יחסי מין כמראה לזוגיות
22 בפברואר 2015
32
26 בפברואר 2015

תודה

תודה על כל מה שנתת / אליזבט ויצמן

הכרת הטוב היא תהליך הבנה הכולל שלושה שלבים:

  • זיהוי הטוב- היכולת להסתכל על העולם וסביבתו של האדם, להבין שהם אינם מובנים מאליהם ולשמוח בקיומם.
  • הכרת טובה- ההבנה כי יש מי שברא את הטוב הזה.
  • הודיה- תוצאה של שני השלבים הקודמים, כאשר אדם מכיר בטוב ורוצה להביע זאת.

השבח והתודה מרגילים את האדם לזהות את הטוב בחייו ולהודות עליו, מלמד את האדם להסתכל על “חצי הכוס המלאה”.

“אמור תודה לעצמך 40 פעם ביום מתוך כוונה”(תרופות לוסקי2013)

אמירת התודה מחברת את האדם להווה, לרגע הזה, תרופה זו מקושרת לאינטליגנציה (ג) עושר, המתאפיינת ביכולת ליצור שמחה בכול מקום, בכול זמן, ללא קשר לכמות השפע שיש ברשות האדם. אמירת תודה על הטוב שיש לאדם מובנת, אך יש צורך לומר גם תודה על מה שאין לאדם, משום שמתוך החוסר “האין”, נוצר הרצון שמוביל את האדם לעשייה, לקביעת מטרות ויעדים, ובכך החוסר גורם לזרימה של החיים, לתהליך. הדאלי למה אומר כשאנו מפסידים, ” אל לנו להפסיד את השיעור” כך גם באירועים קשיים בחיינו,יש להכיר תודה, ולעיתים נבין מאוחר יותר את התועלת שבהם.

במוחנו התגלו נוירונים מיוחדים המסוגלים להגיב לרגשות האחר, כאילו היו שלנו, תאי הזדהות , תאי עצב אלו נקראים נוירוני מראה , ויש המכנים אותם כנוירוני הדאלי למה, משום שהם מעוררים חמלה באדם.כאשר אנו מודים לאדם אחר, נוירונים אלה מתעוררים ואנו חווים את הכרת התודה יחד, ההודיה מביאה לתחושת עונג אצל המקבל וגם אצל הנותן. במצב זה משתחררים במוחנו מוליכים עצביים כגון: דופמין, סרוטונין, אצטיל כולין, המשפיעים על מערכת העצבים ונותנים תחושת שלווה , הנאה ואושר.

 במחקר השוואתי נמצא שאנשים שניהלו יומן הכרת תודה על בסיס שבועי, דווחו על פחות סימפטומים גופניים כמו כאב, הרגישו טוב יותר לגבי חייהם באופן כללי, והיו יותר אופטימיים לגבי השבוע המתקרב מאשר כאלה שכתבו על בעיות או אירועים נייטרלים בחייהם.(1)

“מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך”

לפי היהדות המילה הראשונה שהאדם מוציא מפיו בבוקר היא מילת תודה, המכוונת את האדם להכיר תודה על כך שהוא קיים, הכרה בחמלה האלוהית על עצם בריאתו.

בביוגרפיה:

ספר “שיטת לוסקי”,(2004) ד”ר דני לוסקי

ספר “תרופות לוסקי”(2013) ד”ר דני לוסקי

אתר סינפסות, מאמר “מחברת הכרת תודה” ,ד”ר לילך מלצקי

אתר מורשה, פרשת שבוע , יהודה ברנדס.

Emmons,R.A & McCullough M.E(1)

 (2003). Counting blessings versus burdens Experimental studies of gratitude and subjective well-being in daily life  Journal of Personality and Social Psychology, 84, 377-389