23 במרץ 2015

קבלה ונתינה בזוגיות

קבלה נתינה בזוגיות / עמי גרינגרס

קורס ייעוץ זוגי,
טיפול זוגי משפחתי >> כאן

למה האדם צריך אישה ?

” לא טוב היות האדם לבדו ” – ( בראשית ב’ 18 )

עוד בראשיתו של עולם התלבט הבורא בסוגיית בדידותו של האדם ונבדלותו מן הטבע והחליט לפתור את הסוגיה בעזרת פתרון – ” אעשה לו עזר כנגדו ”  ( בראשית ב יח’ )

” עזר כנגדו ” ???

עד היום אין ממש תשובה אמתית למה התכוון הבורא עצמו וקיימים מספר פרושים בעניין .

” עזר ” –  

  1. עזר = סיוע –  הבורא רצה לברוא יצור אשר יסייע לאדם בחייו . ( רוב הפרשנים )
  2. עזר = משען – הבורא רצה לברוא יצור שהאדם יוכל להישען עליו , שיציל אותו מצרותיו ויתמוך בו ברגעיו הקשים .
  3. עזר = אישה ( ע”פ השפה הערבית ) – הבורא רצה לברוא לאדם אישה אשר תהה שקולה לו ושווה לו .

” כנגדו ”  –

  1. ע”פ המקרא המילה נגד מציינת מיקום ומצב – ” מול עיניו ” . לפיכך ” עזר כנגדו ” – האישה היא עזר שתעמוד מול עיניו ובסמיכות לו .
  2. נגד = לפני – הבורא יצר את האישה אשר היא “כלי ההולדה ” ובאה לפני האדם והרי האדם הוא תוצר של הולדה או שיבוש של היצור הראשון .
  3. ע”פ חז”ל המילה כנגד = מתייחס ל.. – ” כנגד ארבעה בנים דיברה התורה ”  – כלומר ביחס לארבעה בנים… – האישה תהה עזר לאדם באופן הזה שהיא תתייחס אליו ותהה מתוקנת לצרכיו . משמעות נוספת ע”פ חז”ל נגד = שווה – ” ותלמוד תורה כנגד כולם ” – כלומר שווה לכולם . ניתן להסיק כי עזר כנגדו = שווה לו .
  4. נגד = עמידה מול – ע”פ רש”י – זכה = עזר , לא זכה = כנגדו להילחם . לפיכך , אם יזכה האדם, תעמוד האישה לצדו ותעזור לו , אך אם לא יזכה , תעמוד האישה מולו ותלחם בו .

ובכן בכך כמעט מסתכם העניין של בריאת הזוגיות הראשונה מהבחינה התנכית ומבחינתו של אדם . אך יחד עם זו נשאלת השאלה למה אישה צריכה אדם ? על כך התנ”ך אינו יודע לתת תשובות . אפילו התשובות ההומוריסטיות בניב ובפרשנות התנכית אינן יודעות לבאר את העניין .

 למה אישה צריכה אדם ?

 ככל שאני חופר וחוקר בנושא התשובה היחידה שעולה מההיבט הפיזי/ביולוגי הוא – פריון .

ניתן לומר כי הגבר צריך למלא את אותן התפקידים אצל האישה כשם שהאישה צריכה למלא את התפקידים השונים אליהם היא נבראה . אך היות והם שונים במבנה הפיזיולוגי שלהם כך גם תפקידם הביולוגי זקוק לצרכים שונים, אחד מהמין של השני .

 “ויאמר להם אלוהים פרו ורבו ומלאו את-הארץ, וכבשוה”;   ( בראשית א כח’ )

 אף שהמצווה ניתנה לאדם וחווה יחד , הרי לא יכלו לקיים אותה לחוד ולכן ניתן כי להסיק כי אישה צריכה גבר על מנת לקיים את רצון הבורא .

נתינה וקבלה בזוגיות  ( מתוך הפוסט של ליאה ארד )

כמעט כל אחד מאתנו, בני האדם, נמצא בקצה כלשהו על הציר של קבלה-נתינה. או שאני בעיקר בקבלה, או שאני בעיקר בנתינה. להיות בקצה אחד של משהו, משמעו שאין לנו חופש , שאין לנו מרחב בחירה. להיות בכל פעם במקום אחר, על ציר הקבלה-נתינה, אומר שבכל פעם יש לי יכולת, חופש פנימי אמתי, לבחור אם עכשיו מתאים לי להיות בנתינה, או לא.

