תוספי תזונה

תוספי תזונה, מתה על תרופות/ שרה בר אשר

       אפשר למות על הילדים ואפשר גם למות משעמום, אך לא ברור לי למה צריך למות מנטילת תרופות? במיוחד לאור העובדה שהן מיועדות לריפוי. מתברר שגורם המוות מספר ארבע בעולם המערבי הוא נטילה של תרופות. כך שאחרי מחלת הסרטן, מחלות לב – כלי דם וסוכרת צועד בגאון הטיפול התרופתי. הנה מעט נתונים: למעלה מ 100,000 מקרי מוות בארה"ב נגרמים מידי שנה בגלל תופעות הלוואי של התרופות. משרד הבריאות הישראלי טוען שבכל יום מתים בישראל חמישה אנשים בגלל שימוש לא נכון בתרופות. רגע לפני שנתחיל לדון בנושא ועל הדרך גם נציל חיים, חשוב להדגיש: המדור מתנגד ואינו ממליץ על הפסקה בנטילת תרופות. ובמילים אחרות, הרופא נתן הרופא ייקח, את התרופה כמובן.

תופעות לוואי: לא קיימת אף תרופה שאין לה תופעות לוואי, חלק מהתרופות יוצרות תופעות לוואי קלות שמופיעות מיד עם נטילת התרופה וחלקן יוצרות תופעות לוואי קשות בעקבות נטילה ממושכת של התרופה. צריך לזכור שתרופות הן חומר זר לגוף. מה שאומר למשל, שאין אדם שנוטל קומדין כיוון שחסר לו קומדין בדם. כעת השאלה היא, האם התשובה לתופעות הלוואי של התרופה, היא נטילה של תרופות נוספות? ואם כן, מהם יחסי הגומלין שבין כל התרופות שאדם נוטל? (ניתן להגיע גם ל 13 סוגי תרופות ביום אחד). בואו נמשיך, לכל אדם שנוטל תרופות ישנו קוקטייל תרופות שונה, וכל אדם מגיב אליהן באופן אחר. לכן זה כמעט בלתי אפשרי לבדוק את ההשפעה שלהן על כל אדם. דבר שלצערנו עלול להפוך את התרופות לקטלניות.


תוספי תזונה הוא נושא שנלמד במסגרת לימודי נטורופתיה בלוסקי


חסרים תזונתיים: תוספי תזונה יכולים לסייע במניעת חסרים תזונתיים שעלולים להיגרם עקב נטילת תרופות. לדוגמא: גלולות למניעת הריון עלולות לפגוע ברמות הוויטמין B12. לוויטמין B12 ישנה חשיבות עצומה ביצירת כדוריות הדם האדומות, בבריאות מערכת העצבים ובחילוף החומרים התקין של הומוציסטאין, שחשוב לבריאות הלב. מה שאומר, שמי שנוטלת גלולות למניעת היריון, שתבדוק האם יש לה רמה תקינה של וויטמין B12 בדם. ואם לא, אז מומלץ מאוד שתיטול תוסף תזונה של ויטמין B12. ועוד דוגמא, חיידקי המעיים חשובים, בין היתר, לצורך הפקת חומצה פולית, רק שהתרופות האנטיביוטיות מדכאות את פעולת החיידקים שבמעיים דבר שעלול לגרום לחסר בחומצה פולית. לכן כשלוקחים אנטיביוטיקה לתקופה של יותר מארבעה עשר ימים, מומלץ במקביל ליטול גם חומצה פולית.

הגברת יעילות התרופה: תוספי תזונה יכולים להגביר את יעילות התרופות. לדוגמא אם נוטלים 500 מ"ג של ויטמיןB3  עם 10 מ"ג של תרופה ממשפחת הסטטינים בשם סימוביל שתפקידה להוריד את רמות הכולסטרול בדם, מקבלים שיפור משמעותי בהורדת הכולסטרול הכללי ועלייה ניכרת של רמות הכולסטרול הטוב ( ה-HDL) במקרה זה חשוב ליטול גם מולטי ויטמין שמכיל את כל ויטמיני ה- B שרמתם עלולה לרדת בזמן נטילת ויטמין B3.

שימוש נכון בתוספי תזונה: כל חומר שיש לו פוטנציאל להועיל, יש לו גם פוטנציאל להזיק. כך למשל תוסף תזונה של סידן וגם של ויטמין D עלולים להפריע לפעילותן של תרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן, שניתנות בעיקר לטיפול ביתר לחץ דם, תעוקת לב ובמצבים מסוימים של הפרעות בקצב הלב. דוגמא אחרת היא, נטילה של תוסף תזונה שמכיל סיבים תזונתיים, שעלול לגרום להפרשה מואצת של תרופות כמו אלה ממשפחת הסטטינים (תרופות לטיפול ברמות גבוהות של כולסטרול). במקרה זה, מומלץ להמתין שעתיים מרגע נטילת התרופה.

 

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