תמונות אנושיות ואינטליגנציות

תמונות אנושיות ואינטליגנציות / אליזבט ויצמן


אינטליגנציה א'

 "דע כי העולם הוא ריק שרוצה להתמלא ברצון החופשי שלך"

פנים ,סטודיו,יום:

סטודיו של צייר, רואים ציורים פזורים באי סדר בחלל החדר, שולחן ועליו שלל צבעים, צבעי שמן, גירים עפרונות.. באמצע החדר קנבס לבן ונקי נשען על כן ציור , מולו עומד צייר, גבר בשנות ה60 לחייו, לבוש חלוק לבן מלא צבים מעשייה קודמת. הצייר עומד בדממה בוהה בקנבס מחכה להברקה, להשראה להבנה מה יצייר ומה יייצור.


אינטליגנציה מ'

"דע כי לתת כמטרה נעלה הוא סוד לתיקון כולל"

פנים, חדר לידה, יום:

חדר לידה אישה בשנות השלושים, שערה מבולגן, עייפה ומזיעה שוכבת על המיטה בחלוק בית חולים, האיש בשנות השלושים לחייו ,בעל עיניים אדומות, עייף ומתנשף. המיילדת ,אישה בשנות החמישים, שמנה וחייכנית, מחזיקה את הוולד ונותנת לגבר לחתוך את חבל הטבור. המיילדת שמה את הוולד על החזה של האישה, היא דומעת משמחה וכאב יחד, הזוג מתבונן אחד בשני חולקים את כול הרגשות במבט. הוולד מתחיל לבכות ולבכות כדי להרגיע אותו האישה מכניסה את הפטמה לפיו והוא מוצץ ונרגע.


אינטליגנציה ש'

"דע כי גודלו של הרצון לקבל כך גודלו של התענוג והקלקול"

חוץ, פארק, יום:

שמש, יום אביבי, ממבט על רואים ילדים רצים בפארק, ילדים משחקים בכדור, חלק משחקים במתקנים של המגרש. ואימהות יושבות על הספסל ומקשקשות. במבט מקרוב רואים אמא נותנת לילד כבן שלוש, ג'ינג'י', חטיף .הילד מחזיק את החטיף ואוכל בשקיקה אחיו הגדול, כבן שבע רץ עליו ובא להכניס את היד לתוך השקית, הג'ינג'י' מחבק את השקית ומפנה לאחיו את הגב וצועק:"שלי!!"


אינטליגנציה ב'

"דע כי החוכמה מתגלה דרך תזמון הדרך שבחרת"

פנים, חדר ישיבות, יום:

ישיבת דירקטוריון, הנהלה בכירה של חברה מוצלחת, חבורה של נשים וגברים לבושי חליפות בגילאים שונים יושבים סביב השולחן, לפניהם מחשבים ניידים וערמות של דפים. לאורך  השולחן פזורים צלחות של פירות ובקבוקי מים. חלק האנשים היושבים מסתכלים על השעון, זזים בעצבנות חלקם יושבים בהבעה קפואה. לפתע נכנס גבר כבן 40 , לבוש בחליפת עסקים, מחזיק תיק מחשב, כולו מחויך אומר: "נו ראיתם את המשחק אתמול , איזה אליפות" דממה בחדר וכול שאר האנשים מחליפים בניהם מבטים, מסתכלים עליו, כמו אומרים "מאיפה הגעת בן אדם".


אינטליגנציה ג'

"דע כי השמחה שלך אינה תלויה במה שיש לך אלא במה שאין לך"

פנים, בית אפלולי, ערב:

בית אפלולי, מאור במעט נרות, בית קטן ומוזנח , הטייח גלוי, הכול בערבוביה המטבח והסלון והמזרונים של השינה נשענים על בקיר. בשולחן יושבים ארבעה ילדים , בגילאים שונים, לבושים בתלבושת אחידה של בית ספר, מחויכים , שמחים ,מספרים בדיחות וצוחקים בקול בזמן שאמם כבת שלושים וחמש לבושה סמרטוטים מוזנחת ועייפה מגישה להם מרק זך וחתיכת לחם יבש.


