תנועות ידיים משפרות יכולת למידה
26 בפברואר 2015
מנדלה
1 במרץ 2015

תעשה מעשה טוב אחד ביום

“תעשה מעשה טוב אחד ביום” (תרופות לוסקי) / קובי סימנר

לעשות מעשה טוב, משפרת את איכות החיים ואת הבריאות לכל הגילאים, לצעירים ולקשישים.

מחקר שערכה ההתאחדות לשירותי קהילה ושירותים לאומיים בארה”ב שנקרא “היתרונות הבריאותיים של ההתנדבות”  הוכיחה שעשייה התנדבותית משפרת את איכות החיים, מאריכה ימים, מחזקת את הלב, מפחיתה שיעורי דיכאון  בקרב אוכלוסייה ותיקה.

“התנדבות מחזקת את הלב” טוען דויד אייזנר מנכ”ל ההתאחדות. ומוסיף “אם לוקחים בחשבון שהתנדבות נעשית ממניעים אלטרואיסטים גרידא,נחמד לגלות שמאמציהם של המתנדבים מתוגמלים גם ביתרונות בריאותיים”.

המחקר חקר יותר מ 30 מחקרי אורך קפדניים, בהם הוא בדק את הקשר בין בריאות והתנדבות.  מסקנות המחקר מוכיחות כי הבריאות משתפרת כשמתנדבים, היא מטיבה עם מבוגרים מעל גיל 65 שמתנדבים לפחות 100 שעות בשנה , מבוגרים שהתנדבו גם הראו  סימנים של חיוניות ושמחה לעומת אלו שלא התנדבו וגילו כי הם מועדים יותר להיכנס לדיכאון. הסיבה שהמבוגרים מרגישים שמחה היא כמובן, מתחושה שהם תורמים ומרגישים שייכים בקהילה.

מחקר אחר הראה שמבוגרים מעל גיל 65 שחוו התקף לב ואחר כך חזרו והתנדבו, שיפרו משמעותית את יכולת השיקום וחיזוק בריאות הלב, פחות תחושה של דיכאון וייאוש שני גורמים שמשפיעים על התמותה בקרב חולים שעברו מחלות כאלו.

באשר למבוגרים בגיל 70 ומעלה, גם הם דיווחו על פחות הידרדרות בבריאות.

ד”ר סטפן פוסט מרצה בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת קייס ווסטרן  ריזרב מציין “דעו לכם כי זה טוב להיות טוב, והמדע מוכיח את זה שוב ושוב” ד”ר פוסט כתב ספר “למה דברים טובים קורים לאנשים טובים”, שם בספר הוא משתף את אותם מחקרים של דויד אייזנר ומחקרים נוספים שאסף בעת כתיבת הספר.

אז אם זה עוזר למבוגרים, אין סיבה שזה לא יעזור גם לצעירים בתקופה שלנו, בתקופה שיותר ויותר צעירים מקבלים מרשמים לתרופות נוגדי דיכאון, אז צאו להתנדב צעירים,מחקרים מוכיחים שזה עוזר משפר את איכות החיים ומפחית את הדיכאון.

אתר ההתאחדות לשירותים קהילתיים לאומיים ארה”ב-  http://www.nationalservice.gov/

מידע מקיף על המחקר שנעשה-

http://www.nationalservice.gov/sites/default/files/documents/07_0506_hbr.pdf