רובנו, במיוחד כאשר אנחנו אוהבים מישהו, והוא יקר לנו, רוצים לתת ולתת ולתת.

להיות בקצה אחד, אומר שאנחנו כל הזמן נותנים, אבל לא מאפשרים לעצמנו לקבל!

וכשאנחנו לא מאפשרים לעצמינו לקבל, אנחנו בעצם לא מאפשרים לצד השני לתת!

וכשאנחנו לא מאפשרים לצד השני לתת, מערכת היחסים לא מאוזנת, ואנחנו כל הזמן מתלוננים.

הוא הופך להיות בעינינו אגואיסט, חסר התחשבות, חושב רק על עצמו, ועוד כהנה וכהנה.

כשבעצם, בעצם מי שכאן “חסר ההתחשבות”, זה אנחנו עצמינו….

אנחנו לא מתחשבים בבן או בת הזוג , כי לא מאפשרים לו או לה לתת לנו, ואנחנו גם לא מתחשבים בעצמינו, כי אנחנו כל הזמן עסוקים בלתת החוצה, ולא מאפשרים לשום דבר להיכנס פנימה, וזה כשלעצמו חוסר כבוד כלפי עצמינו !!

ככל שאנחנו פחות מאפשרים לעצמינו לקבל, כך אנחנו יותר ויותר רוצים לקבל.

רוצים – אבל לא באמת מאפשרים.

להסכים לקבל – זאת כשלעצמה נתינה.

להסכים לקבל – זאת הנתינה הגדולה ביותר הקיימת בין שני בני זוג !

 לסיכום –

כיום ברור לנו כי הצורך של אדם לאישה וההיפך.. הוא תהליך אבולוציוני , כלומר התפתחותי , בעזרת התפתחות המחקר והמדע ניתן כיום להשלים את הצרכים הפיזיים והביולוגיים ללא צורך בזוגיות של ממש . אך ידוע לכולנו שזוגיות מכילה בתוכה היבטים רבים ומגוונים הרבה מעבר לפריון כגון  – היבטים פסיכולוגיים , חברתיים , כלכליים , תקשורת , אהבה , הכלה , אמפתיה ועוד.. ועל מנת להצליח להחזיק בזוגיות מצליחה צריך להבין שזוגיות היא תהליך שמצריך תשומת לב עקבית על שלל היבטיה .

זוגיות בריאה וקיומה לאורך זמן היא אחת המשימות המורכבות ביותר בחייו של אדם.  כיום מתקיימות מערכות שונות ומגוונות של זוגיות , החל מהברית המקודשת והמוסדית המוכרת לכולנו כנישואים בין שני המינים, במקביל ישנן נישואים חד מיניים  , נישואים פתוחים,  ידועים בציבור, פוליגמיה ועוד.

במסגרת החיים בזוג ( ואין זה משנה באיזה סוג של זוגיות) האדם , האינדיבידואל , פוגש את עצמו בכל הרבדים השייכים לקיומו . למעשה, בן הזוג מהווה מעין מראה, כך שלמעשה אנו משתקפים בבני זוגנו.

זוגות המצויים בזוגיות בריאה מקיימים יחסים שיש בהם אהבה, משיכה ותשוקה, תקשורת, ביטוי עצמי, כבוד ואינטימיות.

ראוי לציין , כי זוגיות מפגישה בין עולמות שונים , עם צרכים שונים ,בעלי שפות וקודים התנהגותיים ותרבותיים שונים . קבלה ונתינה הן תנאי הכרחי להמשך קיום זוגיות בריאה ומתפתחת . היות וכל אחד מבני הזוג נע על רצף שונה בין קבלה לנתינה… ראוי להם , לשניהם להאמין כי אדם מעצם טיבעו הוא יצור מתפתח ולומד אשר שואף להיות שלם עם עצמו ולהאמין כי האפשרות של ” לא טוב היות האדם לבדו ”  מביאה אתה יותר יתרונות מאשר  ” אבל הוא לבדו בין כה וכה ”  .