אינטליגנציה ד'

"דע כי הכוונה שלך והמניע שלך יוצרים את התוצאה המתקבלת"

חוץ, צלע הר, יום:

שמש, מדבר, איש כבן שישים, לבוש לבן, בעל כובע קש גדול, מטייל לאורך המסלול, האיש מזמר לעצמו, נהנה ומחייך. עוצר ומתיישב הצלע ההר, נהנה מצילו, מוציא מתיק הגב בקבוק מים גדול, לוקח שאיפה ונשיפה, אומר: "המים האלה ממלאים אותי בכוח החיים". הוא נח עוד כמה דקות ואז ממשיך בדרכו…


אינטליגנציה כ'

"דע כי שינוי פנימי הוא הסוד לחיים טובים וארוכים"

פנים, בית של אגרן, לילה:

רעש של קופסה נופלת, רואים אישה שמנה בגיל חמישים, שער לבן, לבושה בסינר פרחוני, עוברת בין חדרי הבית כדי לגלות את מקור הרעש. הבית מלא בקופסאות ושקיות זבל מלאים, זבל בכול פינה, היא צריכה להזיז חלק מהקופסאות כדי לעבור במסדרון, התמונה מתרחקת, ממבט על רואים את כל הבלגן ואת האישה שממשיכה לחפש דבר מה ללא מטרה.


אינטליגנציה פ'

"דע כי הידענות, הצדקנות, והרצון הבלתי נלאה הם הכלא שלך"

פנים , בית נעים, ערב:

בית נעים, נקי ומסודר. המבט חולף על פני הבית עד לפינת האוכל, שם השולחן ערוך לשניים בצורה מסודרת, אגרטל עם פרחים, גבר כבן שלושים יושב מחויך, צוחק ומספר לאשתו על כל המטומטמים שעובדים איתו, באותו הזמן האישה כבת שלושים, עדינה ורזה מאוד, לבושה בגינס וחולצה, מוציאה תבשיל מהתנור ומביאה לשולחן, הסיר כבד לה. מוזגת לצלחת של בעלה ואז לשלה, ומתיישבת. הגבר טועם את התבשיל ופניו משתנים ברגע, מחיוך הופך לאדום ועצבני אומר: " זה לא חריף מספיק" וזורק את הצלחת שלו על הקיר, זורק את הפרחים על האישה, קם, מרים את ידו לפגוע בה.


אינטליגנציה ר'

" דע כי השלום בעולם מתחיל בשלום שלך עם עצמך"

פנים, חדר בבית חולים, יום:

אישה כבת עשרים וחמש, רזה, שחרחורת, לבושה בחלוק, תחבושות מלופפות סביב החזה שלה, היא בודדה, עייפה וכאובה לאחר הניתוח. רופא לבוש בחלוק לבן כבן חמישים נכנס לחדר, בידו מעיין בגיליון הרפואי, שואל לשלומה, אך לא מחכה באמת לתשובה. היא רק מחייכת אין לה כוח לענות, היא מסתכלת על החזה הענקי שלה, היא עשתה את זה, חושבת לעצמה "עכשיו הם יאהבו אותי, עכשיו הם יאהבו אותי"


אינטליגנציה ת'

"דע כי החן והכיעור הם אצלך, פנימה, ובעיניו של המתבונן"

חוץ, שוק מחנה יהודה, יום:

המולה של שוק, צעקות רוכלים, עשרות אנשים באים והולכים לכיוונים שונים, מחזיקים בשקיות,חלקם סוחבים עגלת קניות, בליל של אנשים, זקנים, חרדים, חילונים, אדם מבקש צדקה, התמונה נעצרת על זוג בשנות השלושים לחייו, לבושים בגינס וטי שרט, עומדים בקצה של השוק. האישה אומרת : "אני לא מבינה מה כולם מתלהבים מהמקום הזה, הכול כל כך מלוכלך ומסיח מדגים" האיש עומד, מחייך, ומשתהה מול ערמה של תותים אדומים ובוהקים.


אינטליגנציה 1

"דע כי החושך הוא אשליה שאתה יוצר כדי להבחין באור"

חוץ, רחוב, בוקר:

שעת בוקר, רואים נערה בתיכון, לבושה חצאית ארוכה וחולצה עם הדפס, ילקוט שחור על הגב, יוצאת מפתח של בניין, הולכת ברוגע לכיוון תחנת האוטובוס. מרחוק היא רואה את האוטובוס מס' 19 עומד ברמזור, היא מתחילה לרוץ בשיא המהירות, האוטובוס עוצר בתחנה, נער עולה, והאוטובוס סוגר את הדלתות ברגע שהיא הגיעה לתחנה, האוטובוס ממשיך בנסיעה…היא מכופפת כולה מנסה להסדיר את הנשימה, לפתע נשמע פיצוץ אדיר, בוםםם, היא מרימה את עיניה ומבינה שחייה ניצלו ברגע הזה, דמעות זולגות על לחייה. ברקע שנייה של דממה ולאחר מכן, זעקות, סירנות והמולה…


אינטליגנציה 2

"דע כי הרוח נצחית ובכל רגע החיים מתחילים מחדש"

חוץ, נתב"ג, יום:

נתב"ג, מטוסי אלעל ברקע, דגלי ישראל בכול מקום מתנופפים ברוח, שירי ארץ ישראל "הבאנו שלום עליכם" ברקע, שמחה והתרגשות באוויר, משאית המדרגות מתחברת, דלת המטוס נפתחת, לאט לאט אנשים מתחילים לרדת מהמטוס, בליל של אנשים ,בגילים שונים, ילדים עם דגלי ישראל, מבוגרים וזקנים, בוכים וצוחקים ביחד, בסוף גרם המדרגות, מתחבקים, חלק משטחים על הרצפה, מנשקים אותה, השאירו את ארצם מאחור ולפניהם התאקלמות בארץ, שפה חדשה, החלום הציוני למשך דורות.


אינטליגנציה 3

"דע כי אהבה היא עילה של כול העילות והתרופה של כול התרופות"

חוץ, רחוב חשוך, לילה:

שביל חשוך, נערה צעירה לבושה בסוודר וג'ינס, ילקוט על הגב, הולכת לבדה ברחוב חשוך בדרך לביתה, הרחוב שומם וחשוך, פחד ממלא את כול כולה, היא מכניסה יד לכיס מחזיקה בחוזקה את צרור מפתחות ביתה ומתחילה לרוץ לעבר ביתה עוצרת את הדמעות הממלאות את עיניה.


אינטליגנציה 4

"דע כי החופש נמצא ביכולת שלך להיות או לא להיות היכן שאתה"

פנים, פתח בית, ערב:

איש כבן ארבעים , לבוש חליפה, מחזיק תיק עסקים, יוצא ממעלית ונעמד בפתח הבית, מתוך הבית נשמעים רעשים של משפחה, ילדים צועקים, טלוויזיה פועלת, שטיפת כלים, האיש לוקח נשימה ועוד אחד, מחייך ומכניס את המפתחות למנעול, פותח את ביתו. נשמע ברקע צעדי ריצה קטנים לכיוון הדלת "אבאאאאא"


אינטליגנציה 5

"דע כי מחשבות מעצבות אמונות שיוצרות מציאות"

פנים, בית ספר תיכון, יום:

כיתה יב' , כשלושים תלמידים בכיתה, בנים ובנות, המורה למתמטיקה מסבירה תרגיל על הלוח, מסבירה לעצמה ,הפנים שלה כלפי הלוח, המבט חולף על פני הכיתה חלק מקשיבים, חלק בוהים ללא הבנה, חלק משרבטים ציורים במחברת, חלק משחקים בסמרטפון מתחת לשולחן, המבט מתמקד שוב במורה שחושבת לעצמה " איזה חברה של אפסים, שום דבר לא יצא מהם, אין סיכוי שהם יצליחו בבגרות."


אינטליגנציה 6

" דע כי הניגודים והשונות הם שיוצרים אחדות"

פנים, בית, ערב:

בית נקי, מסודר, מואר, שולחן ארוך, ערוך במפה לבנה , שולחן חג עם צלחות חגיגיות, שקט שורר בבית, הדלת נפתחת ונכנסת משפחה, נשיקות וחג שמח לבני הבית, אלה עדין עומדים ועוד משפחה נכנסת, הדלת לא נסרגת ועוד משפחה נכנסת…כולם עומדים ויש בליל של חיבוקים, צוחקים, בין כולם. התארגנות ובעל הבית איש מבוגר כבן שבעים מסמן לכולם לשתוק, בעלת הבית לבושה לבן, בעלת כיסוי ראש לבן , נעמדת ליד הנרות ,לאט לאט נאספות סביבה כול נשות המשפחה, ובנות בגילים שונים . שקט שורר בבית האמא מכסה את עיניה מברכת " על הדלקת נר של יום טוב" וממשיכה לברך את בני ביתה. ממבט על רואים שהמשפחות הן משפחה חרדית, משפחה חילונית, ומשפחה כיפה סרוגה , כולם עומדים סביב הנרות וסביב ההורים המבוגרים , האהבה ושכינה בינהם.


אינטליגנציה 7

"דע כי ההתנסויות שלך והאנשים סביבך הם מראה שלך"

פנים, בית, ערב:

בית נקי ומסודר, קצת אפל, אישה כבת שבעים וחמש יושבת על כורסא טלוויזיה , על השולחן בסלון כוס תה ועוגייה על מפית, היא לוקחת את משקפי הקריאה שלה , על ברכיה מונח אלבום תמונות גדול, והיא מתבוננת ומדפדפת בתמונות, של זוג צעיר ובריא , בטיול, בלידה,בבריכה עם ילדים קטנים, על חוף הים בקמפינג, בשמחה לבושים יפה, בחתונה של הבן הבכור ,מתבוננת התמונות חייה.


אינטליגנציה 8

"דע כי ככל שתלמד יותר , תדע פחות"

פנים, בית, יום:

המבט מתקרב מחוץ הבית, גינה, קיבוץ דרך החלון לתוך הבית .האב כבן שישים , לובש סרבל גינס , הוא כבר ער מלפנות בוקר, עובד ברפת .כעת יושב עם בנו כבן שלושים לארוחת צהריים, הם כבר סיימו את הארוחה הזיזו את הצלחות, האב מקלף אגס והבן מביא קפה לשולחן, הדיבור השקט הופך לכעס והרוחות מתלהטים

" אין לך מה ללמד אותי, בגילי , אני לא השתנה, זה מי שאני!מה שאני הספקתי לשכוח, אתה בחיים לא תלמד"


 אינטליגנציה 9

" דע כי ללמוד איך ללמוד הוא המורה הפנימי שלך"

פנים, בית, לילה:

רואים גבר כבן שלושים , שוכב על הספה , החדר שלו מבולגן, בגדים פזורים בכול מקום, כלים נערמים בכיור, מחשב נייד מונח לו על הברכיים , דלוק במנוע החיפוש של גוגל , הוא בוהה במחשב, לא יודע מה לחפש, מה לרשום, ללא סקרנות ויצירתיות, כעבור כמה דקות הוא מניח את המחשב ומדליק את הטלוויזיה.


אינטליגנציה 10

" דע כי החיים הם תוצאה וגילוי של הנסתר מעייניך "

חוץ, מרכז מסחרי, יום:

בחור כבן עשרים וחמש , לבוש בג'ינס וטי שרט , עומד מחוץ לקיוסק, מכניס את ידו לכיס ומוציא משם מטבעות, הוא מבין שאין לו מספיק, הולך לכספומט מחכה בתור , מגיע לתורו, מכניס את הכרטיס למכונה , המבט מתרכז על המסך " יתרתך אינה מאפשרת משיכה" , הוא זורק קללה באוויר, לוקח את הכרטיס ומכניס לארנק. נכנס לקיוסק לוקח קולה, במבה וסיגריות משלם באשראי ויוצא..


אינטליגנציה ה'

"דע כי ראיה כמו מורה, כמו הארה כמו מראה מקום"

חוץ, רחוב, יום:

תייר כבן ארבעים, לובש גינס קצר וטי שרט,משקפי שמש , ילקוט על הגב, מצלמה תלויה על הצוואר, בידו מפה של העיר שנמצא בה , עיר חדשה , אינה מוכרת לו, הוא עומד בפיה של רחוב , בצומת, מחפש את שם הרוחב במפה, מחפש את עצמו.


אינטליגנציה ו'

"דע כי בשמיעה מתוך משמעת יוצרת משמעות"

חוץ, גג של בניין גבוה, ערב:

נער כבן שש עשרה, מרכיב משקפיי ראייה, לובש תלבושת אחידה של התיכון השכונתי, ברקע צלצולי הודעות מהסמרטפון שלו, הוא יודע שההורים שלו מחפשים אותו, רק הם אוהבים אותו , בתיכון הוא שקוף, אינו נראה .הוא מתהלך על הקצה של הגג , מתלבט האם לקפוץ או לא , מחפש משמעות לחייו.


אינטליגנציה ז'

"דע כי הריח הוא שיוביל אותך אל האמת או השקר"

פנים, בית, לילה:

מטבח קטן, נקי ומסודר, גבר כבן ארבעים ,לובש בוקסר וחולצה דהויה , נעמד במטבח, פותח את המקרר , המקרר ריק, יש עגבנייה, נקניק, וקופסא , לוקח את הקופסה , אוכל מוכן מהמסעדה השכונתית, הוא לא זוכר מתי קנה את זה, פותח את הקופסא ומריח, מנסה להבין האם זה עדין אכיל? האם טוב למאכל?


אינטליגנציה ח'

" דע כי דיבור משחרר מחשבות, תחושות, להבין בין נכון ושגוי"

פנים,בית קפה, יום:

אווירה של יום שישי בוקר, פעם בחודש הן נפגשות, כבר שנים, שמות את הכול בצד, את הילדים , הבעלים, ההכנות והניקיונות,הקרירה והלימודים,  ארבעה חברות מתחברות , חברות ילדות,  מתיישבות לקפה ועוגת שוקולד חמה, לא מחליפות, אותה עוגה , אותו בית קפה שכונתי , שופכות את הלב,בוכות,  מוציאות , צוחקות, מדברות, משתפות את כול מה שיש בחייהם.


אינטליגנציה ט'

"דע כי טעם טוב או רע בנעשה יוצרים את טעם החיים"

פנים, מסעדה, לילה:

מחוץ למסעדה מכונית מנהלים נעצרת, מתוכה יוצא גבר בשנות החמישים לחייו, לבוש חליפה , שערו כסוף , אך הוא קליל , זורק את המפתחות לסדרן רכבים, ונגש לפתוח את הדלת לאישה שאיתו, אישה רק לילה הזה, היא זכתה , הוא חושב לעצמו בזמן שפתח לה את הדלת, אישה בשנות העשרים לחייה, יפיפייה לבושה בשמלה שחורה קצרצרה, היא יודעת את תפקידה, ליהנות ולחייך, שלובי ידיים נכנסים למסעדה, הוא מוכר פה , המארחת מברכת אותו לבואם ומפנה אותם לשולחן שלהם, הוא מתענג על ארוחת השף , על יין יקר, זהו טעם חיים.


אינטליגנציה י'

"דע כי מעשה יזום פותח בפניך דלתות אל מה שמותר או אסור"

פנים, בית, יום:

בחור שמן,כבן שלושים וחמש, לובש בוקסר קרוע וחולצה עם חורים, הוא שוכב על הספה, מול הטלוויזיה מזפזף, מסביבו הכול בלגן, בגדים פזורים בחדר, ערמות של עיתונים, לכלוך בכול פינה, הוא לא מוצא במה לצפות, מסתכל סביב, נאנח בכבדות, "מחר מחר"…


אינטליגנציה ל'

"דע כי מגע מאזן ומרפא וגם יוצר סדר בספרייה החיה שלך"

פנים, בית, יום:

בית מוזנח , מלא לכלוך, ערימת כלים בכיור, בלגן, בספה גבר כבן חמישים שוכב ,ישן מעולף, נוחר, לובש בבגדיו מאתמול, בידו עדין בקבוק וויסקי, סירחון של אלכוהול באוויר. מחדר השינה יוצא ילד שדוף, קטן, לבוש בפיז'מה, הוא מסתכל באביו, ויוצא לגינה מחבק את כלבו, רועה גרמני, ענק לעומת הילד , מתנחם בזרועות חברו.


אינטליגנציה נ'

"דע כי תכלית היעד ליצור תהליך כמו שתכלית המוות ליצור חיים"

חוץ, רחוב, יום:

משפחה יושבת בדשא, הורים ושני ילדים אוכלים ארטיקים, נהנים מהשמש, צוחקים , מולם עוברת אישה , בשנות השלושים המאוחרות לחייה , לובשה בחולצה מכופתרת ורודה ומכנס אלגנט שחור, היא חולפת על פניהם מסתכלת בעצב..חושבת לעצמה "עוד קצת גם לי יהיה את זה" עד שהסיים את הדוקטורט , עד שיהיה פנויה לפגישות אני אמצא את האחד ונקים משפחה,גם לי זה יקרה"


אינטליגנציה ס'

"דע כי מעשה מתוך אמונה מונע רוגע וכאבי בטן"

פנים, בית, יום:

בחור בשנות העשרים המאוחרות לחייו, עומד מול המראה, מכפתר חולצה לבנה, מלמל לעצמו ברצף "הפעם זה שלך, הפעם זה שלך" , זה כבר הראיון העבודה החמישי שלו השבוע, מאז שהשתחרר מהצבא הוא לא מצליח להתמיד בעבודה, ולהתקדם בה .


אינטליגנציה ע'

 "דע כי החיים הם משחק רציני , זכור, רק משחק"

פנים, משרד, יום:

אישה בשנות הארבעים לחייה, לבושה בחליפה, מטופחת, ציפורניים ארוכות, שער אסוף ומתוח לאחור, יושבת במשרד רחב , חלון ענקי משקיף מגבוה על כול העיר, היא מתחילה את היום כרגיל, רשימת מטלות שהיא חייבת לעשות היום, לוקחת נייר משרטט שורות עם סרגל , מחלקת את היום שלה התאם למטלות שעליה לבצע, הכול סביבה מאורגן, מסודר, היא אוהבת סדר וארגון.


אינטליגנציה צ'

"דע כי חברות, מחויבות, וחמלה הם סוד הריפוי ללב חולה"

חוץ, שדה קרב ,יום:

רמת הגולן, ברקע נשמעים פיצוצים, בקשר נשמע פוקדות  "אל המטרה בדילוגים" , זעקת כאב, חובש!! , כיתת החיליים שוכבים מאחורי מכסה, מוכנים להתקדמות, ערנות שיא, האדרנלין זורם ,דופק מואץ, לפתע מפקד הכיתה עומד , וצועק "אחרי!!"


אינטליגנציה ק'

"דע כי כבוד האדם וחירותו הם משאלת חלום עבור כול בן אנוש"

חוץ , הפגנה , יום:

"בשר זה רצח" , "תנו לחיות לחיות" , צעקות נשמעות בקביעות, הפגנה, בליל של אנשים , גברים ונשים, רעש מגפונים, שורה של שוטרים , ממוגנים בקסדות ואלות, ומולם אנשי ההפגנה נותנים ידיים אחד לשני יוצרים שרשרת אנושית.

לוסקי
לוסקי
ד"ר דני לוסקי PhD - יוצר ומפתח שיטת לוסקי. מפתח מבחני איטליגנציה i32. ראש מכללת לוסקי. יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, מנטור של מנהלי עסקים בכירים במשק. מטפל בשיטת לוסקי - רפואה משולבת - טיפול במחלות וכאב, טיפול זוגי, טיפול משפחתי, טיפול בחרדות, טיפול בדיכאון, טיפול בהפרעות אכילה. ד"ר לוסקי כתב 17 ספרים בנושאי חינוך, זוגיות, בריאות וסודות ההצלחה. 054-4497799
לחץ לכניסה
יש לך שאלה? לחץ כאן >
יש לך שאלה? אני זמין כעת בווטסאפ